Nižšie:
1. Druhy poterov
Existuje niekoľko druhov poterov a technológií na zhotovenie kvalitného poteru. Výber poteru závisí od rôznych faktorov, od podmienok a rozsahu prác, ale aj od rozpočtu, ktorý má stavebník k dispozícii.
- Podľa výberu materiálu existujú tieto typy poteru: cementový poter, anhydritový poter (sadrový poter), asfaltový poter, magnezitový poter...
- Podľa spôsobu inštalácie poter môže byť: mokrý, resp. liaty, suchý poter, plávajúci poter, viacvrstvový poter...
2. Anhydritový poter – vlastnosti a výhody
Anhydritový poter je bezpečný a ekologický stavebný materiál, liata samonivelačná zmes na báze vody, plastifikátorov a anhydritu (síranu vápenatého), ktorý plní funkciu pojiva. Plnivom je piesok. Charakterizuje ho vysoká pevnosť, vďaka ktorej je schopný odolávať hmotnosti na podlahe. Ak je poter správne vyhotovený, môže trvať desaťročia. Vytvára dokonale rovnú plochu, ktorá je podkladom pre finálnu nášľapnú vrstvu, napr. pre parkety, dlažbu, koberec... Po vykonaní príslušných povrchových úprav poter môže byť aj nášľapnou vrstvou.
Liaty anhydritový poter je vhodný na podlahové kúrenie predovšetkým vďaka vynikajúcej tepelnej vodivosti.
Jeho podiel je menší ako podiel cementu, tvrdne rýchlejšie a nevyžaduje ďalšie úsilie na vyrovnanie vrchnej vrstvy. Anhydritový poter je samonivelizačný, umožňuje ušetriť na hrúbke podlahy. Hrúbka anhydritového poteru je napríklad menšia ako hrúbka cementového poteru. Výhodou tohto poteru je rýchla realizácia a rýchla priechodnosť. Liaty poter na báze síranu vápenatého je vhodný pre vnútorné použitie nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii rôznych objektov. Možno ho aplikovať aj vo vlhkých priestoroch, akými sú kúpeľne, kuchyne, toalety a podobne, je však potrebné rešpektovať niektoré príslušné opatrenia a odporúčania odborníkov.
Odborná rada zo spoločnosi BASTAV SL s.r.o. 1. Čo sú to anhydritové podlahy, aké sú jej vlastnosti a kde sa využívajú? Anhydrit 020 je čerstvý samonivelizačný poter na báze síranu vápenatého (anhydritu), plniva, prísad a vody. Pri vytvrdzovaní poteru sa vytvorí kryštalická štruktúra, relatívne veľké a kompaktné kryštály sa navzájom spájajú, čím vzniká len minimálne množstvo dutín. Vďaka tejto štruktúre dosahujú anhydritové potery vysokú pevnosť. Anhydritové potery sú určené na liate podkladové vrstvy podláh, najmä v bytových, občianskych a priemyselných stavbách. Sú veľmi vhodné aj pre systémy podlahového vykurovania. Jednotlivé vykurovacie okruhy nie je potrebné dilatovať. Anhydritové potery zhotovujeme s rovinnosťou ± 2 mm/2 m a nevyžadujú dodatočný vyrovnávací poter pre finálnu povrchovú vrstvu. Ako podlahovú krytinu možno použiť všetky bežne používané podlahové krytiny, je však potrebné dodržiavať pokyny pre inštaláciu. 2. Ktoré sú prednosti a nedostatky anhydritových podláh? Prednosti tohto druhú podláh sú: vysoká presnosť, rýchlosť realizácie, prenos tepla z podlahového kúrenia, minimálna rozťažnosť podláh, minimálna hrúbka 35mm, veľké plochy bez dilatačných spár, vysoká pevnosť 3. Aký je záujem o takýto druh podláh, koľko trvá realizácia a ako sa pohybujú ceny? Anhydritové potery sú stále viac používané v súčasnom modernom stavebníctve. Dôvodom sú výhodné vlastnosti. Každý zákazník určite ocení čas potrebný na zhotovenie podlahy. Anhydritová podlaha je pochôdzná po cca 1-2 dňoch. A zaťažovať ju na 50 % môžete už po 5 dňoch. Denný výkon je až cca 500m2, môže sa miešať priamo na stavbe (silo alebo vrecia) alebo na betonárke a na stavbu sa dovezie v auto domiešavači a následne sa prečerpá na stavbu pomocou šekového čerpadla. Cena závisí od typu: silo alebo betonárka, od vzdialenosti betonárky, hrúbky a množstva (m2). Orientačná cena je cca 15€/m2 pri hrúbke 5cm. Odbornú radu poskytol pán Vladimír Barlík zo spoločnosti BASTAV SL s.r.o. |
3. Príprava miestností pred liatím poteru
Pred liatím poteru sa odporúča vykonať montáž technických inštalácií, omietkarské práce a miestnosť dôkladne pripraviť, resp. položiť okrajovú dilatačnú pásku nielen okolo obvodových konštrukcií, stĺpov alebo priečok, ale aj okolo dverí a zárubní. Poter od podkladu treba oddeliť separačnou fóliou, ktorej pásy sa zvárajú. Zabráni sa tak úniku vody z čerstvo položenej zmesi do podkladu. Je možne položiť aj izolačnú vrstvu (tepelná izolácia, vrstvy zlepšujúce hodnoty hluku), ktorá by mala byť prilepená celou plochou. Ak ide o izoláciu s viacerými vrstvami, kladie sa tak, že sa spoje prekladajú. V niektorých prípadoch je dôležité vyhotovenie dilatačných špár. Tiež je dôležité, aby podklad pod poterom bol dostatočne únosný, vyzretý a vyschnutý, bez ostrých výškových zmien, zbavený nečistôt a prachu. Ak sa poter aplikuje na potrubie podlahového vykurovania, je potrebné potrubie upevniť tak, aby sa zabránilo jeho vyplavovaniu.
Pri vyhotovení poteru dôležitá je teplota vonkajšieho a vnútorného prostredia, je presne určené pri akých teplotách poter možno aplikovať, aký je technologický postup pri liatí poteru a po ňom.
4. Vyhotovenie poteru
Liata zmes na báze síranu vápenatého vzniká miešaním kompozitného spojiva, vody a piesku. Na miesto aplikácie sa jednotlivé zložky dopravujú špeciálnym miešacím strojom, na stavbe je potrebná prípojka vody. Tekutá zmes sa leje na podklad tak, aby bola rovnomerné rozložená. Po vyliatí sa materiál musí ihneď zhomogenizovať, rovnomerne rozmiestniť, odvzdušniť, zhutniť.
V prvých 24 hodinách po uložení zmesi je dôležité, aby v miestnosti nevznikal prievan, pretože ten môže spôsobiť vznik prasklín. Anhydritový poter je pochôdzny na druhý deň po vyliatí. Podlahové kúrenie možno sprevádzkovať najskôr po 7 dňoch, na maximálne 25°C.
Ak máte záujem o vyhotovenie anhydritového poteru, obráťte sa na daibau.sk, položte nám otázku alebo pošlite dopyt. Zhotovitelia, s ktorými spolupracujeme, pripravia ponuku presne zodpovedajúcu vašim požiadavkám.
Informácie o cenách sú dostupné v našej kalkulačke.