Pre oblasť

  Moderný dom, moderná architektúra

  Článok si prečítalo viac ako 1556+ používateľov
  Moderná architektúra vznikla ako reakcia na prehnane zdobenú a nápaditú architektúru predchádzajúcich storočí. Moderný dom predstavuje sviežosť a slobodu, neobmedzený pohyb a vizuálne a fyzické prepojenie s okolím. Striktná hranica medzi vonkajšími a vnútornými priestormi takmer neexistuje.
  Odborný článok 1556
  moderny dom
  Máme 449 realizátorov v oblasti Architekt, architektúra:

  1. Moderná architektúra

  1.1. Moderná architektúra v minulosti

  Najprv si musíme ujasniť, čo vlastne pojem moderná architektúra znamená. Z profesionálneho hľadiska moderná architektúra znamená architektúru, ktorá sa začala vyvíjať na konci 19. storočia a skončila niekde v 70. rokoch minulého storočia. Moderná architektúra vznikla ako reakcia na príliš tradičné, konzervatívne, klasicistické architektonické návrhy, ktoré prevládali v 19. storočí. Začala sa rozmáhať aj vďaka technologickému pokroku a vynálezu železobetónu (betón s oceľovou výstužou), ktorý umožnil realizáciu takých stavieb, aké si predstavovali modernistickí architekti. Najslávnejšími predstaviteľmi modernej architektúry sú Le Corbusier, Mies van der Rohe a Frank Lloyd Wright.

  1.2. Moderná architektúra dnes

  V súčasnosti pojem moderná architektúra už neznamená to isté, čo kedysi. Z odborného hľadiska by správnejšie a vhodnejšie bolo používať pojem súčasná architektúra, pretože dnes sú budovy celkom odlišné od modernistických, už nežijeme v období modernej architektúry, ktoré sa skončilo okolo roku 1970. Bol však prijatý všeobecný termín moderná architektúra na pomenovanie budov, ktoré sú moderné, v súlade s dobou alebo dokonca predpovedajú budúce trendy vďaka ich inovácii, odvážnosti a prispôsobeniu sa modernému spôsobu života. V tomto texte sa pokúsime vysvetliť, aké sú vlastnosti moderných budov, ako v súčasnosti vyzerá moderný dom.

  Moderná architektúra má jednotlivé časti interiéru spojené do jedného celku (obývačka)
  Moderná architektúra má jednotlivé časti interiéru spojené do jedného celku (obývačka)

  2. Moderný dom

  2.1. Všeobecné charakteristiky

  Moderný dom je predovšetkým predmetom priamych a čistých línií. Materiály sú starostlivo  vyberané z hľadiska kvality a účinnosti, nechýba ani silný zmysel pre estetiku. Často sa používajú moderné materiály, napr. železobetón, a fasády sú väčšinou zasklené. To znamená, že plochy okien sú veľmi veľké, väčšinou od podlahy po strop. Moderný dom má redukované, rovné, jasné línie a tvary, ktoré dominujú vo vnútri aj mimo budovy. Niektorí stotožňujú pojem moderný s kubickými tvarmi. Je pravda, že s modernou architektúrou sa do popredia dostáva aj systém plochých striech. Plochá strecha však nie je originálnym prvkom moderných domov. Strechy na jednej alebo dvoch úrovniach môžu byť súčasťou  modernej budovy, ale to, akú strechu moderný dom bude mať, závisí v prvom rade od lokality, kde sa budova nachádza.

  2.2. Moderný dom a výzdoba

  Moderný dom spravidla nemá žiadne dekoratívne prvky, pretože sa všeobecne verí, že moderná architektúra je architektúra, ktorá dokáže úprimne vyjadriť svoju podstatu a estetiku v súlade s logikou spojenou s materiálmi. Moderný dom nepotrebuje výzdobu, pretože je definovaný a vyhotovený s obzvlášť sofistikovanými detailmi, materiálmi a predovšetkým s pôdorysom, ktorý umožňuje voľný a ľahký pobyt s výhľadom na okolie.

  2.3. Aký je pôdorys moderného domu?

  V moderných budovách sa objavujú extrémne otvorené a voľné pôdorysy. Obývací priestor je plynulý a prepojený a dokonca aj hranice medzi spálňou a kúpeľňou sú často nejasné. Pri navrhovaní budov má veľký význam prirodzené svetlo, ktoré poskytuje moderný dom so spomínanými veľkými okennými otvormi. Inštalácie v týchto zariadeniach sú centrálnejšie, čo umožňuje ich diaľkové ovládanie. Starostlivo naplánovaný pôdorys (rozloženie miestností) je výsledkom odborných znalostí architekta a potrieb používateľov. Moderný dom má spravidla oddelený obývací a spací priestor. Spací priestor  poskytuje súkromie obyvateľom domu a nie je určený pre návštevníkov. Obývacia časť, na rozdiel od spální, je centrálnou časťou domu a kombinuje kuchyňu s jedálňou a obývacou izbou a rovnako tak aj s východom na balkón, terasu alebo záhradu.

  2.4. Exteriér a interiér

  Hranica medzi vonkajšou a vnútornou časťou domu je veľmi tenká. Moderný dom to umožňuje vďaka veľkým okenným a dverným otvorom, ktoré zdanlivo priťahujú okolie do interiéru. Okolie budovy slúži na zlepšenie vzhľadu budovy. Kompozície fasády, strešnej čiary alebo horizontálnych nosníkov pokračujú aj v exteriéri. Hneď je zrejmé, že moderný dom je založený na prelínaní exteriéru a interiéru, ktoré spolu tvoria jeden celok.

  Moderný dom má čisté, jednoduché línie bez zbytočného dekoru
  Moderný dom má čisté, jednoduché línie bez zbytočného dekoru

  Odborná rada zo spoločnosti DEVLEV

  1. Aké sú vlastnosti moderných domov a ako v súčasnosti vyzerá jeden moderný rodinný dom?

  Z pohľadu súčasnej architektúry sa za moderné rodinné domy považujú domy, ktoré sú minimalistické, ekologické, využívajú prírodné materiály a ich dispozičné riešenie je maximálne funkčné. Moderný dom musí byť jednoduchý a nenáročný na výstavbu, užívanie a údržbu. Jednoduchosť nie je myslená len z estetického hľadiska, ale aj z pohľadu užívateľa. 

  2. Ktoré materiály sú najčastejšie používané v modernej architektúre?

  Pri výstavbe moderných domov sa najčastejšie používajú prírodné materiály, ktorých cena je v porovnaní s klasickými vyššia, ale za to sú vyrábané z udržateľných zdrojov a sú ľahko recyklovateľné. Tieto materiály vieme rozdeliť do 2 základných skupín a to sú chladné/sterilné a teplé/prijemné. Materiály ako sklo, kameň a oceľ, patria medzi veľmi obľúbené a sú často vyhľadávané pri výstavbe moderných rodinných domov. Práve tieto zaraďujeme k studeným materiálom. Naopak pri výbere teplého materiálu odporúčame drevo, ktoré vytvára pohodu a teplo v prostredí domova. V súčasnosti je veľký rozmach používania termicky upraveného dreva ako exteriérového obkladu.

  3. Čo všetko ovplyvňuje cenu moderného domu?

  Najväčším faktorom je určite zvolený materiál s ktorým ideme pracovať. Každý materiál vieme kúpiť za nižšiu, ale aj vyššiu sumu, viacmennej z pravidla sa táto suma odvíja od kvality daného materiálu a ekológie. Ďalším výrazným faktorom ktorý ovplyvňuje cenu moderného domu, sú technológie. Technológie typu - tepelné čerpadlo, rekuperácia, stropne chladenie, exteriérové tienidla, fotovoltika atď. Je skutočne obrovské množstvo technológii ktoré môžeme v moderných domoch využiť, ale skutočné gro modernosti sú inteligentné domy, ktoré dokážu efektívne riadiť celý dom a tak zabezpečujú neustály komfort jeho obyvateľom.

  Pán Ing. Samuel Župa, spoločnosť DEVLEV

  3. Koľko stojí moderný dom?

  Nie je potrebné, aby moderný dom stál viac ako obyčajný. Môžete ho navrhnúť rôznymi spôsobmi, pričom cenu najviac ovplyvňuje výber stavebného alebo konštrukčného materiálu, výber materiálu na fasádu a veľkosť okenných a dverných otvorov, pretože väčšie okná a dvere stoja viac. Dizajn, estetiku a životné prostredie, ktoré ponúka moderný dom, je možné dosiahnuť pomocou tehál a betónových prvkov – modernosť sa viac prejavuje v pôdoryse, organizácii a využití priestoru, v jasnosti línií a tvarov. Na druhej strane s projektom moderného, otvoreného domu nebudete potrebovať toľko interiérových dverí a priečok. Jednoduchšia a lacnejšia je tiež realizácia elektroinštalácie a vodoinštalácie.

  Ak máte záujem o výstavbu moderného domu, zaujíma vás presná cena, môžete nás kontaktovať na Daibau.sk alebo nám poslať dopyt. Na našich stránkach nájdete ďalšie tipy týkajúce sa tejto témy, ale aj zhotoviteľov stavieb, s ktorými spolupracujeme a ktorí v súlade s vaším dopytom pripravia vhodnú ponuku.

  Informácie o cene sú dostupné v cenovej kalkulačke.

  Váš tím

  Daibau.sk

  Odborný článok 1556
  Autor: Daibau casopis
  Máme 449 realizátorov v oblasti Architekt, architektúra:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 449 realizátorov v oblasti Architekt, architektúra:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 449 realizátorov v oblasti Architekt, architektúra
  8.6
  0

  BMA, spol. s r.o.


  9.6
  0

  Vikona, s. r. o.


  10
  1

  RGprojekt Žilina


  8.6
  0

  REGEC+VRBOVA ARCHITEKTI, s.r.o.


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti ARCHITEKT, ARCHITEKTÚRA?

 • Architekt, architektúra Bratislava
 • Architekt, architektúra Banská Bystrica
 • Architekt, architektúra Košice
 • Architekt, architektúra Nitra
 • Architekt, architektúra Prešov
 • Architekt, architektúra Žilina
 • Architekt, architektúra Bardejov
 • Architekt, architektúra Humenné
 • Architekt, architektúra Komárno
 • Architekt, architektúra Levice
 • Architekt, architektúra Liptovský Mikuláš
 • Architekt, architektúra Lučenec
 • Architekt, architektúra Martin
 • Architekt, architektúra Michalovce
 • Architekt, architektúra Nové Zámky
 • Architekt, architektúra Piešťany
 • Architekt, architektúra Poprad
 • Architekt, architektúra Považská Bystrica
 • Architekt, architektúra Prievidza
 • Architekt, architektúra Ružomberok
 • Architekt, architektúra Spišská Nová Ves
 • Architekt, architektúra Topoľčany
 • Architekt, architektúra Trenčín
 • Architekt, architektúra Trnava
 • Architekt, architektúra Zvolen
 • Architekt, architektúra Bánovce nad Bebravou
 • Architekt, architektúra Brezno
 • Architekt, architektúra Bytča
 • Architekt, architektúra Čadca
 • Architekt, architektúra Detva
 • Architekt, architektúra Dolný Kubín
 • Architekt, architektúra Dunajská Streda
 • Architekt, architektúra Galanta
 • Architekt, architektúra Gelnica
 • Architekt, architektúra Hlohovec
 • Architekt, architektúra Ilava
 • Architekt, architektúra Kežmarok
 • Architekt, architektúra Krupina
 • Architekt, architektúra Kysucké Nové Mesto
 • Architekt, architektúra Levoča
 • Architekt, architektúra Malacky
 • Architekt, architektúra Medzilaborce
 • Architekt, architektúra Myjava
 • Architekt, architektúra Námestovo
 • Architekt, architektúra Nové Mesto nad Váhom
 • Architekt, architektúra Partizánske
 • Architekt, architektúra Pezinok
 • Architekt, architektúra Poltár
 • Architekt, architektúra Púchov
 • Architekt, architektúra Revúca
 • Architekt, architektúra Rimavská Sobota
 • Architekt, architektúra Rožňava
 • Architekt, architektúra Sabinov
 • Architekt, architektúra Šaľa
 • Architekt, architektúra Senec
 • Architekt, architektúra Senica
 • Architekt, architektúra Skalica
 • Architekt, architektúra Snina
 • Architekt, architektúra Sobrance
 • Architekt, architektúra Stará Ľubovňa
 • Architekt, architektúra Stropkov
 • Architekt, architektúra Svidník
 • Architekt, architektúra Trebišov
 • Architekt, architektúra Turčianske Teplice
 • Architekt, architektúra Tvrdošín
 • Architekt, architektúra Veľký Krtíš
 • Architekt, architektúra Vranov nad Topľou
 • Architekt, architektúra Žarnovica
 • Architekt, architektúra Žiar nad Hronom
 • Architekt, architektúra Zlaté Moravce
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené