Pre oblasť

  Zima ukázala svoju pravú tvár | Stavebný barometer Daibau za 4. štvrťrok 2023

  Článok si prečítalo viac ako 891+ používateľov
  Ďalší stavebný barometer Daibau Q4 je pred vami. Aby sme podporili vaše podnikanie a poskytli vám čo najpresnejší pohľad na aktuálnu situáciu na stavebnom trhu na Slovensku, používame údaje, ktoré sa zhromažďujú počas celého roka v rámci platformy Daibau a údaje Štatistického úradu Slovenskej republiky.
  891
  obľúbený
  stavebny barometer q4 2023

  Znížený objem prác v stavebníctve

  Hoci čísla zo Stavebného barometra Q3 2023 naznačovali, že zima bude v oblasti stavebníctva aktívnejšia, zvyky sa nezmenili a do popredia sa dostal sezónny charakter stavebníctva. Zhotovitelia mali menej práce a počet projektov v porovnaní s Q3 2023 klesol.

  Suroviny a stavebné materiály

  Ak porovnáme údaje z tretieho štvrťroka 2023, ceny surovín na svetovej úrovni vzrástli o 2%. Na druhej strane ceny stavebných materiálov na Slovensku zaznamenali pokles o -12 %. Na rozdiel od situácie na globálnej úrovni sú tieto údaje pre zhotoviteľov a investorov povzbudivé, situáciu budeme aj v nasledujúcom období sledovať.

  ceny-zakladnych-surovin-q4.jpg

  ceny-stavebnych-materialov-na-slovensku-q4.jpg

  Investície a služby

  Počet vydaných stavebných povolení neustále rastie, čo svedčí o plánovaní nových budov. Napriek priaznivým teplotám niektoré práce v oblasti stavebníctva stále majú sezónny charakter. Počet nových projektov klesol o -1% v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, čo viedlo k -27 % poklesu aktivity zhotoviteľov.

  zaneprazdnenost-zhotovitelov-q4.jpg

  Hoci niektorí odborníci predpovedali stagnáciu cien nehnuteľností, to sa zatiaľ nestalo, ceny sú stále na vzostupe a evidujú nárast o 1%, čo stále nie je povzbudivé číslo pre tých, ktorí plánujú kúpu novej nehnuteľnosti.

  Investori v zimnom období prejavili menší záujem o výstavbu a renováciu. Ak porovnáme údaje s rovnakým obdobím v roku 2022, tento pokles predstavuje -0,11%, čo nie je alarmujúce, ale naznačuje určité zmeny v správaní a plánoch investorov.

  prognoza-vystavby-q4.jpg

  Na základe týchto údajov môžeme konštatovať, že zimné obdobie na Slovensku je pre stavebný sektor stále vyhradené na oddych a plánovanie ďalšej sezóny. Podľa počtu vydaných stavebných povolení zhotovitelia budú mať čo robiť. Ďalšie ukazovatele budeme naďalej sledovať.

  891
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Staviate, rekonštruujete?

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Pošlite dopyt poskytovateľom ohľadne ponuky >
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené