Maximalizmus nie je nová tendencia, vznikol v 16. storočí, keď bohatí jednotlivci chceli demonštrovať svoje bohatstvo prostredníctvom interiérového dizajnu, t. j. čo najväčším množstvom luxusných predmetov. Tento štýl sa nevyhýba tomu, čo minimalisti považujú za gýč, a spájaniu nezlučiteľných kúskov. Maximalistický štýl interiérového dizajnu nezanecháva v miestnosti takmer žiadny nevyplnený priestor.
Ako je definovaný dopamínový dekor?
Dopamínový dekor je interiérový dizajn, ktorého cieľom je zlepšiť našu náladu, teda urobiť nás šťastnými, použitím rôznych vizuálnych prvkov.
Dopamín je neurotransmiter, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri zažívaní potešenia, a dopamínový dekor je interiérový dizajn, pri ktorom sa na vyplnenie priestoru používajú spúšťače šťastia.
Tento trend v interiérovom dizajne je obľúbený predovšetkým medzi mladšou populáciou. Na sociálnych sieťach sa stal virálny najmä preto, že prispieva k personalizácii priestoru. Zástancovia maximalizmu, na rozdiel od minimalistov, ktorí hovoria „menej je viac“, tvrdia, že „menej je nuda“.
Ako dosiahnuť dopamínový dekor?
Aký je najlepší spôsob, ako dosiahnuť, aby váš domov alebo obchodný priestor vyvolal pozitívne emócie a zároveň bol štýlový? Personalizáciou priestoru pomocou vecí, ktoré nám prinášajú radosť.
Farby výrazne ovplyvňujú ľudskú náladu a vyvolávajú rôzne spomienky. Rovnako je to s fotkami, obrázkami na stenách. Pohľad na ne spúšťa uvoľňovanie dopamínu, neurotransmiteru „dobrý pocit“.
Farby hrajú kľúčovú úlohu v dopamínovom dekore, pretože môžu vyvolať rôzne emocionálne reakcie.
Napríklad teplé farby, akými sú žltá, červená a oranžová, stimulujú pocit šťastia a energie, oživujú priestor, zatiaľ čo zelená a modrá vytvárajú upokojujúcu atmosféru, pokoj a sú bežnou voľbou pre spálne.
Dopamínový dekor sa bude líšiť od miestnosti k miestnosti. Do spálne možno zvoliť upokojujúce alebo pastelové farby, jemné textílie, dostatok prirodzeného osvetlenia, do obývačky zasa živé farby, ktoré ju urobia hravou, pôsobivou. Spálňu môžete „oživiť“ nevšedným kobercom, lampou zaujímavého tvaru, farebnými obliečkami.
Šťastie určite neasociujú tmavé odtiene, ale pastelové a sýte farby, ktoré priestor osviežia.
Dopamínový dekor, ak ste pripravení na radikálne zmeny, zahŕňa vymaľovanie stien v pastelovom alebo farebnom odtieni (lepšou voľbou je určite pastel, pretože vaše oči zrejme unaví iná možnosť) a kombináciu farby na stenách s nábytkom a predmetmi v iných, rôznych farbách, ale aj kusmi nábytku zo svetlejšieho dreva. Ak nie ste pripravení podstúpiť takéto riziko, môžete steny nechať tak, ako sú, a výraznú farebnosť dosiahnuť prostredníctvom nábytku a dekoratívnych predmetov. Ak sú teda steny napríklad biele, môžeme pridať kráľovsky modrú sedačku, oranžové vankúše, červené lampy...
Dopamínový dekor možno dosiahnuť nielen kombináciou farieb, ale aj textúrami a tvarmi, ktoré vo vás vyvolajú pozitivitu a pocit pohody. Geometrické tvary môžu napríklad vytvoriť hravú atmosféru, rovnako tak aj pruhy a cik-cak čiary. Môžu byť na stenách, podlahových krytinách, napr. kobercoch, nástenných policiach (šesťhranné voštinové nástenné dekorácie nikdy nevyjdú z módy)...
K dopamínovému dekoru patria aj umelecké diela, ktoré nám vyčaria úsmev na tvári, izbové rastliny, o ktoré sa budeme starať a dáme im lásku, milé spomienky v podobe zarámovaných fotografií, nástenné hodiny... Pre tento najradostnejší štýl interiérového dizajnu je dôležité aj prirodzené svetlo.
Majte na pamäti, že dopamínový dekor nemusí nutne znamenať výrazné farby od podlahy až po strop, k neutrálnym farbám môžete pridať detaily v akcentných farbách. Dokonca aj jasné línie a jednoduché kusy nábytku skombinované so živými farbami posúvajú dizajn interiéru od uniformného a prinášajú dávku šťastia a pozitivity. Výrazné akcenty vyčaria u väčšiny ľudí úsmev.
Hravosť sa dá dosiahnuť aj maličkosťami – farebnými obrázkami na stenách, rámami na obrazy v kontrastných farbách, sedačkou pokrytou vankúšmi v rôznych farbách alebo v orientálnom štýle.
Ak by ste chceli dopamínový dekor aplikovať vo svojom dome alebo kancelárii, môže vám s tým pomôcť interiérový dizajnér. Podrobnejšie vám ho opíše a vysvetlí zásady, ktoré treba uplatniť, a pomôže, aby váš priestor vyzeral presne podľa vašich predstáv.
Koľko stojí interiérový dizajn? Cena závisí od veľkosti priestoru, rozsahu potrebných prác a ďalších faktorov. Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR a viac, za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s 3D vizualizáciou a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac.
Komu zveriť návrh interiéru? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným interiérovým dizajnérom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!