Pre oblasť
  Dobré skutky vytvárajú hrdinov!

  Letná kuchyňa - ako si urobiť letnú kuchyňu?

  Článok už pomohol 7534+ používateľom
  Letná kuchyňa alebo kuchyňa pod holým nebom (na otvorenom priestore) je miesto vedľa domu alebo bytu (na balkóne, na terase, v záhrade...), kde môžete variť, pripravovať jedlo, jesť, hostiť sa, a potom jednoducho všetko odložiť. Základnou podmienkou je, aby existovalo nejaké varné zariadenie ako napríklad gril, plynová alebo elektrická varná doska, pec na pizzu a chlieb alebo celá murovaná pec. Najväčšou výhodou letnej kuchyne je, že pachy vznikajúce pri varení zostávajú mimo obytného priestoru.
  Odborný článok 7534
  letna-kuchyna.jpg
  Máme 883 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  Varenie vonku je skutočným potešením! www.trendir.com
  Varenie vonku je skutočným potešením! www.trendir.com

  1. Letná kuchyňa – kam ju umiestnime?

  1.1 Letná kuchyňa na balkóne

  Ak máte priestranný balkón, môžete ho doplniť malou letnou kuchyňou, ktorú môžete používať po celý rok! Kuchyňa na balkóne bude v skutočnosti malou zelenou oázou uprostred mesta, ktorá vás bude neustále lákať k pôžitkom a relaxácii. S premyslenou voľbou a kombináciou odolných a vodotesných materiálov vám nebude prekážať ani dážď.

  Môžeme tiež variť na balkóne! www.pinterest.com
  Môžeme tiež variť na balkóne! www.pinterest.com

  1.2 Letná kuchyňa na terase

  Terasa vedľa domu alebo na streche umiestnením vonkajšej kuchyne získa úplne novú použiteľnú hodnotu. Stane sa ešte atraktívnejším miestom pre stretávanie sa s priateľmi a rodinou, zbavíte sa nepríjemných zápachov v kuchyni a v lete zabránite ďalšiemu zohrievaniu vnútorných priestorov.

  Letná kuchyňa na terase zvýši hodnotu tohto priestoru
  Letná kuchyňa na terase zvýši hodnotu tohto priestoru

  1.3 Letná kuchyňa v záhrade

  Pri umiestnení letnej kuchyne do záhrady dávajte pozor, aby ste ju neumiestňovali v blízkosti okien a dverí vášho domu alebo domu vášho suseda. Snažte sa, aby cestička medzi vnútornou a vonkajšou kuchyňou bola krátka a bez prekážok. Uistite sa, že kuchyňa má dostatočný tieň a že je otočená tak, aby vietor nevracal dym do domu. Okrem toho na mieste, ktoré si vyberiete, musí existovať možnosť inštalovať elektrickú, plynovú a vodovodnú inštaláciu.

  Kuchyňa v záhrade je centrom každej záhradnej párty alebo pikniku! www.ideal-home.co.uk
  Kuchyňa v záhrade je centrom každej záhradnej párty alebo pikniku! www.ideal-home.co.uk

  2. Druhy vonkajších kuchýň

  2.1 Hotová letná kuchyňa

  Hotové kuchyne sú kuchynské zostavy, ktoré je možné zakúpiť v obchode. Zvyčajne sú vybavené grilom, úložným priestorom alebo pracovnou doskou a často obsahujú kuchynské doplnky, ako je úložný priestor a chladnička/mraznička, aby bola vonkajšia kuchyňa pripravená. Mnoho výrobcov ponúka výber rôznych varných dosiek (gril, elektrický varič, plynový sporák, rúra, atď.), rôznych materiálov, farieb a vzorov pracovných dosiek a kuchynských prvkov.

  Materiály vyššej kvality a neštandardné prevedenie sa samozrejme musia platiť navyše. Ceny kuchynských súprav sa pohybujú od 2 000 €. Okrem nákladov na samotnú kuchyňu je potrebné zohľadniť aj náklady na vodu, elektrinu a plyn v mieste inštalácie kuchyne.

  Vonkajšia kuchyňa vysokej kvality vyrobená z kvalitných materiálov a s premyslenými detailmi. www.roshults.com
  Vonkajšia kuchyňa vysokej kvality vyrobená z kvalitných materiálov a s premyslenými detailmi. www.roshults.com

  2.2 Hotová modulárna letná kuchyňa

  Modulárne letné ​​kuchyne sú v zásade podobné tým, ktoré sú určené na použitie v interiéri, ale sú vyrobené z materiálov, ktoré vydržia poveternostné prvky. Každá časť typickej vonkajšej kuchyne má vopred navrhnutý „modulárny“ dizajn a jednotlivé prvky môžu byť do kuchyne zostavené rôznymi spôsobmi podľa vašich potrieb a prianí. Niektoré modulárne vonkajšie kuchyne sú v podstate individuálne kuchynské súpravy, ktoré sú jednoducho umiestnené vedľa seba a tvoria spoločný kuchynský priestor. Jeden modul môže obsahovať gril, iný drez alebo bar a tretí, napríklad chladničku. Moderné modulárne kuchyne sa montujú alebo dopĺňajú na tvári miesta, kde sa prvky kuchyne ešte obložia kameňom alebo tehlou, a tak vznikne oku lahodiaci celok.

  Cena takej modulárnej letnej kuchyne do značnej miery závisí od počtu prvkov, vybranej kvality, veľkosti a podobne. Treba rátať s tým, že môže stáť 1 000 EUR a viac. Okrem nákladov na samotnú kuchyňu je potrebné zohľadniť aj náklady na vodu, elektrinu a plyn v mieste inštalácie kuchyne.

  Hotové prvky pre letnú kuchyňu je možné kúpiť za prijateľné ceny www.ikea.com 
  Hotové prvky pre letnú kuchyňu je možné kúpiť za prijateľné ceny www.ikea.com 

  2.3 Letné kuchyne postavené na mieru

  Murované kuchyne s kozubom sú najlepším druhom vonkajších kuchýň a robia ich špecializovaní výrobcovia.  Môžu byť vyrobené z materiálov, ktoré korešpondujú s existujúcou terasou/verandou/balkónom alebo inými charakteristikami. Vonkajšie kuchyne nie sú obmedzené na jednotlivé prvky, môžu sa vyrábať aj nad rámec štandardných rozmerov. Môžu tiež obsahovať špeciálne prvky, ako napríklad bar pri bazéne, nočné osvetlenie alebo pergoly a iné formy tieňovania, ktoré zvyčajne prefabrikované kuchyne nemajú.

  Cena takejto murovanej kuchyne je veľmi variabilná. Zvyčajne sa pohybuje od 3 000 EUR a viac, v závislosti od veľkosti, materiálov, počtu a druhu prvkov, vybavenia a pod.  K cene samotnej kuchyne by sa malo pripočítať pripojenie na vodu, elektrinu alebo plyn a sprievodné zariadenia a inštalácie.

  Iba vy takú máte! Murovaná letná kuchyňa na objednávku. www.homebnc.com
  Iba vy takú máte! Murovaná letná kuchyňa na objednávku. www.homebnc.com

  3. Materiály pre letnú kuchyňu

  Pri navrhovaní vonkajšej kuchyne je veľmi dôležité odpovedať na niektoré otázky: Je kuchyňa umiestnená pod strechou alebo vonku? Plánujete veľké piknikové a grilovacie večierky alebo intímne večere? Budú vaši hostia prevažne dospelí, dospievajúci alebo deti? Myslíte si, že spoločnosť bude sedieť okolo miesta na varenie alebo sa bude prechádzať a sedieť podľa vlastného rozhodnutia? Všetko sú to fakty, ktoré vám pomôžu zúžiť výber a rozhodnúť sa, akú letnú kuchyňu potrebujete.

  3.1. Kuchyňa z dreva

  Vonkajšia kuchyňa pod dreveným prístreškom môže byť skvelou voľbou, pretože drevo je vynikajúcim izolátorom a vytvára príjemný tieň. Je tiež antiseptické, príjemné na prvý pohľad a pod prstami, takže sa tam všetci radi budú zoskupovať. Pre také vonkajšie kuchyne sa väčšinou používa lepené drevo, pretože je odolnejšie ako masívne drevo. Drevo pokryté strechou nevyžaduje údržbu, zatiaľ čo exponované časti môžu byť každých pár rokov natreté ochranným náterom, v závislosti od stavu, v akom sú.

  3.2. Kamenná kuchyňa

  Kamenná kuchyňa sa zdá byť tradičná a pevná, masívna a dlhotrvajúca. Hodí sa najmä k viničnej chate, farme alebo senníku. Musíte sa len postarať o to, aby kameň priťahoval a dlho udržiaval teplo, takže ak je na slnečnom mieste, môže byť až nepríjemne horúco.

  3.3. Kuchyňa zo Siporexu

  Siporex je dobrý, ľahký a odolný stavebný materiál a ľahko sa s ním manipuluje a pracuje. Letné kuchyne zo Siporexu sú zvyčajne obložené ozdobným kameňom.

  3.4. Nerezová  kuchyňa (kuchyňa z nehrdzavejúcej ocele)

  Nehrdzavejúca (nerezová) oceľ sa v profesionálnych kuchyniach používa už celé desaťročia, pretože je veľmi odolná a ľahko sa udržuje a čistí; je tiež odolná voči poveternostným vplyvom. Ako pôsobí kovová letná kuchyňa? Nerezová oceľ vyzerá chladne, preto by sa mala kombinovať s teplejšími materiálmi, ako je kameň alebo drevo. 

  Drevená letná kuchyňa je stredobodom každej záhradnej párty alebo pikniku! www.ideal-home.co.uk
  Drevená letná kuchyňa je stredobodom každej záhradnej párty alebo pikniku! www.ideal-home.co.uk

  3.5 Podlahy letných kuchýň

  Podlahový materiál vašej letnej kuchyne a okolitého priestoru je jedným z najdôležitejších prvkov plánovania. Každý povrch má svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné brať do úvahy. Najčastejšie používané sú tehly, betón, kameň, drevo a keramika. Pri konečnom rozhodnutí by malo dominovať zváženie bezpečnosti (šmykľavosť, nerovný povrch a podobne), trvanlivosti (ak plánujete väčšie a časté zábavy), štýl vášho domu a záhrady a schopnosti materiálu odolávať vonkajším vplyvom a zmenám.

  Podlaha z kameňa sa hodí ku kamennej stene.www.customhomeonline.com
  Podlaha z kameňa sa hodí ku kamennej stene.www.customhomeonline.com

  VÝHODY A NEVÝHODY

  TEHLA
  - atraktívny vzhľad; relatívne jednoduchá údržba
  - relatívne náročný dizajn, povrch časom môže byť nerovnomerný, relatívne vysoké náklady

  BETÓN
  - univerzálnosť, nízka cena
  - vznikajú praskliny, nie je vhodný pre oblasti kde často mrzne

  KAMEŇ
  - atraktívny vzhľad
  - vysoká cena, absorbuje mastnotu a olej

  DREVO
  - Jednoduché opracovanie, relatívne nízka cena, relatívne nenáročná údržba
  - pomerne krátka životnosť

  DLAŽDICE
  - všestrannosť, nízka cena
  - za mokra je povrch klzký, nie je vhodný pre oblasti kde často mrzne - odpuká

  3.6 Dekoračné prvky pre letnú kuchyňu

  Letná kuchyňa je z estetického hľadiska ústredným bodom každého dvora, v ktorom sa nachádza a dekoračné prvky v tom zohrávajú dôležitú úlohu. Doplňte dizajn kuchyne materiálom, ktorý zodpovedá alebo zdôrazňuje exteriér vášho domu, záhrady alebo terasy. Najbežnejšou dekoratívnou úpravou vonkajšej kuchyne je kameň, tehla a omietka. Každý má svoje výhody, ale najdôležitejšie aspekty sú zladenie existujúcej architektúry a ceny.

  Letná kuchyňa by mala byť z materiálov, ktoré ladia s vaším domom a záhradou. www.lavitafurniture.com.au
  Letná kuchyňa by mala byť z materiálov, ktoré ladia s vaším domom a záhradou. www.lavitafurniture.com.au

  3.7 Vonkajšie kuchynské skrinky

  Kuchynské skrinky pre letnú kuchyňu by mali byť vyrobené z materiálu odolného voči vlhkosti a plesniam, teplu, prachu alebo špine. Najčastejšie sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, dreva alebo plastov.

  Nerezové kuchynské skrinky s chráničmi rohov sú veľmi kvalitné, trvanlivé a stabilné. Ľahko sa udržujú aj tie vyrobené z umelých hmôt, ktoré môžete umyť vodou zo záhradnej hadice. Drevená kuchyňa je najlepšia, keď je vyrobená z tíkového dreva, ktoré neabsorbuje vlhkosť alebo neplesnivie. Najlepšie je, keď sú všetky kovania a doplnkové prvky vyrobené z odolných materiálov určených na vonkajšie použitie: nohy, rámy, rukoväte, pánty a podobne. Drez pre letnú kuchyňu musí byť tiež nerezový, a ešte lepšie, antiseptický. Preto vám odporúčame zvoliť si ten, ktorý je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo Kerrocku. Všetky kuchynské prvky by mali byť odolné, aby vám mohli slúžiť spoľahlivo a dlho.

  Nerezová kuchyňa – elegantné a dlhotrvajúce riešenie www.arclinea.com
  Nerezová kuchyňa – elegantné a dlhotrvajúce riešenie www.arclinea.com

  3.8 Kuchynský pult

  Výber materiálov pre pracovnú dosku v letnej kuchyni je rovnako široký ako v prípade klasickej. Žula je jednou z najbežnejších možností, pretože je vodotesná a neporézna. Radšej zvoľte svetlejšie odtiene, pretože tmavšie priťahujú teplo a v lete budú príliš horúce na prácu. Iné druhy kameňa, napríklad mramor, môžu byť krajšie, ale absorbujú masti a vyblednú. Zdá sa nám, že pracovná doska z nehrdzavejúcej ocele je najlepším riešením pre letnú kuchyňu, najmä ak sú ostatné prvky rovnaké. Ak si myslíte, že by celá nerezová kuchyňa pôsobila príliš priemyselne, pridajte ďalšie materiály. Betón ponúka množstvo možností za prijateľné ceny,  keď nie je dobre vyrobený, môže ľahko prasknúť. A nakoniec, ekonomickou možnosťou sú keramické dlaždice, aj keď ich neodporúčame pre miesta, kde sú zimné teploty klesajú hlboko pod bod mrazu.

  Pult zo svetlej žuly je skvelou voľbou www.gardenliving.com
  Pult zo svetlej žuly je skvelou voľbou www.gardenliving.com

  4. Výstavba letnej kuchyne

  4.1 Plánovanie a výstavba

  Ak chcete, aby priestor, ktorý máte k dispozícii, bol optimálne využitý, aby dokonale zapadol do životného prostredia a vydržal dlho k spokojnosti všetkých, odporučili by sme si najať architekta alebo odborníka na terénne úpravy alebo prípadne konzultanta s bohatými skúsenosťami z firmy zaoberajúcej sa letnými kuchyňami. . V prípadoch, keď vonkajšia kuchyňa vyžaduje inštalácie a prípojky elektriny, vody a kanalizácie, je nevyhnutná spolupráca s odborníkom. Samozrejme, musíte vopred vedieť, aké budú náklady, ale odborníci vám môžu ušetriť niekoľko dobrých rád, takže tieto peniaze môžete použiť na druhú stranu, najmä ak nemáte príliš veľa peňazí.

  4.2 Riadenie projektu

  Môže sa zdať, že ušetríte peniaze, ak projekt budete riadiť sami, bohužiaľ to však často býva naopak. Pred začatím prác sa architekt ubezpečí, že máte úplný prehľad o projekte, na základe opisu prác a materiálov budete vedieť koľko čo stojí a ako sa bude robiť. V každom prípade sa nerozlúčte s architektom, keď máte hotovú projektovú dokumentáciu vo svojich rukách. Dokumentácia je základ pre získanie ponúk zhotoviteľov (dodávateľov) a poskytovateľov služieb a podpísanie zmlúv s nimi. Ešte pred začatím prác treba objednať potrebné materiály (vystuženie, kovanie, zabudované osvetlenie atď.). Dodávatelia musia tiež koordinovať termíny tak, aby všetko pokračovalo podľa plánovaného harmonogramu. Bez ohľadu na to, že je projekt dobre vypracovaný, stáva sa, že mu majstri niekedy nerozumejú. Architekt vám bude schopný aj v tom poradiť a dohodnúť sa s dodávateľmi. Pomôže vám tiež koordinovať jeho realizáciu a zabezpečí, aby sa každá fáza dokončila podľa plánu a rozpočtu,  a čo je možno najdôležitejšie – dokončiť ho podľa časového harmonogramu.

  Architekt vám pomôže s koordináciou prác a termínov www.howtohome.com
  Architekt vám pomôže s koordináciou prác a termínov www.howtohome.com

  4.3 Realizácia letnej kuchyne

  Ktorí zhotovitelia (vykonávatelia prác) a poskytovatelia služieb budú potrební, závisí od rozsahu a typu vášho projektu. Výstavba letnej kuchyne nie je ľahká úloha, preto sa pokúsime pomôcť uvedením zoznamu majstrov, ktorí budú potrební.

  VYKONÁVATELIA STAVEBNÝCH PRÁC, ELEKTROINŠTALATÉRI, ZHOTOVITELIA INŠTALÁCIÍ (voda, plyn ...), MAJSTRI PODLAHÁRI (majstri na dlaždice, kameň, betón atď.), MAJSTRI NA STENY (majstri na keramiku, drevené alebo kamenné obklady), MURÁRI, MALIARI.

  Výber správnych majstrov je dôležitý z dôvodu kvality kuchyne! www.richhackman.com
  Výber správnych majstrov je dôležitý z dôvodu kvality kuchyne! www.richhackman.com

  Pri výbere zhotoviteľa (dodávateľa) zistite  si ich skúsenosti a referencie, tiež termíny  (časovú dostupnosť). Budete tiež musieť skontrolovať účty za obstaraný materiál. Ak  materiál zaobstarávajú samotní majstri, majte na zreteli, že nakupujú vo veľkom a majú určitú zľavu a zodpovednosť za kvalitu je ich. Ak sa vyskytnú menšie chyby v množstve alebo kvalite (dlaždice s chybou, väčšie alebo menšie množstvo atď.), je možné to stále napraviť, ale nepresná doba dodania môže predĺžiť realizáciu celého projektu alebo spôsobiť jeho zlyhanie.

  5. Ako vyhotoviť letnú kuchyňu?

  5.1 Umiestnenie vašej letnej kuchyne

  Prvým krokom pri plánovaní vonkajšej kuchyne je výber správneho miesta. Musíte sa rozhodnúť, aká veľká bude kuchyňa, a preto si dané miesto zmerajte. Uistite sa, že existujú možnosti pripojenia elektriny alebo plynu a vody, ako aj miesta, kde vedie najkratšia cesta, najlepšie bez prekážok, do kuchyne v dome. Naplánujte si ďalších najmenej 90 cm prázdneho priestoru okolo kuchyne, aby ste mohli nehatene pracovať a obsluhovať, aby boli hostia dostatočne pohodlní. Dbajte na to, aby nová kuchyňa bola vyhotovená tak, aby nezakrývala výhľad z domu.

  Nasledujúci dotazník vám pomôže naplánovať letnú kuchyňu:

  ROZMERY letná kuchyňa   ____m2
     priestor pre letnú kuchyňu (balkón, terasa, záhrada...) ____m2
  UMIESTNENIE pri stene  
    voľne stojaca  
  VODA Budete mať v kuchyni tečúcu vodu?  
    Horúca voda alebo iba studená voda?  
    Kde sa nachádza prívod vody?  
  ODPAD  Existuje pripojenie do kanalizačnej siete?  
    Je v blízkosti žumpa?  
    Je v blízkosti malá obecná čistička vody?  
  PLYN Budete mať v kuchyni plynový sporák?  
    Je v blízkosti plynové pripojenie?  
    Používate plynovú fľašu (bombu)?  
  ELEKTRIKA Kde sa nachádza elektrické pripojenie?  
    Je existujúca kapacita pripojenia dostatočná?  
  TIENENIE Bude kuchyňa stáť pod existujúcimi stromami?  
    Bude kuchyňa stáť pod existujúcim zastrešením?  
  VIETOR V akom smere vietor fúka?  
  OSVETLENIE Kde je miesto východu a západu slnka?  
    Sú k dispozícii nástenné alebo stropné svetlá?  
    Sú k dispozícii voľne stojace svetlá?  
    Potrebujete do kuchyne osvetlenie podlahy/chodníka?  

  5.2 Výber kuchynských predmetov

  Teraz, keď ste určili ideálne miesto pre vašu vonkajšiu kuchyňu, je čas vybrať si spotrebiče a predmety, ktoré chcete zahrnúť do vášho kuchynského príslušenstva. Pomohli by ste si položiť nasledujúce otázky?

  Aký ste kuchár? profesionál/skúsený
    varím pre domáce potreby
    začiatočník
    Ste ľavák alebo pravák?
  Aký druh varnej dosky chcete? plynový
    elektricky
    drevený uhlie/plynový gril
    pec na chlieb
  Aký kuchynskú linku chcete? vopred pripravenú (drevo, nehrdzavejúca oceľ...)
    postavenú/postavenú na mieste
  Potrebujete úložný priestor? dočasne
     v deň udalosti
  Kedy budete používať vonkajšiu kuchyňu? denne
    sezónne
    pri zvláštnych príležitostiach
  V ktorú dennú dobu budete najviac využívať vonkajšiu kuchyňu? ráno
    popoludní
    večer
  Pre koľko ľudí budete variť najviac? pre najbližšiu rodinu
    pre rozšírenú rodinu
    pre širšiu spoločnosť
  Koľko priestoru na prípravu potravín potrebujem? len kuchynský pult
    dodatočnú prípravnú plochu

  5.3 Dizajn kuchyne

  Keď definujete všetky kuchynské prvky, je čas premýšľať ako ich spojíte do zmysluplného celku, ktorý vám bude vyhovovať pracovne, bude praktický, funkčný a zároveň vhodný pre priestor, ktorým disponujete. Možno ste už počuli o pravidle „pracovný trojuholník“ v kuchyni – týka sa to vlastne polohy drezu, sporáka a pracovnej dosky, ktoré by mali byť usporiadané čo najbližšie, to znamená, aby zodpovedali poradiu úkonov pri príprave jedla. Rovnaké pravidlo by sa malo dodržiavať pri vonkajšej kuchyni (pozri tiež náš článok Návrh a plánovanie kuchyne).

  Na obrázku vidíte niekoľko možných usporiadaní kuchyne, ktoré efektívne využívajú priestor a zachovávajú pravidlo „pracovný trojuholník“.

  Usporiadanie prvkov v kuchyni podľa pravidla „pracovný trojuholník“
  Usporiadanie prvkov v kuchyni podľa pravidla „pracovný trojuholník“

  5.4 Výber materiálov

  Pri výbere materiálu pre letnú kuchyňu nezabudnite, že on má odolávať všetkým poveternostným podmienkam, a trvať viac desaťročí! V každom prípade uprednostnite pevnejšie a odolnejšie materiály, nie ceny.

  Ak máte radi drevo, vyberte si také, ktoré nie je náchylné na plesne, napríklad tíkové drevo alebo smrekovec. Ak sú teploty v zime dlhodobo mínus,  neodporúča sa klásť betón a keramické dlaždice, pretože by mohli prasknúť. Pri kuchynskom pulte vystavenom slnku nevyberajte tmavé materiály, lebo tieto absorbujú teplo a vyžarujú ho. Venujte pozornosť aj bezpečnosti! Pre podlahové povrchy zvoľte nekĺzavé materiály, ktoré vytvárajú rovnomerný povrch (aby ste zabránili zakopnutiu). Správny výber materiálov má významný vplyv na dlhodobé zachovanie vzhľadu a použiteľnosti letnej kuchyne!

