Koľko stojí kladenie kameňa? Keď ide o kamenárstvo, cena závisí od zložitosti terénu, druhu kameňa a kamenára, ktorý vám urobí pokládku kameňa. Priemerná cena za pokládku prírodného kameňa štandardných rozmerov na už pripravený podklad je 15 EUR/m2. Ceny kameňov sú veľmi odlišné a kolíšu kvôli mnohým faktorom. V prvom rade, cena závisí od tvrdosti kameňa. Čím je kameň tvrdší, tým je jeho cena vyššia kvôli lámaniu. Tvrdší kameň má menšiu absorpciu vody, menej trhlín a oveľa väčšiu trvácnosť. Cena kameňa je tiež závislá od jeho rozmerov, čím väčšie rozmery, tým vyššia cena. Cena porfýru, štandardných rozmerov a hrúbky medzi 10 až 40 mm sa začína približne od 10,00 EUR a siaha až do 25 EUR. Za zhotovenie zložitejších kamenných prvkov, sú ceny vyššie. Cena náhrobku z prírodného kameňa, spolu s jeho montážou je 1000 - 5000 EUR/kus.
Komu zveriť kamenárske práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným kamenárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena mramorovej vnútornej parapety. Cena za mramorové vnútorné parapety, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za vnútorný parapet z umelého kameňa. Cena vnútorného parapetu z umelého kameňa, štandardná hrúbka 2 cm, bezmontáže.
Cena za vonkajší okenný parapet z umelého kameňa. Cena vonkajších parapetov z umelého kameňa, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za vonkajší žulový parapet. Cena za vonkajší žulový parapet, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za žulové vnútorné parapety. Cena žulovej vnútornej parapety, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Kameň je prírodný a všestranný materiál. Vďaka svojim vlastnostiam a estetickému vzhľadu je vhodný na obloženie vonkajších povrchov budov a je vynikajúci aj v rámci interiérového dizajnu.
Mramor je premenená hornina, ktorú je možné vyleštiť. Vďaka svojej „mäkkosti“ je to o niečo citlivejší materiál, ktorý sa dá poškriabať. Zároveň absorbuje vlhkosť a rôzne atmosférické vplyvy, a preto sa odporúča pre použitie v interiéri.
Žula je mimoriadne pevná a kompaktná magmatická hornina. Je to odolný materiál odolný voči poškriabaniu, a preto je vynikajúci ako podlahová krytina na výrobu pracovných dosiek a všetkých ostatných exponovaných a silne používaných povrchov. Existuje nepreberné monožstvo druhov žuly.
Pieskovec je sedimentárna hornina hrubej štruktúry zložená z kremičitého piesku. Existuje v mnohých verziách. Niektoré pieskovce (v závislosti od ich zloženia) sú odolné voči poveternostným vplyvom a ľahko sa s nimi pracuje, takže sa často používajú pri stavbe ciest a dlažieb, využíva sa v záhradách a aj ako finálne obloženie domov. Vďaka svojej farbe sa používa na obklady stien aj v interiéroch.
Vápenec je morská sedimentárna hornina vytvorená z fosílií fauny a flóry. Je to najrozšírenejšia a najuniverzálnejšia hornina používaná v kamenárstve, architektúre a stavebníctve.
Bridlica je jemnozrnná usadená hornina, ktorej horná vrstva je identická s jej vnútornou štruktúrou. Skladá sa zo základnej ílivitej hmoty klasty muskovitu, živcov a kremeňa a je k dispozícii v mnohých farebných variantoch - vrátane červených a zelených odtieňov. Často sa používa ako podlahová krytina, vonkajšia aj vnútorná.
Aglomerovaný kameň je umelo vyrobený kameň zložený z častíc prírodného kameňa a lepidla, ktorým môže byť cement, epoxidová živica alebo polyester. Najznámejším a najstarším typom aglomerovaného kameňa je terrazzo, ktoré sa používa v stavebníctve tisíce rokov. Dnes sú najobľúbenejšie umelé kremenné kamene. Poskytujú vzhľad prírodného kameňa, ktorý je odolný voči škvrnám a škrabancom, pevný a odolný a ľahko sa údržiava. To je napríklad technický mramor.
Leštenie na kameni vytvára hladký povrch s leskom, ktorý vytvárajú jeho kryštály. V závislosti od typu kameňa sa leštený povrch udrží rôzne dlho. Mramor, žula a vápenec sú najvhodnejšie kamene na leštenie, ale zároveň je potrebné ich povrch častejšie udržiavať, aby si zachoval lesk.
Brúsenie vedie k hladšiemu matnému povrchu kameňa, ktorý dodáva mäkší vzhľad. Takýto povrch je ťažko poškriabateľný, takže sa ľahšie udržuje ako leštený kameň. Najlepšie na brúsenie sú bridlice, vápenec a mramor.
Pílenie povrchu kameňa vytvorí matný efekt. Kameň je najprv rezaný a čiastočne pieskovaný, aby sa odstránil pílový list, ale nie dosť na to, aby sa dosiahol vzhľad pieskovaného povrchu. Tento druh spracovania sa najčastejšie používa pre vápenec a mramor.
Opaľovanie sa robí tak, že sa vystaví povrch kameňa extrémnym teplotám a následne sa rýchlo ochladí. Vrchná vrstva kameňa sa drví a zanecháva surovú drsnú textúru. Toto je najbežnejší spôsob spracovania žuly. Tým sa dosiahne protišmykový povrch z kameňa, ktorý je vhodný na pochôdze dosky vonkajších podláh, schodov a aj interiérové podlahy či podlahy kúpeľňových priestorov.
Kamenár vyrába masívne stavebné prvky ako sú schody, steny, ploty, strechy, rámy okien a dverí, vence a sokly a rôzne podstavce. Obkladá fasády budov kamennými doskami a vytvára vonkajšiu dlažbu. Vyrába tiež nástenné a podlahové krytiny v interiéroch vrátane krbových obložení. V interiéri často vyrába aj kuchynské a kúpeľňové dosky, ako aj voľne stojace a zapustené nábytkové predmety. Vyrába tiež náhrobné kamene a iné sochy, ako aj menšie remeselné výrobky. Obzvlášť náročné diela kamenárstva sú reštaurátorské práce na pamiatkovo chránenom stavebnom dedičstve. Najlepšie je, ak je kamenár už zapojený do projektovej fázy projektu. Vďaka svojim odborným znalostiam a skúsenostiam je veľkou pomocou tak pre dizajnéra, ako aj pre klienta pri výbere najvhodnejšieho typu kameňa a tvaru pre konkrétny výrobok.
Dosky v modernom interiéri nie sú iba funkčnými prvkami, ale tiež vnášajú štýl a atmosféru do priestoru. Z prírodných kameňov sa žula a mramor bežne používajú pre kuchynské a kúpeľňové dosky. Žula je vhodnejšia na kuchynské dosky, pretože je odolnejšia. Je odolná proti teplu, zárezom a oderom takým spôsobom, že na kameň môžeme postaviť horúcu nádobu alebo na ňom môžeme rezať. Mramor sa hodí pre kúpeľne a ďalšie dosky v byte. Okrem prírodného kameňa sa dosky stále viac vyrábajú z umelých kameňov a keramických dosiek. Majú vzhľad a hmotnosť prírodného kameňa, pričom sú pevnejšie a odolnejšie. Pracovné dosky vyrobené z prírodného alebo umelého kameňa sa môžu rôzne obrábať ako napr. leštiť, natierať a brúsiť kým sa nedosiahne štruktúra kameňa. Kamenár tiež vie ochrániť povrch pred absorpciou tekutín a tukov.
Parapety sú najbežnejším kamenným prvkom v domoch a bytoch. Často sú vyrobené z mramoru a zo žuly, ktorá je nezničiteľným materiálom odolným voči všetkým vonkajším vplyvom, ako je vlhkosť, svetlo, mráz ... Hrúbka žuly pre vonkajšie parapety je zvyčajne 3 cm ale môžu mať aj menšiu hrúbku. Spracovanie vonkajších parapetov sa môže líšiť, ale police sú najčastejšie leštené (hladké). Na vnútorné okenné parapety sa okrem žuly môže použiť aj mramor, ktorý je však poréznejší, a preto sa môže nedopatrením zafarbiť vodou, šťavou a mastnotou. Vnútorné parapety majú obvykle hrúbku 2 cm.
Kamenné schody dávajú miestnosti sofistikovaný punc. Štýlový vzhľad a neobmedzená životnosť, okrem jednoduchej údržby a čistenia, sú dobrými dôvodmi prečo do rozhodovania začleniť aj kamenné schody. Mramorové schody sa už dlho považujú za prestížne a v súčasnosti ich nahrádzajú žulové schody, ktoré sú menej náchylné na opotrebovanie, poškodenie a nečistoty. Existuje veľa druhov mramoru a žuly. Schodisko môže byť monochromatické alebo kombináciou rôznych farieb a textúr kameňa. Kamenári z kameňa vytvárajú vnútorné aj vonkajšie schody. V prípade vonkajších schodov sa odporúča, aby povrchy nášlapov mali hrubšiu a drsnejšiu povrchovú úpravu (opálené alebo pieskované), aby sa zabránilo pošmyknutiu pri chôdzi v čase, keď je nášlap mokrý alebo zasnežený.
Podlahy z prírodného kameňa majú veľa vynikajúcich vlastností. Vnútorná aj vonkajšia kamenná dlažba sa ľahko udržiavajú a je odolná voči mnohým vplyvom prostredia, ako sú teplo, chlad, absorpcia tekutín a mastnoty. Kameň je tiež skvelý tepelný akumulátor, ktorý zostáva teplý dlho po odpojení zdroja tepla.
Vďaka kamenným obkladom stien môžete zlepšiť kvalitu života v miestnosti, pretože prírodný kameň má veľa funkcií. Štruktúra prírodného kameňa pohlcuje zvuk, čím znižuje ozvenu a výrazne zlepšuje akustiku miestnosti. Vďaka pórovitosti kameňa je tiež vynikajúcim akumulátorom tepla. Kameň je tiež elektrostatický a odpudzuje prach, čo veľmi uľahčuje údržbu. Kameň ako dekoratívny obklad stien môžete použiť mnohými spôsobmi. Môže sa použiť na ozdobenie ktorejkoľvek steny v obývacej izbe, ako je napríklad stena za televíziou, na obloženie stien krbov pre ešte lepší prenos tepla, alebo na vytvorenie dekoratívnych detailov v jedálni, spálni... Kameň je tiež veľmi vhodný ako obklad stien v kúpeľni.
Portály sú estetickou aj funkčnou súčasťou fasády. Kamenné portály sú jedným z najstarších kamenárskych výrobkov zabudovaných do starších štruktúr a dnes sa začleňujú do novostavieb. Portály sa tradične vyrábajú z masívneho kameňa obohateného o rôzne profily a leptané práce, ktoré dávajú nádych staroby. V modernej dobe sú portály vyrobené z tenkých panelov hrúbky 2 - 3 cm. Povrchová úprava môže byť leštená, opečená, brúsená alebo rezaná. K dispozícii je tiež kombinácia opečeného a brúseného povrchu.
Kamenári ponúkajú predpripravené záhradné vybavenie, ako sú fontány, žľaby, záhradné stoličky, lavičky a stoly a tiež môžu vyrobiť záhradný nábytok podľa vašich predstáv. Kamenný nábytok je v harmónii so zeleným prostredím a má veľmi dlhú životnosť a ľahko sa udržuje.
Náhrobky z prírodného kameňa sú večné, pretože sú odolné voči poveternostným podmienkam. Náhrobný kameň vyrobený kamenárom je jedinečný produkt. Môže byť navrhnutý podľa vašich predstáv alebo ho môžete nechať na architektovi či návrhárovi, s ktorými kamenár pracuje.
Kameň je síce odolný, no treba myslieť na to, že opracovaný kameň tiež stárne kvôli rôznym vonkajším vplyvom a mal by byť od nich čo najviac chránený. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je umiestniť ho na miesto, ktoré najlepšie vyhovuje typu a kvalite kameňa. Výber správneho kameňa na konkrétny účel je preto veľmi dôležitý. Kamene sú bez použitia ochranných prostriedkov chránené nasledujúcimi praktickými opatreniami:
- kameň umiestňujte do jeho prirodzenej polohy (pri použití ako sú steny, svahy), to znamená, ako to bolo pri ťažbe v lome
- pred zrážkami je najlepšie chránený pod prístreškami a pergolami
- chráňte ho pred pôdnou vlhkosťou izolačnými vrstvami
- kontakty medzi jednotlivými kameňmi musia byť pevne uzavreté
- pri spájaní kamenných častí používajte iba galvanizované alebo nehrdzavejúce spojovacie prvky
- vonkajšie povrchy kameňa sú brúsené a leštené, aby boli odolné voči poveternostným vplyvom
Napriek vyššie uvedeným opatreniam musia byť exponované časti kameňa dodatočne chránené chemickými konzervačnými látkami. Prenikajú do pórov, plnia ich a chemicky sa viažu na nerozpustné látky. S týmito prostriedkami vytvárajú kamenári ochrannú vrstvu na povrchu, ktorá je zvlášť užitočná pre porézne horniny (dolomit, pieskovec, tuf). Takmer všetky chemické konzervačné látky sú bezfarebné.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Prikrytie hroboveho miesta
Dobrý deň, mám záujem prikryť hrob v Solosnici.
Odstranit starý pomník aj dosku.
Bez pomníka, prikryť hrob a tabulky s nápismi.nieco lacnejsie, svetlé.
Rozmer 145cm x 227cm
Tabulka 40x50 cm
Približne ako som priložila fotografie.
1350 € do 2250 €
Oprava základu hrobu výmena platne
Potrebujem kamneára pre opravu základu hrobu a výmenu platne. Fotky v prílohe. 2250 € do 3750 €
Betónový základ, pomník
Potrebujeme kamenára pre betónový základ a pomník, dosku. Fotky v prílohe.
Druhý snímok je miesto kde má byť pomník.1 snímok o taký kameň mám záujem, prípadne ako 3 snímok . Posledný snimok je aktuálny stav hrobového miesta
2250 € do 3750 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.