Pre oblasť

  Farby stien: výber správnej farby pre váš priestor

  Článok si prečítalo viac ako 1567+ používateľov
  Farby sú rozhodujúce pri navrhovaní priestoru a ovplyvňujú naše každodenné vnímanie prostredia. Pochopenie psychológie farieb a starostlivý výber odtieňov môže vytvoriť domov, ktorý odráža vašu osobnosť, podporuje dobrú náladu a vytvára harmonické prostredie. Nasledujte svoje túžby, experimentujte so vzormi a objavte čaro, ktoré farby prinášajú do vášho domova.
  Odborný článok 1567
  vyber spravnej farby pre vas priestor
  Máme 422 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  1. Paleta farieb a vzorkovníky 

  Paleta farieb pomáha pochopiť a vizualizovať vzťahy medzi rôznymi farbami. Vzorkovníky obsahujú farebné odtiene, ktoré sú dostupné v určitej palete farieb, ktoré jednotliví výrobcovia ponúkajú vo svojom sortimente. Uľahčujú porovnanie rôznych odtieňov farieb a výber tých, ktoré najlepšie zodpovedajú vášmu vkusu a dizajnu interiéru. Pri výbere farebných odtieňov zo vzorkovníkov je veľmi dôležité vziať do úvahy osvetlenie miestnosti a existujúce prvky nábytku.

  Vzorkovník
  Vzorkovníky obsahujú farebné odtiene, ktoré sú dostupné v určitej palete farieb 

  2. Ako farby ovplyvňujú náladu

  2.1. Modrá farba

  Modrá je na chladnej strane farebného spektra. Je symbolom spoľahlivosti, lojality a upokojujúcej elegancie. V spálňach a kanceláriách modrá farba vytvára uvoľnenejšiu atmosféru a pomáha zlepšovať koncentráciu. Rôzne odtiene modrej, od ľadovej modrej až po kráľovskú modrú, ponúkajú rôzne emocionálne zážitky.

  Obývačka
  Modrá farba je upokojujúca, uvoľňujúca

  2.2. Žltá farba

  Žltá, slnečná a živá, vyžaruje teplo a optimizmus. Je to farba, ktorá púta pozornosť a zlepšuje náladu. Je vhodná do kuchýň a detských izieb, kde chceme vytvoriť živé a veselé prostredie. Rôzne odtiene žltej farby, napr. citrónová farba, zlatá, šafranová alebo farba horčičných semien, ponúkajú širokú škálu možností.

  2.3. Červená farba

  Červená, farba lásky a vášne, prináša energiu a teplo do každého priestoru. Je vhodná do priestorov, kde je potrebné podnietiť aktivitu, napr. do chodby, kuchyne a obývačky. Treba si však dávať pozor, pretože keď sa preženie, táto farba môže vytvárať pocit napätia.

  Obývací priestor
  Červená dodáva energiu a teplo do našich príbytkov

  2.4. Oranžová farba

  Oranžová je kombináciou žltej a červenej, ktorá spája prednosti týchto dvoch farieb. Vzbudzuje optimizmus, uvoľňuje emócie a vracia vieru v život. Je vhodná do jedální, keďže priaznivo pôsobí na tráviaci systém. Výskumy ukazujú, že oranžová je obľúbenejšia medzi ženami a mladými ľuďmi.

  2.5. Zelená farba

  Zelená, farba prírody, symbolizuje sviežosť a prebudenie. Pôsobí upokojujúco na emócie, znižuje krvný tlak a podporuje vnútornú rovnováhu. Je vhodná do spální, obývačiek a kancelárií. Svetlozelená je obľúbenejšia medzi mladšou populáciou, tmavozelená zasa oslovuje staršiu generáciu.

  Obývačka v zelených odtieňoch
  Zelená farba pôsobí upokojujúco na emócie, znižuje krvný tlak a podporuje vnútornú rovnováhu

  2.6. Fialová farba

  Fialová, farba túžby a tajomstva, má jemné, ale silné účinky. Predpokladá sa, že posilňuje srdce a pľúca, má blahodarný vplyv na trávenie, upokojuje vyrážky a popáleniny. Je obľúbená medzi umelcami a často sa používa v ateliéroch. Široká škála odtieňov, napr. lilavá farba, purpurová, kráľovská fialová, ponúka rôzne možnosti.

  2.7. Hnedá farba

  Hnedá je farba zeme, preto sa predpokladá, že navodzuje pocit bezpečia a domova. Je vhodná do obývačiek a spální, kde chceme vytvoriť teplé a bezpečné prostredie. Hlinová farba, čokoládová, kávová, okrová a béžová ešte viac zvýrazňujú pocit bezpečia.

  2.8. Biela farba

  Biela bola vždy považovaná za symbol čistoty a nevinnosti, a preto je v interiérovom dizajne takmer všadeprítomná. Ľahká a svieža, biela umocňuje dojem vzdušnosti a priestrannosti. Odporúča sa zvoliť jemne tónovanú farbu, napr. sivou zložkou, čím vznikne špinavobiela farba, miestnosť tak zostane svieža a farba zároveň dodá teplo.

  2.9. Čierna farba

  Čierna je farbou elegancie a sily, je dramatickou a odvážnou voľbou. Ak sa použije správne, môže  pôsobiť ako akcent v miestnosti. Je vhodná pre akcenty a moderné priestory, ale je dôležité vyhnúť sa nadmernému používaniu, pretože môže vytvárať pocit stiesnenosti.

  2.10. Ružová farba

  Ružová je farbou lásky, bezpečia a nehy. Je vhodná do spální a detských izieb, kde vytvára teplé a príjemné prostredie. Ružová neutralizuje neporiadok a zmierňuje frustrácie, prináša do miestnosti pozitívnu energiu.

  2.11. Sivá farba

  Sivá sa pohybuje medzi čiernou a bielou, symbolizuje eleganciu a nerozhodnosť. Používa sa v moderných domácnostiach a obzvlášť obľúbená je perleťová sivá. Tento odtieň môže vytvoriť sofistikovaný vzhľad v miestnosti.

  Kombinácie farieb pre steny
  Porovnajte farby a odtiene pomocou vzorkovníka, aby ste našli najlepšiu kombináciu

  3. Ako si vybrať farby stien?

  Keď ide o výber správnych farieb stien vášho domova, dôležité je vopred dobre si premyslieť. Pri rozhodovaní zvážte nasledujúce faktory:

  • Veľkosť miestnosti: svetlé farby priestor opticky zväčšia, tmavé ho zmenšia.
  • Prirodzené svetlo: zvážte množstvo prirodzeného svetla, ktoré vstupuje do miestnosti, pretože môže výrazne ovplyvniť vnímanie farieb.
  • Funkcia miestnosti: rôzne odtiene sú vhodné pre rôzne miestnosti. Napríklad upokojujúce farby sú ideálne pre spálne, zatiaľ čo živé farby sú vhodné pre obývačky.
  • Osobný štýl a vkus: riaďte sa svojimi preferenciami a pri výbere zvážte svoj osobný štýl.
  • Vzorkovníky: použite vzorkovníky na vyskúšanie rôznych odtieňov a zistite, ktorý vám najviac vyhovuje.

  4. Ako kombinovať farby stien?

  Pri vytváraní farebných kombinácií stien je dôležité zvážiť celkovú estetiku miestnosti. Pre úspešné zladenie farieb použite nasledujúce pokyny:

  • Kontrastné farebné kombinácie: kombinujte svetlé a tmavé farby, aby ste vytvorili vizuálny kontrast. Pre elegantný vzhľad skombinujte napríklad jemnú modrú s tmavosivou.
  • Monochromatické farebné kombinácie: na vytvorenie monochromatickej schémy použite rôzne odtiene rovnakej farby. To dodá miestnosti jemnosť a jednotnosť.
  • Teplé a studené tóny: kombinujte teplé a studené farebné tóny pre vyvážený vzhľad. Kombinujte napríklad ohnivú červenú s jemnou žltou, dosiahnete tak dynamický a teplý vzhľad.
  • Prirodzené farebné kombinácie: nájdite svoju inšpiráciu v prírode a kombinujte zemité tóny, napr.  zelenú a hnedú farbu, aby ste vytvorili upokojujúce prostredie.
  Odborný článok 1567
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Máme 422 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 422 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn
  8.7
  0

  greenstudio s. r. o.


  10
  0

  Line Slovakia, s.r.o.


  8.8
  0

  Ing. Szilvia Szobiová - Ateliér SISI


  8.7
  0

  momentS - Ing. arch. Soňa Čulenová


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené