Nižšie:
1. Asfalt
Asfalt je obľúbený materiál pri výstavbe väčších spevnených plôch, a preto je vždy aktuálny. Je to lepkavá čierna zmes bitúmenu, minerálneho kameniva a iných prímesí. Výhodou asfaltu je mimoriadne rýchle vyliatie (za jeden deň), jeho dlhá životnosť, vysoká odolnosť proti mrazu a zimnému soleniu a nenáročná údržba.
Pri veľkých teplotných zmenách, najmä v lete, môže dôjsť k poškodeniu asfaltového povrchu v dôsledku pomalého ochladzovania. Ak voda vstúpi do trhlín a zamrzne, urýchľuje to proces rozpadu. Estetickou nevýhodou tiež je, že pri rezaní asfaltu v dôsledku následných prác sa povrch nedá neviditeľne zaplátať, opravy zanechávajú viditeľné stopy.
2. Kladenie asfaltu
Ak sa rozhodnete vyasfaltovať dvor, parkovisko alebo prístupovú cestu, najprv obzrite terén spolu s odborníkom, ktorý poskytne stanovisko k potrebným zemným prácam, svahom, odvodneniu a typu položeného asfaltu.
Práce sa vykonávajú tak, že najskôr treba vyznačiť trasu, potom sa koná výkop zeminy do hĺbky 60 cm; vyrovná sa drenážny terén a zabezpečí 2 % sklon od budovy na odtekanie vody. Správnou prípravou, teda kvalitným spevnením terénu, sa dá zabrániť následným problémom so sadaním asfaltu, zlomami a dierami.
Potom nasleduje plnenie štrkom alebo drveným kamenivom do výšky 40 cm, každá vrstva materiálu sa musí zhutniť skôr ako sa nasype ďalšia vrstva. Posledná je horná nosná vrstva jemného štrku s hrúbkou do 20 cm. Nakoniec sa odporúča valcovanie gumovým valcom, ktoré nie je potrebné v prípade vopred pripraveného podkladu.
Po dokončení týchto príprav nasleduje asfaltovanie. Počas asfaltovania by asfaltová zmes nemala príliš vychladnúť, preto sa odporúča položiť ju v suchom a teplom počasí. V závislosti od použitia spevnenej plochy a požadovanej únosnosti asfaltu je možné zvoliť medzi jednovrstvovým alebo dvojvrstvovým asfaltom.
2.1. Jednovrstvový asfalt
Jednovrstvové asfaltovanie zahŕňa položenie jednej vrstvy asfaltu na podklad a drenáž (odvodnenie). Odporúča sa použiť drsný asfalt s hrúbkou od 5 do 6 cm. Jednovrstvový asfalt je o niečo lacnejší ako dvojvrstvový asfalt, má však nižšiu nosnosť, je drsnejší a teda esteticky menej dokonalý.
2.2. Dvojvrstvový asfalt
V prípade dvojvrstvového asfaltu sa položia dve vrstvy asfaltovej zmesi: 5 cm hrubá vrstva a 3 cm horná jemná vrstva. Obe vrstvy musia byť správne vyvalcované. Tento postup platí pre klasické pojazdné dvory bez väčšieho zaťaženia. Jedinou nevýhodou dvojvrstvového asfaltu je vyššia cena, má však vysokú nosnosť a väčšiu hladkosť, pretože jemný asfalt má menšiu zrnitosť.
3. Asfaltovanie – cena
Cena kladenia asfaltu závisí od potrebných zemných prác, spôsobu odvodnenia, počtu vrstiev asfaltu, veľkosti a tvaru povrchu a sklonu terénu. Nezabúdajte, že pri asfaltovaní väčších plôch dostanete lepšiu cenu za meter štvorcový.
Keď ide o zemné práce, za prípravu a spevnenie podkladu (výkop a zasypanie) zaplatíte okolo 6 EUR/m2.
Cena za položenie jednej vrstvy asfaltu je okolo 15 EUR/m2.
Dvojvrstvový asfalt je pevnejší, hladší, rovný a stojí okolo 18 EUR/m2.
Aby ste sa dozvedeli presnú cenu za asfaltovanie, môžete poslať dopyt našim overeným asfaltérom, a tak dostanete viacero ponúk.