Ceny okien sa líšia podľa vybratého druhu materiálu okenného rámu, rozmerov okna a typu zasklenia. Najlacnejšie sú PVC okná, nasledujú drevené okná, ktoré môžu byť aj o 40 % drahšie ako PVC okná. Kombinácia okenného rámu drevo – ALU sa považuje za najdrahšiu verziu a môže byť v porovnaní s PVC verziou aj o 100 % drahšia. Cena montáže stenového okna bude opäť závisieť od zhotoviteľa, zložitosti montáže, množstva použitého materiálu, rozmerov okenného otvoru a ďalších faktorov. RAL montáž je z energetického hľadiska oveľa kvalitnejšia, ale aj drahšia. Za montáž realizátorovi zaplatíte v priemere 50 až 130 EUR.
Komu zveriť montáž okien? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom okien vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Montáž okenných parapetov. Cena za montáž vonkajšieho okenného parapetu do hĺbky 40,00 cm s hrúbkou 3,00 cm s okrajom - teracový parapet. Cena s rozbitím starých existujúcich parapetov, odstránením sute na skládku a oprava omietky v miestach zvýšenia alebo. rozbita starých parapetov.
Montáž okien. Cena za montáž okien so všetkými potrebnými kovaniami, upevňovacími prvkami, ochrannými a tesniacimi materiálmi, ako aj stavebné spracovanie vnútorných špaliet.
Cena mramorovej vnútornej parapety. Cena za mramorové vnútorné parapety, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za plastové vnútorné parapety. Cena za vnútorne plastové parapety, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže
Montáž okna. Cena za RAL montáž s inštaláciou vnútorných a vonkajších tesnení a tiež medzipriestorov. Cena je za aktuálny meter.
Cena za vnútorný parapet z HPL laminátu. Cena vnútorného parapetu z HPL laminátu, štandardná hrúbka 2 cm.
Cena za vnútorný parapet z umelého kameňa. Cena vnútorného parapetu z umelého kameňa, štandardná hrúbka 2 cm, bezmontáže.
Cena za vonkajší ALU parapet. Cena za vonkajší ALU parapet, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za vonkajší okenný parapet z umelého kameňa. Cena vonkajšieho okenného parapetu z umelého kameňa, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za vonkajší žulový parapet. Cena za vonkajší žulový parapet, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Cena za žulové vnútorné parapety. Cena žulovej vnútornej parapety, štandardná hrúbka 2 cm, bez montáže.
Bez ohľadu na to, či ide o okná plastové, nerezové, hliníkové alebo drevené, kvalita a správna montáž okien je kľúčová. Dôležité je, aby styk okna so stenou bol čo najlepšie utesnený, bez ohľadu na to, či ide o montáž nových okien pri novostavbe alebo opravu existujúcich okien. Nesprávna montáž vedie k zlému tesneniu, čo následne znamená väčšie tepelné straty, vyššie náklady na vykurovanie a kondenzáciu počas chladných mesiacov. Tomuto všetkému sa dá predísť odbornou montážou okien, ktoré potom budú slúžiť svojmu účelu dlhé roky.
Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre úplne nové okná alebo pre opravu existujúcich, je kľúčové, aby ste pred objednávkou ich výroby alebo opravy presne určili rozmery stavebného otvoru, do ktorého budú nové okná osadené. Meranie musí vždy vykonať ten, kto bude nové okná robiť! Ak ide o firmu, firma musí poveriť zodpovednú osobu meraním okenných otvorov. Ak ide o súkromného remeselníka, musí prísť osobne a všetko dobre premerať. Meranie by ste nemali vykonávať Vy (môžete ho vykonať až neskôr, pre overenie), nakoľko za prípadné nevhodné rozmery nového okna zodpovedá ten, kto meranie vykonáva. Bez ohľadu na to, kto vyrobí okno, ktoré sa do otvoru vôbec nehodí (firma alebo remeselník), musí na vlastné náklady vyrobiť nové okno. Je preto kľúčové, aby ste vždy požadovali, aby rozmery okenných otvorov na stavbe zmeral zhotoviteľ!
Pred začatím montáže okien firma, u ktorej ste si objednali výmenu okien, vyšle svoj montážny tím, ktorý vykoná ochranu priestoru, v ktorom sa práce (montáž nových okien) budú vykonávať. Ak ste si montáž okien objednali u remeselníka, musí tieto práce vykonať osobne alebo môže poslať niektorého zo svojich učňov, aby tieto práce vykonal. Pred inštaláciou je potrebné chrániť celú podlahu miestností, ktoré vedú do priestorov, kde budú práce prebiehať, pretože realizátori týchto prác budú chodiť po dome v obuvi, chrániť treba aj steny v bezprostrednej blízkosti a kusy nábytku. Nábytok je najlepšie z miestnosti odstrániť alebo aspoň dočasne premiestniť do inej miestnosti, ak túto možnosť máme – zabezpečíme tak, že pri montáži a prenášaní nikto nemôže okno poškodiť. Ochrana priestorov sa zvyčajne robí minimálne jeden deň pred začiatkom montáže, keďže to trvá pomerne dlho a v deň montáže musí byť všetko pripravené.
Ďalším krokom pri montáži okien je odstránenie alebo demontáž existujúcich, starých okien a dverí. Ak ich vymeníme za nové, dodávateľ staré okná a dvere odvezie do veľkoobjemového odpadu a ak ich chceme obnoviť, odvezie ich do svojej dielne. Demontáž existujúcich okien a dverí zvyčajne vykonáva dodávateľ, ktorý vykonáva montáž nových okien a dverí.
V deň montáže inštalatéri najskôr privezú príslušné kusy na miesto montáže. To znamená, že tie prvky, ktoré patria do jednotlivých otvorov, budú položené pod jednotlivými okennými otvormi, do ktorých budú neskôr skutočne osadené.
Montáž začína umiestnením okna do stavebného otvoru v stene. Zhotoviteľ musí najskôr skontrolovať, či okno do existujúceho otvoru pasuje. Môže sa stať, že rozmery otvoru neboli presne zmerané, okno môže byť príliš veľké a vôbec sa do otvoru nezmestí, alebo môže byť príliš malé a nedá sa dobre utesniť. V tomto prípade je zodpovedný ten, kto vykonal meranie, teda firma, u ktorej sú okná objednané – musia ich ihneď vymeniť za nové, vhodné okná. Následne laserovým metrom určíme výšku, uhol a hĺbku osadenia okna, čo závisí aj od zvoleného spôsobu montáže. Až keď určíme presnú polohu okna v otvore, môžeme začať s montážou.
Keď sme spokojní s určitou polohou okna, začneme okno fixovať k podkladu, teda k okolitým stenám. Okno sa upevňuje tak, že sa do stien najskôr naskrutkuje rám, na ktorý sa následne pripevní krídlo okna. Keď máme na priskrutkovaných rámoch pripevnené okenné krídlo, nasleduje montáž ďalších okenných prvkov, napr. tienenie, žalúzie a okenné dosky.
Po namontovaní okna nasleduje čistenie. Okenný rám a okenné sklo budú zaprášené, preto je potrebné ich pred použitím dobre očistiť (umyť) – z vonkajšej aj z vnútornej strany. Ochranný materiál, ktorým zhotoviteľ chránil priestory, v zásade odstraňuje a likviduje zhotoviteľ sám, pretože je to súčasť nákladov na jeho službu. Dodávateľ by mal priestory pred odchodom a po odstránení ochranného materiálu povysávať. Aby ste si boli úplne istí, čo je súčasťou prác súvisiacich s montážou okien, odporúčame vám podrobne sa o tom informovať a potom sa rozhodnúť pre variant montáže, ktorý vám najviac vyhovuje. Či teda dodávateľ urobí všetky úkony týkajúce sa montáže okien sám, alebo zaplatíte iba montáž a ostatné úkony vykonáte sami.
Po dokončení montáže vám odporúčame vykonať spolu s montážnikom kontrolu všetkých inštalovaných prvkov a uistiť sa, že sú všetky technicky správne, že sú dobre utesnené a že sú nainštalované v správnych polohách. Ak spozorujete nezrovnalosť, je ideálny čas ihneď po dokončení na ňu upozorniť a požiadať o reklamáciu alebo opravu chyby. Pri kontrole namontovaných okien dáva zhotoviteľ objednávateľovi aj pokyny na správne používanie a údržbu.
Klasická montáž okna znamená, že medzera medzi oknom a stenou je vyplnená polyuretánovou penou (PU). To znamená, že sa môže stať, že úplnú vzduchotesnosť jednoducho nedosiahneme a dovnútra bude prenikať studený vonkajší vzduch, čo môže spôsobiť vlhnutie izolácie inštalovanej okolo okien, urýchliť jej opotrebovanie a znížiť funkčnosť. Všetko uvedené postupne vedie k vyšším mesačným nákladom na vykurovanie a problém môže vzniknúť aj nevhodnou mechanickou montážou okenného rámu na nosnú konštrukciu, čo následne vedie k zveseniu okna, ktoré vedie k zle utesnenému spoju medzi krídlom a okenným rámom.
Ďalší spôsob montáže okien je montáž pomocou slepých rámov, ktorá má mnoho výhod. Ide o montáž okien na miesto po dokončení iných stavebných prác. To znamená, že sa okná montujú, keď sú už osadené okenné dosky a urobené vnútorné a vonkajšie omietky, teda keď je už hotová vonkajšia fasáda. Výhodou tohto spôsobu montáže je, že sa vyhneme poškodeniu, ktoré by mohlo vzniknúť pri dokončovacích prácach. Dôležité však je, aby boli všetky murárske práce hotové a všetky použité materiály vysušené skôr, ako začneme s montážou okien. Slepý rám ponúka dodatočnú vrstvu izolácie na fasádnej strane okna, čo znižuje mesačnú spotrebu energie. Montáž okien pomocou slepých rámov je rýchla, práca je čistá, takže ostatné práce na stavbe môžu pokračovať rýchlo a bez problémov. Odporúča sa najmä na montáž drevených okien.
Zlatým štandardom montáže okien je dnes štandard RAL. Pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov je to dokonca povinný spôsob montáže okien, nakoľko pomáha žiadať o dotáciu z EKO fondu na drevené a hliníkovo-drevené okná. Ide o montáž okien s trojitým tesnením, ktoré absolútne zabraňuje vzniku prípadných tepelných mostov. Pri obnove a rekonštrukcii starých domov sú najväčším problémom predovšetkým tepelné mosty. Montáž okien RAL je proces utesnenia všetkých medzier na princípe, že zvnútra je tesnenie lepšie ako zvonku, pretože teplo z interiéru do okolia ťažšie preniká. Zároveň je umožnený prechod pary z priestoru von, ale nie naopak, para nemôže prichádzať zvonku dovnútra.
Trojité tesnenie podľa systému montáže RAL sa dosiahne vzduchotesnou vnútornou parozábranou, vonkajšou vodotesnou, ale paropriepustnou zábranou a stredovou tepelnou izoláciou. Aby bola táto nepriepustnosť úplná, zhotoviteľ používa pri tesnení špeciálne viacúčelové pásky, ktoré slúžia ako parozábrana, zabraňujú prenikaniu vody, ale umožňujú prestup vodnej pary. Takto sa dosiahol želaný výsledok: cez medzery nič neprefukuje, voda na vnútornej strane okna nekondenzuje, čím sa bráni tvorbe plesní na stenách a vytvára sa príjemné a kvalitné prostredie na bývanie. Jednou z najväčších výhod tohto typu montáže, pri ktorej sa namiesto polyuretánovej peny používa viacúčelová páska, je ich väčšia elasticita a rozťažnosť, ako aj úplné prispôsobenie sa rámu okna, ktoré pena neposkytuje.
Mnohokrát ľudia uprednostňujú rekonštrukciu pred kúpou nových okien. Toto je obzvlášť dobrá voľba, pokiaľ ide o staromestské byty alebo staršie vily, kde staré drevené okná skutočne vyrážajú dych. Ak by ste ich vymenili za nové, hliníkové alebo plastové okná, riskovali by ste zničenie kompletného imidžu domu. Okrem kompletnej výmeny sa v prípade rekonštrukcie domu či bytu môžete rozhodnúť aj pre suchú rekonštrukciu. Ide o proces, pri ktorom sa odstránia existujúce okenné krídla a vymenia sa rámy. Ak je celá práca vykonaná starostlivo a s patričnou opatrnosťou a remeselnou zručnosťou, netreba sa báť žiadneho poškodenia. Treba mať na pamäti, že drobné poškodenia okolo okien sú pri renovácii okien takmer nevyhnutné, no vždy sa dajú ľahko a rýchlo opraviť omietnutím alebo v horšom prípade zamaskovať doskami Knauf.
Tak ako pred montážou okenného krídla treba zmerať okenný otvor, treba vymerať aj priestor pre okennú dosku. To opäť urobí ten, kto má na starosti jej montáž. Na oboch stranách otvoru treba pridať ďalšie 2 – 3 cm dĺžky, nakoľko parapety by mali siahať niekoľko centimetrov pod omietnutú stenu. Okrem toho treba pridať ďalšie 4 cm na šírku, pretože parapetové dosky vždy presahujú trochu cez okraj.
Pred trvalým pripevnením okennej dosky najlepšie je ceruzkou označiť presnú polohu. Stred dosky a stred okna či okenného rámu musíme označiť, pretože tieto dva body musia byť zarovnané, ak chceme, aby všetko ako celok dobre vyzeralo. Ako podklad pre parapety sa zvyčajne používa polystyrén alebo PUR pena.
PUR pena alebo polyuretánová pena je prostriedok na vyplnenie medzier na zadnej strane okennej dosky ako aj z jej ľavej a pravej strany, v strede sa vypĺňa každých 10 centimetrov. Doska sa potom vloží podľa vopred označených bodov tak, aby bola v osi so stredom okenného rámu, tiež podľa požadovaného sklonu dosky. Ak ide o vnútornú okennú dosku, tá môže byť rovná, ale ak ide o vonkajšiu okennú doska, mala by byť o niekoľko stupňov naklonená, aby z nej mohla odtekať dažďová voda. Sklon sa vždy určuje pomocou vodováhy.
Pri montáži sa môže stať, že PUR pena rozšíri svoj objem natoľko, že začne dosku dvíhať, tým sa stratí požadovaný sklon. Ak k tomu dôjde, musíme dosku odstrániť a odrezať penu, potom dosku znova nainštalovať a doplniť spoje medzi doskou a susednými stavebnými prvkami.
Aby bola okenná doska naozaj stabilná a pevne stála na podklade, možno ju prilepiť lepidlom alebo maltou. Ak sa použije lepidlo, nanáša sa bodovo každých 5 až 10 cm a potom sa doska upevní v správnej polohe vzhľadom na os rámu okna. Ak je parapet lepený maltou, naneste ju rovnomerne po celej ploche, a potom dosku vložte na miesto.
Cena montáže okien závisí od zhotoviteľa, zložitosti montáže, množstva použitého materiálu, rozmerov okenného otvoru a ďalších faktorov. RAL montáž je z energetického hľadiska oveľa kvalitnejšia, ale aj drahšia. Za montáž realizátorovi zaplatíte v priemere okolo 50 až 130 EUR.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Výmenu dreveného okna za väčšie okno plastové
Potrebujeme majstra pre výmenu dreveného okna za väčšie okno plastové v podkroví domčeka. Fotky v prílohe. Okno mám, potrebujem roletu alebo okenicu. 360 € do 600 €
Osadiť parapety
Máme osadené okná a potrebujeme dorobiť parapety. 540 € do 900 €
Osadiť vonkajšie parapety
Potrebujem osadiť vonkajšie parapety. 270 € do 450 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.