Pri stanovení ceny renovácie starých okien je potrebné vziať do úvahy čas, ktorý potrebujeme na natieranie a predprípravu, ako aj náklady na materiál potrebný na úspešnú renováciu drevených okien. Cena jedného litra farby alebo laku určeného na obnovu drevených okien sa líši v závislosti od výrobcu. Koľko farby alebo laku budeme potrebovať závisí od toho, do akej miery chceme ochrániť okná a dvere z dreva. Cena renovácie starých drevených okien s montážou izolačného dvojskla, s montážou tesnení a tmelením, ošmirgľovaním a natretím okien stojí 100 až 150 EUR/m2.
Komu zveriť renováciu starých okien? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným majstrom vykonávajúcim renováciu okien vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za 2x - dvojité natieranie okenných rámov s farbou na drevo na syntetickej báze s predbežným odstránením existujúcej farby, tmelu a brúsenia. Okná sú dimenzované 100 x 140 cm.
Ak bývate v pamiatkovo chránenej budove, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, potom zo zákona nemôžete meniť jej vzhľad ani prvky, z ktorých bola postavená. Prakticky to znamená, že nie je dovolené nahrádzať napríklad drevené okná a dvere kovom alebo plastom, nech je pôvodný stav akokoľvek zlý. Povolené je však budovu sfunkčniť tak, aby bola vhodná na život. To zahŕňa vodoinštaláciu, kanalizáciu, elektroinštaláciu, kúrenie a chladenie. Jedným z faktorov prispôsobenia akéhokoľvek obytného priestoru na bývanie je jeho energetická efektívnosť.
Aby bola budova energeticky efektívna, je okrem iného veľmi dôležitý stav okien, dverí a fasády. Tu do príbehu vstupuje oprava starých okien. Stavby, o ktoré zvyčajne v takýchto prípadoch ide, vznikli pred 30 a viac rokmi, keď bol systém výstavby výrazne odlišný a okná boli väčšinou vyrobené z tenkých drevených a kovových profilov s jednoduchým sklom. Dnes tieto okná nespĺňajú žiadnu zo stanovených noriem a musia byť obnovené alebo vymenené predovšetkým preto, že vykurovanie, chladenie a údržba takéhoto objektu sú nerentabilné.
Na druhej strane, aj keď to nie je pamiatkovo chránená stavba, sú jednoducho také stavby, ktorých vzhľad by montáž iného typu okien úplne zmenila – jednoducho povedané, zoškaredila, čo sa žiaľ stáva. Biele plastové okná namontované na starých domoch, postavených v tradičnom štýle, s použitím tehál a dreva, by pripomínali záplaty.
Keď sa rozhodnete pre opravu alebo renováciu drevených okien, musíte urobiť ešte niekoľko dôležitých rozhodnutí. Prvé sa týka typu okien, ktoré máte, ich počtu, mechanizmov a skiel – rozsahu prác a termínov realizácie. Nakoniec, keď presne budete vedieť všetky podrobnosti, môžete hľadať poskytovateľa služieb, resp. vykonávateľa prác. Keďže majstrov zaoberajúcich sa uvedenými prácami je na trhu pomerne dosť, odporúčame vám buď nás kontaktovať, keďže spolupracujeme len s overenými firmami a remeselníkmi, alebo si pozorne skontrolovať všetky referencie a komentáre zákazníkov.
Najstaršie typy drevených okien sú vlastne remeselné výrobky vyrábané väčšinou ručne a jednotlivo z masívneho dubového, jedľového, borovicového alebo smrekového dreva a za pomoci starých druhov lepidiel. Minimálne kovové kovanie je len na rohoch a okrem jednoduchej okennej kľučky na otváranie a zatváranie okna tu nie je žiadny iný mechanizmus. Takéto okná sú zvyčajne vyrobené z tenkých rámov a jednoduchého skla. Ak máte doma takéto okná, je jasné, že z energetického hľadiska sú úplne neúčinné, pretože sotva tesnia, ľahko sa na nich tvorí kondenzát a okolo nich sa tvoria plesne.
Ďalší typ drevených okien, o niečo novší, sú okná z polovice minulého storočia, kedy sa u nás začala ich továrenská výroba. Niektoré z týchto modelov sú veľmi atraktívne, kvalitné a majú dlhú životnosť, keďže sú vyrobené z najlepších druhov dreva používaného na tento účel. Určite netreba zdôrazňovať, že drevo je ušľachtilý materiál, a ako také je výnimočné do každého obytného priestoru, keďže samo o sebe ovplyvňuje reguláciu tepla a vlhkosti v interiéri. Takéto okná by sa v žiadnom prípade nemali vymeniť za nové, ak sú na ich opravu vhodným spôsobom použité kvalitné materiály, môžu vydržať minimálne tak dlho ako predtým.
Tento typ okien je vlastne „dva v jednom“: z vonkajšej strany je hliníkový rám, ktorý je veľmi odolný voči všetkým poveternostným vplyvom a zmenám, trvácny a má dlhú životnosť. Z vnútornej strany je drevený rám, ktorý zdôrazňuje teplo, prirodzenosť a intimitu v priestore a väčšina interiérových dizajnérov si ho s radosťou vyberie. Samozrejme, nech sú akokoľvek pevné, tieto materiály práve kvôli všetkým faktorom, ktorým sú vystavené, podliehajú znehodnoteniu a potrebujú okrem pravidelnej údržby aj pravidelnú obnovu.
Okná vyrobené z kombinácie lepeného dreva a fiberglassu sú produkty najnovšej generácie. Väčšinou sú označované ako „okenné systémy“, pretože to tak naozaj je – majú veľmi zložité mechanizmy na otváranie, zatváranie a posúvanie a často sú prepojené so systémom inteligentného riadenia domácnosti. Aj v týchto modeloch je vnútorný rám vyrobený z dreva a vonkajší z fiberglassu. Fiberglass nie je novým materiálom – používa sa už desaťročia v lodiarstve, automobilovom priemysle a na rôzne prvky stavebných konštrukcií – ale len nedávno sa začal používať na výrobu okien a dverí, a to vďaka vývoju techniky a technológie pri výrobe materiálov. Fiberglass je odolný voči vlhkosti, teplu, chladu a UV žiareniu, preto je ideálny materiál pre exteriérové prvky. Z hľadiska estetiky jeho najžiadanejšou vlastnosťou je výroba fiberglassového okna s dreveným vzorom, takže okno vyzerá z oboch strán takmer rovnako. Samozrejme, po určitom počte rokov nevyhnutná je aj oprava.
Bez ohľadu na to, z akého druhu dreva sú okná vyrobené, akým spôsobom a akou technikou, každý proces opravy musí začať čistením. Krídla okien môžu byť zosadené z rámu naraz alebo po jednom, v závislosti od toho, koľko ľudí pracuje a aké nástroje a zariadenia sa používajú. Pri zosadení z rámu by sa malo s oknami zaobchádzať opatrne, pretože hrozí nebezpečenstvo skrytého poškodenia, ktoré nie je voľným okom viditeľné a môže spôsobiť väčšie poškodenie. Keď sú krídla zosadené, či sklo bude treba z krídla vybrať alebo nie, to závisí od použitej techniky a od toho, či okná budú alebo nebudú vylepšené. Rámy zvyčajne zostávajú v ostení, aj keď sa dajú tiež odstrániť kvôli dôkladnej oprave. Nakoniec sa odstránia všetky kovania, mechanizmy a kľučky. Čistia sa a mažú samostatne.
Po zosadení z rámu nasleduje dôkladné čistenie a umytie, aby sa odstránili všetky nečistoty, ktoré sa tu rokmi nahromadili. Po odstránení prvej vrstvy je čas na brúsenie. Brúsenie je prakticky najdôležitejšou súčasťou opravy drevených okien. Treba ho robiť veľmi opatrne a odborne, aby sa odstránili všetky staré vrstvy farby a laku a treba sa dostať k „zdravému materiálu“, vlastne pravému drevu. Zároveň treba prihliadať na to, aby nedošlo k poškodeniu dreva. Brúsenie sa vykonáva buď elektrickou brúskou alebo jemnozrnným brúsnym papierom. V rohoch a ťažko dostupných miestach bude určite potrebné ručné šmirgľovanie.
Nakoniec je potrebné okenné rámy ešte raz umyť a očistiť od prachu vzniknutého brúsením. Ak si všimnete problematické časti, ktoré treba ešte trochu prebrúsiť, rozhodne to urobte, a všetko znova vyčistite.
Keď je povrch dreva čistý, rovný, suchý a hladký, môže sa začať druhá časť procesu opravy. Táto časť je tiež dôležitá, od nej bude závisieť kvalita a životnosť obnovených okien. Na čisté drevo sa najskôr aplikuje tmel, aby sa opravili praskliny, priehlbiny alebo iné druhy poškodenia. Cieľ je tmelom vyplniť a vyrovnať všetky problémové miesta. Tmel sa nanáša v tenkej vrstve a musí sa nechať schnúť aspoň 24 hodín. Možno bude potrebné proces tmelenia a brúsenia zopakovať ešte raz. Záväzne si treba prečítať návody na použitie uvádzané výrobcami výrobkov použitých na opravu okna, prípadne ďalšie pokyny, a rešpektovať ich, aby bol konečný výsledok čo najlepší.
Prvé ochranné nátery aplikované na oprávané drevo sú nátery proti hmyzu a hubám (insekticídy a fungicídy). Po nich nasledujú základné nátery, ktoré sú bezfarebné. Ak chceme zachovať prirodzenú farbu dreva, môžeme drevo pomocou prírodných farieb „namoriť“ na určitý odtieň alebo nalakovať. Ak nie, aplikuje sa farba podľa vlastného výberu, zvyčajne v dvoch vrstvách. Medzi nanesením každej vrstvy treba počkať aspoň 24 hodín, aby všetko dobre zaschlo. V opačnom prípade bude potrebné celý proces zopakovať.
A nakoniec prichádzajú na rad farby alebo laky. Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov a dodávateľov rôznych druhov a typov týchto produktov, preto odporúčame výber konzultovať s odborníkom. Cena je určite dôležitým faktorom pri každom nákupe, ale treba myslieť na to, že ide o investíciu na niekoľko desaťročí, teda prácu, ktorá sa nevykonáva často, preto je potrebné vyberať opatrne. Čo sa týka samotného výberu farby, ak nechceme zachovať prirodzené odtiene dreva, treba dbať na to, aby odtiene ladili s koncepciou exteriéru a interiéru, keďže okná sú najväčším a najnápadnejším prvkom nielen v každej miestnosti, ale aj na fasáde.
Energetická hospodárnosť bytu alebo domu, v ktorom bývate, je veľmi dôležitá z troch dôvodov: keďže veľkú časť svojho času trávite vo svojom dome, nesmie byť žiadnym spôsobom ohrozené vaše zdravie, náklady na údržbu musia byť také, že si ich môžete dovoliť a v neposlednom rade, negatívny dopad na životné prostredie by mal byť minimálny.
Drevené okná v tomto zmysle na začiatku spĺňajú dve z daných podmienok – sú prirodzené, resp. najlepšie pre mikroklímu, a nemajú negatívny vplyv na vonkajšie prostredie. Zostáva otázka nákladov. Obnovou a opravou starých drevených okien získate nové, ktoré budú mať rovnaké materiálové vlastnosti a vydržia dvakrát tak dlho, takže zostáva urobiť ich „ekonomickými“.
Vďaka modernej priemyselnej výrobe farieb a lakov dnes existujú prostriedky a produkty pre metódy ochrany a zdokonaľovania okien v každom zmysle. Takže nové – a vlastne aj staré drevené výrobky – budú nielen lepšie vyzerať, ale budú aj lepšie. Ide predovšetkým o vylepšenie rámu, nové sklá a silikónové tesnenie. Zabudovaním nového vynálezu – PVC profilu – do starého dreveného rámu sa prakticky získa rám, do ktorého možno umiestniť tepelne izolačné, nízkoemisné sklá najnovšej generácie, čím sa celé okno stáva tepelne efektívnejšie a zvukovo-izolované. Montáž je ukončená silikónovým tesnením, ktoré zaisťuje úplnú nepriepustnosť skla a rámu. Tým sa prakticky zabráni vzniku tepelných mostov, ktoré sú najväčšou príčinou tepelných strát.
Keď vďaka oprave získate vynovené drevené okná, aby vám vydržali čo najdlhšie a splatili, čo ste do nich investovali, mali by ste sa postarať aj o ich čistenie a údržbu. Drevo je náročný materiál a nemožno ho nechať len tak, neošetrené, ako je to pri oknách vyrobených z hliníka alebo plastu.
Pravidelné umývanie a čistenie zvonku aj zvnútra je samozrejmosťou, no treba sa riadiť pokynmi výrobcu, ktorého výrobky boli pri oprave použité. Každý typ náteru, farby alebo laku má špecifickú trvanlivosť a musí sa každých pár rokov obnoviť. Nátery na fasádnej strane treba obnovovať častejšie ako tie na vnútornej, čo je logické, pretože sú oveľa viac zaťažené meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Je potrebné rešpektovať špecifikácie dané výrobcami a ich pokyny a okná budú žiariť ako nové po celé roky.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Renováciu drevených eurookien
Potrebujem očistiť starý nater na eurooknach a vchodových dverach a natrieť nový. 900 € do 1500 €
Renovácia náteru vchodových dverí
Potrebujeme majstra pre renováciu náteru vonkajších dverí. Foto v prílohe. 270 € do 450 €
Výmena tabúl na vchodových dverách
Chcela by som prosím (či je to vôbec možné) vymeniť na vchodových dverách drevených drevené plné tabule za bezpečnostné sklené mliečne tabule. Je tam neskutočná tma stále, pritom je to južná strana a chceme následne meniť aj celú chodbu.
V prílohe posielam foto chodby a dverí a náčrt čo by som chcela vymeniť (žltým)
Ďakujem
450 € do 750 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.