Nižšie:
1. Druhy asfaltu – jednovrstvový alebo dvojvrstvový?
Pri dláždení dvorov, príjazdových ciest, ciest alebo podobných povrchov máte dve možnosti. Môžete sa rozhodnúť pre jednovrstvový alebo dvojvrstvový asfalt. Každý z nich má určité vlastnosti. Jednovrstvový je citlivejší na zaťaženie, preto sa zvyčajne používa na chodníky pre chodcov, prístupy k domu alebo garáži a všeobecne na ľahšiu občasnú premávku. Pre rušnejšie cesty alebo nákladnú dopravu je potrebný dvojvrstvový asfalt.
2. Kladenie asfaltu (asfaltovanie)
V oboch prípadoch je veľmi dôležité, aby sme dobre pripravili podklad. Zhutnený pevný podklad sa nazýva tampón a je vyrobený z vrstvy lámaného a drveného kameňa rôznych frakcií a drenážnej vrstvy piesku na odtok vody. Hrúbka tampónu je zvyčajne 30 až 50 cm, v závislosti od predpokladaného zaťaženia. Hrúbka musí byť získaná zhutnením a spevnením, aby sa na asfalte neskôr neobjavili nerovnosti, praskliny alebo diery.
2.1 Podklad pre asfalt – cena
Koľko stojí vyhotovenie podkladu? Cena podkladu sa pohybuje okolo 6 EUR/m2.
3. Jednovrstvový asfalt
Jednovrstvové asfaltovanie je vlastne kladenie jednej vrstvy asfaltu na podklad (na tampón a drenáž). Odporúčaná hrúbka jednej vrstvy asfaltu je 5 až 6 cm. Ak sa rozhodnete pre takéto asfaltovanie, zvyčajne sa používa hrubá nosná vrstva – AC 22 base B50/70 A4. Jeho nevýhodou je nižšia únosnosť a drsnejší vzhľad. Povrch jednovrstvového asfaltu je menej rovný.
3.1 Jednovrstvový asfalt – cena
Výhodou jednovrstvového asfaltu je jeho cena – asi 15 EUR/m2.
4. Dvojvrstvový asfalt
Ak sa rozhodnete pre dvojvrstvý asfalt, znamená to, že na podklad budú aplikované dve vrstvy asfaltu. Hrubá, nosná vrstva, pre ktorú sa odporúča AC 22 base B50/70 A4 alebo nejaká podobná, by mala byť hrubá 5 cm. Na túto vrstvu ide „fajnový“ asfalt AC 8 surf B70/100 A4, hrúbky 3 cm.
4.1 Dvojvrstvový asfalt – cena
Koľko stojí dvojvrstvový asfalt? Cena za dvojvrstvový asfalt je 18 EUR/m2. Jeho výhoda spočíva v tom, že je rovnejší, pevnejší, trvácnejší a samozrejme únosnejší. „Fajnový“ asfalt má menšiu granuláciu, vďaka čomu je povrch hladký a rovný.
5. Sušenie asfaltu
Rýchlosť sušenia vždy závisí od podmienok prostredia. Ak je vonkajšia teplota vyššia ako 5 °C a nedochádza k zrážkam, bude povrch pochôdzny o 12 až 24 hodín a po dobu 2 dní bude pojazdný. Takéto poveternostné podmienky sú ideálne na prácu, ale ak sú vyššie teploty a slnko pripeká, bude potrebné občasné navlhčenie, aby asfalt nepraskal.