  5.5 Ochrana pred vonkajšími vplyvmi

  Aj keď slnko je vždy vítané, keď trávite čas na terase, balkóne alebo v záhrade, najmä ak sú teploty vzduchu vysoké, tieň je pri varení a jedle o to vzácnejší. Vytvorenie prístreška alebo pergoly nad vonkajšou kuchyňou vás tiež ochráni v prípade zrážok a umožní vám predĺžiť sezónu vonkajšej kuchyne. Ak žijete v teplom podnebí, možno budete chcieť pridať ventilátor, ak chcete v chladnejších mesiacoch používať vonkajšiu kuchyňu, zvážte inštaláciu ohrievača alebo krbu. Ak ste už plánovali prístrešok, pergolu alebo altánok, uistite sa, že je výška taká, aby sa zabránilo riziku požiaru. Do dizajnu môžete zahrnúť aj kuchynský digestor.

  5.6 Dizajn letnej kuchyne

  Predtým, ako sa pustíte do realizácie kuchyne, venujte všetkému dostatok času, alebo ešte lepšie, najmite si majstrov, ktorí to urobia rýchlejšie, lepšie a spoľahlivejšie ako vy. Ak si kúpite hotovú letnú kuchyňu jednoduchej konštrukcie s grilom na drevené uhlie alebo s plynovou fľašou, bez pripojenia na vodu a elektrinu, určite by ste to mohli urobiť sami. Ak sa však rozhodnete pre kuchyňu na mieru podľa vlastného dizajnu, potom bude najlepšie nechať všetko na odborníkov.

  5.7 Organizácia, koordinácia a kontrola vykonávania (dozor)

  Akonáhle budete mať všetky plány, povolenia a všetky ponuky dodávateľov na mieste, je čas na realizáciu projektu. V prípade menších projektov to môžete urobiť sami. Ak je však projekt väčší, odporúčame vám, aby ste najali špecialistu na organizáciu, koordináciu a dohľad nad realizáciou.

  Riadenie projektu zahŕňa obstarávanie a analýzu ponúk a výber zhotoviteľov (dodávateľov), ich organizáciu, koordináciu, harmonogram a dozor nad prácami na stavenisku, kontrolu prác a ich zladenie s plánmi a dodržanie lehôt  (9 % – 11 % z hodnoty investície)

  6. Porovnanie

  6.1 Aký materiál zvoliť pre svoj letný kuchynský pult?

    Žula Betón Porcelán/Quartz Dlaždice
  CENA $$ - $$$$$$$ $$ - $$$$$$$ $$ - $$$$$$$ $$ - $$$$$$$
  REALIZÁCIA veľmi obstojný celkom obstojný veľmi obstojný celkom neexistuje
  ODOLNOSŤ MRÁZ ÁNO  NIE  ÁNO  ÁNO
  ODOLNOSŤ TEPLO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
  ODOLNOSŤ PRASKLINY ÁNO NIE  PODĽA ŠPECIFIKÁCIÍ ÁNO
  ODOLNOSŤ  SFARBENIE ÁNO NIE  ÁNO ÁNO (okrem spojov)

  7. Nápady na zriadenie letnej kuchyne

  7.1 Jedinečnosť

  Ľudia vždy ocenia veci vyrobené na mieru, najmä ak sú jedinečné a podľa vlastného želania. Taká je aj letná kuchyňa s krbom. Nápadov je toľko, koľko je prvkov. Najčastejšie ide o gril na drevené uhlie, bar, krb alebo stôl. Tieto prvky sú vzácne ako také, aj kvôli svojej zvláštnej estetike, najmä ak ste si ich navrhli sami. Najlepšie na týchto prvkoch vyrobených na mieru a podľa vašich želaní, bez ohľadu o aký štýl ide a či je v súčasnosti moderné, je to, že sa k nim sentimentálne pripútate a s najväčšou pravdepodobnosťou ich budú môcť dediť vaši potomkovia.

  Unikátna kuchyňa odráža váš osobný štýl. www.habitat.eu
  Unikátna kuchyňa odráža váš osobný štýl. www.habitat.eu

  7.2 Nadčasovosť

  Opakom pojmu „trend“ je nadčasovosť. Trvalé veci sú však „klasikou“ a klasika nikdy nevyjde z módy a určite tak bude aj v budúcnosti. Prečo je to tak? Okrem iného aj preto, že nemusíte kupovať všetko nové, každých pár rokov. Pokiaľ ide o vonkajšiu kuchyňu, klasickými by boli napríklad žulová pracovná doska, krb obložený prírodným kameňom alebo drevená pergola.

  Prírodný kameň a drevo sú takmer večné! www.burkholderlandscape.com
  Prírodný kameň a drevo sú takmer večné! www.burkholderlandscape.com

  7.3 Miešanie štýlov

  Jedným zo súčasných  trendov je kombinovanie rôznych štýlov a vytváranie niečoho nového, jedinečného. Napríklad miešanie klasického štýlu s priemyselnými – predstavte si robustné a kovové stoličky pod krištáľovým lustrom... „Shabby chic“ je tiež jednou z možností štýlového mixu. Vyznačuje sa zmiešaním vzájomne si odporujúcich materiálov, ako je mramor a drevo alebo kameň a nehrdzavejúca oceľ. Vzhľadom na to, že čoraz viac ľudí má o uvedené záujem, zdá sa, že tento trend bude pokračovať.

  Tak opotrebovaná a tak sympatická vidiecka letná kuchyňa! www.pinterest.com
  Tak opotrebovaná a tak sympatická vidiecka letná kuchyňa! www.pinterest.com

  7.4 Obkolesení prírodou

  Ak máte letnú kuchyňu alebo sa len pohrávate s myšlienkou mať ju, s najväčšou pravdepodobnosťou to znamená, že radi trávite čas vonku, takže možno nie ste tak ďaleko od prvého kroku, aby ste si letnú kuchyňu urobili. Tu je niekoľko nápadov:

  Odkrytá drevená pergola celá v zeleni, ktorá je úplne osvetlená denným svetlom, obklopená záhradou a vystavená vôni varenia a kvetín v kvetináčoch, drevených debnách... namiesto podlahy trávnik, koryto s vodou, fontána alebo jazierko...

  Letná kuchyňa uprostred zelene! www.samwescottgardendesign.co.uk
  Letná kuchyňa uprostred zelene! www.samwescottgardendesign.co.uk

  7.5 Leňošenie na zabudovanej pohodlnej lavici

  Očakáva sa, že vonkajšia kuchyňa bude funkčná a príťažlivá, ale ak nebude pohodlná, nebudeme v nej tráviť veľa času. Jedným z najlepších spôsobov, ako urobiť vonkajšiu kuchyňu pohodlnou pre život, je zahrnúť veľa možností na sedenie. Vstavané sedenie v štýle lavice vám poskytne viac sedenia za menej peňazí! Vstavané lavice sa dajú ľahko premeniť na pohodlné pohovky pomocou vankúšov a prikrývok. Ak sa poťahy vankúšov opotrebujú alebo nie sú veľmi v móde, môžu sa ľahko a lacno nahradiť novými, namiesto toho, aby ste museli kupovať nový kus nábytku na sedenie.

  Vstavaná lavica je praktická, pohodlná a vyzerá skvele! www.gardenista.com
  Vstavaná lavica je praktická, pohodlná a vyzerá skvele! www.gardenista.com

  Ďalšie informácie o cenách nájdete v kalkulačke cien.

  Ak potrebujete pomoc so stavbou, obráťte sa na Daibau, pošlite nám dopyt alebo položte otázku.


   

   

  Odborný článok 7534
  Autor: Daibau casopis
  Máme 883 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 883 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 883 realizátorov v oblasti Kuchyne
  9.6
  0

  Stolárstvo ČOBFER

  Humenné
  8.8
  0

  Miroslav Tóth

  Kráľová pri Senci
  9.4
  0

  Stol-výroba

  Nemešany
  10
  0

  HRUŠOVSKÝ - design - NÁBYTOK, s.r.o.

  Malý Šariš
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI KUCHYNE?

  Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené