Koľko stoja búracie práce? Cena búrania priemerného, rodinného domu závisí od mnohých faktorov: veľkosti, konštrukčného zloženia budovy a umiestnenia pozemku, pri ktorom sa berie do úvahy dostupnosť terénu. Všetky tieto faktory môžu zvýšiť náklady na demoláciu domu. Niečo môžeme ušetriť aj na konštrukčnom zložení domu, pretože stavebný materiál môžeme použiť na podsyp, podporu zeminy a podobne. Keď ide o demolácie je najlepšie dohodnúť sa s miestnymi prevádzkovateľmi, ktorí majú v dôsledku toho menšie prepravné náklady a zároveň dobre poznajú staveniská v blízkom okolí, kde je potrebný stavebný materiál. Týmto spôsobom sa vyhnete poplatkom za uloženie odpadu na verejnej skládke. Priemerná cena demolácie objektu so stavebnou mechanizáciou, vrátane odvozu odpadu na skládku je okolo 60 až 80 EUR/m2. Podľa tohto vás demolácia rodinného domu s výmerou 120 m2, vrátane odvozu stavebného materiálu, bude stáť približne 8500 EUR.
Komu zveriť búracie práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným realizátorom demolácií vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Kompletné odstránenie celého poteru v sanitárnych zariadeniach vrátane TI.
Demolácia a odstránenie existujúcej starej nástennej a podlahovej keramiky v existujúcich miestnostiach kúpeľňa, WC a kuchyňa.
Demolácia a odstránenie existujúcej starej nástennej a podlahovej keramiky v existujúcich miestnostiach kúpeľňa, WC a kuchyňa.
Odstránenie existujúceho stropu z lamiel, kompletné s podkonštrukciou a tenšími TI a fóliami (pravdepodobne kovovými lamelami Termika Lj).
Vykonanie demontáže elektrickej skrinky.
Rôzne drobné prieniky do tehlových alebo betónových stien, vrátane vŕtania do tehlovej steny, pre elektrické inštalácie s priemerom 15 - 25 mm.
výroba podlahových drážok pre kanalizáciu,nové odtoky k sanitárnemu vybaveniu - záchodové misy.
Demontáž existujúcich spínačov a zásuviek, ako aj inej starej elektricky, viditeľných káblov, vodičov, krabíc a iných prvkov elektrických inštalácií.
Odstránenie existujúcich radiátorov, doplnené o termostatické ventily a dolné „holandské“ konzoly a konzoly.
Demontáž všetkých existujúcich priamych elektrických pripojení.
Odstránenie nadbytočných existujúcich lustrov a svietidiel, ako aj nástenných a stropných zariadení.
Demontáž existujúcej rohože Alugum s rámom do 0,50 m2 / kus a kovovým predným vchodom.
Demontáž okna kompletne s hornými svetlíkmi dverí a nad tiež pod okenné ventilačné profily s odstránením tienidiel.
Demontáž okna kompletne s hornými svetlíkmi dverí a nad tiež pod okenné ventilačné profily s odstránením tienidiel.
Demontáž okna kompletne s hornými svetlíkmi dverí a nad tiež pod okenné ventilačné profily s odstránením tienidiel.
Nakládka a vnútrná preprava odpadu s pomocou fúrika alebo vedra z prízemia a odvoz na trvalú ekologickú skládku kamiónom.
Zmrazenie zvislej časti radiátora, aby sa mohol presunúť na stenu.
Odstránenie múrika a základov múrika spolu s odvezením odpadu na trvalú skládku.
Cena za demoláciu domu, veľkosti od 100 do 200 m2.
Cena za demolačný plán rodinného domu. Cena plánu demolácie zahŕňa technickú správu, plány pre získanie stavebného povolenia v mierke 1: 100, získanie potrebných schválení, vedenie procesu, vypracovanie potrebných štúdií a iných vyhlásení.
Väčšie búracie práce zahŕňajú demoláciu väčších prvkov stavby. Ide o nosné aj nenosné prvky domu väčších rozmerov, ktoré sa nedajú jednoducho rozobrať a odniesť na skládku. Ak hovoríme o zložitých a väčších demoláciách, máme na mysli najmä demolácie konštrukčných, teda nosných prvkov. Tu je dôležitá stratégia, prácu musia vykonať profesionáli, ktorí sa na takéto práce špecializujú a disponujú všetkými potrebnými zariadeniami a strojmi, pretože inak sa môže časť budovy zrútiť a spôsobiť nenapraviteľné škody.
Keď hovoríme o búraní, môžeme hovoriť o väčších alebo menších búracích prácach. Menšia demolácia je napr. odstránenie nenosných stien (deliacich stien, priečok) alebo prestupov cez nenosné steny. Väčšie búranie je búranie častí stavby, napr. ak sa búrajú prístavby, podlahy medzi podlažiami, konštrukčné prvky, strešné časti, komíny a podobne. Záleží od typu búrania, ako sa k celému procesu postavíme a akých dodávateľov a odborníkov potrebujeme najať. Najdôležitejšia pri búraní častí budovy alebo celej budovy je bezpečnosť, keďže väčšinou ide o nebezpečné práce, s veľkými nákladmi a strojmi.
Predovšetkým sa treba zamyslieť nad tým, čo demoláciou získame. Keďže ide o veľký zásah, treba starostlivo zvážiť klady a zápory takéhoto rozhodnutia, ktoré je nezvratné. Búranie sa oplatí vtedy, keď umožní vytvorenie niečoho nového, čo zvýši kvalitu bývania bytu alebo domu. Ak je napríklad strop príliš nízky, oplatí sa jedno poschodie zbúrať a zvýšiť strop, samozrejme, ak to pôdorys dovoľuje. Ak ste kúpili pozemok, na ktorom je stavba vo veľmi zlom stave, oplatí sa ju zbúrať a postaviť niečo lepšie. Skvelou investíciou je určite aj prerazenie steny v dome, kde by takýto zásah výrazne prispel k lepšiemu prepojeniu priestoru a väčšej funkčnosti. Stavbu sa oplatí zbúrať aj na pozemku, kde chcete postaviť novú stavbu.
Majitelia pozemkov sa často rozhodnú zbúrať už existujúci objekt, aby na jeho mieste postavili novú budovu. Dôvodom je najčastejšie skutočnosť, že stará budova nespĺňa očakávania či požiadavky a po zbúraní existujúceho objektu pozemok sa najčastejšie využíva na výstavbu novej budovy.
Podľa nového stavebného zákona na odstránenie, resp. demoláciu objektu, demolácia je klasifikovaná ako „povolený proces“, čo znamená, že za normálnych okolností už nepotrebujete stavebné povolenie. Demolačný proces objektu sa tak môže začať na základe ohlásenia začiatku výstavby, resp. odstránenia stavby. Nasleduje zabezpečenie staveniska, resp. oblasti, kde musí byť zabezpečený neobmedzený a chránený prístup k existujúcej stavbe a zodpovedajúce dočasné dopravné značenie.
Je však potrebné zdôrazniť, že právo zbúrať nejaký objekt môže byť odobraté alebo obmedzené, napríklad ak ide o chránené budovy alebo chránené územia.
Keď ide o spomenuté ohlásenie odstránenia stavby, resp. začiatku stavby, je potrebné podať žiadosť o povolenie na odstránenie stavby, existuje tlačivo, ktoré treba vyplniť. V žiadosti treba uviesť druh, účel, miesto a označenie stavby, dôvody odstránenia stavby, termín začiatku a ukončenia búracích prác a to, či stavbu budete búrať svojpomocne alebo búracie práce vykoná špecializovaná firma. Prílohy, ktoré sú potrebné k uvedenej žiadosti sa môžu meniť v závislosti od požiadaviek úradu, mesta či obce.
Preto vám odporúčame, aby ste sa na príslušnom mestskom, obecnom alebo stavebnom úradom dobre informovali o platných predpisoch týkajúcich sa tejto oblasti, aby ste tak predišli možným nepríjemnostiam.
Búranie objektu vôbec nie je jednoduchá činnosť, odborníci musia vypracovať plán búrania. Demolácia je proces, ktorý sa vykonáva vopred naplánovanými alebo kontrolovanými metódami. Ktoré metódy pracovníci vykonávajúci tieto práce zvolia, závisí predovšetkým od typu budovy, ktorá sa búra. Búracie práce by mali vykonávať vysoko kvalifikovaní odborníci. Je potrebné vypracovať projekt asanácie objektu (projekt búracích prác) pre každý objekt zvlášť.
Projekt asanácie objektu obsahuje základné informácie o objekte, opis existujúceho stavu a priebehu demolácie, opis nevyhnutných prípravných prác, technický opis búracích práci, časť týkajúcu sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a časť týkajúcu sa odpadového hospodárstva. Ak ide o novú výstavbu, asanačné povolenie môže byť súčasťou stavebného povolenia.
Demolačné práce si vyžadujú vypracovanie zoznamu stavebného odpadu, ktorý vznikne počas tohto procesu. Ide o vypracovanie zoznamu podľa druhu odpadu. V tabuľke sa okrem druhu odpadu uvádza aj množstvo stavebného odpadu, ktoré vznikne pri vykonávaní prác. Zber a likvidácia odpadu sa musí vykonávať v súlade so štúdiou o správnom nakladaní s odpadom.
Keď ide o demoláciu, hlavným cieľom je bezpečné zbúranie celej stavby alebo jednotlivých častí budovy. V tomto zmysle sú demolačné plány nevyhnutnou súčasťou prípravy búracích prác. Len na základe demolačného plánu sa môže vykonať búranie. Plán zvyčajne obsahuje situáciu pozemku, na ktorom sa stavba nachádza, pôdorysy všetkých podlaží, v ktorých sú jasne označené farbami (napr. červenou) všetky prvky a časti stavby, ktoré sa majú zbúrať. Plán musí byť presný a podrobný, aby zhotoviteľ s istotou vedel, ktoré prvky je potrebné zbúrať a ktoré nie. Plán musí predvídať a vysvetľovať aj alternatívne riešenia, ktoré sa na búranisku majú uskutočniť a ktoré vplývajú na realizáciu búrania. Situačný plán býva v mierke 1 : 500, plány jednotlivých podlaží v mierke 1 : 100, výkresy v mierke 1 : 50 a detaily v mierke 1 : 20 alebo 1 : 10.
Na búranisku, resp. na stavenisku potrebujeme zabezpečiť miesto pre skládku, kde sa bude ukladať stavebný odpad. Ak sa dá stavebný odpad recyklovať, dá sa aj predať a spracovať na novú surovinu, ktorá sa následne znova použije. Ak to nie je možné, stavebný odpad sa odvezie sa na určenú verejnú skládku, kde sa riadne zneškodní. Pokiaľ stavebný odpad neobsahuje nebezpečné látky, môže sa použiť na terénne úpravy na pozemku a podsyp. V niektorých prípadoch môže byť stavebný odpad recyklovaný na mieste demolácie a použitý pri výstavbe nového objektu, ale je to skôr výnimka ako pravidlo, pretože prvky získané demoláciou sú zvyčajne v zlom stave, takže nie sú vhodné na opätovné použitie bez ďalšej úpravy alebo recyklácie.
Odvoz vzniknutého stavebného odpadu sa môže vykonať veľkokapacitnými kontajnermi, umiestnenými priamo na búranisku, resp. stavenisku. Na ich použitie je potrebné vybaviť potvrdenie o likvidácii stavebného odpadu, ktoré od vás bude vyžadovať stavebný úrad. Odvoz stavebného odpadu sa musí vykonať do zberného dvora alebo špecializovanej firmy, ktorá sa zaoberá spracovávaním demolačného a stavebného odpadu.
Demolácia je potenciálne nebezpečný zásah, ktorý si vyžaduje veľkú opatrnosť a bezpečnosť. Ochrana je zabezpečená opisom procesu demolácie a vhodného vybavenia, ktoré sa má použiť pre každú fázu demolácie. Zároveň je veľmi dôležité, aby búranisko bolo usporiadané v súlade s bezpečnostnými požiadavkami, ktoré na búraniskách nariaďujú určité bezpečnostné opatrenia pre prebiehajúce práce. Keďže ide o demoláciu budovy, dôležité je zaistiť bezpečnosť aj okolitých budov, nielen ľudí. Je to o to dôležitejšie, ak sa tieto práce vykonávajú bezprostrednej blízkosti okolitej zástavby. Aj preto je potrebné najať odborníkov, ktorí majú s búraním bohaté skúsenosti.
V technickej správe sú uvedené aj stavebné stroje, ktoré budú použité na účely demolácie stavby na búranisku (stavenisku). Všetky stroje, nástroje a prostriedky uvedené v technickej správe musia spĺňať podmienky a musia byť odskúšané, aby sa vedelo, že ich používanie je bezpečné. Pracovníci, ktorí s nimi manipulujú, musia mať osvedčenia na prácu s predmetnými strojmi.
Búranie nenosných prvkov nie je náročným stavebným dielom a nevyžaduje stavebné povolenie. Pri búraní nenosných stien nehrozí, že by búranie ovplyvnilo statiku domu a spôsobilo zrútenie jednotlivých častí. Búranie nenosných prvkov zahŕňa napr. búranie priečok, vyhotovenie prestupov cez nenosné steny pre dvere alebo okná, búranie nenosných schodísk a pod. V zásade si takéto búranie vieme zrealizovať aj sami, je však potrebné si uvedomiť, že potrebujeme špecifické nástroje. Radíme Vám najať si tím, ktorý bude schopný tieto prvky bezpečne odstrániť bez poškodenia ostatných častí domu a zároveň sa postará o odvoz odpadu na skládku. Pred demoláciou musíme vypnúť elektrinu a vodu.
Búranie nosných prvkov je zložitejšie, nakoľko búrame prvky, ktoré podopierajú existujúci dom. Takéto búranie treba nechať na profesionálov, pretože dom treba pri búraní na kľúčových miestach poriadne podoprieť, aby sa predišlo zrúteniu. Kým sa zbúrané prvky vymenia za nové, musíme zabezpečiť dočasnú podporu. Búranie nosných prvkov je možné vykonávať ručne alebo strojmi. Ktorý spôsob zvolíme závisí od materiálu konštrukčného prvku, ktorý búrame. Železobetón sa ručne búrať vôbec nedá, na jeho búranie je potrebná diamantová píla, tehlovú stenu je možné zbúrať aj ručne. Búranie nosných prvkov prebieha vždy „zhora nadol“, to znamená, že búranie sa začína od strechy, kde je zaťaženie minimálne a postupne pokračujeme smerom k zemi. Pred demoláciou musíme vypnúť elektrinu a vodu.
Ak chceme určiť, či je stena, ktorá sa má zbúrať, nosná alebo nenosná (priečka), musíme najskôr určiť, z akého materiálu je postavená. Najjednoduchšie to zistíte tak, že odstránite vrstvu omietky a pozriete sa, čo sa pod ňou skrýva. Ak je stena sadrokartónová (Knauf), určite je nenosná, ak je betónová, určite je nosná. Betónové steny sami nezbúrame, keďže kvôli oceľovej výstuži vo vnútri je potrebná diamantová píla, sadrokartónové steny môžeme zbúrať aj sami.
Ak je stena murovaná z tehál, situácia je trochu iná, keďže nie je také jednoduché určiť, či je nosná alebo nie. Tu v zásade platí pravidlo, že nosné steny sú tie, ktoré sú hrubšie ako 15 cm a ostatné sú nenosné. V bytových domoch majú steny aspoň jednu dvadsatinu výšky stropu podlahy a v paneloch s viac ako 4 podlažiami majú hrúbku aspoň 20 cm. V prípade búrania nosných prvkov sa musíme poradiť so statikom, pretože nesprávne vykonané práce môžu viesť ku katastrofálnym následkom zbúrania časti stavby.
Ak sa rozhodnete zbúrať nosné prvky, treba si najať statika, ktorý prepočíta zaťaženie budovy a zabezpečí dočasné podpery. Musíte si uvedomiť, že pri odstránení nosného prvku, dom v danom mieste stráca oporu, čo vedie k nerovnováhe celej stavby, čo môže viesť k zrúteniu časti objektu, a teoreticky aj k zrúteniu celej stavby. Statik najprv objekt skontroluje a potom požiada o plány. Ak nemáte plány, treba nájsť niekoho, kto plány pripraví, pretože bez toho statik nevie vypočítať zaťaženie domu. Statik potrebuje aj zoznam všetkých nosných prvkov s uvedenými hrúbkami a materiálmi. Bude ho zaujímať, akú hrúbku má podlahová doska a z akého materiálu je vyrobená, akú hrúbku majú nosné steny a podobne. Na základe výpočtov statik navrhne dočasné podpery, ktoré sa osadia v miestach demolácií a prevezmú zaťaženie vybúraných prvkov. Tie sa najčastejšie vyrábajú z dočasných nosných oceľových stĺpov a nosníkov, ktoré sa následne nahradia trvalými – oceľovými, betónovými alebo drevenými.
Cena za návštevu a názor statika na plánovaný zásah do výstavby domu je asi 200 EUR.
Búranie steny alebo iného prvku je invazívny zásah do vášho bytu, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou poškodí parkety alebo podlahovú krytinu iného typu, na čo sa musíte pripraviť. Pred každým búraním konštrukčných prvkov musíme medzipodlažnú dosku najskôr dodatočne podoprieť. Robí sa to pomocou nastaviteľných podperných stojok, ktoré sa používajú aj ako podpery debnenia pri betonáži medzipodlažných dosiek. Podperné stojky zabránia vzniku akýchkoľvek trhlín v doske. Nasleduje postupné búranie steny v zvislých pásoch. Ak sú v tejto stene elektrické a vodovodné inštalácie, pred začatím je potrebné vypnúť elektrinu a vodu. V rovnakom alebo blízkom priestore (alebo mimo neho) musíme zabezpečiť miesto na dočasné uloženie stavebného odpadu.
Ako je uvedené vyššie, medzipodlažná doska musí byť počas procesu demolácie správne podopretá. Najčastejšie sa to robí pomocou betónových alebo nastaviteľných oceľových stojok. Najviac sa odporúča použitie nastaviteľných oceľových podpier, ale keď to z rôznych dôvodov nie je možné, možno použiť aj betón.
Cena búrania priemerného rodinného domu závisí od mnohých faktorov: veľkosti, konštrukčného zloženia budovy a umiestnenia pozemku, pri ktorom sa berie do úvahy dostupnosť terénu. Všetky tieto faktory môžu zvýšiť náklady na demoláciu domu. Niečo sa dá ušetriť aj na konštrukčnom zložení domu, pretože stavebný odpad sa môže použiť na podsyp, terénne úpravy na pozemku a podobne. Keď ide o demoláciu, odporúčame, aby ste sa dohodli s miestnymi prevádzkovateľmi, ktorí majú v dôsledku toho menšie prepravné náklady a zároveň dobre poznajú staveniská v blízkom okolí, kde je potrebný stavebný odpad. Týmto spôsobom sa vyhnete poplatkom za uloženie stavebného odpadu na verejnej skládke. Priemerná cena demolácie objektu so stavebnou mechanizáciou, vrátane odvozu stavebného odpadu na skládku je okolo 60 až 80 EUR/m2. Podľa tohto demolácia rodinného domu s výmerou 120 m2, vrátane odvozu stavebného odpadu, bude stáť približne 8 000 EUR. Cena búracích prác vo veľkej miere závisí od materiálu múrov a od toho, aké je stavba vysoká alebo neprístupná. Cena manuálneho búrania tehlových stien hrubých 15 cm je 20 - 30 EUR/m2.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Odstrániť starý betón cirka 40m2
Potrebujem rozbiť betón na prijazdovej ceste k domu a odviesť, 40 m2. 2880 € do 4800 €
Zbúrať strarý dom
Potrebujem zbúrať strarý dom. Pripraviť pozemok na novú stavbu. Fotky v prílohe. 7650 € do 12750 €
Búranie objektu, z ktorého sa stena na hranici so susedou zachová
Potrebujem majstra pre búracie práce. Jednopodlažný čiastočne podpivničený objekt, z ktorého sa má zachovať múr na hranici so susedou ako súčasť oplotenia. časť zbúraného stavebného materiálu chceme zrecyklovať a použiť na novej stavbe. Foto v prílohe. 11700 € do 19500 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.