Koľko stojí screenová roleta? Vonkajšia screenová roleta je vynikajúcim tienením pre veľké sklenené povrchy. Náklady na chladenie sa vďaka vonkajšej screenovej rolete v lete môžu znížiť až o 33 %, v závislosti od typu zvolenej tkaniny. Cena screenovej rolety závisí od materiálu, povrchu tienenia a samozrejme od dodávateľa. Cena za screenové rolety vrátane vodiacich prvkov, podomietkových kastlíkov a montáže, je 180 až 220 EUR/m2.
Komu zveriť výrobu alebo obstaranie screenových roliet? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom screenových roliet vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Žiadny dom sa nezaobíde bez vonkajšieho tienenia. To platí z estetického aj funkčného hľadiska. Tienenie nielen dopĺňa celkový imidž budovy, ale výrazne ovplyvňujú aj komfort bývania v jej interiéri. Správne namontované tienenie dokáže v horúcich mesiacoch ušetriť nemalé peniaze, pretože v lete zabraňuje prehrievaniu a v zime funguje ako dodatočná vrstva izolácie. Dnes je na trhu obrovský výber farieb, rôzne druhy materiálov, spôsoby upevnenia či montáže, rozličné systémy, spôsoby otvárania a zatvárania... Preto je dôležité sa pred kúpou dobre informovať a vybrať si ten najvhodnejší spôsob vonkajšieho tienenia.
Na rozdiel od exteriérových žalúzií, ktoré sú obľúbené už desiatky rokov, sú screenové rolety menej bežné a známe. Screenové rolety rýchlo odlíšite od žalúzií tak, že pozostávajú z jedného kusa (screen) a žalúzie sa skladajú z niekoľkých vzájomne prepojených menších kusov alebo pásov. Žalúzie sa teda do boxu skladajú postupne (každý pás sa skladá do predchádzajúceho) a screenové rolety sa rolujú na navíjaciu tyč upevnenú v boxe (kazete).
Ak pred pár rokmi absolútne dominovali žalúzie, dnes je situácia trochu iná. Vonkajšie screenové rolety sú čoraz obľúbenejšie, je za tým viacero dôvodov. Prvým je určite to, že mnohé moderné budovy s množstvom presklených plôch na fasáde vyzerajú esteticky oveľa lepšie bez žalúzií, ktoré pôsobia trochu zastaralo. Vonkajšie tienenie vo forme screenových roliet má nevtieravý, minimalistický vzhľad. Ďalším dôvodom je, že sú dostupné vo väčších rozmeroch ako žalúzie a sú dostupné vo viacerých farebných kombináciách. Tretím dôvodom, prečo si zvoliť radšej vonkajšie screenové rolety ako žalúzie, je ich výnimočný zatemňujúci účinok, ktorý nemožno porovnať so žiadnymi žalúziami. V prípade žalúzií sú veľkým problémom medzery medzi jednotlivými pásikmi, ktoré zabraňujú 100 % zatemneniu. Keďže screenové rolety sú vyrobené z jedného kusu, ktorý sa odvíja a roluje na navíjaciu tyč, to nie je problém.
Počas letných dní sú časté problémy s prehrievaním budov a oslnením interiéru, ktoré sa ľudia snažia riešiť rôznymi spôsobmi. Udržiavanie optimálnej kvality bývania si vyžaduje veľmi nehospodárnu vnútornú klimatizáciu, ktorá však predstavuje veľmi vysoké náklady, nehovoriac o škodlivosti pre životné prostredie. Screenové rolety namontované z vonkajšej strany tvoria bariéru medzi okenným sklom a slnkom a zabraňujú tak prehrievaniu skla a postupnému prenikaniu tepla do interiéru. Vďaka vonkajšiemu tieneniu je možné znížiť náklady na chladenie miestností až o 35 % v závislosti od veľkosti okenných otvorov, orientácie fasád a výberu tkaniny použitej na screenové rolety. Ďalšou výhodou screenových roliet je, že zabraňujú prechodu 95 % UV lúčov.
Screenové rolety môžu plniť svoju funkciu zabránenia prehrievaniu len vtedy, ak sú správne nainštalované. Rozhodujúce je, na ktorú stranu ich inštalujeme. Vonkajšie tienenie je nutné montovať vždy ZVONKU, pretože len tak je možné zablokovať slnečné lúče a zabrániť im preniknúť do interiéru domu. Screenové rolety namontované zvnútra môžu v najlepšom prípade zabrániť oslneniu a zatemniť miestnosť, ale nezabránia prehrievaniu miestnosti.
Takmer všetky typy tienení majú kazetu, do ktorej sa dajú zložiť alebo rolovať – v závislosti od typu tienenia. Klasické žalúzie sa postupne dvíhajú a ukladajú na seba, až kým sa úplne nezasunú do kazety potiahnutím šnúry alebo retiazky; na rozdiel od nich sa rolety ovíjajú okolo drevenej alebo kovovej navíjacej tyče ukrytej v kazete namontovanej nad oknom. Screenové rolety sú pred vonkajšími vplyvmi chránené kazetou, pričom celý mechanizmus pôsobí kompaktne a esteticky. Kazeta alebo box sú zvyčajne vyrobené z hliníka, menej často z plastu, a v prípade opravy rolety je možné kazetu úplne rozobrať, aby sme sa ľahko dostali do jej vnútra, ak je to potrebné. Existujú dva typy montáže kazety: podomietková a nadomietková.
Existujú dva typy montáže, a to viditeľná, povrchová, nadomietková montáž alebo neviditeľná, podomietková montáž. V prvom prípade vidíme kazetu, v ktorej je tienenie uložené, v druhom prípade už nie, pretože je ukrytá vo fasáde. Pri viditeľnej nadomietkovej montáži, ktorá je jednoduchšia, je kazeta skrutkami pripevnená priamo na fasádu a viditeľná voľným okom. Toto prevedenie je vhodné najmä pri rekonštrukcii existujúcich objektov, do ktorých chceme inštalovať vonkajšie tienenie, nakoľko vyžaduje minimálne stavebné zmeny bez zásahu do konštrukcie a fasády.
Keďže viditeľná kazeta na fasáde nie je esteticky najpríjemnejšie riešenie, dizajnéri vymysleli spôsob, ako box skryť. Bohužiaľ to nie je možné vo všetkých prípadoch. Kazetu nie je možné skryť, ak chceme inštalovať screenové rolety na už existujúcu stavbu, keď nie je možné zasahovať do už zrealizovanej fasády. Mohlo by dôjsť k poškodeniu celej konštrukcie a fasády. Takáto montáž je teda možná len v prípade rozsiahlej obnovy exteriéru budovy spolu s výmenou okien a pri novostavbách. Kazeta je skrytá medzi izoláciou, ktorú prekrýva finálna vrstva fasády. Výhodou tohto dizajnu je nadštandardná estetika vonkajšieho vzhľadu budovy a skutočnosť, že zdvihnuté tienenie skryté v podomietkovej kazete nie je vôbec viditeľné.
Na niektoré objekty sú najvhodnejšie systémy bez kazety, pri ktorých je navíjacia tyč úplne viditeľná. Ide o technický a moderný vzhľad, ktorý nie je vhodný na každú fasádu. Hodí sa prevažne k moderným stavbám a tým minimalistickejším, ktoré nechcú skrývať spôsob výroby.
Tkaniny na screenové rolety sa líšia hustotou tkania, čo má v priestore celkom odlišné účinky. Čím hustejšie je tkanie, tým menej svetla tkanina prepustí a následne tým viac bude blokovať výhľady do interiéru. Screenové rolety sú odolné voči UV žiareniu, takže farba na slnku nevybledne. Tkanina je vyrobená zo špeciálneho sklolaminátu, ktorý je nehorľavý a odolný voči vonkajším poveternostným vplyvom.
Screenové rolety s tkaninou, ktorá prepúšťa menej ako 1 % svetla, sa nazývajú screenové rolety s úplným zatemnením. Takéto rolety odrážajú > 99 % slnečného svetla. To znamená, že screenová roleta dovnútra neprepúšťa takmer žiadne svetlo. Takéto rolety sa používajú v spálňach, pretože úplne zatemňujú miestnosť a poskytujú kvalitný spánok. Úplne zatemňujúce screenové rolety však nie sú vhodné na použitie v obytných priestoroch. Hoci veľmi dobre blokujú prechod slnečného svetla, neumožňujú nám pozerať sa von. Ak by ste chceli mať v spálňach a detských izbách aj tienenie, ktoré sa dá počas slnečných dní stiahnuť bez toho, aby bránilo výhľadu cez okno, väčšinou sa používa kombinácia dvoch screenových roliet. Z vonkajšej strany fasády sú osadené screenové rolety na tienenie, určené predovšetkým na ochladzovanie miestností a zamedzenie oslnenia a z vnútornej strany zatemňovacie, ktoré sa spúšťajú len vtedy, keď chceme spať.
Ako už ich názov napovedá, čiastočne zatemňujúce screenové rolety prepúšťajú svetlo, ale vo veľmi obmedzenej miere. Percentá sa zvyčajne pohybujú medzi 5 – 10 %, čo znamená, že odrazia 90 – 95 % svetla. To, koľko svetla rolety prepustia, závisí najmä od druhu tkaniny a hustoty tkania. Rôzne screenové rolety sú vhodné pre rôzne typy použitia. V obývačkách, kde trávime väčšinu dňa, chceme mať čo najlepší výhľad na okolie. Na takéto použitie sú najvhodnejšie screenové rolety s menším stmievaním. Všetky zabraňujú oslneniu miestnosti a výrazne zabraňujú prehrievaniu v lete.
Screenové rolety potrebujú vodidlá, ktoré ich držia na mieste a posúvajú počas zatvárania a otvárania. Najmä pri väčších rozmeroch screenových roliet je stabilita tkaniny pri posúvaní mimoriadne dôležitá, inak by sa rolety mohli zlomiť. Vodidlá sú vyrobené z extrudovaného hliníka a vedú od kazety po podlahu. Pri menších rozmeroch tienení nie sú potrebné žiadne vodidlá, nakoľko pre stabilitu postačuje záťažová tyč na konci tienenia, ktorá zabraňuje nadmernému kmitaniu v prípade veterného počasia.
Screenové rolety je možné ovládať dvoma spôsobmi: manuálne (ručne) pomocou kľuky alebo automaticky pomocou diaľkového ovládača, vypínača alebo telefónu. Pre automatické ovládanie v kazete je inštalovaný elektromotor a snímač. Oba systémy majú svoje výhody a nevýhody.
Výhodou ručného ovládania pomocou kľuky je, že nepotrebujeme motor, ktorý zaberá veľa miesta v kazete, ktorá z toho dôvodu musí byť väčšia, práve z toho dôvodu nie je možná montáž tienenia s elektromotorom bez kazety. To je možné len pri verzii s kľukou. Samozrejmou výhodou je aj cena, keďže takéto tienenie je lacnejšie ako elektrické. Toto prevedenie je vhodné aj pri rekonštrukcii alebo obnove existujúcich budov, keďže do okien nemusí byť vedená elektrina.
Najjednoduchšie využitie poskytujú screenové rolety s elektromotorom, ktoré možno ovládať diaľkovým ovládačom, vypínačmi alebo cez smartfón. Výhodou takéhoto ovládania je krátky čas, ktorý potrebujeme na zatvorenie a otvorenie tienení. Stačí stlačiť jedno tlačidlo a tienenie sa začne samo dvíhať alebo spúšťať. Toto je obzvlášť nevyhnutné v domoch s veľkým počtom screenových roliet, kde by manuálne ovládanie trvalo dlhšie. Nevýhodou tohto spôsobu ovládania je elektromotor zabudovaný v kazete, ktorá vzhľadom na jeho rozmery musí byť väčšia. Tienenie s elektromotorom nemôže byť vo verzii bez kazety a v neposlednom rade je elektromotor drahší ako tienenie s kľukou.
V posledných rokoch sa celý svet rýchlo modernizuje a digitalizuje. Keďže domy nie sú výnimkou, dnes sú k dispozícii „inteligentné inštalácie“, ktoré umožňujú jednoduché, digitalizované ovládanie infraštruktúry domu. Výnimkou nie sú ani screenové rolety, ktoré je možné ovládať cez telefón a nastaviť ich tak, aby sa v určitom čase samy spúšťali alebo zdvihli. Elektronické ovládanie roliet je možné tiež nastaviť tak, aby senzory reagovali na meniace sa poveternostné podmienky a tienidlá sa spúšťali a zdvíhali podľa počasia. Je možné naprogramovať dvíhanie a spúšťanie roliet v závislosti od intenzity slnečného svitu počas dňa. Keď sa slnko schová za mraky, tienenie sa zdvihne, a keď sa znova objaví, opäť sa spustí. Takýto spôsob ovládania tienení je skutočne jednoduchý a čoraz viac žiadaný.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Priesvitné screnove rolety na altan
Potrebujeme screnove rolety na vonkajší altan ale priehľadné číre spodok rolety by mohol byť aj neprehľadný čiže farebný hnedý. Asi 5kusov celkovo 4,5m X 4,5m. Fotky v prílohe. 4050 € do 6750 €
Screenovu roletu pre terasu
Potrebujem screenovu roletu pre terasu. Materiál a montáž.
Veľkosť otvoru 475x225cm (šírka x výška)
Farba čierna.
2250 € do 3750 €
Dodanie a montáž na screenove rolety
Potrebujem naceniť screenove rolety s montážou.
Látka sivá 3%
Šírka x výška
3x 200 x 196 cm
4x 183 x 196 cm
4950 € do 8250 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.