Nižšie:
1. Výhody samonivelačného poteru
Výhodou samonivelačného poteru v porovnaní s bežným poterom je, že sa rýchlejšie suší a má menšiu hrúbku. Okrem toho umožňuje aj lepšiu tepelnú účinnosť, zvlášť v kombinácii s nízkoteplotným vykurovaním, resp. podlahovým vykurovaním. Poter dokonale obalí rúrky podlahového vykurovania, čo umožňuje rýchlejší a rovnomernejší prestup tepla na povrch podlahy. Ďalej, keďže je zmes vyrobená z továrni, je homogénnejšia a hotová podlaha je kvalitnejšia a lepšie vyzerá. Vyznačuje sa tiež dobrou pevnosťou v tlaku a v ohybe.
2. Kedy sa používa samonivelačný poter?
Samonivelačný poter je vhodným podkladom pre keramické dlaždice, parketové podlahy, laminát a iné podlahové krytiny. Tento typ podlahy je vhodný najmä v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Tekutý poter sa rozleje medzi rúrky podlahového vykurovania, vyplní každý medzipriestor a tým ich lepšie ochráni.
3. Príprava podkladu a vylievanie poteru
Podklad, na ktorý sa samonivelačný poter bude aplikovať, musí byť čistý, suchý, pevný, nosný a bez prachu. Potom sa pripravia tesniace pásky, ktoré lemujú okraje podkladu (podlahy) pozdĺž stien. Ďalej na celú plochu podlahy treba položiť požadovanú fóliu (napr. Polyetylén), ktorá sa na spojoch musí prekrývať. Na fóliu sa kladie tepelná izolácia (napr. EPS) a v prípade potreby na ňu ďalšia fólia (napr. PE). V prípade podlahového kúrenia treba použiť aj železné pletivo alebo špeciálny systém pre podlahové kúrenie. Nakoniec sa rozlieva samonivelačný poter.
Zmes samonivelačného poteru je pripravená a zabalená vo vreciach a mieša sa s vodou pomocou vretenového miešadla (mixéra). Poterovú zmes, pri strojovej aj ručnej aplikácii, rozlievame postupne po celej ploche. Keďže tuhnutie nastáva približne po dvadsiatich minútach od zmiešania materiálu, dovtedy by sa mal poter aplikovať na podlahu celej miestnosti alebo na dilatačnom celku. Vyliata zmes sa roztiahne pomocou hladidla alebo laty a následne sa odvzdušní ihlovým (ježovým) valčekom. Poter sa nanáša len v jednej vrstve. Ak je predsa potrebné naniesť ho v dvoch vrstvách, treba dodržať určité si pravidlá a postupy ako to urobiť.
Odborná rada zo spoločnosti TERMOCEM s.r.o. 1. Keďže ste odborník na anhydrytové potery a penobetóny, vysvetlite nám prosím výhody, resp. nevýhody anhydrytu? Výhody anhydrytového potera: samonivelizačný (rovinatosť 2mm na 2m) nie je potrebné priestorovo dilatovať(do 200m2) stačí dilatácia okolo obvodových stien, rýchly nábeh kúrenia (do 40min.), rýchla realizácia (až 1000m2 za deň), vysoká pevnosť (od 20 do 30Mpa) možnosť realizácie v hrúbke od 35mm, a samozrejme, aplikuje sa aj do kúpelni. Nevýhody anhydrytu: vyššia cena, nutnosť brúsiť pod lepenú parketu, nedá sa spádovať a ani použiť v exteriéri. 2. Čo je to penobetón a aké sú jeho výhody? Penobetón Isocem - je v špeciálnom zariadení priamo na stavbe vyrábaná tekutá, tepelno a zvukovo izolačná zmes, ktorá sa vylieva do konštrukcie podláh na vyrovnanie podkladu. Zalejú sa všetky rozvody (voda, elektrika, odpady), vytvorí sa rovná plocha na ktorú sa može ďalej položiť podlahový polystyrén na zlepšenie tepelného odporu alebo minerálna vlna na zlepšenie akustických vlastností podláh bez ďalšieho vyrezávania. Penobetón Polycem - tento penobetón ma navyše v sebe 500l vsyp polystyrénovej drte na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností, dá sa spádovať (terasa, plochá strecha) používa sa tiež do podláh, na zaliatie drevenych povál a záklopov, po vyschnutí váži 1m3 len 300kg. 3. Keď ide o betónový poter, ktoré sú jeho výhody resp. nevýhody? Čo sa týka výhod cementových poterov tak je to, že sa dajú spádovať (sprchovací kút, garáž), možu ísť do exteriéru (terasa, balkón). Nevýhody cementových poterov: rovinatosť, nutnosť priestorovo dilatovať, pevnosť, veľký tepelný odpor pri podlahovom vykurovaní (pomalý prestup tepla), slabá výkonnosť realizácie (len do 200m2 za deň). 4. Ako dlho schne zhotovený poter? Keď ide o schnutie, pri anhydryte je to 4 až 5 týždňov, v závislosti od poveternostných podmienok a kvalitného vetrania, pri podlahovom vykurovaní je možné schnutie urýchliť zapnutím kúrenia už na 7 deň po realizácii. Pán Marián Lešňovský, spoločnosť TERMOCEM s.r.o. |
4. Samonivelačný poter – cena
Samonivelačný poter je o niečo drahší ako klasický poter, ale v kombinácii s podlahovým vykurovaním, vám zabezpečí lepšiu tepelnú účinnosť. Cena samonivelačného poteru závisí od povrchu podlahy, požadovanej hrúbky poteru, druhu materiálu a samozrejme od zhotoviteľa. Cena za zhotovenie samonivelačného poteru hrúbky 4cm sa pohybuje od 12,50 do 17 EUR/m2, bez DPH pri elektrickej podlahovke a pri teplovodnej. Cena za zhotovenie samonivelačného poteru hrúbky 5cm je od 14,40/m2 bez DPH. Cena rastie v závislosti od vzdialenosti, dodávatela materiálu (Baumit).
Aby ste sa dozvedeli presnú cenu, pošlite dopyt našim overeným zhotoviteľom samonivelačných poterov, a tak dostanete viacero ponúk. Pripravili sme pre vás aj niekoľko rád o samonivelačnom potere.