articles_articles

  Kuchyňa – výkres, cena, montáž

  Článok už pomohol 1179+ používateľom
  Kuchyňa je miestnosť, kde rodina trávi veľa času. Dobrá kuchyňa je nielen krásna, elegantná a príjemná súčasť domova, ale aj funkčná a praktická, ktorá musí uspokojovať všetky potreby spojené s prípravou jedla. V kuchyni sa ľudia stretávajú, kamarátia a obedujú; kuchyňa je zrkadlom domácnosti. Výkres, montáž a vybavenie kuchyne plánujte opatrne, podrobne a pomaly; cena nesmie byť rozhodujúcim kritériom. Najmite si architekta alebo interiérového dizajnéra – dokážu zrealizovať všetky vaše požiadavky.
  Odborný článok 1179
  biela-kuhynaa.jpg
  Máme 794 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  1. Druhy kuchýň

  Podľa spôsobu použitia sa kuchyne rozdeľujú na klasické, vo vnútri domu, a vonkajšie, tzv. letné kuchyne. Podľa vzhľadu alebo štýlu existujú klasické a moderné – každá s viacerými podskupinami.

  1.1. Kuchyne v dome

  Kuchyňa je priestor alebo časť priestoru, ktorý sa používa na prípravu a varenie jedál v domácnosti. Moderné kuchyne sú zvyčajne vybavené varnou doskou, drezom s teplou a studenou vodou, chladničkou (mrazničkou), pracovnými plochami, na ktorých sú menšie kuchynské spotrebiče a prvky usporiadané podľa modulového princípu. V mnohých domácnostiach možno nájsť iné typy zariadení, ako sú mikrovlnné a bežné rúry, umývačky riadu, minipekárne a iné elektrické spotrebiče. Hlavnou funkciou kuchyne je skladovanie potravín, príprava a varenie jedál, ale aj úkony súvisiace s triedením výrobkov a umývaním riadu. Do kuchyne si môžete umiestniť aj práčku a/alebo sušičku (u nás je to nezvyk). Kuchyňa vždy bola stredobodom pozornosti pre rodinu aj pre hostí. Tak je tomu aj dnes. Veľmi často ide o otvorený priestor, ktorý je súčasťou obývacej izby, v ktorej je i jedáleň, preto by usporiadanie, vybavenie a nábytok mali byť štýlovo zladené a pohodlné.

  Cena kuchyne na mieru je 600 až  1 000 EUR/m2 bez spotrebičov. Typová je o niečo lacnejšia: 400 – 700 EUR/m2.

  Kuchyňa dnes nie je výlučne určená na prípravu jedál, je aj miestom na kamarátenie a relaxáciu
  Kuchyňa dnes nie je výlučne určená na prípravu jedál, je aj miestom na kamarátenie a relaxáciu

  1.2. Letné kuchyne

  Letné kuchyne sú miesta mimo domu alebo bytu (na balkóne, terase, v záhrade) vyhradené na varenie, stolovanie, hostenie návštev, na zábavu s rodinou alebo priateľmi. Môžu tam byť umiestnené, podľa dostupného priestoru a možností, jedna alebo viacej varných dosiek, horák, ohnisko,  gril a pec. Najväčšími výhodami tejto kuchyne okrem toho, že si užívate vonku, je, že zápachy zostávajú mimo obytného priestoru a čistenie je oveľa jednoduchšie.

  Cena letnej kuchyne na objednávku sa pohybuje okolo 400 EUR  za dĺžkový meter,  cena typovej letnej kuchyne je asi 200 EUR/m.

  Varením vonku počas letných horúčav sa vyhneme prehriatiu interiéru domu
  Varením vonku počas letných horúčav sa vyhneme prehriatiu interiéru domu

  1.3. Klasické kuchyne

  Kuchyne sa podľa štýlu delia na klasické a moderné. Klasické kuchyne nikdy nevyjdú z módy. Pôsobia útulne, teplo a pohostinne a zdôrazňujú pohodlie; v každom dome vytvárajú žiaduce a príťažlivé prostredie. Väčšina klasických kuchýň je vyrobená z masívneho plného dreva, zvyčajne svetlých farieb, ktoré sú prítomné vo všetkých prvkoch. Béžové, šedé alebo pastelové odtiene sú obľúbené s kamennými obkladmi stien a klasickými vzormi. Varná doska alebo sporák sú ústredným prvkom, vedľa ktorého sú usporiadané dolné alebo horné prvky, skrinky na odkladanie vášho riadu a rozličných kuchynských pomôcok. Kuchynské spotrebiče sú väčšinou voľne stojace a na viditeľných miestach. Tradičná kuchyňa je určite obľúbenou a veľmi častou voľbou.

  Klasické kuchyne sú vždy v móde, ponúkajú domáce, teplé prostredie
  Klasické kuchyne sú vždy v móde, ponúkajú domáce, teplé prostredie

  1.4. Moderné kuchyne

  Dnešné kuchyne sú elegantné a trendové, ako stvorené pre tých, ktorí chcú, aby bol celý ich domov otvorený a jedinečný životný priestor. Funkčné a moderné je synonymom pre ostré, rovné, redukované čiary a hranaté tvary, na rozdiel od kriviek a organických tvarov tradičnej kuchyne. Moderné kuchyne sa vyznačujú minimalistickými, čistými tvarmi a najmodernejšími prístrojmi, zariadeniami a vybavením, ktoré kladú dôraz na praktickosť. Fronty prvkov sú zvyčajne bez úchytkov, aby vyzerali elegantne a úhľadne. Povrchy sú, na rozdiel od klasických, leštené,  s vysokým leskom, bez vzorov, intarzií alebo reliéfov. Takmer všetky prvky sú uzavreté a iba výnimočne sa objavujú vitríny alebo otvorené spojené police. Nábytok dnešných moderných kuchýň pripomína skôr nábytok do obývačiek, a preto v rodinných domoch s otvoreným priestorom zanecháva taký pôsobivý dojem.

  2. Kuchyne na mieru

  Vybrať si kuchyňu vyrobenú v továrni alebo kuchyňu vyrobenú na objednávku v stolárskej dielni nie je vôbec ľahké, pretože nejde o malú investíciu alebo malý projekt, ktorý by ste ľahko zopakovali o pár rokov. Skutočnosť, že existuje nespočetné množstvo salónov alebo nákupných možností, prácu nijako neuľahčuje. Aby sme vám aspoň trochu pomohli, uvedieme silné a slabé stránky oboch.

  Kuchyňa na mieru je veľmi široký pojem.  Výrobcovia môžu dokonca do určitej miery personalizovať aj sériové kuchyne, v rámci svojich modelov a línií. Kuchyňa na mieru od majstra stolára nemá takmer nijaké obmedzenia okrem rozmerov a vašich financií.

  Kuchyňa na mieru je vždy zaujímavá
  Kuchyňa na mieru je vždy zaujímavá

  Nábytok na mieru

  Kuchyňu na mieru majster stolár  môže vyrobiť podľa vašich želaní a potrieb bez akýchkoľvek obmedzení. Ak chcete nejaké špeciálne prvky, ktoré sa v kuchyni zvyčajne nenachádzajú (napríklad krb), môže ich vyrobiť iba remeselník. Zariadenie bytu v podkroví alebo v podkroví so šikmými stenami alebo s inými špecifikami zväčša je možné s nábytkom vyrobeným na mieru, dokonca aj s kuchyňou.

  Zladenie štýlov

  Rozhodnúť sa pre kuchyňu na mieru je správnou voľbou pre tých, ktorí chcú, aby kuchyňa ladila so zvyškom nábytku z hľadiska materiálov, tvarov a farieb, zvlášť ak tvorí jednotný celok s jedálňou a obývacou izbou. Architekt alebo interiérový dizajnér môže urobiť skice (náčrty) a plány, podľa ktorých stolár vyrobí požadované kúsky.

  Jedinečnosť

  Kuchyňa, vyrobená ručne podľa návrhu architekta alebo podľa vášho želania, je unikátnym produktom a ako taká nielen jedinečným remeselným spracovaním, ale aj zrkadlom vášho štýlu a chápania života. Takúto kuchyňu nikto iný okrem vás nebude mať.

  Kvalita

  Ak si objednáte kuchyňu v uznávanej a známej dielni, získate okrem špičkových služieb aj najkvalitnejšie materiály a kovanie. Ak dôjde k poruche alebo chybe, majster sa o ich odstránenie rýchlo a efektívne postará, na rozdiel od dodávateľa alebo výrobcu.

  2.1. Cena kuchyne na mieru

  Koľko stojí taká kuchyňa? Peniaze, ktoré dáte za ručne vyrobenú kuchyňu, idú stolárovi a dodávateľovi materiálu, zatiaľ čo v salónoch platíte tiež obchodnú maržu, distribúciu, dopravu a kapitálové zisky. Cena kuchyne na mieru so štandardnými rozmermi a počtom prvkov, bez spotrebičov, sa podľa našich výpočtov pohybuje medzi 600 až 1 000 EUR/m2. Ručne vyrobené kuchyne sú asi o 30 % drahšie ako tie zo salónu.

  Odborná rada zo spoločnosti ELLEBI, s.r.o.

  1. Keď ide o kuchynské linky, aké materiály najčastejšie odporúčate svojim zákazníkom a prečo?

  Čo sa týka materiálov kuchynských liniek v našej ponuke, odporúčame dyhované kuchynské dvierka pri moderných modeloch a masívne drevo pri klasickom štýle kuchynských liniek. Drevo je nadčasový, kvalitný materiál, ktorý pridáva hodnotu vášmu bývaniu a vytvorí z neho útulný a autentický domov. Pri správnej starostlivosti vám drevo vydrží celé roky a hlavne, nikdy nevyjde z módy.

  2. Pre ktoré kuchyne sa Vaši zákazníci najčastejšie rozhodujú: tradičné alebo moderné?

  V našej ponuke máme kuchynské linky v modernom aj klasickom štýle, avšak čo sa týka už samotných realizácií, naši zákazníci jednoznačne preferujú klasické/rustikálne modely kuchynských liniek. Jedným z hlavných dôvodov prečo tomu tak je, môže byť aj to, že všetky naše klasické kuchyne sú vyrobené z masívneho dreva, ktoré je trvácne a celkový dizajn rustikálneho štýlu neomrzí ani po rokoch.

  3. Najčastejšie chyby pri zostavovaní kuchynskej linky?

  Je dôležité, aby bola vaša nová kuchyňa nielen estetická, ale rovnako aj maximálne funkčná a praktická, aby fungovala ako celok. Tu sú malé rady, na ktoré treba myslieť, keď idete zariaďovať kuchyňu: čo najviac využiť denné svetlo - neprekrývať vysokými kolónkami, praktické umiestnenie umývačky riadu - ak ste ľaváci, viac vám bude vyhovovať, keď budete mať umývačku na ľavej strane; správny podiel šuflíkových a policových skriniek podľa potreby zákazníka; vyvýšená pozícia rúry na pečenie - uľahčí vkladanie a vyberanie.

  Pani Veronika Szombath, spoločnosť ELLEBI, s.r.o.

  3. Nábytkové (kuchynské) salóny

  Najjednoduchší spôsob výberu kuchyne je návšteva nábytkových salónov. Sériové kuchyne známych značiek sú kvalitné, praktické, páčivé, cenovo oveľa dostupnejšie. Na trhu je dnes nespočetné množstvo výrobcov kuchýň všetkých cenových relácií a štýlov.

  Sériová kuchyňa známeho výrobcu je kvalitná a prispôsobivá
  Sériová kuchyňa známeho výrobcu je kvalitná a prispôsobivá

  Prispôsobivosť

  Kuchyne od známych výrobcov dnes umožňujú väčšiu prispôsobivosť individuálnym potrebám (personalizáciu). Okrem prvkov vyrábaných na mieru existujú aj možnosti výberu jednotlivých komponentov ako sú úchytky, výsuvy, rôzne doplnky, osvetlenie a podobne.

  Jednoduchosť

  Výber sériovej kuchyne znamená aj značnú úsporu času, energie a finančných prostriedkov, pretože nie je potrebné najímať architekta, vypracúvať plány alebo hľadať dobrého majstra a čakať na dodávku hotových výrobkov. V špecializovaných salónoch vám poskytnú odbornú pomoc a vypracujú 3D návrhy kuchyne. Okrem toho vás prevedú celým procesom objednávania, nákupu, dodania a montáže.

  Dodacie lehoty  (termíny dodávok)

  Skutočných majstrov – remeselníkov je čoraz menej a zoznamy čakateľov sa predlžujú. Stolárske dielne sú väčšinou malé a vykonávajú niekoľko prác súčasne. Preto je vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k oneskoreniu. Sériovú kuchyňu z továrne získate zvyčajne asi za dva mesiace.

  Prispôsobenie nábytku

  Kuchyne známych výrobcov dnes nájdete v neuveriteľnom množstve variantov – štýlov, farieb, rozmerov, materiálov – preto ich možno ľahko prispôsobiť akýmkoľvek požiadavkám a želaniam. Výnimkou sú miestnosti nepravidelných tvarov, napríklad podkrovia. Navyše, továrenské kuchyne nie sú najlepším riešením pre niekoho, kto chce, aby bol materiál a povrchová úprava všetkých kusov nábytku a bytového zariadenia úplne rovnaká.

  Kvalita

  Na rozdiel od zakoreneného presvedčenia, že továrenské výrobky sú oveľa horšie ako ručne vyrábané výrobky, hromadne vyrábané kuchyne majú v každom ohľade oveľa lepšiu kvalitu. Kvalita samozrejme závisí od cenového rozpätia, to isté platí aj pre remeselnú výrobu podľa výberu materiálov a náročnosti práce. Avšak továrenské kuchyne sú vždy vyrobené z najlepších surovín. Továrenská výroba začína ideou, ktorú majú na starosti špičkoví odborníci v umeleckých a technických oblastiach a ktorí prihliadajú na všetky detaily. Tieto detaily a ich výroba sú vo všeobecnosti oveľa zložitejšie a kvalitnejšie ako tie, ktoré vytvoril stolár. To sa deje preto, lebo v továrňach sú najmodernejšie stroje, ktoré si majstri nemôžu dovoliť obstarať. Nakoniec kvalita a životnosť továrenských prvkov musí byť záväzne testovaná na účely poskytovania záruk.

  3.1. Cena kuchyne v salónoch

  Takéto kuchyne sú lacnejšie ako kuchyne na objednávku. Stolár vyrobí kusy nábytku podľa vášho želania, každý osobitne a preto potrebuje viac času a práce. Vo výrobnom procese je výroba oveľa rýchlejšia, pretože prebieha na výrobnej linke. Materiály, ktoré stolár obstaráva, sú nákladnejšie, lebo sú v menšom množstve, zatiaľ čo výrobcovia ich nakupujú vo veľkom. V salóne samozrejme platíte aj maržu, dopravu, doručenie a zisk. Zhruba povedané, továrenské kuchyne sú o 30 % lacnejšie. Kuchyne v salónoch, so štandardným počtom prvkov bez prístrojov, sa pohybujú medzi 400 a 700 EUR/m2.

  3.2. Známi výrobcovia

  Známe značky kuchýň sa delia podľa ceny na lacné, stredné, drahé a luxusné.

  Do nižšej cenovej kategórie patria: Dipo, IKEA, Mömax, Maros, Yes...

  Do strednej cenovej kategórie patria kuchyne Miton, Ewe, DanKüchen, Svea, Nolte, Alples, Alno, Intuo, Bauformat, Maros...

  Medzi drahé a luxuzné kuchyne patria Arclinea, Arrital, Binova, Boffi, Bulthaup, Copenhagen joinery, Dada, Lago, Poggenpohl, Scavolini, Schiffini, Siematic, Snaidero, Strato, Riva 1920, Valcucine, Varenna, Vipp...

  4. Ceny materiálov pre kuchyne

  4.1. Kuchynské prvky

  4.1.1. MDF dosky

  Kuchynské prvky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Viditeľné povrchy dverí a bočných strán sú zvyčajne vyrobené z MDF dosiek  lakovaných matným, lesklým alebo vysoko lesklým lakom. Tieto dosky sú vo výrobnom procese spracované a natreté tak, aby spojenia okrajov  boli takmer neviditeľné. Považujú sa za lepšie ako drevotrieskové dosky a väčšinou sa používajú na strany, ktoré nebudú vystavené opotrebovaniu, pretože by sa pri intenzívnom používaní veľmi rýchlo poškodili. Výhodou MDF dosiek je, že sa ľahko lakujú a vznikne tak jednotný hladký povrch bez hrán a spojov, čo dodáva kuchyni eleganciu a sofistikovanosť.

  Koľko stoja MDF dosky? Cena MDF dosiek  hrúbky 19 mm je asi 19 EUR/m2 bez lakovania.

  Fronty z lakovaných MDF dosiek bez úchytiek sú jednoduché a pekné
  Fronty z lakovaných MDF dosiek bez úchytiek sú jednoduché a pekné

  4.1.2. Drevotriesková doska

  Medzi materiály strednej a nižšej cenovej kategórie patrí aj drevotriesková doska potiahnutá melamínovou fóliou („rafinovaná“ alebo „laminovaná“ drevotriesková doska). Tieto dosky môžu byť v rôznych farbách alebo odtieňoch dreva. Používajú sa hlavne na viditeľné strany a fronty. Pre nízku cenu je možné z nich vyrobiť aj iné časti kuchynských prvkov. Výhodou drevotrieskovej dosky je veľký výber vzorov, farieb, odtieňov a tónov a dá sa vyrobiť aj tak, aby vyzerala ako „ultrapas“ alebo iný materiál, z ktorého sa väčšinou vyrábajú pulty a jedálenské stoly. Okraje drevotrieskových dosiek sú oblepené ABS hranou  rovnakej farby ako povrch, takže všetko vyzerá ako jednoliata plocha.

  Koľko stojí drevotriesková doska?  Cena drevotrieskovej dosky a kvalitnejšej melamínovej fólie (19 mm) sa začína od 10 EUR/m2.

  Drevotriesková doska sa dodáva v mnohých farbách, vzoroch a textúrach, takže existuje nespočetné množstvo kombinácií
  Drevotriesková doska sa dodáva v mnohých farbách, vzoroch a textúrach, takže existuje nespočetné množstvo kombinácií

  4.1.3. Dyha

  Dyhované drevotrieskové dosky sú vlastne dosky dyhované okrasnou (povrchovou krycou)  dyhou, takže vyzerajú, akoby boli vyrobené z pravého dreva. Tento dojem je možné vylepšiť matným lakom. Dyhované kuchyne sú úplne jedinečné, pretože v prírode neexistujú dve identické štruktúry dreva. Výhodou dyhy je, že dáva kuchyni jedinečný a teplý prírodný vzhľad.

  Imitácia prírodných letokruhov na dyhovaných frontoch
  Imitácia prírodných letokruhov na dyhovaných frontoch

  4.1.4. Sklo

  Kuchyne so sklenenými frontmi nepatria kvôli vysokej cene medzi najvyhľadávanejšie. Výhodou skla je, že sa ľahko čistí a udržiava a pôsobí dojmom vzdušnosti, čistoty a elegancie. Sklenené fronty sú ťažšie ako fronty z drevotrieskovej dosky a MDF dosky, v kombinácii s kvalitným kovaním to nepredstavuje žiadny problém.

  Elegantná biela, sklenená kuchyňa efektne odráža okolie
  Elegantná biela, sklenená kuchyňa efektne odráža okolie

  4.1.5. Drevo

  Drevo, trojvrstvové stolárske dosky, je materiál používaný na výrobu nábytku a klasických alebo rustikálnych kuchýň vyššej cenovej kategórie. Tieto dosky sú známejšie ako masívne alebo masívne plné drevo a používajú sa na výrobu rámov frontových častí a niekedy aj výplní. Masívne drevo „dýcha“, a preto nie je najvhodnejšie pre kuchyne, kde sa veľa varí (kvôli pare a vyparovaniu). Aby sa mohlo dobre čistiť a udržiavať, jeho povrch by mal byť čo najhladší. Výhodou frontov z masívneho dreva je, že sa ľahko obnovia občasným prebrúsením/obrúsením brúsnym papierom a olejovaním.

  Olejované povrchy z masívneho dreva dodávajú kuchyni prirodzenosť a teplo
  Olejované povrchy z masívneho dreva dodávajú kuchyni prirodzenosť a teplo

  4.1.6. Vysoký lesk

  Vysoký lesk sa stáva čoraz obľúbenejšou povrchovou vrstvou kuchynského nábytku. Biela je najvyhľadávanejšou farbou, samozrejme zastúpené sú aj iné farby. Názory na túto povrchovú vrstvu sú veľmi odlišné; niekto ju považuje za módny detail a niekto za pravý, čistý minimalistický výraz. Výber materiálov, ktoré môžu mať tento druh povrchovej úpravy, je veľký. Najdrahšou a najkvalitnejšou je MDF doska, ktorá sa niekoľkokrát lakuje, kým sa nedosiahne požadovaný vysoký lesk. Takéto predné strany (fronty) sa ľahko čistia, takže na nich nie sú viditeľné odtlačky prstov a cena je veľmi prijateľná. Alternatívou k vysokému lesku sú akrylové panely požadovaných rozmerov a prelepené cez ne tak, aby boli okraje takmer neviditeľné. A ich cena je celkom prijateľná. Tretím typom sú fólie s vysokým leskom, pomocou ktorých sú dosky oblepené. Aj tu sú spoje sotva viditeľné a ich výhoda je, že sa dajú celkom ľahko vyčistiť mokrou handričkou.

  Vo vyšších a najvyšších cenových reláciách sú kuchyne vyrobené z iných, špeciálnych materiálov, ako je kameň a rozličný kompozitný materiál najnovšej generácie.

  4.1.7. Vnútro kuchynských skriniek

  Korpusy kuchynských prvkov sa najčastejšie vyrábajú z drevotrieskových dosiek; na výrobu drahších kuchýň používa sa dyhovaná drevotriesková doska alebo masívne (plné) drevo.

  4.2. Kuchynský pult

  Materiály na pulty, resp. kuchynské pracovné dosky, ktoré sa považujú za najvystavenejšie (najexponovanejšie) a najzaťažovanejšie povrchy v kuchyni, môžu byť celkom odlišné – existujú silnejšie a slabšie, lacnejšie a drahšie.

  4.2.1. Pulty z laminátu

  Laminát je najlacnejší materiál používaný na pultoch; v skutočnosti sú drevotrieskové dosky pokryté laminátom s hrúbkou 6 mm. Aj keď ide o materiál veľmi citlivý na teplo a poškodenie, je veľmi vyhľadávaný.

  Koľko stojí laminátová pracovná doska? Jej cena sa pohybuje medzi 20 až 40 EUR/m2.

  Laminátová pracovná doska sa veľmi ľahko čistí
  Laminátová pracovná doska sa veľmi ľahko čistí

  4.2.2. Kamenné pulty (dosky)

  Pracovné plochy z prírodného alebo umelého kameňa sú veľmi odolné voči vysokým teplotám, úderom a iným poškodeniam a neabsorbujú kvapaliny. Na pulty (dosky) z prírodného kameňa sa kvôli svojej pevnosti a trvanlivosti najčastejšie používa žula, na ktorú sa nenanášajú žiadne farby. Umelý kameň je vlastne kompozitný materiál zložený z kamenného prášku a umelých živíc. Prírodný kameň je rozpoznateľný podľa zrnitej textúry,  umelý kameň má jednotnú farbu a štruktúru, aj keď existujú aj také, ktoré dosiahli takmer prirodzený vzhľad (žilky, drsnosť atď.).

  Koľko stoja kamenné pulty? Cena pracovnej dosky z umelého kameňa pohybuje sa medzi 100 a 140 EUR/m2, a cena žulovej kuchynskej dosky sa začína od 200 EUR/m2, bez montáže.

  Kombinácia dvoch umelých kameňov
  Kombinácia dvoch umelých kameňov

  4.2.3. Pulty z kerrocku

  Umelé kompozitné materiály sú antibakteriálne a neporózne, veľmi odolné a trvanlivé. Kerrock je jedným z nich; ľahko sa tvaruje a spracováva aj na strojoch používaných stolármi. Môže byť spracovaný a namontovaný tak, aby spoje a hrany neboli vôbec viditeľné a pôsobili monoliticky; napríklad kuchynský drez dokáže splynúť so stenou, akoby boli z jedného kusu. Kerrock je taký, že sa z neho dajú vyrábať aj organické tvary a trojrozmerné prvky. Jeho jediná slabá stránka, zároveň najväčšia slabá stránka – netoleruje vysoké teploty a nesmú sa naň klásť horúce kuchynské nádoby.

  Koľko stojí pult z kerrocku? Jeho cena závisí od hrúbky, priemerných 12 mm stojí asi 100 EUR/m2.

  Zabudovateľný kuchynský drez z corianu sa ľahko čistí a zdá sa byť splynutý s pracovnou plochou
  Zabudovateľný kuchynský drez z corianu sa ľahko čistí a zdá sa byť splynutý s pracovnou plochou

  4.2.4. Pulty z dreva

  Drevené pracovné dosky dodajú priestoru teplo, zjemnia ho a vytvoria rodinné, domácke, dôverné prostredie; každý si spomenie na detstvo a kuchyňu starých rodičov. Drevo je však pórovité, praská, vodná para a vlhkosť môžu spôsobiť jeho deformácie a potraviny škvrny. Vyžadujú pravidelné čistenie, údržbu a veľkú starostlivosť. Všetko, čo sa vyleje, musí byť okamžite utreté. Často je potrebné brúsenie brúsnym papierom a olejovanie. Pre kuchynský pult sú najlepšie lepené bukové alebo brezové dosky, dub a akácia. Existujú druhy dreva, napríklad vždyzelené, ktoré by ste nemali vôbec použiť na pult, pretože pri styku s olejom, vlhkosťou a určitými potravinami uvoľňujú živice alebo sú jednoducho príliš mäkké.

  Drevený pult do každej kuchyne prináša závan prírody
  Drevený pult do každej kuchyne prináša závan prírody

  4.2.5. Pulty zo skla

  Sklo vyzerá pekne, je hygienické, ale je veľmi krehké a ľahko sa rozbije,  neodporúča sa na použitie v kuchyni.

  4.2.6. Pulty (dosky) z nehrdzavejúcej ocele 

  Nehrdzavejúca oceľ sa väčšinou používa v profesionálnych kuchyniach vo verejných budovách a reštauráciách, pretože je odolná voči takmer všetkým chemikáliám a vysokým teplotám, rôznym poškodeniam a zaťaženiu, je hygienická a ľahko sa udržuje. Na nej však zostávajú stopy vodného kameňa a odtlačky prstov.

  4.3. Úchytky a výsuvy pre zásuvky

  Pokiaľ ide o kvalitu kuchyne, nemožno nespomenúť úchytky a výsuvy, pretože výrazne ovplyvňujú dojem používateľa. Úchytky sú rovnako dôležité na prvý pohľad ako na dotyk.    V moderných kuchyniach kvôli minimalistickému štýlu často nie sú žiadne úchytky (bezúchytkové otváranie), alebo sú zabudované do predných častí a nie je ich vidieť. Čoraz populárnejšie a veľmi praktické je otváranie frontov a zásuviek na dotyk. Pre tento typ otvárania sú veľmi dôležité výsuvy a vodidlá, ľahké a nehlučné otváranie a zatváranie dverí a zásuviek priamo závisí od nich. Výsuvy majú tiež zarážky, ktoré umožňujú vidieť celý vnútorný priestor bez obáv z ich vypadnutia. Pre dvere zavesených skriniek existujú rôzne mechanizmy pohybu a zatvárania.

  Koľko stoja výsuvy a úchytky? Cena kvalitných kuchynských výsuvov firmy Blum priemernej veľkosti je v rozpätí od 100 do 200 EUR, a úchytky stoja 2 až 10 EUR/kus.

  Kvalitné výsuvy, zarážky, vodidlá a úchytky sú menej viditeľné, ale veľmi dôležité súčasti kuchyne
  Kvalitné výsuvy, zarážky, vodidlá a úchytky sú menej viditeľné, ale veľmi dôležité súčasti kuchyne

  4.4. Obklady stien

  Po celé desaťročia najpoužívanejšou povrchovou úpravou stien v kuchyni  je obklad (keramické dlaždice). Zdanlivo je veľmi praktický, jeho nevýhodou je však neľahké čistenie. Ak sa predsa rozhodnete pre tento druh obkladu, odporúčame vám vziať dlaždice väčšieho formátu. Dnes sú dostupné aj vo veľkostiach XXL, takže niektoré časti stien je možné zakryť „v jednom kuse“. Tento formát odporúčame, pretože by malo byť čo najmenej škár, v ktorých sa nečistoty najľahšie zhromažďujú a zadržiavajú a ktoré sa najťažšie čistia. Ak však použijete  štandardnú veľkosť dlaždíc, škáry by bolo najlepšie vyplniť epoxidovou škárovacou hmotou, lebo je najodolnejšia.

  Pokiaľ ide o dizajnové riešenia, sú čoraz viac žiadané obklady stien z materiálu, z ktorého bol vyrobený kuchynský pult. Ak je pracovná doska z „ultrapas“, mal by byť rovnaký aj obklad steny, pretože tak získate jednotný vzhľad. Stále populárnejšie je aj kuchynské sklo, ktoré sa ľahko čistí a udržiava a je dostupné v rôznych farbách.

  5. Nápady pre kuchyňu: architekti, návrhári interiérov a odborníci zo salónov

  Ak chcete získať viac alebo čo najviac využiť kuchynský priestor, ktorým disponujete, nenahraditeľná bude pomoc architekta alebo odborníka na interiérový dizajn. Odporúčame vám obrátiť sa na niektorého z nich alebo aspoň na odborníka v špecializovanom kuchynskom salóne. Neváhajte teda osloviť odborníkov, ktorí vám svojimi skúsenosťami a odbornými znalosťami radi pomôžu získať šikovné a inovatívne nápady, pomocou ktorých urobíte zo svojej kuchyne jedinečný priestor. Architekti a odborníci na interiérový dizajn sú vždy informovaní o najnovších materiáloch a produktoch, ktoré sú možno ako stvorené pre vás. Nech to dopadne akokoľvek, výsledok bude určite krásna a funkčná kuchyňa.

  Architekt, odborník na interiérový dizajn alebo odborník v salóne vám pomôžu dostať sa k optimálnym riešeniam
  Architekt, odborník na interiérový dizajn alebo odborník v salóne vám pomôžu dostať sa k optimálnym riešeniam

  Architekt sa pred zostavením ponuky príde pozrieť na byt alebo dom a s vami sa porozpráva. Načrtne miestnosti a vypracuje technický výkres s príslušnými rozmermi, aby mal základ, z ktorého môže vychádzať. Potom podľa toho, čo si prajete, urobí ideový výkres. Keď sa dohodnete na všetkých detailoch, prichádza na rad projekt, teda konečný plán pre salón alebo stolára. Podľa toho, ako sa dohodnete, môže architekt alebo interiérový dizajnér viesť celý proces od začiatku do konca. V prípade, že ste sa rozhodli pre nábytok na mieru, urobí náčrty a objedná všetko, čo potrebujete, a nakoniec dohliadne na montáž. Pokiaľ ide o peniaze, na začiatku buďte úprimní a povedzte, akým rozpočtom bude architekt alebo odborník na interiérový dizajn disponovať. To je obzvlášť dôležité, ak ide o menšiu sumu peňazí, pretože vám poradí ako môžete ušetriť a na čom by ste šetriť nemali. Napríklad police sú lacnejšie ako uzavreté prvky; výber väčších dolných prvkov môže nahradiť horné; pracovná doska je najexponovanejšou a najviac zaťažovanou časťou kuchyne a nebolo by dobre, keby bola vyrobená z najlacnejšieho materiálu; namiesto lakovaných si radšej vezmite fronty z laminátu, pretože sú lacnejšie a odolnejšie. Treba mať na zreteli, že najmenej 10 % z rozpočtu musí byť rezerva na nepredvídané výdavky, ktoré sa  vždy vyskytnú.

  6. Plánovanie kuchyne krok za krokom

  6.1. Kontrolný zoznam

  DOMÁCNOSŤ Koľko osôb žije v domácnosti?  
    Koľko detí je v domácnosti?  
    Koľko osôb pracuje v kuchyni?  
  CENA Koľko ste ochotní zaplatiť za novú kuchyňu?  
    Nechávate existujúce kuchynské spotrebiče a zariadenia?  
  SUSEDNÉ MIESTNOSTI Je komora (špajza) zahrnutá v priestore?  
    Budete v kuchyni robiť aj iné práce?  
  ŠTÝL Aký štýl kuchyne chcete? Moderná kuchyňa
      Klasická kuchyňa
    Je kuchyňa spojená s obývacou izbou?  
    Chcete postaviť vysoké skrinky?  
    Chcete vitríny?  
  PRÍPOJKY A PRÍPRAVA PRIESTORU Ktorý druh energie budete používať?                                                                Plyn
      Prúd
      Kombinovane
    Plánujete rekonštrukciu priestoru? Nové inštalácie
      Nová podlaha
      Nové obklady na steny
      Kompletne
  CHLADNIČKA/MRAZNIČKA Vstavanie chladničky? Do vysokej skrinky
      Pod pult
      Zdvihnutá z podlahy
      stojaca
    Vstavanie mrazničky? Vstavanie mrazničky?
      Pod pult
      Zdvihnutá z podlahy
      Voľne stojaca
      Vo vysokej skrinke
      Bez mrazničky
  PRVKY NA ŠPECIÁLNE ÚČELY Nízky, uhlový dolný prvok s pohyblivými policami – vyťahujú sa do konca  
    Nízky, uhlový dolný prvok s pohyblivými policami  
    Prvok s pohyblivými sieťovanými zásuvkami/košmi  
    Vysoký prvok s vnútornými priečkami – komora (špajza)  
    Dodatočný prvok s rolovateľným pohyblivým frontom  
    Dokončovací prvok so zošikmeným frontom  
    Nízky, uhlový dolný prvok s otáčavými poličkami  
     
  Nízky, uhlový dolný prvok s policami
   
   
    Príborová vložka  
    Oddelený prvok na príbor  
    Odpadový kôš v dolnom prvku  
    Stôl  
  PRÍPRAVA JEDLA Na prípravu by sa používala: Pracovná doska
      Doska na krájanie
      Držiak na nože               v zásuvke
      Stôl
  ZARIADENIA,          PRÍSTROJE V kuchyni sa budú používať nasledujúce malé      spotrebiče: Ohrievač vody
      Lis/odšťavovač  na citrusy
      Kávovar
      Varič vajec
      Mixér
      Pekáč
      Hodiny
      Otvárač na konzervy
      Rádio
      Tyčový mixér
      Odšťavovač
  VARENIE A PEČENIE Rúra (klasická, parná, s pyrolýzou, kombinovaná, mikrovlnná): Spolu s varnou doskou
      Oddelene od varnej dosky
      Vysoká montáž
    Varná doska (indukčná, sklokeramická, plynová, elektrická, kombinovaná): Nižšie umiestnená
      Hlbšie umiestnená
      V rohu
      Na ostrove
    Odsávač pár / digestor (krbový, dekoračný, nástenný, stropný, voľne stojaci, vstavaný/integrovaný, rohový, výsuvný): Dekoračný
      Vstavaný
      S odvodom vzduchu
      Bez odvodu vzduchu
  UMÝVANIE RIADU Drez: Dvojitý s plochou       na odkvapkávanie
      Jednoduchý s plochou na odkvapkávanie
      S otvorom pre odpadový kôš
      S príslušenstvom (doska na krájanie, odkvapkávač)
    Batéria (kohútik na vodu) Jednoručná
      Dvojručná
      Aktivácia dotykom
      S výsuvnou hadicou
      Bez výsuvnej hadice
      S vodným filtrom
  TEPLÁ VODA Nádrž na úžitkovú vodu  
    Bojler  
  ODPAD Triedite odpad?  
    Čo je pod drezom? Odpadový kôš
      Čistiace prostrieky
  OBEDOVANIE Pre koľko osôb je stôl?  
    Stôl je určený na: rýchle obedovanie
      Barový stôl pre raňajky
      Rozkladací stôl
      Počas celého dňa, pre hostí
      Klasický stôl
      S rohovou lavicou
      Normálnej výšky
      Predĺžená pracovná doska
  OSVETLENIE Osvetlenie bude: Integrované  so skleneným dnom horného prvku
      Kompletné LED osvetlenie
      Reflektory
      Integrované do nástenných poličiek

  6.2. Správne meranie

  Podrobné a presné meranie má veľký význam pre tvorbu plánov a náčrtov, môžete sa tak vyhnúť mnohým problémom, ktoré zvyčajne vzniknú počas montáže kuchyne.

  Nevyhnutné sú náčrty všetkých stien so všetkými pevnými časťami, ako sú dvere, okná, vykurovacie telesá, výklenky/výčnelky a podobne. Musia byť zakreslené všetky elektrické, vodovodné a kanalizačné vedenia (zásuvky, vypínače, potrubia). Okrem šírky potrebná je aj výška. Všetky miery sa berú v troch výškových bodoch, medzi podlahou a stropom. Tá miera sa berie priamo na stenu, je však žiaduce aj 60 cm od steny. Takto sa zistia možné odchýlky od pravých uhlov. Nakoniec sa zmerajú všetky vzdialenosti od okien, dverí a iných architektonických prvkov k inštalačným prípojkám. Ak pracujete na otvorenej kuchyni, je dobré nakresliť ďalšie časti priestoru, ktoré spolu tvoria jeden celok (jedáleň a obývacia izba).

  6.3. Plán kuchyne

  Pri kreslení kuchyne alebo nejakej inej miestnosti je veľmi dôležité, aby ste porozumeli a orientovali sa v danom priestore. Výkresy môžete urobiť aj sami, ale ak si nie ste istí, čo a ako treba, je určite lepšie najať si architekta, interiérového dizajnéra alebo odborníka zo salóna, aby nakreslil presný pôdorys kuchyne.

  Správne meranie a kreslenie sú kľúčom k vytvoreniu kuchyne
  Správne meranie a kreslenie sú kľúčom k vytvoreniu kuchyne

  7. Rozloženie (usporiadanie) kuchyne

  7.1. Potrebné kuchynské povrchy

  Dvojčlenná domácnosť potrebuje kuchyňu s celkovou dĺžkou 3 m (minimálne) a pre každého ďalšieho člena je potrebných ďalších 40 cm. Z celkovej dĺžky kuchyne pripadá 60 cm na chladničku a varnú dosku. Drez a varná doska by mali byť minimálne 30 cm od steny alebo vysokého prvku. Priemerná pracovná plocha je 80 cm.

  Pri rozložení kuchyne by sa mali brať do úvahy všetky možné stavebné alebo akékoľvek iné obmedzenia; povedzme, smer otvárania dverí, umiestnenie radiátora atď.

  7.2. Pracovný trojuholník

  Kuchyňa má päť základných funkcií: skladovanie a príprava potravín, varenie a pečenie, odkladanie (umiestnenie) riadu a kuchynského náradia a umývanie. Funkcie by mali byť usporiadané v logickom slede prípravy jedla. Východiskovým bodom by preto mal byť vždy pracovný trojuholník, ktorý tvoria vzdialenosti troch hlavných bodov – chladničky, varnej dosky a drezu. Celková vzdialenosť medzi nimi by nemala presiahnuť 6,6 m.

  Pracovný trojuholník je základným východiskovým bodom pre rozloženie kuchyne
  Pracovný trojuholník je základným východiskovým bodom pre rozloženie kuchyne

  7.3. Prvky – rozmery

  Pre nehatenú prácu v kuchyni sa odporúča, aby minimálna vzdialenosť medzi spodnými (dolnými) a hornými (nástennými) kuchynskými skrinkami bola 50 cm. Odsávač pár (digestor) musí byť vo väčšej výške – minimálne 60 cm od pracovnej dosky, a ak varíte na plyne, tak až 75 cm. Vzdialenosť medzi dvoma radmi podlahových prvkov alebo jednou kuchynskou linkou a stenou by mala byť 90 – 120 cm. Vzdialenosť 135 cm treba plánovať, ak je v kuchyni aj jedálenský stôl. Ak je drez pod oknom, mali by ste vidieť, či kohútik neblokuje otvorenie okna.

  Výška odsávača pár – indukčná varná doska
  Výška odsávača pár – plynová varná doska
  Vzdialenosť medzi kuchynskou linkou a ostrovčekom
  Vzdialenosť medzi kuchynskou linkou a stolom
  60 cm nad doskou
  75 cm nad doskou
  90 – 120 cm
  135 cm


  Štandardná výška kuchynského pultu je 86 –100 cm. Výška by sa mala prispôsobiť potrebám používateľov. Zvyčajne je to asi 92 cm. Pre ľudí, ktorí používajú invalidné vozíky, pult treba znížiť na 70 – 85 cm.

  Výška pracovnej dosky podľa výšky používateľa
  Výška pracovnej dosky podľa výšky používateľa

  7.5. Pohodlná kuchyňa, ergonómia

  Ergonomické kuchyne sú kuchyne, v ktorých sú spotrebiče a vybavenie do domácnosti bezpečné, pohodlné, príjemné, bez námahy. Povedzme:

  - zásuvky namiesto políc v dolných skrinkách (prvkoch) umožňujú lepšiu prehľadnosť a ľahšiu manipuláciu,

  - zásuvky, ktoré sa dajú úplne vytiahnuť, umožňujú lepšiu prehľadnosť a ľahší prístup,

  - fronty a zásuvky so spomaľovačmi uľahčujú používanie príslušenstva, sú tiché a nespôsobujú otrasy...

  7.6. Osvetlenie

  Pre väčšiu bezpečnosť a ľahšiu prácu v kuchyni je veľmi dôležité aj správne rozložené osvetlenie primeranej intenzity. Aby bola pracovná doska rovnomerne a dobre osvetlená, môžete zvoliť osvetlenie integrované v spodnej časti horných prvkov alebo čoraz populárnejšie vstavané reflektorové („spot“) svietidlá alebo LED pásy, ktoré idú po celej dĺžke. Ďalšou možnosťou sú upevnené a viditeľné kĺbové svietidlá, ktoré sa dajú podľa potreby nastaviť a osvetľovať určité body. Ak sú v kuchyni aj horné skrinky alebo police,  vhodné sú aj nástenné reflektory alebo visiace svietidlá.

  Správne osvetlenie pracovného pultu umožňuje ľahšiu prácu
  Správne osvetlenie pracovného pultu umožňuje ľahšiu prácu

  7.7. Kuchynské spotrebiče

  Pre efektívne a dlhodobé fungovanie kuchynských spotrebičov by malo byť okrem priestoru na montáž zabezpečené aj dostatočné vetranie alebo vetracie otvory.

  8. Tvarovanie kuchyne – začlenenie do priestoru

  Pri plánovaní kuchyne je potrebné venovať pozornosť vlastnostiam priestoru, v ktorom bude. Zvážime niektoré základné princípy a ich varianty.

  8.1. Rovná (lineárna) kuchyňa

  Ak je miestnosť určená pre kuchyňu menší a užší priestor a k dispozícii je iba jedna stena, jediným riešením je lineárna, resp. rovná kuchyňa. Jej výhodou je efektívne využitie priestoru od podlahy po strop a jej slabou stránkou je stiesnený priestor pre prácu. Kuchynské prvky sú zvyčajne umiestnené hneď vedľa chladničky, potom nasleduje vysoký prvok a odkladací priestor, drez, pracovná doska, varná doska a ďalší odkladací priestor. Lineárnu kuchyňu je možné usporiadať do dvoch rovnobežných radov, ak je celá šírka 210 cm. Potom musíte dbať na body pracovného trojuholníka – varná doska ide na jednu stranu a chladnička a drez na druhú.

  Lineárne usporiadaná kuchyňa zaberá najmenej miesta
  Lineárne usporiadaná kuchyňa zaberá najmenej miesta

  8.2. Rohové kuchyne

  Ak máte k dispozícii dve susedné steny, môžete umiestniť kuchyňu v tvare písmena L.  Rohová kuchyňa sa ľahko spája, vlastne nenápadne prechádza do jedálne alebo obývacej izby. Vysoké prvky (chladnička, rúra vo výške očí a vysoká odkladacia skrinka) idú na začiatok alebo na koniec jedného alebo druhého ramena. Medzi tým sú komponenty usporiadané  v tomto poradí: odkladacia plocha, drez, pracovná doska, varná doska a ďalšia odkladacia plocha. Drez a varná doska by mali byť na náprotivných miestach, nikdy nie v rohoch. Roh je najslabším miestom rohovej kuchyne. Tu prichádza na rad rohový dolný prvok, zvyčajne s otáčavými poličkami.

  Rohová kuchyňa je praktickým riešením pre dve susedné steny
  Rohová kuchyňa je praktickým riešením pre dve susedné steny

  8.3. Kuchyňa v tvare písmena U

  Táto kuchyňa je vylepšením rohovej kuchyne. Ľahko sa hodí do priestoru a prechádza do jedálne. Na začiatku kuchyne by mali mať miesto vysoké prvky (chladnička, rúra vo výške očí a vysoká odkladacia skrinka) s tým, že odkladací priestor by mal byť hneď vedľa chladničky a blízko rúry, aby ste si naň mohli dať to, čo vyberiete z jedného alebo druhého zariadenia. K susednej stene ide varná doska vedľa pracovnej plochy a končí drezom a ďalšou odkladacou plochou na tretej stene. Takéto usporiadanie prvkov sleduje bežnú postupnosť prípravy pokrmov. Slabou stránkou tejto formy sú dva rohy, v ktorých je možné umiestniť iba rohové prvky. Pre takéto usporiadanie sa nerozhodujte, ak medzi radmi nie je vzdialenosť najmenej 1,2 m.

  Kuchyňa v tvare U je veľmi praktická, pretože je všetko na dosah ruky
  Kuchyňa v tvare U je veľmi praktická, pretože je všetko na dosah ruky

  8.4. Kuchyňa s barom (barovým pultom)

  Kuchyňa s polostrovom alebo barom (barovým pultom)  je v zásade rovnaká ako kuchyňa v tvare U, len tu je jedno rameno voľné, neopiera sa o stenu. Táto vetva je v skutočnosti miestom otočeným do otvoreného priestoru a môže slúžiť ako ďalší povrch na prípravu jedla, tiež ako miesto, kde sa rodina bude môcť rýchlo najesť. Aj v tejto forme sú slabou stránkou  dva rohy, do ktorých je možné umiestniť iba určité prvky.

  Kuchyňa s polostrovom alebo barom je miestom, kde sa môžete narýchlo najesť
  Kuchyňa s polostrovom alebo barom je miestom, kde sa môžete narýchlo najesť

  8.5. Kuchynský ostrov

  Ak je vaša kuchyňa súčasťou priestranného otvoreného priestoru, ktorý tvorí celok s jedálňou a obývacou izbou, potom je kuchynský ostrov optimálnym riešením. Vysoké prvky sú zvyčajne umiestnené pri stene a ostatné tvoria ostrov, takže je toto úplne funkčné rozloženie – tak na varenie, ako aj na kamarátenie. Ak však nemáte takúto miestnosť, určite sa rozhodnite pre inú schému kuchyne, pretože ostrov by mal byť vzdialený najmenej 90 cm od ostatných prvkov. Aj keď kuchynský ostrov môže byť akejkoľvek veľkosti, je nepísané pravidlo, že nie je dobre, aby bol kratší ako 90 cm. Jednoducho stratí tvar, pretože zvyčajne sú v ňom drez a varná doska, vedľa ktorých by mala byť aspoň jedna pracovná doska. Chladnička a vysoké prvky stoja na opačnej strane.

  Kuchynský ostrov je ideálnym prepojením s otvoreným priestorom
  Kuchynský ostrov je ideálnym prepojením s otvoreným priestorom
  Šírka kuchynského ostrova
  Výška kuchynského ostrova
  Minimálna dĺžka kuchynského ostrova
  90 cm
  85 – 95 cm
  100 cm

  8.6. Kuchyňa na mieru

  Keď viete presne, čo chcete, a máte pripravený plán s nákresmi, je ten pravý čas zavolať majstrov!

  9. Montáž – cena prác

  Ak si v salóne objednáte sériovú kuchyňu, dodanie a montáž  idú takmer vždy ako doplnkové služby. Ak to nie je súčasťou dohody (alebo ste si kuchyňu kúpili iným spôsobom), budete potrebovať šikovného majstra. Správne zloženie a montáž sú rovnako dôležité ako kvalitné materiály a vyhotovenie. Neschopný a neskúsený montážnik (montér) môže zničiť aj najdrahšiu kuchyňu, zatiaľ čo schopný remeselník dokáže z priemerného produktu vyťažiť maximum. Pred samotnou montážou by ste sa mali postarať o všetky inštalačné prípojky, aj na to budete potrebovať profesionálov.

  Ak ste sa rozhodli pre kuchyňu na mieru, podľa projektu architekta, budete okrem výborných inštalatérov potrebovať aj zručného stolára. Znie to neskutočne, ale aj dnes sa nájdu architekti, ktorí sú tiež remeselníkmi a zaoberajú sa výrobou nábytku. Ak takého nájdete, jeho šikovné ruky môžu pripraviť prekvapenie!

  Pripojenie vstavanej rúry
  Pripojenie odsávača pár
  Pripojenie vstavanej umývačky riadu
  Montáž kuchynskej batérie
  Montáž kuchynskej batérie s vysekávaním a sadrovaním do 2 m
  Montáž zásuvky, 2 m
  30 EUR
  70 EUR
  40 EUR
  25 EUR
  70 EUR
  60 EUR

  9.1. Vyhotovenie kuchyne na mieru

  Skôr než si zvolíte jedného stolára, bolo by dobré zhromaždiť ponuky viacerých. Tak budete vedieť, či je ponúkaná cena realistická a konkurencieschopná. Nezabudnite požiadať stolára o referencie a prípadne si pozrite jeho staršie projekty. Keď sa rozhodnete pre majstra, mali by ste s ním podpísať zmluvu so všetkými podrobnosťami – materiálmi, množstvami, cenou práce, spôsobom a termínom dodania, ako aj platobnými podmienkami.

  Výber stolára je veľmi dôležitý pre každú kuchyňu na mieru
  Výber stolára je veľmi dôležitý pre každú kuchyňu na mieru

  9.2. Majstri

  Prerábate časť alebo celú kuchyňu, ale nemeníte rozloženie prvkov? Chcete kompletnú zmenu rozloženia prvkov? Chcete menšie zmeny rozloženia kuchynských prvkov? Chcete kompletné prerobenie kuchyne alebo ju robíte po prvý raz?
  Sami si vyberiete všetko potrebné vybavenie? Či ide o rekonštrukciu objektu, ktorý je chránená kultúrna pamiatka? Potrebujete pomoc pri voľbe dokončovacích materiálov a zariadení, zlaďovaní farieb a vzorov? Je kuchyňa v otvorenom priestore spolu s jedálňou a obývacou izbou?
  Máte naponáhlo?      Je potrebný zásah do nosnej konštrukcie?      Potrebujete pomoc pri objednávaní nábytku v salónoch, na internete  alebo u stolára? Chcete odbornú pomoc iba pre funkčné usporiadanie kuchyne alebo celého priestoru?
    Chcete premiestniť vodovodné a elektrické inštalácie?   Chcete aby niekto viedol projekt, koordinovala dohliadal na robotníkov?
        Chcete pomoc pri objednávaní nábytku v salónoch, na internete alebo u stoôára?
  ODPORÚČAME: ODPORÚČAME: ODPORÚČAME: ODPORÚČAME:
  ODBORNÉHO PORADCU ZO SALÓNA ARCHITEKTA INTERIÉROVÉHO DIZAJNÉRA ARCHITEKTA alebo INTERIÉROVÉHO DIZAJNÉRA
  alebo + + +
  STOLÁRA, ak chcete prvky na mieru STOLÁRA, ak chcete prvky na mieru STOLÁRA, ak chcete prvky na mieru STOLÁRA, ak chcete prvky na mieru
    + + +

  (v závislosti od projektu)

   

  Majstrov pre vodovodné / kanalizačné / elektrické inštalácie, maliara, majstra pre suchú výstavbu (sadrokartón), obkladača, parketára...

  (v závislosti od projektu)

   

  Majstrov pre vodovodné / kanalizačné / elektrické inštalácie, maliara, majstra pre suchú výstavbu (sadrokartón), obkladača, parketára...

  (v závislosti od projektu)

   

  Majstrov pre vodovodné / kanalizačné / elektrické inštalácie, maliara, majstra pre suchú výstavbu (sadrokartón), obkladača, parketára...

  (v závislosti od projektu)

   

  Majstrov pre vodovodné / kanalizačné / elektrické inštalácie, maliara, majstra pre suchú výstavbu (sadrokartón), obkladača, parketára...

  9.3. Drevené, kamenné pulty, pulty z nehrdzavejúcej ocele...

    LAMINÁT KAMEŇ      (napr. žula) UMELÝ KAMEŇ, PORCELÁN KERROCK, CORIAN DREVO
  TRVANLIVOSŤ slabá slabá výborná slabá, môže sa obnoviť brúsením slabá, môže sa obnoviť brúsením
  ČISTENIE, ÚDRŽBA pomerne náročné jednoduché jednoduché pomerne náročné náročné
  ZLOŽENIE Melamín zalepený na drevotrieskovú dosku alebo MDF dosku žula Kompozit z prášku pravého kameňa a umelých živíc Kompozit z metakrylátu a hydroxidu hlinitého Viacvrstvové plné drevo alebo drevená dyha nalepené na drevotrieskovú dosku alebo MDF dosku
  ODOLNOSŤ VOČI °C nie áno áno nie nie
  ODOLNOSŤ PROTI LOMU nie áno áno nie nie
  ODOLNOSŤ VOČI CHEMIKÁLIÁM, ZAFARBENÝM KVAPALINÁM relatívne áno áno nie nie
  VÝBER FARIEB A VZOROV veľký relatívne veľký veľký veľký malý

  10. Moderné kuchyne – trendy 2020

  Trendy pre kuchyne sa rýchlo menia, hoci ich kupujeme každých desať rokov. Klasické biele kuchyne s chrómovým kovaním a spotrebičmi z nehrdzavejúcej ocele sú občas v móde. Nové trendy sú zvyčajne smelšie, odvážnejšie, esteticky  a funkčne. Hlasujte za moderné!

  10.1. Farby kuchýň a stien

  Biela farba je vždy v móde a iné sa veľmi často menia podľa trendov, preto si vyberte tú, ktorá sa vám páči.
  Biela farba je vždy v móde a iné sa veľmi často menia podľa trendov, preto si vyberte tú, ktorá sa vám páči.

  V nasledujúcich sezónach budú prevládať prírodné odtiene neutrálnych farieb, ako je napríklad himalájska šalvia, ale aj silnejšie, ako je hlboká modrá, benzínová alebo čierne uhlie. V dohľade sú exotickejšie kombinácie s dôrazom na oranžovú, ktorá sa mieša s inými intenzívnymi a odvážnymi, ale tmavými tónmi. Už tretí rok po sebe dôležitú úlohu hrajú tmavé tóny v módnej farebnej palete. Ďalším trendom sú dvojfarebné kuchyne. Jasné farby ako šafranovožltá zladené s teplými prírodnými materiálmi a odtiene ako terakota, meď, zlato, henna alebo ďumbier (zázvor) pôsobia takmer neodolateľne.

  10.2. Eklekticizmus

  Stále populárnejším trendom je eklektická kuchyňa. V skutočnosti ide o neurčitú zmes starodávnych, klasických a moderných komponentov, ktorá ponúka celú škálu variácií štruktúr a textúr. Eklektická kuchyňa zapadá do staromódneho buržoázneho štýlu, moderného mestského bytu alebo prímorskej atmosféry.

  Nevyhadzujte starý nábytok, môže dopadnúť fantasticky
  Nevyhadzujte starý nábytok, môže dopadnúť fantasticky

  10.3. Kuchynské prvky – skryté miesta na ukladanie

  Keďže je prítomný trend otvorených priestorov, objavili sa niektoré praktické otázky, napríklad kam uložiť veci, ktoré nechcete, aby ostatní videli. Rovnako je to aj s otvorenou kuchyňou. Riešením môžu byť šikovné špajzy v podobe jednotlivých kuchynských prvkov, ale aj veľké vstavané skrine alebo samostatne (voľne) stojace skrinky, ktoré sa dajú vytiahnuť a zasunúť ako moduly. Toto sú ideálne miesta na uskladnenie suchých potravín, kuchynského riadu, náradia, prístrojov a vecí, ktoré používate menej často.

  Ak nemáte miestnosť alebo aspoň jednu časť, ktorá by mohla slúžiť ako špajza (komora), skvelým riešením sú veľké vstavané alebo samostatne (voľne) stojace modulárne skrine.
  Ak nemáte miestnosť alebo aspoň jednu časť, ktorá by mohla slúžiť ako špajza (komora), skvelým riešením sú veľké vstavané alebo samostatne (voľne) stojace modulárne skrine.

  10.4. Integrovaná varná doska

  Sklokeramické varné dosky alebo kovové varné dosky sú s najväčšou pravdepodobnosťou minulosťou. Absolútnym hitom sú indukčné varné dosky alebo plynové horáky vstavané do kamenného alebo keramického pultu. Tieto varné dosky sú skutočne úplne integrované, keď na nich nevaríte, takmer ich nevidieť. Celý pult preto pôsobí jednotne, priamočiaro a úplne zredukovane. A ak varíte, prakticky na tom istom mieste pripravujete a tepelne spracúvate potraviny.

  Najnovším trendom v moderných kuchyniach sú integrované plynové horáky
  Najnovším trendom  v moderných kuchyniach sú integrované plynové horáky

  10.5. Kuchynské batérie

  Dnes si okrem chrómu a nehrdzavejúcej ocele môžete zvoliť aj batérie vyrobené z najrozličnejších materiálov, v neskutočných farbách – od matnej zamatovo čiernej, cez medeno červenú až po zlatú a žiarivo zlatú. Môžete sa rozhodnúť pre niekoľko druhov kovov a usporiadať ich podľa prvkov tak, aby boli protiváhou kovovým policiam. Teplý lesk kovu skutočne dopĺňa odvážne vzory povrchov v najmodernejších kuchyniach.

  Vysoko lesklé kovové batérie vyniknú v každej kuchyni
  Vysoko lesklé kovové batérie vyniknú v každej kuchyni

  10.6. Inteligentná kuchyňa

  Vývoj inteligentných zariadení, aplikácií a pomôcok je v plnom prúde. Kuchyne, ako aj všetky časti nášho životného prostredia, sa stávajú inteligentnejšími a samostatnejšími. Počíta sa s tým, že moderný človek získa v čoraz rýchlejšom životnom tempe o niečo viac času pre seba, že mu technika a technológie pomôžu pri každodenných povinnostiach a že všetko ostatné, všeobecne povedané, bude prístupnejšie, jednoduchšie a ľahšie.

  Všetky kuchynské spotrebiče sa dnes dajú veľmi ľahko ovládať prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu
  Všetky kuchynské spotrebiče sa dnes dajú veľmi ľahko ovládať prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu

  10.7. Inšpirácia pre kuchyne

  Ako bude nakoniec vaša kuchyňa vyzerať, je absolútne vecou osobnej voľby. Listovanie v špecializovaných časopisoch, katalógoch, hľadanie na internete a vytváranie vlastných koláží z rôznych vzorov, ktoré sa vám páčia, vám môžu pomôcť nájsť dobrý nápad. Keď začnete uvažovať o rekonštrukcii (renovácii) alebo o úplne novej kuchyni, prezerajte, zapisujte, fotografujte alebo načrtnite všetko, na čo natrafíte, až kým nenaskladáte mozaiku, ktorá sa vám bude na prvý aj na druhý pohľad páčiť. Potom venujte pozornosť praktickej časti prác.

  Odborný článok 1179
  Autor: Daibau casopis
  Máme 794 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  ODPORUČENÍ POSKYTOVATELIA V OBLASTI KUCHYNE
  10
  1

  Vladimír Purda

  Šafárikova 2733/5, 91108 Trenčín
  10
  1

  Marek Horňák - HORMAX

  Jastrabie nad Topľou 38, 09435 Jastrabie nad Topľou
  8.7
  0

  Dušan Torák ML

  Častkovce 110, 91627 Častkovce
  9.6
  0

  Stolárstvo Švábik

  Stankovany 536, 03492 Stankovany
  9.2
  0

  Stolár - HRM

  Lomnická 16, 08005 Prešov
  8.7
  0

  GEOVIN - výroba nábytku s. r. o.

  Pribišská 1154, 02957 Oravská Lesná
  Máme 794 realizátorov v oblasti Kuchyne:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI KUCHYNE?

 • Kuchyne Bánovce nad Bebravou
 • Kuchyne Banská Bystrica
 • Kuchyne Bardejov
 • Kuchyne Bratislava
 • Kuchyne Brezno
 • Kuchyne Bytča
 • Kuchyne Čadca
 • Kuchyne Detva
 • Kuchyne Dolný Kubín
 • Kuchyne Dunajská Streda
 • Kuchyne Galanta
 • Kuchyne Gelnica
 • Kuchyne Hlohovec
 • Kuchyne Humenné
 • Kuchyne Ilava
 • Kuchyne Kežmarok
 • Kuchyne Komárno
 • Kuchyne Košice
 • Kuchyne Krupina
 • Kuchyne Kysucké Nové Mesto
 • Kuchyne Levice
 • Kuchyne Levoča
 • Kuchyne Liptovský Mikuláš
 • Kuchyne Lučenec
 • Kuchyne Malacky
 • Kuchyne Martin
 • Kuchyne Medzilaborce
 • Kuchyne Michalovce
 • Kuchyne Myjava
 • Kuchyne Námestovo
 • Kuchyne Nitra
 • Kuchyne Nové Mesto nad Váhom
 • Kuchyne Nové Zámky
 • Kuchyne Partizánske
 • Kuchyne Pezinok
 • Kuchyne Piešťany
 • Kuchyne Poltár
 • Kuchyne Poprad
 • Kuchyne Považská Bystrica
 • Kuchyne Prešov
 • Kuchyne Prievidza
 • Kuchyne Púchov
 • Kuchyne Revúca
 • Kuchyne Rimavská Sobota
 • Kuchyne Rožňava
 • Kuchyne Ružomberok
 • Kuchyne Sabinov
 • Kuchyne Šaľa
 • Kuchyne Senec
 • Kuchyne Senica
 • Kuchyne Skalica
 • Kuchyne Snina
 • Kuchyne Sobrance
 • Kuchyne Spišská Nová Ves
 • Kuchyne Stará Ľubovňa
 • Kuchyne Stropkov
 • Kuchyne Svidník
 • Kuchyne Topoľčany
 • Kuchyne Trebišov
 • Kuchyne Trenčín
 • Kuchyne Trnava
 • Kuchyne Turčianske Teplice
 • Kuchyne Tvrdošín
 • Kuchyne Veľký Krtíš
 • Kuchyne Vranov nad Topľou
 • Kuchyne Žarnovica
 • Kuchyne Žiar nad Hronom
 • Kuchyne Žilina
 • Kuchyne Zlaté Moravce
 • Kuchyne Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  KONTAKTY

  Dopyty: 00421 233 329 745
  Firmy: 00421 233 329 745

  REGIONÁLNE STRÁNKY

  www.daibau.com
  www.daibau.at
  www.mojmojster.net
  www.emajstor.hr
  www.daibau.rs
  www.daibau.sk
  www.daibau.ro
  © 2021 DaiBau, všetky práva vyhradené