Pre oblasť

  Oporný múr cena

  Koľko stojí oporný alebo podporný múr? Obtiažnosť terénu môže výrazne zdražiť stavbu, pretože je zvyčajne potrebné postaviť špeciálne základy a terén zabezpečiť s opornými múrmi. Ak je oporný alebo podporný múr vyšší ako 1,5 m, potom potrebujete aj stavebné povolenie, ktoré ešte zdraží stavbu. Čím vyšší je oporný múr, tým širšie musia byť základy. Odporúčame aj statický výpočet, ktorý vám zhotoví inžinier - statik. Cena zhotovenia oporného múra, s predprípravou, výstužou a vybetónovaním sa pohybuje od 120 do 150 EUR/m2.

  Komu zveriť realizáciu oporného múra? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom oporných alebo podporných múrov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.

  Požiadajte o ponuku:
  Odošli dopyt

  Cena za betónový oporný múr


  Cena múru. Cena za výstavbu oporného múru, s prípravou, vystužením a aplikáciou betónu.

  120.00 €/m2

  VEĽMI NÍZKA CENA
  140.00 €/m2

  STREDNÁ CENA
  150.00 €/m2

  NAJVYŠŠIA CENA
  Chcem ponuku od poskytovateľov

  Ostatné ceny za Oporné múry

  Vaše množstvo

  jednotka

  Orientačná cena

  Vaša cena

  Kamenný oporný múr

  Cena za oporný múr. Cena za vystavanie kamenného oporného múru hrúbky 30 cm do 40 cm so spotrebou kameňa 0,3 m3/m2, spolu so založením základov a inštaláciou sieťovej výstuže. Cena za oporný múr do výšky 150 cm.


  m2

  €/m2

  Orientačná cena
  Poslať dopyt >

  Ako ste využili tieto informácie?

  OPORNÉ MÚRY – VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

  1. Oporný múr

  Oporný múr alebo oporná stena je konštrukcia medzi dvoma výškovými úrovňami terénu, ktorá zabraňuje zosúvaniu zeminy z vyššieho terénu do nižšieho a vyrovnáva terén. Oporné múry sa preto používajú na tých miestach, kde by v dôsledku väčšieho výškového rozdielu v teréne mohlo dôjsť k zosuvu pôdy. Oporný múr je bežným riešením vo dvoroch alebo záhradách, a používa sa aj na terénne úpravy (oporný železničný múr). Zaisťuje, že pôda vyššieho terénu zostane na svojom mieste, čím okolie vášho domu pôsobí čisto a upravene. 

  Oporný múr môže byť vyrobený z kameňa, betónu alebo dokonca z dreva
  Oporný múr môže byť vyrobený z kameňa, betónu alebo dokonca z dreva

  2. Druhy oporných múrov

  Existuje niekoľko typov oporných múrov. Oporná stena môže byť vyrobená z kameňa, betónu, železobetónu, tehly alebo dokonca z dreva. Používajú sa aj prefabrikáty. Aká odolná bude stena a ako dlho bude slúžiť svojmu účelu, závisí nielen od kvality práce, ale aj od materiálu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody a je úplne zrejmé, že nie každý môže byť použitý na každý účel. Výber materiálu, ktorý  bude  použitý na vyhotovenie oporného múru, závisí od vlastností terénu alebo jeho sklonu, polohy a celkového vzhľadu okolia domu. Odporúča sa, aby oporný múr štylisticky ladil s okolím, predovšetkým, aby bol čo najmenej nápadný. Oporný múr je stavebná štruktúra, ktorá je sama o sebe nápadná, preto je dôležité, aby splynula s prostredím. To je tiež dôvod, prečo sú oporné múry často dodatočne pokryté vegetáciou, ktorá je vysadená vo vyšších bodoch, alebo je samotná oporná stena navrhnutá tak, že sú do nej vysadené rastliny.

  2.1. Klasické betónové oporné múry

  Betónové oporné múry sú najbežnejšou voľbou. Vplýva na to ich univerzálnosť, neutrálny vzhľad a predovšetkým mimoriadna odolnosť voči všetkým poveternostným podmienkam. Betónový oporný múr sa vyrobí tak, že sa najskôr pripraví debnenie s výstužou, do ktorého sa potom naleje betón. Na prípravu debnenia s výstužou potrebné sú určité znalosti a skúsenosti. Betónová oporná stena môže byť vyrobená bez výstuže, ale taká konštrukcia bude slabšia a menej odolná voči mechanickým zmenám. Výhodou betónového oporného múru  je to, že ho prakticky netreba opravovať, pretože väčšinou pozostáva z jedného kusa, a tlakové sily sú  rovnomerne rozložené po celom jeho povrchu. Okrem malého sadania (hovoríme o niekoľkých milimetroch) by sa nemali očakávať žiadne iné zmeny na betónovom  opornom múre. Ak sa betónový múr začne nakláňať v smere tlaku pôdy, znamená to len, že základy neboli správne vyhotovené alebo že požadovaná hrúbka betónu bola nesprávne odhadnutá.

  2.2. Oporný múr z betónových prvkov

  Oporný múr môže byť vyrobený z prefabrikátov. Hotové betónové prvky vyrobené v továrni sa ľahko prepravia na stavenisko a po ich umiestnení na plánované miesto vznikne montovaný betónový oporný múr. Celá dĺžka opornej steny  je  zložená z niekoľkých prepojených prefabrikátov. Výhodou týmto spôsobom realizovaného oporného múru v porovnaní s klasickou konštrukciou je kratší čas, vyššia kvalita betónových prvkov vďaka továrenskej výrobe betónu a jeho vytvrdzovaniu, tiež o niečo nižšia cena v porovnaní s klasickým betónovým múrom.

  2.3. Oporný múr z betónových tvárnic

  Oporný múr z betónových tvárnic je svojou trvanlivosťou a odolnosťou porovnateľný s liatym betónovým oporným múrom, ibaže jeho konštrukcia je o niečo jednoduchšia. Nevyžaduje debnenie ani vystuženie, ale potrebujeme prípravu terénu a základov. Môže byť postavený z klasických betónových tvárnic, plných alebo dutých, lámaných alebo štiepaných. Tento druh oporného múru je vyrobený prakticky rovnako ako tehlový múr – tvárnice (bloky) sú naskladané na seba a potom spojené maltou. Oporný múr spolu s použitou betónovou dlažbou môže tvoriť estetický celok, vertikálny múr je pokračovaním horizontálne použitých betónových prvkov.

  2.4. Kamenné oporné múry

  Kamenné oporné múry sú veľmi obľúbené najmä v oblasti Stredozemného mora. Treba však mať na zreteli, že sú pomerne náročné na realizáciu. Výberu kameňa by sa mala venovať osobitná pozornosť. Najlepšia voľba je použiť kameň, ktorý nájdete na mieste, kde plánujete postaviť oporný múr. Malo by sa však vyhnúť mäkším druhom kameňa, pretože sú menej odolné na vodu a poveternostné podmienky. Netreba použiť porézne kamene, ktoré rýchlo nasávajú vodu, ani bridlicu, ktorá sa ľahko láme na menšie kúsky. Na druhej strane veľmi tvrdé skaly tiež nie sú veľmi vhodné, aj keď sú veľmi stabilné a odolné voči atmosférickým vplyvom. Kameň z kameňolomu totiž nikdy nemožno ukladať priamo do oporného múru; zvyčajne sa musí najprv opracovať na určitý tvar. Táto úloha je v prípade tvrdých skál veľmi náročná alebo dokonca nemožná.

  Pri výbere kameňa, ktorý bude použitý na vyhotovenie opornej steny, sa okrem výberu vhodného druhu a tvrdosti kameňa treba rozhodnúť aj pre kamene správnej veľkosti. Najlepšie a najpraktickejšie je vziať kamene, z ktorých sa dá oporný múr pomerne rýchlo a ľahko urobiť bez dodatočného spracovania a delenia (lámania). Príliš veľké kamene vyžadujú veľa práce navyše pri vyhotovení oporného múru a príliš malé kamene spôsobia, že oporný múr bude pôsobiť nestabilne. Drvený kameň je možné objednať v kameňolome a potom ho spracovať, čo je v zásade drahšie ako obstaranie kameňa od dodávateľov stavebného materiálu.

  2.5. Drevený oporný múr

  Najvzácnejšia verzia oporného múru je určite drevený oporný múr. Je to predovšetkým kvôli citlivosti a nestabilite dreva, ktoré je zo všetkých uvedených materiálov najmenej odolné voči najhorším poveternostným podmienkam. Drevené oporné steny sú náročné na údržbu, pretože drevené dosky je potrebné neustále kontrolovať a natierať ochrannými nátermi, farbami alebo lakmi a poškodené alebo zhnité treba čo najskôr vymeniť za nové. Napriek tomu ponúka drevený oporný múr aj niekoľko výhod. Jednou z hlavných je jeho cena, pretože drevené dosky si môžeme rezať sami. V tomto prípade nám stačí zaobstarať oceľové tyče (stĺpiky), ku ktorým treba pripevniť drevené prvky. Ďalšou výhodou takéhoto oporného múru je jednoduchá konštrukcia, pretože veľkosť a tvar drevených dosiek je možné rýchlo prerobiť a prispôsobiť a oceľové stĺpy okrem základov nevyžadujú žiadne ďalšie práce. V neposlednom rade je drevený oporný múr vyrobený z úplne prírodného materiálu, ktorý je možné rýchlo recyklovať a vymeniť, takže je dobrou voľbou v prípadoch, keď je potrebné rýchle a dočasné riešenie.

  3. Ako vyrobiť betónový oporný múr?

  3.1. Príprava terénu pre oporný múr

  Predtým, ako začnete s realizáciou oporného múru, musíte urobiť vhodné základy, pretože iba pevné základy budú schopné poskytnúť stabilnú opornú stenu, ktorá bude slúžiť svojmu účelu. Aby sme mohli položiť základy, musíme najskôr vykopať jamu pre základy, teda pripraviť pôdu, ktorej dno treba pokryť vrstvou štrku (vrstva jemnejšieho a väčšieho štrku a niekedy aj piesku, v hrúbke 10 cm až 20 cm, zriedka viac). Potrebné je zhutniť ju, aby sa stala kompaktným, neporéznym a mrazuvzdorným materiálom. Potom môžeme začať s betónovaním základov, ktoré je možné v prípade potreby aj vystužiť.

  3.2. Základy oporného múru

  Po ukončenej príprave začíname s betónovaním pásových základov. Aké rozmery musia mať základy oporného múru, závisí od rozmerov samotného múru. V zásade platí, že šírka aj hĺbka základov sú rovnaké ako štandardné rozmery pásových základov. To znamená, že základy by mali byť hlboké 80 cm až 100 cm a šírka základov by mala byť 50 cm až 70 cm. Hĺbka závisí od geografickej oblasti a rozsahu pôdneho mrazu, a šírka závisí od šírky samotného múru. V zásade platí, že základy musia byť aspoň dvakrát také široké ako stena. V dôsledku príliš úzkych základov môže oporný múr začať sadať. Ak sú základy plytké, voda v nich v zime zamrzne, čo spôsobí praskanie a koróziu výstuže v základoch. 

  3.3. Debnenie a výstuž pre základy

  Pásové základy sa robia pomocou dreveného debnenia. Stavba základov bez debnenia sa v žiadnom prípade neodporúča. Totižto niektorí zhotovitelia jednoducho preskočia inštaláciu dreveného debnenia a nalejú betón priamo do pripraveného terénu (stavebnej jamy), čo sa v žiadnom prípade neodporúča. Je to možné, ale potom je prakticky nemožné kontrolovať presnosť konštrukcie a rozmery základov. Z tohto dôvodu vždy odporúčame použiť drevené debnenie, do ktorého sa potom naleje betón. Debnenie umožní presnú kontrolu celej konštrukcie, rozmerov a polohy oceľovej výstuže v základoch. Ďalej uľahčuje upevnenie, takže výstuž sa pri nalievaní betónu nepohybuje, zostáva v potrebnej polohe. Vystuženie v betóne preberá pôsobenie ťahových síl a zaisťuje tak dodatočnú stabilitu opornej steny, ale aj prenos síl z jej hornej časti do spodnej časti. Na správnu realizáciu  vystužených betónových základov sú potrebné znalosti a zručnosti.

  3.4 Odvodňovacie potrubie

  Jedným z veľmi dôležitých prvkov akéhokoľvek oporného múru je určite odvodňovacie potrubie (drenážna rúra). Toto potrubie poskytuje kontrolovaný odtok vody počas silných dažďov otvormi vytvorenými v opornom múre. Otvory by mali byť vopred naplánované v určitej vzdialenosti a ich miesta by mali byť označené pred realizáciou opornej steny. Ak staviame betónový oporný múr, musíme plastové drenážne rúrky umiestniť do debnenia predtým, ako ich zalejeme betónom. Ak je odvodňovacie potrubie nainštalované správne, tlak dažďovej vody na oporný múr  je výrazne nižší.

  4. Realizácia oporného múru z kameňa

  4.1. Príprava terénu a výkop jamy

  Na realizáciu kamenného oporného múru, ako aj na akýkoľvek iný, je potrebné najskôr pripraviť a spevniť terén. Nasleduje príprava železobetónových základov, aj keď teoreticky povedané základy môžu byť aj z kameňa. Takáto konštrukcia základov je rizikovejšia, pretože je ťažšie ovládať parametre kvality, pevnosti a neporéznosti. Vystužené betónové základy sú považované za oveľa lepšiu voľbu.

