Cena montáže a demontáže interiérových dverí závisí od výrobcu, zostavenej ponuky a v neposlednom rade aj od materiálu a rozmerov interiérových dverí. Cena demontáže interiérových dverí sa pohybuje okolo 30 EUR. Montáž interiérových dverí spolu so suchou montážou zárubne a dverovým krídlom vás bude stáť približne 40 až 60 EUR. Montáž vchodových dverí je o niečo drahšia. Demontáž vchodových dverí stojí 35 až 65 EUR a ich montáž 65 až 100 EUR.
Komu zveriť montáž, resp. demontáž dverí? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom dverí vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za demontáž dverí. Cena za demontáž štandardných interiérových dverí.
Cena za odstránenie dverí. Cena za demontáž vnútorných dverí väčších rozmerov.
Cena za montáž posuvných dverí. Cena za montáž klasických posuvných dverí.
Cena za montáž vchodových dverí. Cena za montáž vchodových dverí klasických rozmerov.
Montáž interiérových dverí je pomerne jednoduchý proces, ktorý môžete vykonať sami s určitými predchádzajúcimi znalosťami. Potrebujete vhodné náradie a nástroje, lepidlo a PUR penu. Montáž vchodových dverí je oveľa zložitejšia ako montáž interiérových dverí, keďže treba dávať pozor, aby nedošlo k prerušeniu vonkajšieho tepelného obalu budovy a vzniku tepelných mostov. Keďže vchodové dvere sú technicky oveľa zložitejšie (tepelná a zvuková izolácia, ochrana proti vlámaniu atď.), postup pri ich montáži je odlišný, používajú sa iné nástroje, predovšetkým preto, že tieto dvere musia byť pripevnené k nosným steny, čo je samo o sebe veľkou výzvou. Preto je lepšie to nechať na profesionálov.
V zásade platí pravidlo, že vchodové dvere sa montujú spolu s oknami, v každom prípade však pred dokončovacími prácami, ako je liatie poteru, maľovanie stien a kladenie podlahy. Pretože je na realizáciu dokončovacích prác, najmä v chladnejších mesiacoch, potrebná izbová teplota, je dôležité, aby boli vchodové dvere namontované ešte pred začatím uvedených prác, aby sa zabezpečili potrebné predpoklady pre ich realizáciu.
Montáž interiérových dverí sa vykonáva po dokončení všetkých podláh, ale pred maľovaním stien. Pri montáži dverí môže dôjsť k drobným poškodeniam na okolitých stenách, ktoré bude možné opraviť po skončení montáže počas maľovania stien.
Na rozdiel od vchodových dverí nemusia interiérové dvere spĺňať náročné technické a bezpečnostné kritériá. Nemusia byť zvukovo a tepelne izolované, odolné voči vonkajším vplyvom či proti vlámaniu, ale musia byť funkčné, dobre tesniace a pekné. Interiérové dvere sú úžitkovým ale aj dekoratívnym prvkom priestorov. Na vás je výber materiálu, má zmysel prispôsobiť ho celkovému dizajnu priestoru. Kombinácia dyhovaných interiérových dverí je veľmi pekná s parketami, alebo naopak, dvere môžu byť natreté sivou farbou, ak chceme jasne odlíšiť povrch podlahy a steny. Lacnejšou verziou dyhovaných (drevených) dverí sú laminátové dvere. Existujú aj drahšie druhy materiálov, napríklad dvere zo špeciálne upraveného alebo tvrdeného skla.
Pri výbere vonkajších dverí je potrebné najväčšiu pozornosť venovať technickým vlastnostiam. Vchodové dvere musia byť kvalitné, dobre tepelne a zvukovo izolované, odolné proti vlámaniu, ale mali by byť aj materiálom, farebne aj tvarovo zladené s exteriérom danej budovy. Na trhu sú k dispozícii plastové vonkajšie (vchodové) dvere, drevené alebo dyhované vchodové dvere, ale aj sklenené vchodové dvere s drevenou, plastovou alebo kovovou zárubňou. Z estetického hľadiska je dôležité, aby dvere pôsobili ako neoddeliteľná súčasť fasády a farebne ju dopĺňali.
Mnoho zákazníkov sa nevie rozhodnúť, či je lepšie vybrať si dvere na mieru alebo je lepšie ich kúpiť v obchode. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná a závisí od viacerých faktorov. Pri rekonštrukcii, zariaďovaní alebo úprave starších domov či bytov často existujúce dverné otvory nemajú štandardné rozmery, ktoré by umožňovali montáž štandardných dverí. Keďže meniť a upravovať otvory by bolo finančne nezmyselné, najjednoduchším a najrozumnejším riešením je výroba dverí na mieru, pretože stolár presne prispôsobí rozmery dverí rozmerom dverného otvoru, nech je akokoľvek zvláštny. Okrem toho sú možné aj špeciálne želania ohľadom vzhľadu a spracovania materiálu. Dvere na mieru sú tiež jediné možné riešenie, ak chceme špeciálne rozmery, ktoré nie sú štandardné. Je potrebné si uvedomiť, že unikátne dvere vyrobené na mieru sú drahšie ako tie, ktoré sa dajú kúpiť v obchode, aj keď v niektorých prípadoch (napr. rekonštrukcia domu alebo bytu) je výroba dverí na mieru výhodnejšia a lacnejšia voľba ako meniť a upravovať dverný otvor.
Typizované dvere (dvere štandardných rozmerov), ktoré sa dajú kúpiť v predajniach, sú výbornou a hlavne oveľa lacnejšou voľbou ako dvere na mieru vyrobené stolárom. Pri návrhu stavby treba brať do úvahy štandardné rozmery a v súlade s nimi navrhnúť aj dverné otvory. Ako už bolo spomenuté, nie vždy je to možné, najmä ak nejde o novostavbu, ale o rekonštrukciu už existujúcej budovy. Navyše pri typizovaných dverách je menší výber rozmerov, materiálov a prevedení.
Východiskom pre montáž dverí sú samozrejme rovné podlahy, na čo treba dbať už vo fáze vyhotovovania podláh, resp. poteru. Pred inštaláciou dverí je mimoriadne dôležité, aby bol otvor v stene správne pripravený, aby bola rovnomerná škára medzi dverami a stenou. Ak dverný otvor nie je rovný a odchýlky sú výrazné, čo zistíte pomocou vodováhy, montáž dverí nebude možná. Stenu je pred montážou potrebné vyrovnať.
Montáž interiérových dverí vyžaduje, aby bol otvor aspoň o 3 až 5 cm väčší ako vonkajšie rozmery zárubne a o 1 až 3 cm väčší ako jej vonkajšia výška. Zlatým pravidlom montáže dverí a okien je urobiť otvor vždy o niečo väčší, pretože je jednoduchšie ho vyplniť PUR penou a tým ho zmenšiť ako ho zväčšovať. Samozrejme, na to je potrebné myslieť vo fáze projektovania, pred začatím výstavby.
Po kontrole všetkých dverných otvorov a prípadne vykonaných úpravách nasleduje montáž zárubne. Vodováha je tu najdôležitejším nástrojom. Montáž sa začína od vertikálnych častí rámu, ktoré sa vkladajú do otvoru v stene, pričom je potrebné neustále kontrolovať vodováhou správnosť ich polohy (pravouhlá poloha). Treba si uvedomiť, že aj minimálna, milimetrová odchýlka od roviny vo výške dvoch metrov v konečnom dôsledku znamená veľkú a veľmi citeľnú chybu, preto je tu rozhodujúca presnosť a trpezlivosť. Pri manipulácii s rámami a obložením je potrebné dávať pozor, pretože pri náraze môžu prasknúť.
Dverná zárubňa vložená do otvoru v stene sa upevňuje pomocou rozperných tyčí. Najjednoduchšie sa to dá urobiť s profesionálnymi rozpernými tyčami, no ak ich nemáte, dobre poslúžia pevné a hrubé laty a drevené kliny, len treba dávať pozor, aby nedošlo k poškriabaniu alebo poškodeniu rámov. Prvá rozperná tyč sa umiestňuje vo výške kľučky dverí a druhá rozperná tyč nad podlahou. Dĺžka rozpernej tyče (spolu s obložením) musí byť rovnaká ako svetlá dĺžka priemeru rámu. Po dokončení tejto časti procesu treba ešte raz skontrolovať vodorovnosť a kolmosť rámov.
Keď sú všetky rámy dobre nastavené, zaklinované a upevnené, je čas namontovať dverné krídlo. Krídlo sa pripevní na pánty, skontroluje, či sa voľne a ľahko pohybuje a či je všetko na svojom mieste. Ak sa niekde zasekne alebo visí, je potrebné upraviť pánty, teda dotiahnuť alebo povoliť. V zásade platí pravidlo, že dvere sa otvárajú smerom k väčšej časti miestnosti, aby sme pri prechode videli čo najviac priestoru.
Keď máme krídlo dverí úspešne namontované, otvor medzi stenou a rámom treba vyplniť polyuretánovou penou (PUR pena). Dvere treba nechať odpočívať aspoň niekoľko hodín, aby pena dobre vyschla. Následne je potrebné odstrániť všetku prebytočnú penu skalpelom, tiež treba odstrániť rozperné tyče použité pri montáži dverí. V prípade potreby je možné na hotové rámy namontovať ozdobné lišty.
Nakoniec je potrebné znova skontrolovať dosadnutie dverného krídla, prípadne vylepšiť jeho nastavenie. Opäť skontrolujeme, ako sa dvere otvárajú a zatvárajú a namontujeme kľučku.
Ak sa chystáte montovať interiérové dvere na stenu zo sadrokartónových dosiek Knauf, musíte ju pred začatím montáže poriadne vystužiť. Urobte to podľa odporúčaní výrobcu. Stena zo sadrokartónových dosiek je veľmi ľahká s relatívne nízkou nosnosťou, preto je kľúčové ju pred začatím prác poriadne spevniť, aby sa stena nepoškodila a dvere neviseli.
Proces montáže vonkajších (vchodových) dverí je v skutočnosti dosť podobný procesu montáže interiérových dverí, až na to, že je o niečo náročnejší, keďže vonkajšie dvere majú zložitejšie mechanizmy ako interiérové. Tak ako pri interiérových dverách, aj tu si musíme najskôr pripraviť a vyrovnať dverný otvor. Keď je otvor vhodne pripravený, pravouhlý a rovnobežný so zemou, začneme s montážou rámu. Pre montáž vonkajších dverí potrebujeme dostatočný otvor, ktorý by mal byť o 2 až 3 cm väčší ako vonkajšie rozmery zárubne a asi o palec vyšší ako výška zárubne.
Pozor! Ak pri montáži vchodových dverí ešte nebola dokončená podlaha vo vstupnej hale (predizbe), musí byť konečná výška podlahy vyznačená na stene vedľa dverí. Len tak budeme vedieť, ako vysoko ich musíme namontovať, aby sa dali normálne otvárať aj po položení podlahy.
Pred vložením zárubne do stavebného otvoru je potrebné ochrániť ju lepiacou páskou. Dvere sú zvyčajne pokryté fóliou kvôli ochrane počas prepravy a montáže, preto je fóliu dobre nechať do dokončenia celej práce. Vloženie zárubne do otvoru je najzložitejšia a najdôležitejšia časť montáže. Zárubňa sa vkladá do stavebného otvoru tak, aby horná hrana kovového prahu bola približne 2 cm nad úrovňou dokončenej podlahy a spodná hrana v rovnakej výške ako je úroveň dokončenej podlahy. Osadenú zárubňu je potrebné rozoprieť pomocou priečnych vzpier, ktoré sa umiestňujú do spodnej a stredovej časti otvoru. Po ukončení práce vodováhou skontrolujte správnosť vykonaného kroku.
Keď je zárubňa položená na svoje miesto, jej upevnenie vo zvislej a vodorovnej polohe vykoná sa pomocou drevených alebo plastových klinov, v bodoch rovnakej výšky na každej strane, proti sebe. Pomocou vodováhy je potrebné skontrolovať vodorovnosť a zvislosť rámu, výšku hrany kovového prahu nad úrovňou dokončenej podlahy a hĺbku rámu vzhľadom k stavebnému otvoru. Tieto drevené kliny musia byť dobre zaistené a držať zárubňu pevne na mieste až do konca montáže dverí.
Potom prichádza na rad montáž dverného krídla na dobre zafixovaný rám. Kontroluje sa otváranie/zatváranie krídla, tiež dosadnutie krídla na rám. V prípade potreby v tomto kroku je možné mierne upraviť polohu rámu. Všetky drevené kliny musia byť umiestnené čo najpevnejšie. Odporúča sa správnu polohu rámu označiť ceruzkou na stenu. Potom sa krídlo dverí vyberie zo zárubne alebo sa otvorí kolmo na zárubňu a ďalej sa zafixuje, aby sa zabránilo ohýbaniu počas vŕtania.
Potom prichádza na rad upevnenie rámu pomocou rozperných tyčí. Prvá rozperná tyč sa umiestňuje vo výške kľučky dverí a druhá rozperná tyč nad podlahou. Dĺžka rozpernej tyče (spolu s obložením) musí byť rovnaká ako svetlá dĺžka priemeru rámu. Po dokončení tejto časti procesu treba ešte raz skontrolovať vodorovnosť a kolmosť rámov.
Zárubňa má už pripravené otvory pre montáž, resp. ukotvenie do steny. Najprv sa z držiaka v strede, ktorý sa nachádza vo výške kľučky, odskrutkuje maskovacia zátka a následne sa cez zárubňu a stenu vyvŕta otvor s priemerom 6 mm. Hĺbka otvoru v stene by mala byť aspoň 5 cm. Potom sa do otvoru zaskrutkuje kotviaca skrutka s priemerom 7,5 mm. Potom sa tento držiak nasadí späť na miesto a zároveň sa skontroluje vzdialenosť medzi stranami, ktorá musí zostať rovnaká po celej výške rámu. Rovnaký postup sa opakuje na mieste horného a spodného držiaka a vo výške horného a spodného závesu, na oboch stranách zárubne. V závislosti od typu dverí a výrobcu môže byť celkom 4 až 6 otvorov, teda skrutiek, ktorými sa zárubňa kotví do stavebného otvoru. Na každý z otvorov treba použiť maskovací prvok, vďaka ktorému sú po montáži kotviace skrutky zamaskované a už ich nie je vidieť. Pri vŕtaní treba samozrejme dávať pozor, aby sa nepoškodil rám vchodových dverí, ten sa totiž nedá opraviť. Pozor aj na rovnaké rozmery vrtáka a rozmery skrutiek. Po dokončení kotvenia ešte raz treba všetko skontrolovať pomocou vodováhy v horizontálnom aj vo vertikálnom smere, pretože len vtedy sa zabezpečí bezchybný pohyb dverného krídla.
Keďže ide o vonkajšie dvere, nesmú vznikať tepelné mosty. Preto musia byť dobre utesnené podľa normy RAL. Medzera medzi konštrukciou a rámom je trvalo utesnená v troch úrovniach. Vonkajšia vrstva je vodeodolná a paropriepustná a zároveň poskytuje dostatočnú ochranu proti vetru. PU pena v strede zabezpečuje tepelnú a zvukovú izoláciu a z vnútornej strany je pripevnená parotesná a vzduchotesná bariéra. Medzera medzi stenou a rámom by mala byť rovnomerne vyplnená PU penou. Pri plnení si treba uvedomiť, že polyuretánová pena značne expanduje (zväčšuje objem). Je dôležité, aby zárubňa zostala rozopretá pomocou priečnych vzpier minimálne 6 hodín po zaplnení (alebo podľa návodu výrobcu), aby pena v zaplnenom otvore úplne vytvrdla.
Po vytvrdnutí polyuretánovej peny možno odstrániť rozpery a kliny. Prebytočná pena sa potom odreže skalpelom pozdĺž okrajov tam, kde je to potrebné. Pred začatím murárskych prác a montážou krycích obložiek (ozdobných líšt) ešte raz treba skontrolovať osadenie a otváranie/zatváranie dverného krídla. Ochranná lepiaca páska sa z rámu odstráni až po ukončení murárskych prác a maľovaní. Nakoniec namontujeme kľučku a zámku dverí, postupovať treba podľa priloženého návodu výrobcu, pretože nesprávnou montážou môže dôjsť k poškodeniu uzamykacieho mechanizmu.
Koľko stojí montáž dverí? Montáž interiérových dverí spolu so suchou montážou zárubne a dverovým krídlom vás bude stáť približne 40 až 60 EUR. Cena demontáže interiérových dverí sa pohybuje okolo 30 EUR. Cena montáže a demontáže vchodových dverí závisí od výrobcu, ponuky a v neposlednom rade od materiálu a rozmerov vchodových dverí. Montáž vchodových dverí je o niečo drahšia ako montáž interiérových dverí. Montáž vchodových dverí stojí 65 až 100 EUR, demontáž 35 až 65 EUR.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Montáž a demontáž vchodovych dverí
Potrebujem majstra pre montáž a demontáž vchodových dverí bytu. Dveré mám kúpené. 450 € do 750 €
Osadenie dvoch vchodových dverí, plastove
Potrebujeme majstra pre osadenie už zakúpených vchodových dverí 2x pred dokončením zateplenia. 450 € do 750 €
Odstránenie starých vchodových dverí a montáž nových
Potrebujem demontáž starých drevených dvojkridlovych dverí 200x140cm a montáž nových plastových dvojkridlovych v takom istom rozmere. 360 € do 600 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.