Pre oblasť

  Usporiadanie nábytku v obývačke

  Článok si prečítalo viac ako 1729+ používateľov
  Usporiadanie nábytku v obývacej izbe závisí okrem iného od architektonického stvárnenia priestoru obytného domu. Nábytok v obývacej izbe by mal byť usporiadaný čo najfunkčnejšie, aby sa jednotliví členovia rodiny navzájom nerušili pri svojich činnostiach. V pokračovaní tohto článku si vysvetlíme bežné chyby v usporiadaní nábytku v obývačke, ktorým sa treba vyhnúť, ak chceme dosiahnuť nerušené, funkčné a optimálne využitie každého prvku a, samozrejme, komfortné a príjemné prostredie.
  Odborný článok 1729
  usporiadanie nabytku v obyvacke
  Máme 1007 realizátorov v oblasti Obývačky:

  AKÉ SÚ CHYBY V USPORIADANÍ NÁBYTKU V OBÝVAČKE?

  Napriek tomu, že je obývačka v moderných príbytkoch časť priestoru, ktorý je priamo spojený s jedálenským kútom a kuchyňou, pri navrhovaní a usporiadaní nábytku treba mať na zreteli niekoľko vecí. Pri usporiadaní nábytku v obývacej izbe sa usilujeme stále udržiavať určité „súkromie“ jednotlivých členov rodiny v tejto časti miestnosti. Súkromie v tomto prípade samozrejme neznamená umiestnenie priečky medzi obývacou izbou a jedálňou, ale výlučne funkčné a premyslené umiestnenie nábytku.

  Väčší priechod medzi sedacou súpravou a TV stolíkom (regálom)

  Pri usporiadaní nábytku v obývacej izbe je rozhodujúce umiestnenie pohovky (sedačky, sedacej súpravy) a umiestnenie televízneho stolíka/regála. Príliš často sa stáva, že sú tieto kusy nábytku umiestnené tak, že smer sledovania televízie pretína priechod vedúci do ďalších miestností. Ak chcete v pokoji sledovať svoje obľúbené seriály, filmy alebo futbalové zápasy, odporúča sa, pokiaľ je to možné, televízny stolík a sedačku umiestniť oproti sebe.

  Voľba správnej veľkosti, tvaru a polohy sedačky

  Ďalšou chybou, ktorá sa často vyskytuje pri usporiadaní nábytku v obývacej izbe, je príliš malá sedacia súprava. Často sa stáva, že chceme celý priestor v obývacej izbe vyplniť nábytkom, čím sa, samozrejme, dosiahne maximálna efektivita, ale aj tak sa odporúča aspoň na začiatku nechať časť priestoru nevyužitú. Táto časť bude čoskoro využitá, umiestnením nejakého svietidla, malého stolíka... Je oveľa dôležitejšie dať prednosť umiestneniu sedacej súpravy vhodných rozmerov, ktorá bude dlho slúžiť svojmu účelu. Nie je potrebné obývaciu izbu zapĺňať skrinkami, komodami alebo vitrínami, iba opticky zmenšia rozmery sedacej súpravy a samotnej miestnosti.  Kľúčovým kusom nábytku v obývacej izbe by mala byť sedacia súprava, bez ohľadu na kombináciu sedadiel, a mala by plne slúžiť svojmu účelu – odpočinku a relaxácii.

  Odborná rada zo spoločnosti Monvizual

  1. Ktoré sú bežné chyby keď ide o usporiadanie nábytku v obývačke?

  Keď ide o usporiadanie nábytku v obývačke, najbežnejšia chyba s ktorou sa stretávam je tá, že zákazníci chcú do malého priestoru dostať čo najväčšiu sedačku. Požiadavka na veľkú sedačku v tvare U je mnohokrát najhoršie riešenie. Taktiež, chybou je aj neprimerane malý koberec, ktorý je často len pod konferenčným stolíkom. Koberec by mal zasahovať aj pod určitú časť sedačky. Posledná a najdôležitejšia vec je že, ak je obývačka priechodná napr. do kuchyne a nábytok stojí v takzvanej "komunikačnej ceste". Vtedy ho je potrebné obchádzať a väčšinou to prispieva k nepohodliu v danom priestore.

  2. Prečo by sme mali zveriť dizajn interiéru do rúk odborníkovi?

  Hlavný dôvod je asi ten, že odborník nie je priamo vžitý s tým priestorom a vidí ho úplne inak ako domáci. Aj drobné rady sú na nezaplatenie, keď sa spraví príprava prv, ako neskoro. Stretávam sa s tým, že ma zavolajú na už čiastočne prerobené miesto, s ktorým sa nevedia ďalej pohnúť – tak to je to slovko "neskoro". No stále vieme poradiť a dotiahnuť to do želaného výsledku. Predsa odborník má už pár skúseností za sebou.

  3. Aké sú aktuálne interiérové trendy v roku 2021?

  Túto oblasť sledujem len jedným očkom, nakoľko pri mojej práci sa sústredím skôr na to, aké má požiadavky zákazník. Ani odborník by sa nemal snažiť pretlačiť za každú cenu to, čo je v aktuálnom trende, lebo s tým priestorom bude spojení niekto iný, komu to nemusí vyhovovať. Určite vieme dať nejakú inšpiráciu, čo je trendom ako napr. najnovšie sa vracajúce kvety do interiéru "svokrine jazyky", oživené staré nábytky, folklórne prvky, či industriálny štýl. Pre každého je trendom to, čo mu je najviac blízke. No predsa jeden podstatný trend v roku 2021 máme – a to hľadanie miesta v dome či byte, kde by sa dal vytvoriť malý pracovný kútik.

  Pani Monika Pustajová, spoločnosť Monvizual

  Nedostatok miesta pre televízny stolík

  Často sa stáva, že v dizajne obývacej izby akosi chýba priestor pre televízny stolík,  na umiestnenie televízneho prijímača a ďalších obrazových a zvukových zariadení. V tomto zmysle je TV stolík najpraktickejší, pretože všetky výdobytky modernej technológie môžu byť umiestnené na jednom mieste. Samozrejme, ak nepozeráte televíziu, môžete sa kedykoľvek rozhodnúť pre nejaký iný kus nábytku.  

  Príliš veľa nástenných políc

  Jednou z menších, zanedbávaných chýb, je nadmerný počet nástenných políc, ktoré nie sú nikdy úplne využité, a často slúžia iba na hromadenie prachu. Pokiaľ je to možné, uprednostňujeme menšie uzavreté skrinky alebo komody, kde môžeme uložiť menšie predmety, a nechať jednu nástennú poličku, na ktorej umiestnime tie najkrajšie a najvzácnejšie kúsky, dekoratívne prvky, ktoré obývačku zútulnia alebo jej vdýchnu osobitý štýl.

  Príklad usporiadania nábytku, ktorý „rozdeľuje“ priechod
  Príklad usporiadania nábytku, ktorý „rozdeľuje“ priechod
  Príklad lepšieho usporiadania nábytku, ktorý „nerozdeľuje“ priechod
  Príklad lepšieho usporiadania nábytku, ktorý „nerozdeľuje“ priechod
  Odborný článok 1729
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1007 realizátorov v oblasti Obývačky:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Obývačky?

  Máme 1007 realizátorov v oblasti Obývačky:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1007 realizátorov v oblasti Obývačky
  10
  10

  Ter-mont Slovakia s.r.o. - Radoslav Muchanič


  9.9
  0

  Stolárstvo Jankech


  10
  0

  Kuchynské štúdio DANKO


  8.6
  0

  SENATOR - SLOVAKIA s.r.o.


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené