Koľko stoja murárske práce? Murárske práce sú veľmi odlišné, a preto sú tiež rôzne ceny. Napríklad vymurovanie 20 cm hrubej tehlovej steny vás bude stáť 120 eur/m3 a 25 cm hrubej steny z pórobetónu 140 EUR/m3. Ak staviate dom na kľúč, cena za všetky stavebné a dokončovacie práce je 800 až 1200 EUR/m2. Pokiaľ ide o podrobné ceny týkajúce sa všetkých murárskych prác, musíte si od dodávateľa vyžiadať ponuku alebo podrobný zoznam predpokladaných prác.
Komu zveriť murárske práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným majstrom murárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za murovanie stien s pórobetónovými - siporex - Ytong tehlami s dimenziou 25 a 30 cm.
Cena za murovanie stien s pórobetónovými - siporex - Ytong tehlami s dimenziou 10 a 15 cm.
Cena za dodávku a inštaláciu štandardného nosného siporexového prekladu Ytong NP 25 na stenu s hrúbkou 30 cm, s pomocnými prácami a prenosmi.
Cena za dodávku a inštaláciu štandardného nosného siporexového prekladu Ytong NP 25 na stenu s hrúbkou 25 cm, s pomocnými prácami a prenosmi.
Cena za murovanie stien s modulovou tehlou, 19 x 19 x 29 cm, vo vápennocementovej malte 1: 3: 9, hrúbka 19/29 cm .
Cena za murovanie priečky z porobetónovej - siporex - Ytong tehly s rozmerom 10 cm.
Cena za potresnike, vogalnike na stiku sten.
Sika Proof spolu so všetkými pomocnými, prípravnými a dokončovacími prácami a všetkými potrebnými horizontálnymi a vertikálnymi prepravami. Práce vykonávajte podľa pokynov a detailov výrobcu!
Práce vykonávajte podľa pokynov výrobcu. H.I. v zložení: - Aplikácia studeného asfaltového náteru (napr. IBITOL) na suchý a bezprašný povrch AB konštrukcie, spotreba 0,3 l / m2, sušenie náteru 24 hodín. - Výroba zvislej hydroizolácie. Asfaltové pásy oxidovaného asfaltu v zložení SIST EN 13969 - TYP A a SIST 1031 (napr. ISOTEM V4 alebo ISOTECT V4), sa úplne zvaria so podlahou. Omeriame pásku na začiatok horizontálneho spoja (10 cm). Zvárací proces začíname od spodnej strany steny - od horného konca rohovej lišty smerom k hornej časti steny. Vytvorenie 10 cm priečnych záhybov a 15 cm v pozdĺžnom smere. Dokončením zvislej hydroizolácie dokončíme aj hydroizolačný spoj: stenu-podlahu, spoj minimálne 10 cm ( na EPS rohovýú lištu pásky nezvárame).
Tepelná izolácia XPS a mechanická vodotesnosť v súlade s SIST EN 13163, európska smernica o stavebných produktoch CPD 89/106 / EHS). Pripájanie; Polyuretánové lepidlo TERMIFIX (1 náplň / 5 m2), asfaltové studené lepidlo BITUFIX (1 až 2 kg / m2) vrátane dodatočnej ochrany s nopovou fóliou (Tefond) so všetkými pomocnými, prípravnými a dokončovacími prácami a všetkými potrebnými horizontálnymi a vertikálnymi presunmi.
Práce vykonávajte podľa pokynov a detailov výrobcu!
Cena zahŕňa všetky práce a materiály pomocných prostriedkov, pomocný materiál, lepenie tehly, rezanie tehly pre väzbu muriva, dokončovanie zvislých špaliet otvoru, ako aj vyhladenie povrchov parapetov okna. Vyhotovenie podľa pokynov výrobcu, vrátane z V a H preprava tiež potrebných pracovných plošín.
Cena zahŕňa všetky práce a materiály pomocných prostriedkov, pomocný materiál, lepenie tehly, rezanie tehly pre väzbu muriva, dokončovanie zvislých špaliet otvoru, ako aj vyhladenie povrchov parapetov okna. Vyhotovenie podľa pokynov výrobcu, vrátane z V a H preprava tiež potrebných pracovných plošín.
Cena zahŕňa všetky práce a materiály pomocných prostriedkov, pomocný materiál, lepenie tehly, rezanie tehly pre väzbu muriva, dokončovanie zvislých špaliet otvoru, ako aj vyhladenie povrchov parapetov okna. Vyhotovenie podľa pokynov výrobcu, vrátane z V a H preprava tiež potrebných pracovných plošín.
Vyhotovenie podľa pokynov výrobcu, vrátane z V a H preprava tiež potrebných pracovných plošín.
Sadrokartónové steny vysoké do 3,50 m.
Lepiaca malta Jubizol vystužená armovacou sieťkou 145 g / m2, vrátane náteru s Unigrund, finálnej vrstvy napr. Jub jemná omietková granulácia 1,0 mm so všetkými potrebnými lešeniami a prepravami a tiež so všetkými potrebnými pomocnými prácami. Sadrokartónové steny vysoké do 3,50 m.
Lepiaca malta Jubizol vystužená armovacou sieťou 145 g / m2, vrátane náteru Unigrund, finálnej vrstvy napr. Jub jemná omietková granulácia 1,0 mm so všetkými potrebnými lešeniami a prepravami a tiež so všetkými potrebnými pomocnými prácami.
4,5 cm + hydroizolácia, so všetkými pomocnými, prípravnými a dokončovacími prácami a lešeniami a všetkými požadovanými vodorovnými a zvislými prepravami.
Faktúra po 1x podorysnej plochy budovy.
Výpočet by sa mal vykonať na základe skutočných hodín po predchádzajúcom zápise dozorného orgánu do denníka stavby, čo je odhad počtu hodín.
Oprava stien v miestach odstránenej keramiky s hrubozrnnou omietkou na predbežný cementovým nástrek.
Zamurovanie po prestavbe dverových otvorov do štandardných rozmerov sériových dverí (šírka + 7-8 cm, výška + cca 4-5 cm).
Výroba zamurovania na miestach rôznych menších prienikov v tehlových a betonových stenách po vŕtaniu.
Zapravenie drážok v tehlových a betónových stenách pre elektrické a vodoinštalácie.
Zapravenie drážok v tehlových a betónových stenách pre elektrické a vodoinštalácie.
Výroba zapravenia drážok na podlahe pre nové odtoky.
Výroba omietky v nových sanitárnych priestoroch, sprcha, s podlahovým kanálom a zmiešavacia batéria.
Výroba omietky v nových sanitárnych priestoroch, toaletách alebo bidetoch.
Obmurovanie vstavaného inštalačného modulu so siporexom - sadrový panel vpredu.
Výroba nových omietok na niestach väčších stavebných zásahov.
Natretie poteru s Hydrostopom atď. trikrát v kúpeľni, vrátane 10 cm po stene, a ďalší štvrtý náter pri kontakte podlahy / steny.
Zabetónovanie prevýšenia pred hlavným vchodom cca. 230/100 cm výška + približne 8- 10 cm, kompletné s bočným debnením, betónom C30 / 37 a armovacou mriežkou ako aj predbežnou vrstvou pre lepšiu priľnavosť k betónu.
Dodávka a montáž sklenených tvárnic pre parapetnú stenu zo siporexa, vel. 120/160 cm, napr. CLEAR 1919/8.
Výroba parapetného múru zo siporexu.
Vykonávanie hrubého čistenia muriva počas rôznych fáz výstavby a nakoniec pred konečným mokrým čistením.
Dodávka plotových tvárnic, kompletne s murovaním a betónovým zaliatím. Ak je to potrebné, inštalácia výstužných tyčí.
Dodávka a montáž krycích dosiek oporného múru.
Murárske práce zahŕňajú výstavbu kladením jednotlivých celkov (tehla, pórobetónová tvárnica, kameň atď.). Zvyčajne sa kladú na cementovú maltu, ktorá ich spojí a vytvorí tak jednotnú štruktúru. Murárske práce môžu vytvoriť pekné steny a podlahy za ekonomické ceny. Murárske práce sú zvyčajne dosť fyzicky náročné. Kvôli povahe cementu, betónu, tehál alebo kameňa je konštrukcia zvyčajne odolná a často si vyžaduje malú údržbu.
Kameň, tehla, malta a betón sú materiály, ktoré používajú pri práci murári už od nepamäti. Najzákladnejším a najvyuživanejší z týchto materiálov bol kameň, ktorý je možné použiť na podlahu, cestu alebo z ktorého je možné vytvárať steny pomocou alebo bez použitia murovacej malty. Ani tehla v histórii stavby nezaostáva ďaleko za kameňom. My ľudia sme si čoskoro uvedomili, že hlinu a piesok je možné miešať a tvarovať do jednotlivých celkov / štvorcov, ktoré je možné stohovať. Niekde na tejto časovej osi sme tiež zistili, že spojivo ako malta urýchľuje a uľahčuje stavbu. Prvými spojivami bolo jednoduché bahno, potom vápno a piesok. Základnou zložkou modernej malty je portlandský cement, ktorý je tiež účinnou látkou v betóne.
Všetky materiály na murovanie majú spoločné to, že sú ťažké a pevné, a preto môžu prasknúť. Ak sa povrch, na ktorom je murovaná konštrukcia, môže pohybovať, tehly nakoniec prasknú. Všetky steny musia byť postavené na stabilnom podklade, buď na pevnom, stabilnom podklade, alebo na stlačenom násype. Vo väčšine prípadov musia byť základy tiež v nemrznúcej hĺbke. Keď zem zmrzne, voda v nej sa rozšíri, keď sa zmení na ľad, a to môže vytvoriť dostatok sily na zdvihnutie budovy alebo na prasknutie tuhého muriva.
Na stabilných podlahách sú murované konštrukcie postavené na pásových základoch alebo základových doskách. Vo väčšine prípadov ide o železobetónové konštrukcie, aj keď rovnako môže fungovať aj násyp zo stlačeného štrku alebo z drveného kameňa. Základy, ktoré sú vždy širšie ako postavené steny, rozložia váhu steny na väčšiu plochu, aby sa zabránilo nerovnomernému sadaniu a prasknutiu steny. Šírka pásového základu závisí od hmotnosti, ktorú podopiera, a od nosnosti podkladu. Väčšina pásových základov je zhruba o polovicu taká hlboká ako je široká, a ktorá poskytuje dostatočnú hĺbku pre základňu, aby fungovala ako podpora pri podpore hmotnosti.
Betónové dosky, ako aj kamenné alebo tehlové chodníky by mali byť tiež podopreté aj na pevnej zemi, ale namiesto betónového podkladu ležia na drvenom kameni. Rovnako ako základy, aj drvený kameň rozdeľuje váhu povedzme automobilu na zem. Piesok tiež poskytuje drenáž a viac-menej rovnomerný povrch pre uloženie nadstavby. Ďalej umožňuje priečny pohyb betónu, kameňa alebo tehál nad ním. Celá štruktúra sa rozpína a zmršťuje pri teplotných zmenách, a ak bude pri pohybe ohraničená, praskne.
Betón použitý na základy je zmes štrku, piesku a portlandského cementu. Portlandský cement je kombinácia hliny a vápna, páleného pri veľmi vysokej teplote a potom rozomletá na jemný prášok. Na mieste sa do zmesi pridá voda. Portlandský cement a voda sa zmiešajú a zlepia piesok a štrk. Voda zároveň chemicky reaguje s portlandským cementom a celá zmes začne tuhnúť. Do zmesi je potrebné pridať len minimálne množstvo vody - prebytočná voda oslabuje výsledný betón. Sušenie betónu trvá asi 28 dní, kým úplne vytvrdne, aj keď zvyčajne je pochôdzny do 12 až 24 hodín. Podľa účelu betónu môžu byť do zmesi pridané aj prísady. Prísady znižujú pravdepodobnosť prasknutia. Zmäkčovače umožňujú pridávať menej vody a pritom stále vytvárajú použiteľný betón. Niektoré prostriedky spomaľujú proces tvrdnutia, čo môže byť užitočné v horúcom počasí, keď môže betón príliš rýchlo vytvrdnúť a prasknúť. Naproti tomu urýchľovače urýchľujú vytvrdzovanie betónu, čo je užitočné v chladnom počasí, keď betón pomaly vysychá. Pre väčšie projekty sa betón objednáva v betonárni a dodáva sa v nákladných autách – v automiešačke. Plne naložený nákladný automobil so zmesou obsahuje asi 10 metrov kubických mokrého betónu resp. asi 20 ton materiálu. Práce vyžadujúce menej ako jeden meter kubický betónu sa zvyčajne vykonávajú ručným miešaním betónových zmesí, ktoré kupujeme vo vreciach.
Malta je zmes portlandského cementu a piesku a používa sa na murovanie stien z pórobetónových tvárnic, tehál a kameňa. K tradičnej malte patrí aj vápno, vďaka čomu je malta lepivejšia. Malty používané pred koncom 19. storočia pozostávali iba z vápna a piesku. Dnešné malty používajú na dosiahnutie dobrých užitočných vlastností prísady do vápna a predávajú sa v niekoľkých zloženiach určených na kladenie tehál, betónových tehál alebo kameňa.
Ak sa konštrukcia skladá zo stavebných blokov a malty, možno ju považovať za murárske práce. Malta hrá dôležitú úlohu v murovaných konštrukciách a pôsobí ako lepidlo alebo spojivo, ktoré drží všetko pohromade. Malta je k dispozícii v mnohých verziách s rôznym stupňom pevnosti.
Tehla je dnes najpopulárnejším murovacím materiálom. Je známe, že tehla je odolná a krásne vyzerajúca, vydrží generácie a je stále v móde. Tehly sú tiež k dispozícii v rôznych verziách, od tradičnejších až po moderné textúry a farby. Tehly je možné ukladať rôznymi spôsobmi a rôznymi vzormi. Tehly sú zvyčajne vyrobené z hliny, piesku, vody, niekedy vápna alebo popola. Rôzne druhy tehál môžu obsahovať rôzne prísady, ktoré sa zmiešajú a potom lisujú do formy. Akonáhle sú tehly pekne tvarované, vložte ich do veľmi horúcej rúry a pečte v celých jednotkách.
Na výrobu kamenných múrov sa dajú použiť dva druhy kameňov, buď ošetrené alebo neošetrené. Opracovaný kameň je jednotnejšej veľkosti a má rôzne textúry. Surový alebo drsný kameň poskytuje rustikálnejší vzhľad a má rozloženie steny bez vzorov. Surový kameň dodáva autentickejší alebo prirodzenejší vzhľad, ktorý môže byť chaotickejší, ale v skutočnosti ponúka vynikajúci výsledok.
Pórobetónové tvárnice sa kladú podobne ako tehly, pričom jedna tehla je v usporiadanej podobe stlačená proti druhej. Pretože pórobetónové tvárnice sú oveľa väčšie ako tehly, ich kladenie trvá oveľa kratšie. Vďaka tejto a ďalším vlastnostiam sú pórobetónové murovacie prvky veľmi obľúbeným stavebným materiálom. Spravidla sú cenovo dostupnejšie a tiež odolnejšie voči ohňu. Pórobetónové tvárnice majú rôzne veľkosti, tvary a tiež špeciálne tvary, čo z nich robí veľmi univerzálny stavebný materiál. Väčšie budovy, ako sú školy, továrne a obytné budovy, sú často vyrobené z pórobetónových tvárnic.
Väčšina murárskych prác je práca pre profesionálov. Pre väčšie projekty potrebujeme okrem vedomostí a skúseností, ktoré sme si v priebehu rokov zdokonalili, aj ťažké mechanizmy a špecializované nástroje. Murivo je považované za jednu z prístupnejších zručností, takže si ho chce vyskúšať veľa staviteľov. Úloha to však nie je ľahká, najmä ak sa chystáte stavať nosné steny. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť vynikajúce výsledky, je nájsť dobrého murára. Toto je tiež nákladovo najefektívnejšia možnosť, pretože výroba bude rýchla a zníži sa možnosť chýb. Napriek tomu existuje veľa murárskych prác, ktoré s trochou zručnosti zvládneme sami. Napríklad výroba / vydláždenie záhradného chodníka môže byť taký DIY projekt. Alebo množstvo opráv muriva, ktoré šikovný človek zvládne sám pomocou niekoľkých nástrojov a správnych výrobkov. Napríklad oprava poškodenej omietky, oprava betónu alebo povrchová úprava opotrebovanej betónovej dosky alebo chodníka. Prefabrikované betónové bloky otvárajú niektoré možnosti pri výrobe krbov alebo terás atď.
Pojem murivo sa používa veľmi často a nie vždy je úplne jasnené čo znamená. Murovaná konštrukcia zahŕňa všetko, čo sa vyrába spájaním rôznych materiálov pomocou malty. Malta je cementová zmes, ktorá po vysušení pôsobí ako spojivo pre budovy a stavby z tehál, betónu, kameňa, mramoru a iných materiálov. Murovacie materiály môžu byť umelé alebo prírodné. Tu vysvetľujeme rôzne druhy murárskych prác a na všetky odpovedáme.
Obklady stien a podláh majú zvyčajne estetický účel oproti stenám budov alebo iným pevným a nosným konštrukciám. Takéto práce zahŕňajú obkladové a lepiace materiály na vonkajšiu stranu nosných stien alebo stien a podláh. Nosná stena však odoláva vonkajším prvkom a bojuje s nimi; je samostatná a nie je spojená s ničím iným.
Aj keď stále existujú odborníci vyškolení na vykonávanie všetkých druhov murárskych prác, všeobecne sa toto povolanie stáva čoraz špecializovanejším. Rozsiahly zoznam murárskych prác nám ukazuje, že každý typ práce vyžaduje odbornosť a veľa skúseností. Tu sú niektoré murárske práce:
Kladenie tehál a iných stavebných tvárnic
Stavba a oprava komínov
Renovácie a opravy tehlových stien
Kladenie kameňa pomocou malty alebo suchého stohovania
Odlievanie základov, základových dosiek, stĺpov, podlahových dosiek ...
Opravy cementu
Cementové nátery
Výroba debnenia /šalung
Výroba hydroizolácie
Stavba kamenných alebo tehlových múrov, oporných múrov, stĺpov, dekoratívnych alebo funkčných štruktúr.
Inštalácia obkladov stien z kameňa alebo umelého kameňa
Rezanie betónu
Montáž / obnova ozdobných prvkov z vápna alebo prírodného kameňa a architektonických detailov
Výroba kamenných alebo betónových chodníkov, terás, vonkajších grilov, krbov a schodov Zámkové dlažby
Liatie betónových schodov
Výroba betónových, kamenných alebo asfaltových príjazdových ciest
Obnova stavebného dedičstva, ktorá zahŕňa znovuvytvorenie originálnych materiálov a dizajnov vrátane farebných mált
Samozrejme, ak sa chcete pustiť do murovacieho projektu, má zmysel najskôr sa pustiť do malého projektu, v ktorom si precvičíte základné zručnosti. Vyskúšanie muriva na záhradnej stene je skvelým začiatkom. Pred začatím projektu musíte zistiť, koľko tehál potrebujete. Štandardná veľkosť tehly je 215 mm x 102,5 mm x 65 mm. Pre presný výpočet musíte vziať do úvahy aj 10 mm vrstvu malty. Pre správny výpočet zvážte nasledujúce rozmery: 225 mm x 102,5 mm x 75 mm. Potom budete chcieť pridať nejaké ďalšie odpadové tehly (kalo), asi 5 %.
Tehlová stierka
Debnenie
Meter
Vodováhy
Šnúry
Lopata
Gumové kladivo
Výstuž (podpera)
Tvrdý kartáč
Krok 1: Začnite murovanú stenu v rohoch
Najskôr položte tehly na oba konce steny, kde začnú rohy. Toto by sa malo vykonať, ak je to potrebné, po príprave základov. Pomocou šnúrky medzi dvoma vonkajšími tehlami vo výške tehly vytvorte ploché vodidlo.
Krok 2: Zmiešajte maltu
Na starú debniacu dosku (OSB) nasypte päť lopatiek piesku a jednu lopatku cementu. Miešajte lopatou, kým nebudú rovnomerne sfarbené. Vytvorte dutinu, nalejte do nej vodu a premiešajte. Opakujte, kým nie je textúra hladká, krémová a nie príliš tekutá.
Krok 3: Položte prvú vrstvu malty
Potom pozdĺž šnúrky naneste 1 - 2 cm malty. Počnúc jedným koncom položte prvú tehlu a ľahkým poklepaním ju položte do nanesenej malty. Koniec nasledujúcej tehly namažte maltou a oprite ju o prvú. Ako pomôcku na vedenie priamky použite šnúrku.
Krok 4: Postavte tehlové rohy
V mieste, kde chcete, aby vaše rohy začali, položte z boku na konci steny tehlu. Pri stavbe steny musí byť každý nasledujúci tehlový roh položený v opačnom smere.
Krok 5: Vyrežte tehly
Pri stavbe rohov budete musieť na určité časti položiť iba polovicu tehly. Ak chcete tehlu rozrezať na polovicu, položte ju na bok, dláto položte na miesto štiepania a silným úderom kladivom / palcátom. Tehla by mala byť po prvom údere rozpolená.
Krok 6: Na rohy by ste mali myslieť vždy dopredu
Na rohoch vždy postavte aspoň jeden rad vyššie ako zvyšok steny. Za týmto účelom posuňte povrázok nahor a vložte ho do malty na stĺpoch. Pri nosníkoch by mal byť koniec každej tehly nad stredom spodného šáru.
Krok 7: Skontrolujte, či sú škáry hrubé 10 mm
Vodorovné a zvislé škáry by mali mať hrúbku 10 mm. U bežných tehál by to malo byť 75 mm od hornej časti hornej tehly k hornej časti spodnej.
Krok 8: Dokončenie rohov
Po dokončení na vrchu rohov však môžete vytvoriť atraktívnu povrchovú úpravu za nižšiu cenu vložením tehál do malty nabok.
Krok 9: Dokončite steny
Pre zaujímavú úpravu dokončenej steny posledné tehly otočte zvisle po celej dĺžke a položte po celej dĺžke steny. Použite druhú, vyššiu šnúrku, aby bola čiara rovnomerná.
Krok 10: Ako dokončiť škáry?
Na dokončenie spojov použite zaoblený nástroj alebo lyžicu, aby ste zoškrabali prebytočnú maltu a vytvorili krásnu povrchovú úpravu škáry. Začnite vodorovnými škárami, potom zvislými - takto ľahšie odstránite prebytočnú maltu.
Krok 11: Vyčistite tehlu
Nakoniec jemne očistite stenu a očistite všetku maltu, ktorá spadla na podlahu, skôr ako zaschne. Cement je možné zmyť z podlahy vodou, ale buďte opatrní, aby ste neznečistili novú stenu!
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Postaveni pricek, izolace, sulfatova sterka, postaveni pristavku
Potrebujeme murára pre postavenie pricky, izolace, sulfatova sterka ve stare casti domu, dostavba noveho pristavku. 9000 € do 15000 €
Dodatočné podmurovanie základov pre dom z 80. rokov - cca 7 m
Potrebujeme dodatočné podmurovanie základu domu z 80.tych rokov - pätka cca 1.2 m * 1.2 m v rohu domu, cca 5 m dlzky podmurovania mura ukoncena dalsou pätkou 1.2 * 1.2 m. 2250 € do 3750 €
Vymurovať betónový plot so základmi
Potrebujeme vystavať betónový plot z tvárnic od základov na finál. 2250 € do 3750 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.