Pre oblasť

  Tepelné čerpadlo: rekuperácia, vykurovanie a chladenie

  Článok už pomohol 936+ používateľom
  Všetci poznáme tepelné čerpadlá, ktoré ohrievajú vzduch a úžitkovú vodu, zatiaľ čo reverzibilné tepelné čerpadlá, ktoré umožňujú chladenie, sú o niečo menej známe. Tepelné čerpadlá sa však čoraz častejšie využívajú v spojení s ventilačným a rekuperačným systémom. Tu hovoríme o ich kľúčových charakteristikách.
  Odborný článok 936
  tepelne-cerpadlo.jpg
  Máme 652 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo:

  1. Tepelné čerpadlo vzduch-voda na vykurovanie a chladenie

  Najčastejšie sa používa tepelné čerpadlo vzduch-voda, ktoré na ohrev vody využíva teplo vonkajšieho vzduchu. Pracovný rozsah tepelného čerpadla je medzi +5 až +35 °C, čo znamená, že sa môže efektívne ohrievať, keď je vzduch teplejší ako 5 °C, alebo ochladiť, keď je chladnejší ako 35 °C. 

  Samozrejme je možné použiť aj iné zdroje tepla, napr. vodu, ktorú čerpáme zo studní (zo zeme) špeciálnym potrubným systémom alebo zo slnečnej energie. Takéto systémy sú zložitejšie.

  Tepelné čerpadlo je inštalované v miestnosti s najvyššou možnou teplotou vzduchu, najlepšie v podkroví, skladovacej miestnosti (špajze) alebo suteréne (v pivnici).

  2. Aké čerpadlo je potrebné na ohrev úžitkovej vody?

  Priemerná štvorčlenná rodina spotrebuje denne od 200 do 300 litrov teplej úžitkovej vody. Teplota úžitkovej vody je zvyčajne okolo 50 °C. Na to, aby sme pri tejto teplote dokázali ohriať také množstvo vody, obvykle potrebujeme 10 až 14 kWh energie. Tepelné čerpadlo pracuje tak, že odoberie 6 až 8 kWh energie z vonkajšieho prostredia (miestnosti) a použije ju na ohrev vody. V miestnosti, kde je tepelné čerpadlo umiestnené, klesne teplota vzduchu o 3 až 5 °C. Tým sa zníži teplota v pivnici na úroveň vhodnú na uchovávanie potravín  a úžitková voda sa ohreje. Takéto systémy sú menšie a menej bežné.

  3. Aké tepelné čerpadlo potrebujeme na vykurovanie a ohrev vody?

  Vykurovanie celého domu kladie na tepelné čerpadlo ďalšie energetické nároky. Tepelné čerpadlo je zvyčajne pripojené na podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie a chladenie. To znamená, že je potrebná vyššia teplota (teplotná úroveň), medzi 50 a 60 °C. Tým sa zníži koeficient výkonu tepelného čerpadla. Systém musí tiež obsahovať akumulačnú nádrž, obehové čerpadlo na úžitkovú vodu a niektoré ďalšie prvky.

  Pri inštalácii systému musíme byť opatrní, aby okruhy na ohrev teplej úžitkovej vody a vykurovanie priestorov boli robené osobitne, aby sa do chladiaceho systému nedostala horúca voda a naopak.

  Odborná rada zo spoločnosti ENERTOP, s.r.o.

  Myslite ekonomicky a vsaďte pri kúrení alebo chladení domu na tepelné čerpadlo

  Výstavba alebo rekonštrukcia domu je nákladná záležitosť, pri ktorej sa dokáže investícia vyšplhať do závratných výšok. Preto je dôležité myslieť ekonomicky a hľadať spôsoby, ako ušetriť na spotrebe energií. Jednou z možností je montáž tepelného čerpadla, ktoré je vhodné aj do nízkoenergetických domov

  Čo je tepelné čerpadlo a kde sa využíva

  Tepelné čerpadlo je prístroj, ktorý funguje na veľmi jednoduchom a šetrnom princípe. Tento prístroj využíva energiu z vonkajšieho prostredia – zo zeme, vzduchu alebo z vody. Túto energiu následne premieňa na energiu vnútornú, ktorá je zdrojom vykurovania, chladenia alebo ohrevu vody. Tepelné čerpadlá nevyužívajú len veľké výrobné závody, sklady alebo hotely. Čoraz častejšie sa o tepelných čerpadlách hovorí ako o výhodnom spôsobe vykurovania domov, a to predovšetkým v spojení s podlahovým kúrením. Čerpadlo sa dá využiť prakticky v každom dome, či už ide o novostavbu, alebo zrekonštruovaný rodinný dom.

  Prečo sa oplatí investovať do tepelného čerpadla

  Nedajte sa odradiť počiatočnou investíciou do kúpy a inštalácie tepelného čerpadla. Túto investíciu dokážete znížiť, ak na montáž čerpadla využijete dotáciu zelená domácnosť (SIEA) až do výšky 3400 €. Vďaka čerpadlu dokážete na vykurovaní rodinného domu usporiť takmer 60 % výdavkov na energie. Veľkou výhodou tepelných čerpadiel je i to, že po inštalácii fungujú bez toho, aby ste do chodu zariadenia museli zasahovať. Nezanedbateľný je taktiež fakt, že tepelné čerpadlo absolútne neznečisťuje životné prostredie. Prechod na vykurovanie pomocou čerpadla znamená zníženie energetickej tarify na elektrinu. Ako čerešnička na torte vyznieva informácia, že čerpadlo sa dá napojiť nielen na vykurovanie, ale tiež na klimatizačnú či rekuperačnú jednotku. Odporúčame vám však vsadiť na odborníkov, ktorí vám pomôžu s vybavením potrebnej dokumentácie a môžete sa spoľahnúť aj na ich servis. Firma Enertop je jednotkou na našom trhu v oblasti inštalácie tepelných čerpadiel. Enertop je zárukou kvality a odbornej spôsobilosti v oblasti inštalácie tepelných čerpadiel a solárnych či fotovoltaických systémov.

  Obávať sa nemusíte o životnosť a ani údržbu

  Iste vás zaujíma životnosť tepelného čerpadla. Môžeme vás uistiť, že odborne nainštalované čerpadlo renomovanej značky vám vydrží aj 25 rokov. Skúsenosti firmy Enertop vravia jasnou rečou - ani po 10 rokoch nestrácajú ich tepelné čerpadlá účinnosť a nepotrebujú žiadne nákladné opravy. V prípade poruchy niektorej zo súčastí čerpadla sa dá každý komponent nahradiť a stroj bude fungovať opäť bezchybne. Pozor si dávajte na neodborný zásah do čerpadla a pri poruche vždy privolajte firmu, ktorá vám tepelné čerpadlo inštalovala. Nezanedbajte ani revízie zariadenia, pri ktorých sa preveruje funkčnosť všetkých vonkajších i vnútorných súčastí čerpadla, tepelných senzorov či tlaku. Súčasťou pravidelného servisu je taktiež vyčistenie vonkajšej a vnútornej jednotky. Tepelné čerpadlo bude počas servisu preskúšané a vy si budete istí, že pracuje na plný výkon

  Pozor pri inštalácii tepelného čerpadla

  Pri inštalácii tepelného čerpadla si dávajte pozor, kde samotné čerpadlo umiestnite, aby ste minimalizovali limit hluku pri prevádzke čerpadla a predĺžili jeho životnosť. Problém s nájdením vhodného miesta za vás vyrieši firma Enertop, ktorá vám vďaka dlhoročným skúsenostiam navrhne optimálne riešenie šité pre potreby vašej domácnosti. Od návrhu, montáže až po servis Enertop postupuje tak, aby čerpadlo fungovalo na plný výkon dlhé roky. Pri výbere miesta pre tepelné čerpadlo platia v zásade tieto pravidlá: tepelné čerpadlo je nutné umiestniť k strojovni rodinného domu a zároveň na miesto, ktoré nie je zaťažované celodenným slnečným žiarením. Umiestnenie do exteriéru znamená zníženie prenikania hluku do vnútorných priestorov. Čerpadlo by nemalo byť nainštalované tesne pri stene domu, na južnej strane a jeho orientáciu prispôsobte tak, aby vypúšťaný vzduch prúdil mimo budovy.

   

  Pani Ing. Jana Semančíková, spoločnosť ENERTOP, s.r.o.

  tepelne-cerpadlo-realizacia.jpg
  Realizácia tepelného čerpadla - ENERTOP, s.r.o.

  4. Aké tepelné čerpadlo je potrebné na vykurovanie a chladenie miestností?

  Pre nízkoenergetické budovy a pasívne domy sa čoraz viac využívajú tepelné čerpadlá s ventilačnými a rekuperačnými systémami. Vetranie a prísun čerstvého vzduchu sú pre naše zdravie veľmi dôležitým faktorom. Napríklad, vzduch v kuchyni je potrebné meniť asi 15-krát denne, v kúpeľni a toalete asi 7-krát denne, chodby a menej využívané miestnosti by sa mali vetrať 5 až 6-krát denne.

  Tepelné čerpadlo, ktoré má integrovaný rekuperačný systém, vetrá miestnosti a súčasne ich vykuruje. Rekuperátor na ohrev čerstvého studeného vzduchu prichádzajúceho z vonkajšieho prostredia využíva teplo použitého vzduchu z miestnosti.

  Takéto tepelné čerpadlo má väčšinou zabudovaný aj 300-litrový ohrievač teplej úžitkovej vody a elektrický ohrievač na dohrievanie v zime,  keď sú teploty nižšie. Tepelné čerpadlo pracuje tak, že využíva teplo odvádzaného vzduchu a ohrieva teplú úžitkovú vodu, tento proces umožňuje rekuperátor.

  Súčasťou rekuperačného ventilačného systému sú okrem rekuperátora aj ploché alebo okrúhle plastové potrubia na odsávanie vzduchu, vonkajšie rošty pre odvod a prívod vzduchu, ktoré musia byť od seba vzdialené najmenej 2 m, a kolektor alebo ohrievač, ktorý ohrieva chladný zimný vzduch, keď teplota klesne pod kritickú hodnotu.

  Technológia tepelných čerpadiel neustále napreduje, preto vám odporúčame, aby ste vždy sledovali novinky, dôkladne sa informovali a vybrali najvhodnejší systém tepelného čerpadla pre váš príbytok.

  Odborný článok 936
  Autor: Daibau casopis
  Máme 652 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 652 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 652 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo
  8.6
  0

  Peter Ladniak

  Štefanov nad Oravou
  9.2
  0

  MIVA, spol. s r. o.

  Smižany
  8.7
  1

  Dávid Polák ELEKTROMONT

  Humenné
  9.4
  0

  vychladene.sk s. r. o.


  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI TEPELNÉ ČERPADLO?

 • Tepelné čerpadlo Bánovce nad Bebravou
 • Tepelné čerpadlo Banská Bystrica
 • Tepelné čerpadlo Bardejov
 • Tepelné čerpadlo Bratislava
 • Tepelné čerpadlo Brezno
 • Tepelné čerpadlo Bytča
 • Tepelné čerpadlo Čadca
 • Tepelné čerpadlo Detva
 • Tepelné čerpadlo Dolný Kubín
 • Tepelné čerpadlo Dunajská Streda
 • Tepelné čerpadlo Galanta
 • Tepelné čerpadlo Gelnica
 • Tepelné čerpadlo Hlohovec
 • Tepelné čerpadlo Humenné
 • Tepelné čerpadlo Ilava
 • Tepelné čerpadlo Kežmarok
 • Tepelné čerpadlo Komárno
 • Tepelné čerpadlo Košice
 • Tepelné čerpadlo Krupina
 • Tepelné čerpadlo Kysucké Nové Mesto
 • Tepelné čerpadlo Levice
 • Tepelné čerpadlo Levoča
 • Tepelné čerpadlo Liptovský Mikuláš
 • Tepelné čerpadlo Lučenec
 • Tepelné čerpadlo Malacky
 • Tepelné čerpadlo Martin
 • Tepelné čerpadlo Medzilaborce
 • Tepelné čerpadlo Michalovce
 • Tepelné čerpadlo Myjava
 • Tepelné čerpadlo Námestovo
 • Tepelné čerpadlo Nitra
 • Tepelné čerpadlo Nové Mesto nad Váhom
 • Tepelné čerpadlo Nové Zámky
 • Tepelné čerpadlo Partizánske
 • Tepelné čerpadlo Pezinok
 • Tepelné čerpadlo Piešťany
 • Tepelné čerpadlo Poltár
 • Tepelné čerpadlo Poprad
 • Tepelné čerpadlo Považská Bystrica
 • Tepelné čerpadlo Prešov
 • Tepelné čerpadlo Prievidza
 • Tepelné čerpadlo Púchov
 • Tepelné čerpadlo Revúca
 • Tepelné čerpadlo Rimavská Sobota
 • Tepelné čerpadlo Rožňava
 • Tepelné čerpadlo Ružomberok
 • Tepelné čerpadlo Sabinov
 • Tepelné čerpadlo Šaľa
 • Tepelné čerpadlo Senec
 • Tepelné čerpadlo Senica
 • Tepelné čerpadlo Skalica
 • Tepelné čerpadlo Snina
 • Tepelné čerpadlo Sobrance
 • Tepelné čerpadlo Spišská Nová Ves
 • Tepelné čerpadlo Stará Ľubovňa
 • Tepelné čerpadlo Stropkov
 • Tepelné čerpadlo Svidník
 • Tepelné čerpadlo Topoľčany
 • Tepelné čerpadlo Trebišov
 • Tepelné čerpadlo Trenčín
 • Tepelné čerpadlo Trnava
 • Tepelné čerpadlo Turčianske Teplice
 • Tepelné čerpadlo Tvrdošín
 • Tepelné čerpadlo Veľký Krtíš
 • Tepelné čerpadlo Vranov nad Topľou
 • Tepelné čerpadlo Žarnovica
 • Tepelné čerpadlo Žiar nad Hronom
 • Tepelné čerpadlo Žilina
 • Tepelné čerpadlo Zlaté Moravce
 • Tepelné čerpadlo Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené