Cena podlahového kúrenia závisí od zvoleného systému (voda alebo elektrina), povrchu a ďalších prvkov, ako sú: kotly, tepelné čerpadlá, solárne panely atď. Keď ide o podlahové kúrenie, za dodávku, montáž, pripojenie do rozvodnej skrine a tlakovú skúšku podlahového kúrenia zaplatíte 25 až 33 EUR/m2.
Komu zveriť montáž podlahového kúrenia? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným inštalatérom podlahového kúrenia vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
orientačná cena
Vaša cena
Cena za podlahové vykurovanie, spolu s položením systémových panelov s rozvodnými skriňami s prípojkami a tlakovou skúškou.
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.
Podlahové kúrenie je čoraz obľúbenejšie, pretože poskytuje komfort bývania. Pre nové budovy je podlahové kúrenie takmer štandardnou formou kúrenia. Najmä v súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi energie, technológiou nízkotepelného vkúrenia s tepelnými čerpadlami.
Pri normálnej prevádzke nie je potrebné sa obávať poruchy, ale ak je kúrenie poškodené, môže byť opravené s malými zásahmi. Nakoľko bude oprava náročná, záleží najmä na druhu podlahovej krytiny v miestnosti a na jej ľahkom odsránení a následnej výmene, aby bolo možné vymeniť časť potrubia, ktoré je poškodené. Je veľmi zriedkavé, že dôjde k poškodeniu (ak je montáž vykonaná správne). Potrubie sa kladie do poteru, ktorý ho chráni, a systém by sa mal pred dokončením niekoľkokrát vyskúšať. Následné poškodenie je najpravdepodobnejšie spôsobené zamrznutím potrubia, v čase keď sa budova v zime dlho nepoužíva. Ak je podlahové kúrenie stále funkčné, rúry nezmrznú. Ak budovu v zime nepoužívame, je potrebné na jeseň vypustiť vodu zo systému alebo ju naplniť nemrznúcou zmesou. Poškodenie tiež vyplýva z následného vŕtania a rezania alebo nárazu. Príkladom je nesprávna inštalácia záchodovej misy alebo iného zariadenia, ak sme nepredvídali ich montáž.
Niektoré podlahové krytiny sú vhodnejšie na podlahové vykurovanie. Závisí to od ich tepelnej vodivosti. Pred montážou podlahového vykurovania je najvhodnejšie rozhodnúť sa, aky druh podlahy zvolíme. Na podlahové vykurovanie sú najvhodnejšie materiály, ktoré nebránia prenosu tepla z podlahy do miestnosti, alebo sú to aj materiály s vysokou tepelnou vodivosťou. Vezmite prosím na vedomie, že podlahové krytiny v technických špecifikáciách majú špecifikovanú tepelnú vodivosť alebo odporúčanie na použitie pre podlahové vykurovanie. Vhodné podlahové krytiny sú všeobecne všetky keramické, kamenné, betónové, tenké a riedko tkané koberce, tenké dvojvrstvové parkety a jednovrstvový vinyl.
Tlaková skúška overuje, či sú vykurovacie rúrky vodotesné, takže je potrebné vykonať tlakovú skúšku po inštalácii (a pred vykonaním poteru) a druhýkrát po položení poteru. Tento proces je pomerne jednoduchý, ale neumožňuje skrátenie času, preto je časovo náročný. Skúška prebieha tak, že do systému pustíme vodu, odvzdušní sa potrubie a pripojí sa manometer. Ak hrozí nebezpečenstvo zamrznutia vody, zamiešajte nemrznúcu zmes alebo inak zabezpečte zahrievanie. Je potrebné počkať 24 hodín, kým sa teplota vody v potrubí vyrovná teplote miestnosti. Potom sa pomocou ručného tlakového čerpadla zvýši tlak na 1,3-násobok pracovného tlaku a všetky spoje v podlahovom vykurovaní musia byť suché. Počkajte 24 hodín a potom skontrolujte, či je tlak v potrubí rovnaký ako pri spustení alebo či neklesol o viac ako 0,2 baru. Ak je tlaková skúška úspešná, môže sa naniesť poter. Medzitým sa nesmieme ohrievať podlahovým kúrením ani ho používať na sušenie poteru. Podlahové vykurovanie sa môže spustiť až po uplynutí predpísaného času sušenia poteru, postupne na maximálnu povolenú prevádzkovú teplotu povolenú špecifikáciou poteru a podlahového vykurovania. Chladenie sa tiež vykonáva postupne, inak môže dôjsť k preťaženiu zariadenia. Tlaková skúška sa vždy vykonáva s vodou a iba výnimočne so vzduchom (keď nemáme prístup k vode alebo nedokážeme zabezpečiť primeranú prevádzkovú teplotu).
Teplota vody v nízkoenergetických vykurovacích systémoch je ideálna pre vývoj mikroorganizmov. Voda je preto hustejšia, slizkejšia a hnedšia, najčastejšie v regulačných ventiloch. V najhoršom prípade môže takáto voda úplne upchať celú vetvu systému podlahového kúrenia. Tomu možno zabrániť použitím vhodnej vody ako napr. destilovanej vody alebo pridaním biocídnych výrobkov. V prípade, že už máme problémy s vodou, je najlepšie poradiť sa s príslušným odborníkom, ktorý vyčistí systém špeciálnym čistiacim prostriedkom.
Podlahové kúrenie je v porovnaní s radiátorom menej citlivé a jeho kúrenie trvá oveľa dlhšie. Aktivita kúrenia sa môže zhoršiť, ak je potrubie príliš vzdialené alebo je poter príliš silný. Väčšia citlivosť sa dosiahne aj výberom potrubí s väčším priemerom, ktoré umožňujú väčší prietok vody a menší odpor. Dôležitá je tiež správna systémová doska, ktorá umožňuje, aby sa rúrky dobre vyplnili poterom (musí sa naplniť najmenej 85% rúrok). Dobrá prevádzka tiež vyžaduje montáž snímačov riadených počasím. Tým sa automaticky nastaví kúrenie zohľadňujúce vonkajšie teploty a udržuje miestnosť na konštantnej príjemnej teplote bez toho, aby sa zapínala alebo vypínala.
Na podlahové vykurovanie sú výhodné polyetylénové rúrky s bariérou vnikania kyslíka, ktorá zabraňuje korózii kovových častí zariadenia a zabraňuje hromadeniu nečistôt v potrubí, čo pomaly znižuje prietok vody. Sortiment polyetylénových rúr je široký. Existujú rôzne triedy, ktoré sa navzájom líšia vo výrobnom procese. Triedy sa nazývajú PEX a, b, c, d. Z dôvodu dlhej životnosti a technických charakteristík podlahového kúrenia je potrubie triedy PEX najvhodnejšie. Je tiež dôležité, aby pôvod potrubí bol z EÚ, čo uľahčuje reklamáciu a záruku v prípade chýb.
Pre montáž podlahového kúrenia sa odporúča, aby montáž bola uskutočnená skúsenými remeselníkmi, ktorí používajú certifikované materiály s potrebnými testami a dôkazmi. Ak je podlahové kúrenie vysoko kvalitné a odborne položené, je zriedkavé, že dochádza k chybám, a preto je obava z nespoľahlivosti výrobku zbytočná. V opačnom prípade sa povrchové a neprofesionálne podlahové kúrenie môže stať nočnou morou používateľa.
Podlahové vykurovanie je jedným z typov nízkoteplotného vykurovania. Je vhodnejšie pre dobre izolované budovy, pretože objekt je vykurovaný pri nízkych teplotách vody v potrubí (medzi 25 a 29 stupňov Celzia). Pri klasickom vykurovaní je teplota vody nad 60 stupňov Celzia. Princíp ohrevu podlahovej (alebo stenovej) horúcej vody spočíva v tom, že teplo vody v potrubiach sa prenáša na poter, čím vzniká veľká výhrevná plocha po celej ploche podlahy. Na rozdiel od radiátorov, vyhrievané podlahy nespôsobujú cirkuláciu vzduchu a prachu. Vzduch v priestore s podlahovým kúrením je tiež menej suchý a je príjemnejšie rozložené teplo sálajúce z podlahy a stropu. Teplota je najvyššia na úrovni od zeme (asi 27 stupňov) a najchladnejšia je pod stropom. Týmto spôsobom môže byť teplota v miestnosti o niekoľko stupňov nižšia ako pri vyhrievaní radiátora, pretože pocit tepla je väčší. Z dlhodobého hľadiska sa to premieta do významných úspor energie a následne aj nákladov na kúrenie. Výhodou podlahového kúrenia je to, že pri vykurovaní priestorov (otváranie okien) nespôsobuje toľko tepelných strát ako pri vykurovaní radiátormi. Podlahové kúrenie je vhodnejšie pre miestnosti v nepretržitom používaní, pretože vykurovanie miestnosti trvá dlhšie. Najefektívnejšie je udržiavať konštantnú teplotu v miestnosti pomocou termostatu a vyhnúť sa chladeniu a opätovnému ohrievaniu. Podlahové kúrenie sa tiež stáva čoraz obľúbenejšie vďaka stále modernším materiálom, ktoré zjednodušujú a znižujú náklady na výstavbu. Napriek tomu je cena za podlahové kúrenie cca. o 20-40% drahšia ako pri vykurovaní radiátormi. Potrubia podlahového kúrenia sa môžu ukladať v klasických mokrých poteroch nad izolačnú vrstvu alebo sa môžu pokladať za sucha do špeciálnych izolačných panelov, nad ktorú sa nanesie suchý poter. Suchý poter je ľahší ako mokrý a ukladá sa v tenkej vrstve, takže je táto metóda vhodnejšia na renovácie starších budov, pri ktorých je potrebné venovať pozornosť nosnosti konštrukcie.
Najčastejšie sa používa pri rekonštrukcii a renovácii starších budov, ale aj v novo postavených budovách, najmä v jednotlivých miestnostiach, ako sú kúpeľne. Je vhodný na použitie vo všetkých izbách v dome, byte (predsieň, chodba, kuchyňa, kúpeľňa, spálňa, pracovňa, atď.). Vykurovacie rohože alebo siete sú najvhodnejšie na montáž pod keramiku a vykurovacie fólie na inštaláciu pod drevené alebo PVC podlahy. Fólie sa používajú aj na opravu existujúcich (už dokončených) chladných podláh. Na presnú reguláciu izbovej teploty a úspory energie sa musí systém doplniť o termostaty. Najväčšou výhodou elektrického podlahového vykurovania je tenká vrstva (nízka výška). Hrúbka vykurovacej fólie je približne 1,8 mm a vykurovacie rohože sú 3,5 mm. Obvykle sa fólia používa, keď je poter už izolovaný alebo keď je podlaha už dokončená (priamo na dlaždice alebo drevo). Fólia sa pripevní na vhodnú izoláciu s minimálnou hrúbkou 6 milimetrov, ktorá sa prilepí priamo na dlaždice. Vykurovacia mriežka je inštalovaná podobným spôsobom.
Elektrické podlahové kúrenie sa dá tiež použiť na vyhrievanie podlahy vonku, napríklad pred garážou, na rôzne prístupy alebo na terasu, kde sa v zime vyžaduje odhŕňanie snehu. Na tento účel sú k dispozícii dva systémy. Jeden je vhodný na asfaltové povrchy a druhý na dlažbu alebo betónové podlahy. Je tiež veľmi praktické zahrievať žliaby, aby sa zabránilo tvorbe nebezpečných ľadových cencúľov alebo ohrievajte rôzne potrubia a odtokové potrubia, aby ste ich chránili pred prasknutím v zime.
Pri projektovaní a inštalácii podlahového kúrenia je dôležité dodržiavať pravidlá. Je potrebné vykonať výpočet podlahového kúrenia. Pri výpočte sa musia zohľadniť tepelné straty budovy alebo každého jednotlivého priestoru, ako aj požadovanú teplotu miestnosti. Táto informácia počíta šírku pokládky potrubí, dĺžku a priemer potrubí a smery slučiek potrubí podlahového kúrenia. Zlý rozostup a príliš dlhé rúry sú najväčšie chyby, ktoré môže laik urobiť. Ak je slučka príliš dlhá, v potrubí sa vyskytuje príliš vysoký tlakový odpor a čerpadlo, ktoré poháňa vodný systém, má určité obmedzenia. Častou chybou je izolácia pod potrubím podlahového vkúrenia. Neskúsený dodávateľ často umiestňuje rozvodnú skriňu bez automatickej odvzdušňovacej nádobky pod potrubie. Rúrky jednotlivých slučiek sú často príliš dlhé alebo položené príliš ďaleko od seba a dodávateľ potom nevykoná tlakovú skúšku. Z dôvodu neskúsenosti dodávateľa môžu potrubia a spoje postupom času prepúšťať. Je tiež dôležité dodržiavať pravidlá vytvorenia okrajových zón, čím sa eliminujú tepelné straty na určitých miestach, ako sú napr. posuvné dvere. Je tiež bežné, že sa neberú do úvahy tieto pravidlá na vytvorenie okrajových zón, ktoré eliminujú významné tepelné straty na určitých miestach budovy, ako sú posuvné dvere. V neposlednom rade je tiež nevyhnutné, aby bol systém naplnený vodou primeranej kvality. Je tiež potrebné poznamenať, že základová doska, na ktorej je položený systém podlahového kúrenia, musí byť rovná a čistá. Ak je na podlahe bitúmenová izolácia, musí sa medzi vystuženú betónovú dosku a systémovú dosku nainštalovať vrstva izolácie z PE fólie a uistite sa, že káble a potrubia iných inštalácií nie sú umiestnené priečne pod systémovou doskou.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Realizacia podlahového vykurovania tepelnym cerpadlom
Dobry den prajem,
Planujem rekonstrukciu rodinneho domu, planovana je aj rekonstrukcia kurenia. Momentalne je v dome plynove kurenie radiatormi, radi by sme presli na tepelne cerpadlo.
V prilohe posielam par snimkov z projektu rekonstrukcie – vedeli by ste mu prosim poradit, ci by bolo mozne na zaklade podkladov vyhotovit orientacny potrebny rozpocet na vykurovanie, pripadne ake dodatocne podklady by boli potrebne?
Dali sme vyhotovit aj projekt kurenia nakolko bol vyzadovany zo stavebneho uradu, posielam aj ten. Jedna zmena co sa tyka projektu je, ze priestor oznaceny v projekte vykurovania ako "galeria" (v Architekture oznaceny ako "podkrovie") neplanujeme mat vykurovany, takze kurenie sa bude realizovat iba na prizemie a poschodie – tym padom vypocty spotreby materialu niesu aktualne. Dokumentácia v prílohe.
Dom je postaveny z tehlovych priecok cca 45 cm, vyska stropov je na prizemi 300cm a na poschodi 265cm. Planovane je aj zateplenie fasady polystyrenom.
Co sa tyka vykurovacej plochy:
• Na prizemi nam staci jeden regulator teploty
• Na poschodi by sme radi mali regulaciu v ramci kazdej izby .
V pripade akychkolvek otazok mi mozte aj zavolat.
Vdaka,
Juraj Lukacovic
10800 € do 18000 €
Kompletné podlahové kúrenie
Potrebujem majstra pre komplet 100m2 podlahoveho kúrenia. Foto v prílohe. 3600 € do 6000 €
Servis podlahového kúrenia
Potrebujem majstra pre vyčistenie a servis podlahového kúrenia, 110 m2. 630 € do 1050 €