Pre oblasť

  Oporný múr cena

  Koľko stojí oporný alebo podporný múr? Obtiažnosť terénu môže výrazne zdražiť stavbu, pretože je zvyčajne potrebné postaviť špeciálne základy a terén zabezpečiť s opornými múrmi. Ak je oporný alebo podporný múr vyšší ako 1,5 m, potom potrebujete aj stavebné povolenie, ktoré ešte zdraží stavbu. Čím vyšší je oporný múr, tým širšie musia byť základy. Odporúčame aj statický výpočet, ktorý vám zhotoví inžinier - statik. Cena zhotovenia oporného múra, s predprípravou, výstužou a vybetónovaním sa pohybuje od 120 do 150 EUR/m2.

  Komu zveriť realizáciu oporného múra? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom oporných alebo podporných múrov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.

  Požiadajte o ponuku:
  Odošli dopyt

  Cena za betónový oporný múr


  Cena múru. Cena za výstavbu oporného múru, s prípravou, vystužením a aplikáciou betónu.

  120.00 €/m2

  VEĽMI NÍZKA CENA
  €/m2

  STREDNÁ CENA
  150.00 €/m2

  NAJVYŠŠIA CENA
  CHCEM PONUKU OD POSKYTOVATEĽOV

  OSTATNÉ CENY ZA Oporné múry

  Vaše množstvo

  jednotka

  orientačná cena

  Vaša cena

  Kamenný oporný múr

  Cena za oporný múr. Cena za vystavanie kamenného oporného múru hrúbky 30 cm do 40 cm so spotrebou kameňa 0,3 m3/m2, spolu so založením základov a inštaláciou sieťovej výstuže. Cena za oporný múr do výšky 150 cm.


  m2

  €/m2

  SPOLU:
  Poslať dopyt >

  Ako ste využili tieto informácie?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  OPORNÉ MÚRY – VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

  1. Oporný múr

  Oporný múr alebo oporná stena je konštrukcia medzi dvoma výškovými úrovňami terénu, ktorá zabraňuje zosúvaniu zeminy z vyššieho terénu do nižšieho a vyrovnáva terén. Oporné múry sa preto používajú na tých miestach, kde by v dôsledku väčšieho výškového rozdielu v teréne mohlo dôjsť k zosuvu pôdy. Oporný múr je bežným riešením vo dvoroch alebo záhradách, a používa sa aj na terénne úpravy (oporný železničný múr). Zaisťuje, že pôda vyššieho terénu zostane na svojom mieste, čím okolie vášho domu pôsobí čisto a upravene. 

  Oporný múr môže byť vyrobený z kameňa, betónu alebo dokonca z dreva
  Oporný múr môže byť vyrobený z kameňa, betónu alebo dokonca z dreva

  2. Druhy oporných múrov

  Existuje niekoľko typov oporných múrov. Oporná stena môže byť vyrobená z kameňa, betónu, železobetónu, tehly alebo dokonca z dreva. Používajú sa aj prefabrikáty. Aká odolná bude stena a ako dlho bude slúžiť svojmu účelu, závisí nielen od kvality práce, ale aj od materiálu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody a je úplne zrejmé, že nie každý môže byť použitý na každý účel. Výber materiálu, ktorý  bude  použitý na vyhotovenie oporného múru, závisí od vlastností terénu alebo jeho sklonu, polohy a celkového vzhľadu okolia domu. Odporúča sa, aby oporný múr štylisticky ladil s okolím, predovšetkým, aby bol čo najmenej nápadný. Oporný múr je stavebná štruktúra, ktorá je sama o sebe nápadná, preto je dôležité, aby splynula s prostredím. To je tiež dôvod, prečo sú oporné múry často dodatočne pokryté vegetáciou, ktorá je vysadená vo vyšších bodoch, alebo je samotná oporná stena navrhnutá tak, že sú do nej vysadené rastliny.

  2.1. Klasické betónové oporné múry

  Betónové oporné múry sú najbežnejšou voľbou. Vplýva na to ich univerzálnosť, neutrálny vzhľad a predovšetkým mimoriadna odolnosť voči všetkým poveternostným podmienkam. Betónový oporný múr sa vyrobí tak, že sa najskôr pripraví debnenie s výstužou, do ktorého sa potom naleje betón. Na prípravu debnenia s výstužou potrebné sú určité znalosti a skúsenosti. Betónová oporná stena môže byť vyrobená bez výstuže, ale taká konštrukcia bude slabšia a menej odolná voči mechanickým zmenám. Výhodou betónového oporného múru  je to, že ho prakticky netreba opravovať, pretože väčšinou pozostáva z jedného kusa, a tlakové sily sú  rovnomerne rozložené po celom jeho povrchu. Okrem malého sadania (hovoríme o niekoľkých milimetroch) by sa nemali očakávať žiadne iné zmeny na betónovom  opornom múre. Ak sa betónový múr začne nakláňať v smere tlaku pôdy, znamená to len, že základy neboli správne vyhotovené alebo že požadovaná hrúbka betónu bola nesprávne odhadnutá.

  2.2. Oporný múr z betónových prvkov

  Oporný múr môže byť vyrobený z prefabrikátov. Hotové betónové prvky vyrobené v továrni sa ľahko prepravia na stavenisko a po ich umiestnení na plánované miesto vznikne montovaný betónový oporný múr. Celá dĺžka opornej steny  je  zložená z niekoľkých prepojených prefabrikátov. Výhodou týmto spôsobom realizovaného oporného múru v porovnaní s klasickou konštrukciou je kratší čas, vyššia kvalita betónových prvkov vďaka továrenskej výrobe betónu a jeho vytvrdzovaniu, tiež o niečo nižšia cena v porovnaní s klasickým betónovým múrom.

  2.3. Oporný múr z betónových tvárnic

  Oporný múr z betónových tvárnic je svojou trvanlivosťou a odolnosťou porovnateľný s liatym betónovým oporným múrom, ibaže jeho konštrukcia je o niečo jednoduchšia. Nevyžaduje debnenie ani vystuženie, ale potrebujeme prípravu terénu a základov. Môže byť postavený z klasických betónových tvárnic, plných alebo dutých, lámaných alebo štiepaných. Tento druh oporného múru je vyrobený prakticky rovnako ako tehlový múr – tvárnice (bloky) sú naskladané na seba a potom spojené maltou. Oporný múr spolu s použitou betónovou dlažbou môže tvoriť estetický celok, vertikálny múr je pokračovaním horizontálne použitých betónových prvkov.

  2.4. Kamenné oporné múry

  Kamenné oporné múry sú veľmi obľúbené najmä v oblasti Stredozemného mora. Treba však mať na zreteli, že sú pomerne náročné na realizáciu. Výberu kameňa by sa mala venovať osobitná pozornosť. Najlepšia voľba je použiť kameň, ktorý nájdete na mieste, kde plánujete postaviť oporný múr. Malo by sa však vyhnúť mäkším druhom kameňa, pretože sú menej odolné na vodu a poveternostné podmienky. Netreba použiť porézne kamene, ktoré rýchlo nasávajú vodu, ani bridlicu, ktorá sa ľahko láme na menšie kúsky. Na druhej strane veľmi tvrdé skaly tiež nie sú veľmi vhodné, aj keď sú veľmi stabilné a odolné voči atmosférickým vplyvom. Kameň z kameňolomu totiž nikdy nemožno ukladať priamo do oporného múru; zvyčajne sa musí najprv opracovať na určitý tvar. Táto úloha je v prípade tvrdých skál veľmi náročná alebo dokonca nemožná.

  Pri výbere kameňa, ktorý bude použitý na vyhotovenie opornej steny, sa okrem výberu vhodného druhu a tvrdosti kameňa treba rozhodnúť aj pre kamene správnej veľkosti. Najlepšie a najpraktickejšie je vziať kamene, z ktorých sa dá oporný múr pomerne rýchlo a ľahko urobiť bez dodatočného spracovania a delenia (lámania). Príliš veľké kamene vyžadujú veľa práce navyše pri vyhotovení oporného múru a príliš malé kamene spôsobia, že oporný múr bude pôsobiť nestabilne. Drvený kameň je možné objednať v kameňolome a potom ho spracovať, čo je v zásade drahšie ako obstaranie kameňa od dodávateľov stavebného materiálu.

  2.5. Drevený oporný múr

  Najvzácnejšia verzia oporného múru je určite drevený oporný múr. Je to predovšetkým kvôli citlivosti a nestabilite dreva, ktoré je zo všetkých uvedených materiálov najmenej odolné voči najhorším poveternostným podmienkam. Drevené oporné steny sú náročné na údržbu, pretože drevené dosky je potrebné neustále kontrolovať a natierať ochrannými nátermi, farbami alebo lakmi a poškodené alebo zhnité treba čo najskôr vymeniť za nové. Napriek tomu ponúka drevený oporný múr aj niekoľko výhod. Jednou z hlavných je jeho cena, pretože drevené dosky si môžeme rezať sami. V tomto prípade nám stačí zaobstarať oceľové tyče (stĺpiky), ku ktorým treba pripevniť drevené prvky. Ďalšou výhodou takéhoto oporného múru je jednoduchá konštrukcia, pretože veľkosť a tvar drevených dosiek je možné rýchlo prerobiť a prispôsobiť a oceľové stĺpy okrem základov nevyžadujú žiadne ďalšie práce. V neposlednom rade je drevený oporný múr vyrobený z úplne prírodného materiálu, ktorý je možné rýchlo recyklovať a vymeniť, takže je dobrou voľbou v prípadoch, keď je potrebné rýchle a dočasné riešenie.

  3. Ako vyrobiť betónový oporný múr?

  3.1. Príprava terénu pre oporný múr

  Predtým, ako začnete s realizáciou oporného múru, musíte urobiť vhodné základy, pretože iba pevné základy budú schopné poskytnúť stabilnú opornú stenu, ktorá bude slúžiť svojmu účelu. Aby sme mohli položiť základy, musíme najskôr vykopať jamu pre základy, teda pripraviť pôdu, ktorej dno treba pokryť vrstvou štrku (vrstva jemnejšieho a väčšieho štrku a niekedy aj piesku, v hrúbke 10 cm až 20 cm, zriedka viac). Potrebné je zhutniť ju, aby sa stala kompaktným, neporéznym a mrazuvzdorným materiálom. Potom môžeme začať s betónovaním základov, ktoré je možné v prípade potreby aj vystužiť.

  3.2. Základy oporného múru

  Po ukončenej príprave začíname s betónovaním pásových základov. Aké rozmery musia mať základy oporného múru, závisí od rozmerov samotného múru. V zásade platí, že šírka aj hĺbka základov sú rovnaké ako štandardné rozmery pásových základov. To znamená, že základy by mali byť hlboké 80 cm až 100 cm a šírka základov by mala byť 50 cm až 70 cm. Hĺbka závisí od geografickej oblasti a rozsahu pôdneho mrazu, a šírka závisí od šírky samotného múru. V zásade platí, že základy musia byť aspoň dvakrát také široké ako stena. V dôsledku príliš úzkych základov môže oporný múr začať sadať. Ak sú základy plytké, voda v nich v zime zamrzne, čo spôsobí praskanie a koróziu výstuže v základoch. 

  3.3. Debnenie a výstuž pre základy

  Pásové základy sa robia pomocou dreveného debnenia. Stavba základov bez debnenia sa v žiadnom prípade neodporúča. Totižto niektorí zhotovitelia jednoducho preskočia inštaláciu dreveného debnenia a nalejú betón priamo do pripraveného terénu (stavebnej jamy), čo sa v žiadnom prípade neodporúča. Je to možné, ale potom je prakticky nemožné kontrolovať presnosť konštrukcie a rozmery základov. Z tohto dôvodu vždy odporúčame použiť drevené debnenie, do ktorého sa potom naleje betón. Debnenie umožní presnú kontrolu celej konštrukcie, rozmerov a polohy oceľovej výstuže v základoch. Ďalej uľahčuje upevnenie, takže výstuž sa pri nalievaní betónu nepohybuje, zostáva v potrebnej polohe. Vystuženie v betóne preberá pôsobenie ťahových síl a zaisťuje tak dodatočnú stabilitu opornej steny, ale aj prenos síl z jej hornej časti do spodnej časti. Na správnu realizáciu  vystužených betónových základov sú potrebné znalosti a zručnosti.

  3.4 Odvodňovacie potrubie

  Jedným z veľmi dôležitých prvkov akéhokoľvek oporného múru je určite odvodňovacie potrubie (drenážna rúra). Toto potrubie poskytuje kontrolovaný odtok vody počas silných dažďov otvormi vytvorenými v opornom múre. Otvory by mali byť vopred naplánované v určitej vzdialenosti a ich miesta by mali byť označené pred realizáciou opornej steny. Ak staviame betónový oporný múr, musíme plastové drenážne rúrky umiestniť do debnenia predtým, ako ich zalejeme betónom. Ak je odvodňovacie potrubie nainštalované správne, tlak dažďovej vody na oporný múr  je výrazne nižší.

  4. Realizácia oporného múru z kameňa

  4.1. Príprava terénu a výkop jamy

  Na realizáciu kamenného oporného múru, ako aj na akýkoľvek iný, je potrebné najskôr pripraviť a spevniť terén. Nasleduje príprava železobetónových základov, aj keď teoreticky povedané základy môžu byť aj z kameňa. Takáto konštrukcia základov je rizikovejšia, pretože je ťažšie ovládať parametre kvality, pevnosti a neporéznosti. Vystužené betónové základy sú považované za oveľa lepšiu voľbu.

  4.2. Kamenný oporný múr s cementovou maltou

  V prípade kamenného oporného múru s cementovou maltou sa kamene ukladajú na vrstvu cementovej malty, ktorá ich spája do pevného celku. Výhodou tejto metódy je pevnosť opornej steny a nevýhodou je nepriepustnosť pre vodu a z toho vyplývajúce ťažkosti pri príprave drenážnych rúrok. Ak sa rozhodnete stavať s cementovou maltou, dbajte na úpravu škár. Malta môže škáry vyplniť až po vonkajší okraj, čím sa stráca trojrozmernosť oporného múru a jednotlivých kameňov. Vyzerá to, ako keby múr nebol postavený z prírodného  kameňa. Oporný múr bude vyzerať krajšie, keď škáry budú hlbšie, aby bol jasne viditeľný objem oporného múru a jednotlivých kameňov.

  4.3. Práca s pieskom a zeminou

  Je to vlastne suché murovanie, s kameňmi pokladanými na sucho. Škáry medzi jednotlivými kameňmi oporného múru sa jednoducho zasypú zmesou piesku a zeminy. Tento oporný múr nie je taký pevný ako kamenný oporný múr s cementovou maltou, ale odoláva tlaku zeme, ak nie je vyšší ako meter. Táto zmes je tiež dostatočne porézna pre vodu.

  4.4 Kladenie jednotlivých kameňov

  Keď sú základy hotové, začneme ukladať kamene vedľa seba, pričom používame cementovú maltu, ak ide o mokré murovanie alebo piesok a zeminu, ak ide o suché murovanie oporného múru. Vytvorením jednotlivých radov a postupným pribúdaním oporného múru môžeme zozadu zasypať zeminu, pričom treba dávať pozor na drenážne potrubie. Pri umiestňovaní kameňov v zásade platí, že na prednú stranu opornej steny umiestnite väčšie a krajšie kamene, ktoré sú viditeľné, a ostatné ide zozadu. Pri kladení kameňov musíme dbať na to, aby bol sklon oporného múru optimálnych 20°. Presnosť prevedenia najľahšie dosiahnete pomocou šablóny vyrobenej z lamiel, kde je na každú stranu oporného múru umiestnená jedna šablóna, medzi ktoré je natiahnutá šnúra a potom je možné kamene skladať hneď vedľa šnúry.

  daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom  CHCEM PONUKU OD POSKYTOVATEĽOV
  Posledné zverejnené dopyty

  Oporný múr so schodami na mierne svahovitom pozemku

  Dobrý deň,

  prosíme o cenovú ponuku na vybudovanie oporneho múra na mierne svahovitom pozemku. Tvar do L (dlhšia strana cca 14m, kratšia cca 3m). Na kratsej strane by mali by aj schody - vstup pre peších. Výška múrika vzhľadom na terén od cca 0,7m do 1,2m. Terén je po úpravach bagrom - gro je pripravené. Zaciatok prác v prípade dohody kedykoľvek. Foto v prílohe. 3150 € do 5250 €

  ........

  Oporny mur na plot

  Potrebujeme majstra pre oporny múr na plot, 2,5m, dlzka cca 40 m. 14400 € do 24000 €

  ........

  Kamenný oporný múr

  Potrebujem majstra pre kamenný oporný múr cca 1,2 x 3 m. Kamene mám. Chatová oblasť Veľká Lodina cca 2 km smerom na Kysak. Obhliadka dohodou. 720 € do 1200 €

  ........

  CHCEM PONUKU OD POSKYTOVATEĽOV

  Cena, Murovaný plot, Po popise
  Oporné múry, Stará Turá

  3600 € do 6000 €

  Cena, Betónový plot, dĺžka 65 m , výška 2 m
  Oporné múry, Košice

  18000 € do 30000 €

  Cena, Oporny mur z pohladoveho betonu, 560 m2
  Oporné múry, Bratislava

  6300 € do 10500 €

  Cena, Betónový oporný mur, 1,20 a dĺžka 10m
  Oporné múry, Záriečie

  2250 € do 3750 €

  Cena, Oporný múr do svahu, 1.5m max a dĺžka cca 30m
  Oporné múry, Dedinka

  6300 € do 10500 €

  Cena, Buranie tehloveho plotu a zakladov, novy zaklad, plot z tvárnic, 8 m
  Oporné múry, Tomášikovo

  3600 € do 6000 €

  Cena, Oporný múr, v tvare L jedno rameno má 20m a druhé 8,5m
  Oporné múry, Lysica

  7650 € do 12750 €

  Cena, Betónový plot, 24bm do tvaru písmena L , 20m a 4 m
  Oporné múry, Senica

  5400 € do 9000 €

  Cena, Dodanie a montáž betonového plotu, 26 m
  Oporné múry, Dulovce

  7200 € do 12000 €

  Cena, Stavba oporneho muru, 1m vyska, cca 20m dlzka
  Oporné múry, Senec

  2970 € do 4950 €

  Cena, Zarovnanie pozemku malym bagrom, oporný mur 14x1m, parkovisko zo strku, 14x1 m
  Oporné múry, Tatranské Zruby

  8550 € do 14250 €

  Cena, Oporný múr na svah, 30 m2
  Oporné múry, Senica

  4500 € do 7500 €

  Cena, Oporný múr,a ploty, 60 m2
  Oporné múry, Chorváty

  9000 € do 15000 €

  Cena, Oprava murika, 80cm.15m
  Oporné múry, Prešov

  1350 € do 2250 €

  Cena, Výstavbu oporneho múru, 1.5 x 32 m
  Oporné múry, Nižná

  7020 € do 11700 €

  Cena, Oporny mur, Cca dlzka 20 m, vyska 70-100 cm.
  Oporné múry, Banská Bystrica

  3150 € do 5250 €

  Cena, Postaviť oporný múr, 30m×1,6m
  Oporné múry, Tajov

  7200 € do 12000 €

  Cena, Obkopanie domu, izolácia základu domu, prístavba oporného múru, 4 x 2 m oporný múr
  Oporné múry, Liptovská Kokava

  2700 € do 4500 €

  Cena, Zaliat zaklad 25m,vystavat z DT mur 25x3m, urobit deku 28m2, Mur 25x3m, deka 28m2
  Oporné múry, Timoradza

  14400 € do 24000 €

  Cena, Postaviť oporný múr podľa projektu, 3 x 40 m
  Oporné múry, Stará Ľubovňa

  15300 € do 25500 €

  Cena, Oporny murik, 10,50 m
  Oporné múry, Banská Bystrica

  3150 € do 5250 €

  Cena, Oporný múr, 3m, 30m
  Oporné múry, Necpaly

  12600 € do 21000 €

  Cena, Oporny mur z prirod. kamena na spevnenie svah, po popise
  Oporné múry, Bratislava

  6300 € do 10500 €

  Cena, Oporný múr, základ plotu, 0,250;7000;2850
  Oporné múry, Trenčianske Teplice

  900 € do 1500 €

  Cena, Oporný múr, 15 - 20 m
  Oporné múry, Zemplínska Šírava

  2700 € do 4500 €

  Cena, Kamenný múrik, výška 0,4m, dĺžka cca 20m
  Oporné múry, Červeník

  3600 € do 6000 €

  Cena, Oporný múr zo svahovych tvárnic, Výška 1m, dĺžka 20m
  Oporné múry, Žehňa

  2700 € do 4500 €

  Cena, Betonový plot, Zahrada má asi 420m2
  Oporné múry, Liptovský Hrádok

  5400 € do 9000 €

  Cena, Betónový oporny múr, Dĺžka 50m výška 1,80 m
  Oporné múry, Prašník

  13500 € do 22500 €

  Cena, Šalovanie terasy a schodov plus poter betonovanie schodov, 36 m2
  Oporné múry, Lipová

  4950 € do 8250 €

  Cena, Kaskádovitý svah v záhrade - spevnennie, výška cca 60 - 65 cm, dĺžka 9-10 m, 1 x šírka cca 7 m
  Oporné múry, Liptovská Anna

  9900 € do 16500 €

  Cena, Oporný múr, 1,5-1,7m, dĺžka cca 30m
  Oporné múry, Banská Bystrica

  7650 € do 12750 €

  Cena, Oporný múr pod hlavnú cestu, 60 m2
  Oporné múry, Jakubany

  9000 € do 15000 €

  Cena, Plot z dt tvarnic alebo Monolitycky, Dľžka-20m, výška-125cm
  Oporné múry, Prešov

  4050 € do 6750 €

  Cena, Realizácia oporného muru v obci Hôrka., dĺžka 31 metrov výška 0,5 metra
  Oporné múry, Hôrka

  13500 € do 22500 €

  Cena, Dokoncenie oporného múru, zámková dlažba, cca 100 m2
  Oporné múry, Humenné

  6300 € do 10500 €  Pozrite sa na iné dokončené projekty a ceny
  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Oporné múry?

  Oporné múry cenník

  Vyžiadajte si od firiem nezaväzujúcu ponuku

  971+ SPOLOČNOSŤAMI PRE Oporné múry
  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  BEZ PROVÍZIÍ
  ZÍSKAJ PONUKU
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené