Pre oblasť

  Akú garážovú bránu si vybrať?

  Článok si prečítalo viac ako 1380+ používateľov
  Technológia, funkčnosť a vzhľad sa dnes stali dôležitou súčasťou pre každý prvok nábytku, ale aj pre okná a dvere, čo znamená, že aj pri rozhodovaní o garážových bránach musíme prihliadať na to, či tvoria celok so zvyškom budovy. Potreby a túžby moderného človeka sa natoľko zmenili, že aj garážová brána musí byť architektonickou, funkčnou a bezpečnostnou súčasťou budovy. Pri výbere garážovej brány má okrem iného dôležitú úlohu aj požadovaný spôsob otvárania garážovej brány. K dispozícii sú rôzne typy garážových brán, ktoré sa líšia spôsobom otvárania.
  Odborný článok 1380
  garazove brany
  Máme 321 realizátorov v oblasti Garážové brány:

  1. Typy garážových brán

  Podľa spôsobu otvárania sú garážové brány rozdelené do nasledujúcich skupín:

  1.1. Segmentová (sekcionálna) zdvíhacia brána

  Segmentové garážové brány sú najčastejšou voľbou zákazníkov. Brány sú zložené z lamiel rôznych šírok, resp. z častí, ktoré sa posúvajú na vodidlách, zdvíhajú sa pod strop alebo spúšťajú. Segmentové zdvíhacie garážové brány je možné dodatočne izolovať, potom majú hrúbku až 4,2 cm. Konštrukcia brány pod stropom zaberá minimálny priestor, takže garáž môže byť úplne otvorená a osvetlená.

  Segmentové brány poskytujú tiež najvyššiu nepriepustnosť, t. j. najlepšiu izoláciu interiéru, pretože sú zo všetkých štyroch strán lemované elastickými tesniacimi lištami odolnými voči všetkým poveternostným podmienkam. Tieto dvere je možné inštalovať do takmer ľubovoľného otvoru, aby bolo možné úplne využiť samotnú garáž, ale aj priestor pred ňou; ich konštrukcia je taká, že v porovnaní s posuvnými garážovými bránami nechávajú asi o 15 cm viac priechodu, takže parkovanie je jednoduchšie.

  1.1.1. A čo bezpečnosť?

  Všetky moderné typy segmentových garážových brán ponúkajú primeranú úroveň ochrany proti vlámaniu. V prípade pokusu o násilné zdvihnutie sa dvere automaticky zablokujú, aby sa zabránilo vstupu do garáže. Systém zamykania dverí je mechanický, takže bude fungovať aj v prípade výpadku prúdu.

  Systém segmentových garážových brán
  Systém segmentových garážových brán

  1.2. Segmentová bočná posuvná brána  

  Aj tieto brány, rovnako ako segmentové zdvíhacie garážové brány, sú zložené z pohyblivých častí, t. j. lamiel rôznych šírok. Líšia sa v skutočnosti smerom otvárania, pretože tieto garážové brány sa nedvíhajú, ale sa posúvajú tesne vedľa steny budovy, ale dajú sa otvárať aj po segmentoch (zvyčajne zvislých), ako aj celé. Takéto brány sa hodia do nižších garáží alebo do tých, ktoré už majú na strope nejakú štruktúru.

  1.3. Rolovacie garážové brány

  Ako názov napovedá, rolovacie garážové brány sa nad otvorom zrolujú do schránky (boxu, „bubna“), ktorá je umiestnená nad otvorom, a preto potrebujú viac miesta. Rolovacie garážové brány pozostávajú z vodorovne umiestnených, vyplnených lamiel, väčšinou 10 cm širokých. Rolovanie garážovej brány môže byť vonkajšie alebo vnútorné, v závislosti od želania zákazníka a daného priestoru.

  Rolovacia garážová brána
  Rolovacia garážová brána

  1.4. Výklopná garážová brána

  Výklopné kovové garážové brány sa vyznačujú tým, že pri otvorení sa pohybujú  naraz pod strop, v jednom kuse, na rozdiel od segmentových zdvíhacích brán, ktoré sa otvárajú a zdvíhajú alebo spúšťajú po častiach. Z tohto dôvodu vyžadujú viac priestoru vpredu a v samotnej garáži je menej svetla. Kovové výklopné garážové brány sú menej izolované a menej tesnené.  Preto sú najvhodnejšie pre typy garáží a iných priestorov, kde nie je potrebná ďalšia izolácia a tesnenie.

  1.5. Dvojkrídlová garážová brána

  Táto garážová brána je zložená z dvoch krídel, ktoré sa otvárajú smerom von a sú zavesené  na pántoch. Tento typ dverí sa považuje za klasický, starší typ; krídla môžu mať výplň, aby sa zlepšila tepelná izolácia. Dvojkrídlové garážové brány sa používajú v starších budovách so špecifickými požiadavkami alebo vlastnosťami budovy.

  Klasická výklopná garážová brána (vonkajšia)
  Klasická výklopná garážová brána (vonkajšia)
  Klasická výklopná garážová brána (vnútorná)
  Klasická výklopná garážová brána (vnútorná)

  2. Materiály pre garážové brány

  Moderné garážové brány sú väčšinou vyrobené zo žiarovo pozinkovaného plechu, ktorý je najbežnejším materiálom. Plech je možné pre lepšie zapadnutie do exteriéru dodatočne opracovať, natrieť alebo potiahnuť rôznymi fóliami v imitácii rôznych prírodných materiálov. Na plnenie, t. j. izoláciu, sa väčšinou používa polyuretánová pena, ktorá sa plní pod tlakom. Výplň tak zostáva elastická a odolná voči rôznym poveternostným podmienkam. Drevo sa pre garážové brány používa len zriedka, pretože jeho údržba je náročnejšia a drevo nie je dostatočne odolné proti poveternostným vplyvom. Na druhej strane sú hliník a PVC oveľa bežnejšie, pretože sú odolnejšie, trvácejšie a ľahko sa udržiavajú.

  Odborná rada zo spoločnosti Brány Benedek s.r.o.

  1. Ako si vybrať správnu garážovú bránu?

  Garážová brána by mala rozhodne spĺňať určité kritériá. Funkčnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť. Výber rozhodne treba zveriť odborníkovi s dlhoročnými skúsenosťami s individuálnym prístupom a zabezpečujúci pozáručný servis. Najlepším riešením ale aj cenovo najvýhodnejšou voľbou je sekčná garážová brána – už podľa názvu vidno, že sa skladá z určitých sekcií. Pozostáva z panelov, ktoré sa pomocou pružín a vodiacich pásov zasúvajú pod strop a najčastejšie je vybavená elektrickým pohonom. Ak však rozmery stavebného otvoru nepostačujú, alternatívnym riešením je rolovacia garážová brána - roluje sa zvislo ako roleta. Montuje sa z vnútornej strany garáže a existuje variabilita v možnosti ovládania. Buď budete garážovú roletu ovládať na princípe pružiny alebo jednoducho elektropohonom. Box pre roletu je umiestnený nad stavebným otvorom, čo vám ušetrí množstvo miesta. Vhodná je predovšetkým pre menšie garáže.

  2. Ktoré sú chyby a prehliadnutia, ktoré zákazníci často robia pred objednaním garážových brán?

  Dnes si nemusíte vyberať z tabuľkovej ponuky obchodu, to znamená nevyberať si zo štandardných rozmerov, ale od značkových výrobcov ktorý vyrobia brány presne na mieru. Každý stavebný otvor je špecifickým parametrom a vyžaduje individuálne riešenie. Či máte novostavbu alebo vykonávate rekonštrukciu. Ďalším dôležitým parametrom je materiál, hrúbka panelov, povrchová úprava a bezpečnosť. Garážové brány musia čo to vydržať. Respektíve, musia odolávať každodennej manipulácii s občasným kontaktom. Materiál, teda musí byť odolný a trvácny. Najbežnejším materiálom na výrobu garážových brán je najčastejšie hliník, ktorý je odolný, trvácny a má skvelé izolačné vlastnosti. Hrúbka panelov (minimálne 40cm) a povrchová úprava – momentálne úplnou novinkou a s najdlhšou zárukou je povrchová úprava laserovou tlačou DURA PRINT. Výhodou je potlač decor podľa vlastného výberu.

  3. Prečo sú sekčné garážové brány také obľúbené, aké sú jej výhody?

  Najväčšou výhodou sekčných garážových brán vybavených elektropohonom:

  - Ovládač (v súčasnosti aj cez smart aplikácie)
  - Parkovanie takzvanou „suchou nohou“
  - Tepelno – Izolačné vlastnosti
  - Vlastný dizajn a možností prevedenia
  - Široké príslušenstvo (integrované dvere, okienka, madla).

  Pán Branislav Benedek, spoločnosť Brány Benedek s.r.o.

  3. Cena

  Cena garážových brán vždy závisí od viacerých faktorov – rozmerov, materiálov, spôsobu montáže a pohybu (zdvíhanie/spúšťanie, krídlové, posuvné dvere, mechanické alebo automatické otváranie), výber zámku, hrúbka, t. j. brány s izoláciou alebo bez nej a samozrejme výrobcov či dodávateľov.

  Poznámka: Ceny sa môžu u rôznych výrobcov a predajcov veľmi líšiť. Venujte pozornosť tomu, či je cena s DPH alebo bez DPH a či je dodávka a montáž zahrnutá alebo nie.

  3.1. Cena za segmentovú (sekčnú) garážovú bránu

  • hrúbka lamely: 4 cm,
  • motorový pohon s dvoma diaľkovými ovládačmi.

  Cena za segmentové garážové brány s rozmermi 2400 × 2000 (2125) mm je 730 EUR.

  Cena za segmentové garážové brány s rozmermi 3000 × 2100 (2125) mm je 890 EUR.

  Cena za segmentové garážové brány s rozmermi 4000 × 2100 (2125) mm je 1060 EUR.

  3.2. Cena za segmentovú bránu s (personálnymi, prechodovými) dverami

  • hrúbka lamely: 4 cm,
  • personálne (prechodové) dvere, nízky prah,
  • samozatváranie,
  • bezpečnostný spínač,
  • motorový pohon s dvoma diaľkovými ovládačmi.

  Cena za segmentovú (sekčnú) bránu s dverami 2250 × 2125 mm alebo 2375 × 2125 mm je 1250 EUR.

  3.3. Cena za rolovacie garážové brány

  • izolované lamely,
  • automatické otváranie,
  • ručné núdzové otvorenie.

  Cena za rolovacie garážové brány  s rozmermi 240 × 210 cm alebo 250 × 210 cm je okolo 800 EUR.

  3.4. Cena za klasické výklopné garážové brány

  • bez izolácie

  Cena za klasické výklopné garážové brány s rozmermi 240 × 210 cm alebo 250 × 210 cm je okolo 340 EUR.

  3.5. Cena za dvojkrídlové garážové brány

  • bez izolácie

  Cena za dvojkrídlové garážové dvere  s rozmermi 240 × 210 cm alebo 250 × 210 cm je okolo 500 EUR.

  Odborný článok 1380
  Autor: Daibau casopis
  Máme 321 realizátorov v oblasti Garážové brány:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 321 realizátorov v oblasti Garážové brány:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 321 realizátorov v oblasti Garážové brány
  9.9
  0

  HSG s.r.o.


  9.5
  0

  MTM OKNÁ s.r.o.


  8.7
  0

  Daniel Barlík ml.


  9
  0

  PLASTTIME s.r.o.


  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI GARÁŽOVÉ BRÁNY?

 • Garážové brány Bratislava
 • Garážové brány Banská Bystrica
 • Garážové brány Košice
 • Garážové brány Nitra
 • Garážové brány Prešov
 • Garážové brány Žilina
 • Garážové brány Bardejov
 • Garážové brány Humenné
 • Garážové brány Komárno
 • Garážové brány Levice
 • Garážové brány Liptovský Mikuláš
 • Garážové brány Lučenec
 • Garážové brány Martin
 • Garážové brány Michalovce
 • Garážové brány Nové Zámky
 • Garážové brány Piešťany
 • Garážové brány Poprad
 • Garážové brány Považská Bystrica
 • Garážové brány Prievidza
 • Garážové brány Ružomberok
 • Garážové brány Spišská Nová Ves
 • Garážové brány Topoľčany
 • Garážové brány Trenčín
 • Garážové brány Trnava
 • Garážové brány Zvolen
 • Garážové brány Bánovce nad Bebravou
 • Garážové brány Brezno
 • Garážové brány Bytča
 • Garážové brány Čadca
 • Garážové brány Detva
 • Garážové brány Dolný Kubín
 • Garážové brány Dunajská Streda
 • Garážové brány Galanta
 • Garážové brány Gelnica
 • Garážové brány Hlohovec
 • Garážové brány Ilava
 • Garážové brány Kežmarok
 • Garážové brány Krupina
 • Garážové brány Kysucké Nové Mesto
 • Garážové brány Levoča
 • Garážové brány Malacky
 • Garážové brány Medzilaborce
 • Garážové brány Myjava
 • Garážové brány Námestovo
 • Garážové brány Nové Mesto nad Váhom
 • Garážové brány Partizánske
 • Garážové brány Pezinok
 • Garážové brány Poltár
 • Garážové brány Púchov
 • Garážové brány Revúca
 • Garážové brány Rimavská Sobota
 • Garážové brány Rožňava
 • Garážové brány Sabinov
 • Garážové brány Šaľa
 • Garážové brány Senec
 • Garážové brány Senica
 • Garážové brány Skalica
 • Garážové brány Snina
 • Garážové brány Sobrance
 • Garážové brány Stará Ľubovňa
 • Garážové brány Stropkov
 • Garážové brány Svidník
 • Garážové brány Trebišov
 • Garážové brány Turčianske Teplice
 • Garážové brány Tvrdošín
 • Garážové brány Veľký Krtíš
 • Garážové brány Vranov nad Topľou
 • Garážové brány Žarnovica
 • Garážové brány Žiar nad Hronom
 • Garážové brány Zlaté Moravce
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 Daibau, všetky práva vyhradené