  4.2. Kamenný oporný múr s cementovou maltou

  V prípade kamenného oporného múru s cementovou maltou sa kamene ukladajú na vrstvu cementovej malty, ktorá ich spája do pevného celku. Výhodou tejto metódy je pevnosť opornej steny a nevýhodou je nepriepustnosť pre vodu a z toho vyplývajúce ťažkosti pri príprave drenážnych rúrok. Ak sa rozhodnete stavať s cementovou maltou, dbajte na úpravu škár. Malta môže škáry vyplniť až po vonkajší okraj, čím sa stráca trojrozmernosť oporného múru a jednotlivých kameňov. Vyzerá to, ako keby múr nebol postavený z prírodného  kameňa. Oporný múr bude vyzerať krajšie, keď škáry budú hlbšie, aby bol jasne viditeľný objem oporného múru a jednotlivých kameňov.

  4.3. Práca s pieskom a zeminou

  Je to vlastne suché murovanie, s kameňmi pokladanými na sucho. Škáry medzi jednotlivými kameňmi oporného múru sa jednoducho zasypú zmesou piesku a zeminy. Tento oporný múr nie je taký pevný ako kamenný oporný múr s cementovou maltou, ale odoláva tlaku zeme, ak nie je vyšší ako meter. Táto zmes je tiež dostatočne porézna pre vodu.

  4.4 Kladenie jednotlivých kameňov

  Keď sú základy hotové, začneme ukladať kamene vedľa seba, pričom používame cementovú maltu, ak ide o mokré murovanie alebo piesok a zeminu, ak ide o suché murovanie oporného múru. Vytvorením jednotlivých radov a postupným pribúdaním oporného múru môžeme zozadu zasypať zeminu, pričom treba dávať pozor na drenážne potrubie. Pri umiestňovaní kameňov v zásade platí, že na prednú stranu opornej steny umiestnite väčšie a krajšie kamene, ktoré sú viditeľné, a ostatné ide zozadu. Pri kladení kameňov musíme dbať na to, aby bol sklon oporného múru optimálnych 20°. Presnosť prevedenia najľahšie dosiahnete pomocou šablóny vyrobenej z lamiel, kde je na každú stranu oporného múru umiestnená jedna šablóna, medzi ktoré je natiahnutá šnúra a potom je možné kamene skladať hneď vedľa šnúry.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Oporné múry?

  daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom  Chcem ponuku od poskytovateľov
  Posledné zverejnené dopyty

  Oporný múr, betonovanie, násyp štrku, pokládka dlažby

  Potrebujem zhotoviť oporný múr, násyp štrku a pokládku zámkovej dlažby 25 m2. Doviesť všetok materiál a spraviť podlahu pod altankom s oporným múrom. Fotky v prílohe. 2700 € do 4500 €

  ........

  Jednoduchý oporný múr z betónových tvárnic do L vo výške asi 1.6m-1,8m

  Jednoduchý projekt na oporný múr z betónových tvárnic vo výške asi 1,6-1,8m v najvyššom mieste s tým že sa bude znižovať keďže by mal byť v mierne svahovitom pozemku. 2700 € do 4500 €

  ........

  Opravit oporny zahradny múr a vyčistit záhradu

  Potrebujem opraviť oporny zahradny mur /zahrada do svahu/Vysoky asi 2 metre, široký 5m. Okolie nasadit kriky, odstranit stare nevhodne a vysoke porasty. 2250 € do 3750 €

  ........

  Chcem ponuku od poskytovateľov

  Cena, Podporný múr, 2m a 15m
  Oporné múry, Košice

  3600 € do 6000 €

  Cena, Plot z DT tvarnic, 10m na vysku 2,5 m
  Oporné múry, Nitra

  3600 € do 6000 €

  Cena, Oporny mur zo svahoviek, 1,5 x7m
  Oporné múry, Banská Štiavnica

  1620 € do 2700 €

  Cena, Realizácie plotu z DT okolo rodinného domu, cca 40 m
  Oporné múry, Sliač

  5850 € do 9750 €

  Cena, Oporný múr za rodinnym domom širka svahu cca 15m vyška 5m, Po popise
  Oporné múry, Snežnica

  13500 € do 22500 €

  Cena, Oprava opornej steny, 8x8 m
  Oporné múry, Bratislava

  2700 € do 4500 €

  Cena, Oporný múr z DT25, výška 1m, dĺžka 20m
  Oporné múry, Považská Bystrica

  2880 € do 4800 €

  Cena, Oprava a natretie strechy, stavba murika, 130 m2, 12 x 1 m.
  Oporné múry, Zázrivá

  4500 € do 7500 €

  Cena, Postavit 10m mur od suseda, 10m x 1.9m
  Oporné múry, Malženice

  3150 € do 5250 €

  Cena, Betónový múr okolo haly, 15cm x 80 cm x 160m
  Oporné múry, Bobrov

  18900 € do 31500 €

  Cena, Plot z DT tvarnic,oporny mur,schody a zamkovu dlazbu, 150-200 m2
  Oporné múry, Levice

  18000 € do 30000 €

  Cena, Oporny mur, 35 m, vyska 2m, 2m x 35m
  Oporné múry, Fintice

  9000 € do 15000 €

  Cena, Opravit/prerobit upadajuci plot medzi RD, 37 m2
  Oporné múry, Myjava

  4050 € do 6750 €

  Cena, Postaviť oporný kamenný múr, 1.50m *2m
  Oporné múry, Slovenská Ves

  630 € do 1050 €

  Cena, Plotovy system z okrasnych tvarnic, zamkova dlazba, cca 130 m2 zamkova, 90 x 2m plot
  Oporné múry, Dubnica nad Váhom

  30600 € do 51000 €

  Cena, Oporný múr, 3mx5m
  Oporné múry, Banská Bystrica

  2250 € do 3750 €

  Cena, Oporne múriky z kameňa, 3 oporné múriky:dĺžka 5,5m, 3,5m a 3 m. výška 0,5m
  Oporné múry, Liptovský Mikuláš

  1350 € do 2250 €

  Cena, Múr z debniacich tvárnic, 30 m
  Oporné múry, Svätý Jur

  1800 € do 3000 €

  Cena, Stavba oporného múru z DT, 2,6 x 9,6 bm
  Oporné múry, Bernolákovo

  3600 € do 6000 €

  Cena, Oporný múr 4x3 m, 4 x 3m
  Oporné múry, Vaďovce

  1800 € do 3000 €

  Cena, Plot z dt ukladany na maltu, 1,7mx25m
  Oporné múry, Trnava

  6300 € do 10500 €

  Cena, Oporný múr, 97 m2
  Oporné múry, Terchová

  13500 € do 22500 €

  Cena, Oporný múr pre kios stanicu, cca 47 m2
  Oporné múry, Trenčín

  6750 € do 11250 €

  Cena, Oporný múr z tvárnic, schody a chodník okolo domu, cca 30 m2 oporný múr, cca 20 m2 chodník
  Oporné múry, Čadca

  7200 € do 12000 €

  Cena, Oporný múr, 10m2
  Oporné múry, Bardejov

  1350 € do 2250 €

  Cena, Realizácia oporného múru, 2x15
  Oporné múry, Rožňava

  5400 € do 9000 €

  Cena, Betónovy oporný múr, jedna strana, 1,5m, 39m
  Oporné múry, Rajecké Teplice

  7200 € do 12000 €

  Cena, Betónový pohladový plot 120 až 170m výška 2m, 120 až 170m dĺžka. 80cm základy. 2m výška
  Oporné múry, Trenčín

  31500 € do 52500 €

  Cena, Betónový oporný múr ako plot, 2m x 15m
  Oporné múry, Mojš

  4500 € do 7500 €

  Cena, Oporný múr, vyrovnanie terénu (v obci Relov okr KK), 88 m dĺžka, výška medzi od 1,5 do 2m
  Oporné múry, Kežmarok

  27000 € do 45000 €

  Cena, Stavba opornych murov z betonu so stavanou pivnicou vo svahu, Po popise
  Oporné múry, Bratislava

  22500 € do 37500 €

  Cena, Múr s kamena výška 1,5m dĺžka 10m, 15m
  Oporné múry, Chocholná-Velčice

  2700 € do 4500 €

  Cena, Múr z debniacich tvárnic na zastabilizovanie svahu pod cestou, Výška cca 2m,dĺžka 30m
  Oporné múry, Považská Bystrica

  9000 € do 15000 €

  Cena, Murovany oporny múrik, 1x15m
  Oporné múry, Bytča

  2700 € do 4500 €

  Cena, Oporný múr so schodami na mierne svahovitom pozemku, Vyska cca od 0,7m do 1,2m, celková dĺžka cca 17m
  Oporné múry, Svätý Jur

  3150 € do 5250 €

  Cena, Oporny mur na plot, 2,5m, dlzka cca 40m
  Oporné múry, Pohranice

  14400 € do 24000 €  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Oporné múry cenník

  Vyžiadajte si od firiem nezaväzujúcu ponuku

  1108+ spoločnosťami pre Oporné múry
  Bezplatná služba
  Bez provízií
  Získaj ponuku
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené