Cena strešného okna závisí od veľkosti okna, materiálu rámu, počtu okien, spôsobu otvárania a samozrejme od výrobcu. Pri strešnom okne je veľmi dôležitá montáž, pretože bude potrebná aj montáž sadrokartónu a maliarske práce. Dodacia lehota okien je zvyčajne 7 až 30 dní. Cena okna sa pohybuje v rozmedzí 250 až 400 EUR/m2, takže za okno s rozmermi 80 cm × 160 cm zaplatíte okolo 350 EUR. Montáž a dodanie okien vás bude stáť ďalších 100 až 120 EUR, vytvorenie lemovania ešte okolo 100 EUR.
Komu zveriť montáž strešných okien? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom strešných okien vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za RAL montáž okien podľa štandardov so všetkým vhodným tesniacim materiálom, na streche, ktorá nie je priskrutkovaná k latám, Bramac, Decra.
Cena za RAL motáž okien podľa štandardov so všetkým vhodným tesniacim materiálom, na streche, ktorá nie je priskrutkovaná k latám, Bramac, Decra.
Cena za demontažo strešnega okna za streho, ki ni vijačena na letve, Bramac, Decra.
Cenasvetlovodu. 1x svetlovod s pevným pripojením pre plochú strechu, náklon 0-15°, TCR, ø 14.
Cena za svetlovod.1x svetlovod s pevným pripojením prepre šikmé (strmé) strechy, naklon 35-45°,s rovným krytom TLR, ø 14.
Cena za klasické strešné okno, rozmery 78 x 98 cm, štandardné výkyvné drevené strešné okno s ventilačným otvorom, konečná povrchová úprava lak na vodnej báze, Thermo plus (kalené vonkajšie sklo).
Cena za klasické poplastované strešné okno s dreveným jadrom, rozmery 78 x 98 cm, štandardné výkyvné poplastované okno s ventilačným otvorom, konečná povrchová úprava lak na vodnej báze, Thermo plus (kalené vonkajšie sklo).
Cena za klasické poplastované strešné okno s dreveným jadrom, rozmery 78 x 98 cm, štandardné výkyvné poplastované okno s ventilačným otvorom, konečná povrchová úprava lak na vodnej báze, Safety plus ( štandardné bezpečné zasklenie).
Cena za klasické poplastované strešné okno s dreveným jadrom, rozmery 78 x 98 cm, štandardné výkyvné poplastované okno s ventilačným otvorom, konečná povrchová úprava lak na vodnej báze, Energy Star (trojvrstvové zasklenie).
Cena za panoramatické drevené strešné okno, rozmery 78 x 140 cm, stredne a horne integrované strešné okno s otváraním dole, bezfarebný lak, Safety plus (štandardné bezpečné zasklenie).
Cena za panoramatické drevené strešné okno, rozmery 78 x 140 cm, stredne a horne integrované strešné okno s otváraním dole, bezfarebný lak, Energy star (trojvrstvové zasklenie).
Cena za panoramatické poplastové strešné okno s dreveným jadrom, rozmery 78 x 140 cm, stredne a horne integrované strešné okno s otváraním dole, bezfarebný lak, Safety plus (štandardné bezpečné zasklenie).
Cena za panoramatické poplastové strešné okno s dreveným jadrom, rozmery 78 x 140 cm, výklopné a výkyvné strešné okno s otváraním dole, bezfarebný lak, Energy star (trojvrstvové zasklenie).
Či už inštalujete nové strešné okná do podkrovia alebo staré okná nahradíte novými, budú mať zásadný vplyv na konečný vzhľad, energetickú účinnosť a dokonca aj na hodnotu vášho domu, takže je dôležité venovať pozornosť rôznym dostupným možnostiam. k dispozícii.
V závislosti od plytkého alebo strmého sklonu strechy sa na montáž okien použijú rôzne montážne súpravy a inštalačné postupy. Vstavaná sada zaisťuje nepriepustné tesnenie medzi strešným oknom a strechou. Váš dodávateľ správne posúdi, ktorá montážna sada a ktoré strešné okno je najvhodnejšie z hľadiska sklonu vašej strechy, konštrukcie, strešnej krytiny a rozhodne, aký je najvhodnejší postup pre montáž okna.
Pri výbere vhodného miesta pre váše myslite na to, kde bude cez deň slnko. Ak však z hľadiska umiestnenia nemáte na výber, vyberte správne okno na optimalizáciu denného svetla. Okná orientované na sever nikdy nebudú dostávať priame slnečné svetlo, preto zvoľte väčšie okno, aby ste zachytili čo najviac denného svetla. Okná na východ prepúšťajú ráno priame slnečné svetlo, čo môže byť pekné pre kuchyňu a spálňu, podľa vašich preferencií. Okná na západ prepúšťajú slnečné lúče popoludní a večer, takže sú ideálne pre obývacie izby. Okná orientované na juh budú po celý deň prepúšťať denné svetlo, čo je optimálne pre miestnosti, kde trávite najviac času.
Novšie modely strešných okien sa vyznačujú inovatívnymi možnosťami vetrania, ktoré umožňujú v miestnosti prísun čerstvého vzduchu, aj keď je okno zatvorené. Niektoré okná majú ventilačnú klapku, ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu cez vzduchový filter, zatiaľ čo okno zostáva zatvorené. Vzduchový filter funguje aj ako filter proti hmyzu, čo je užitočné najmä v lete, keď je tu veľa komárov. Rôzne možnosti zasklenia okna ovplyvňujú tepelnú izoláciu okna. Pozrite si hodnotu U, ktorá je mierou tepelnej účinnosti. Čím nižšia je hodnota U, tým lepšie okno vám pomôže udržať teplo vo vnútri budovy.
Strešné okná môžu do miestnosti prepúšťať až o 30% viac svetla ako bežné okná. Väčšinou je to fantastické, ale montáž vhodného tienidla je nevyhnutná, ak potrebujete menej svetla alebo chcete stmaviť miestnosť. Väčšina výrobcov strešných okien tiež vyrába žalúzie špeciálne navrhnuté pre svoje okná, aby zaistili dokonalé uchytenie. Niektoré žalúzie dokonca ponúkajú tepelné výhody, pretože poskytujú až 20% zníženie tepelných strát. S tzn. zatemňovacími tienidlami môžete úplne zatemniť priestor, ktorý je ideálny pre spálne a kde vám pomôžu dosiahnuť lepší spánok.
Montáž nových okien nie je úloha, ktorú môžete urobiť sami. Vyžaduje to odborné znalosti, a preto by ste si mali vždy najať odborne vyškoleného dodávateľa, pokiaľ tieto znalosti nemáte sami. Pokúsiť sa zvládnuť túto úlohu sami by vás z dlhodobého hľadiska mohlo stáť veľa peňazí a nervov. Je však dobré sa informovať o dostupných produktoch a možnostiach inštalácie, a to aj napriek tomu, že si na dodávku a prevedenie najmete odborníkov. To vám tiež uľahčí dohadovanie sa s dodávateľmi.
Pri rozhodovaní o strešných oknách je dôležité zvoliť správny typ okna pre vaše potreby. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, rozdelili sme pre vás typy strešných okien a ich výhody.
Klasické okno môže mať kľučku na hornom alebo spodnom okraji. Ak je kľučka hore, môžete umiestniť nábytok pod okno a stále máte dostatok priestoru na otvorenie a čistenie okna. Klasické okno sa ľahko čistí otáčaním okolo osi tak, aby vonkajšie sklo smerovalo dovnútra.
Tento typ strešného okna sa otvára smerom hore z hornej časti okna, preto je dôležité, aby pred oknom neboli žiadne prekážky v prístupe k oknu. Z bezpečnostných dôvodov musí byť spodná hrana okna najmenej 110 cm vysoká a najviac 150 cm vysoká, aby bolo možné okno bez problémov otvoriť (kľučka je na spodnej strane okna). Panoramatické okno umožňuje priechod množstva svetla a umožňuje prirodzené vetranie miestnosti pri súčasnej energetickej účinnosti. Prináša do podkrovného priestoru pocit otvorenosti a otvára výhľad von.
Pre väčší efekt môžete tiež v podkrovnom priestore zhromaždiť niekoľko strešných okien. Môžete ich umiestniť vedľa seba do radu alebo nad seba. Takýmto riešením si doprajete v miestnosti ešte viac svetla a tiež rozšírite výhľad z miestnosti von. Váš priestor bude tiež pôsobiť oveľa priestrannejšie. Ak máte vysokú stenu, môžete strešné okná umiestniť nad bežné okno ...
V podkrovnom byte môžete uvažovať aj o balkóne alebo terase, kde si môžete vychutnať slnko. Umožní to špeciálne strešné okno, ktorého spodná časť má tvar dverí otvárajúcich sa smerom von. So strešným balkónom zabezpečíte miestnosti viac denného svetla a umožníte si priamy prístup na čerstvý vzduch. Nevyužitý priestor pod strechou môžete využiť aj na terasu alebo balkón.
Na trhu sú dostupné aj strešné okná so špeciálnym účelom. Tie obsahujú:
- Strešné línie pre nebytové podkrovia
- Strešné kontrolné okná pre prístup na strechu
- Okná s ventilačnou klapkou na výstup na strechu, ktoré sú užitočné pre obytné priestory
- Kupolovité okná vhodné na ploché strechy
- Okná na odvod dymu pre budovy, ktoré musia spĺňať bezpečnostné požiadavky.
- Okná pre ploché a vlnité strechy a okná pre ploché strechy
Lakované a impregnované drevo je čoraz užitočnejším materiálom. na strešné okná sa najčastejšie používa borovicové alebo dubové drevo, ktoré bolo predtým hlboko impregnované a potom vo finálnom produkte prelakované akrylovým lakom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Drevené okná sa najlepšie hodia do suchých miestností a menších a stredných rozmerov. Zvonku sú svetlíky chránené hliníkovým profilom.
Do vlhkých miestností sú vhodnejšie drevené okná potiahnuté polyuretánom, ktoré sú odolné aj voči ultrafialovým lúčom. Sú vyrobené z hlboko impregnovaného dubového alebo bukového dreva. Tieto typy okien sú o niečo nákladnejšie ako drevené lakované okná, ale majú dlhšiu životnosť.
Veľmi populárne sú plastové okná z PVC profilov s niekoľkými komorami, ktoré porušujú tepelný most. Rozmery takýchto okien môžu byť väčšie ako rozmery drevených okien. V prípade veľkých rozmerov je profil z PVC vystužený hliníkovou alebo oceľovou výstužou. Takéto okná sú vhodné aj do vlhkých miestností, ako sú kúpeľne a kuchyne a technické miestnosti. Sú k dispozícii v niekoľkých farbách a dekoroch.
Hliník sa používa, keď potrebujeme strešné okná väčších rozmerov alebo špeciálne prevedenia okien (posuvné strešné okná, výsuvné balkóny ...). Je dôležité, aby hliníkový profil obsahoval aj prerušenie tepelného mosta.
Strešné okná s dvojitým zasklením a stredná vzduchová komora sú najobľúbenejším a cenovo dostupným riešením. Môžete sa rozhodnúť pre možnosť s externým bezpečnostným sklom, ktoré poskytuje ochranu pred krupobitím a vlámaním. Tepelná vodivosť tohto typu zasklenia je Ug = 1,0 W/m2K
Medzi tromi vrstvami skla sú dve plytké alebo hlbšie vzduchové vrstvy naplnené plynom (argón alebo kryptón). Toto je dnes najbežnejšie používaná verzia zasklenia strešného okna. Tepelná vodivosť tohto typu zasklenia je Ug = 0,5 W/m2K
Mimoriadne ekonomický typ zasklenia s tromi komorami naplnenými vzácnym plynom. Toto je najdrahší typ zasklenia, ale ponúka veľa pohodlia a úspory pri vykurovaní a chladení. Spĺňa štandardy pasívnej a nízkoenergetickej výstavby. Tepelná vodivosť je iba 0,3 W/m2K.
V prípade strešných okien je o to dôležitejšia odborne vykonaná montáž, ktorá je oveľa viac vystavená vonkajším a poveternostným vplyvom ako bežné okná. Je to tiež prielom v streche, kde dochádza k väčším tepelným stratám. Pretože strešná konštrukcia je špecifická, strešné okno nie je možné inštalovať technikou RAL. Ak je inštalácia vykonaná správne, je možné zabrániť tepelným stratám. Umožňuje to použitie vonkajšieho izolačného rámu, realizácia sekundárneho spojenia pre vodotesnú inštaláciu a realizácia vnútornej parozábrany, pomocou ktorej utesníme všetky kontakty a chránime konštrukciu pred vlhkosťou.
Odporúčaná nižšia výška inštalácie okna je okolo 90 cm a horný okraj okna by mal byť niekde vo výške 200 cm. Výška inštalácie závisí aj od výšky parapetnej steny, výšky priestorov v podkroví a nakoniec od výšky používateľov. Všeobecne sa odporúča umiestniť okno do výšky, kde je ľahko dosiahnuteľné a plynulo sa otvára a zatvára. Je tiež dôležité, aby okno poskytovalo optimálny výhľad von, ak sme v sediacej alebo stojacej polohe. Šírku strešného okna by sme mali prispôsobiť vzdialenosti medzi krokvami, takže budeme najmenej zasahovať do konštrukcie strechy. V prípade vrubovej strešnej krytiny sa okno inštaluje na laty na zadnej rovine strešnej konštrukcie, v prípade plochej krytiny na dosky.
Ak sa chceme vyhnúť slabému výkonu a iným problémom, odporúča sa použiť tzv. vstavaná sada. Ta pozostáva z izolačného rámu, ktorý sa vyrába na mieru a inštaluje sa pred namontovaním okna na už pripravený otvor. Izolácia medzi oknom a strešnou konštrukciou sa teda vykonáva optimálne a tepelné straty sú minimálne. Strešné okno sa potom ľahko namontuje na už nainštalovaný izolačný rám. Súčasťou vstavanej sady je aj sekundárne pripojenie, ktoré je tiež vyrobené na mieru pre konkrétne okno. Účelom sekundárneho spojenia je zabezpečiť vodotesnú inštaláciu. Okno chráni pred kondenzáciou, ktorá sa hromadí pod kovovými lemami, a zabraňuje prieniku dažďovej vody. Spojenie je pripevnené k rámu okna a paropriepustná fólia ľahko zapadne do lamiel. Treťou časťou, ktorá tvorí zabudovanú súpravu, je parozábrana. Ľahko sa inštaluje okolo okna z vnútornej strany, aby sa zabránilo vnikaniu vlhkosti a vodných pár do priestoru konštrukcie a tým sa chránila drevená strešná konštrukcia a izolácia. Parozábrana je na mieru vyrobená aj pre okno.
Okrem exteriéru je potrebné dbať aj na vhodné ošetrenie vnútornej strany strešnej konštrukcie. Pri izolácii strechy je tiež potrebné izolovať okenné rámy a vyplniť tak všetky medzery okolo okna. Na spodnej strane je lata umiestnená vo zvislom smere a na hornej strane vodorovne. Tým sa dosiahne optimálna cirkulácia vzduchu a bude sa využívať maximum svetla. Na stierku sa zvyčajne používa drevo alebo sadrokartón.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Výmena strešných okien
Potrebujem majstra pre výmenu starych strešných okien za nove, 4 ks. 2700 € do 4500 €
Strešné okná
Potrebujeme majstra pre 4 strešné okná. Viac info osobne. 2250 € do 3750 €
Výmena starého poškodeného strešného okna za nové
Mám poškodené strešné okno na rod.dome, potrebujem výmenu za nové. 630 € do 1050 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.