Cena látkových roliet je závislá od veľkosti zatienenej plochy, zvolenej látky roliet, materiálu závitovej rolovacej tyče, dekorácie tienenia a samozrejme od výrobcu. Cena priesvitnej interiérovej látkovej rolety sa začína od 26,50 EUR/m2, za textilnú roletu s rôznymi dodatočnými vzormi zaplatíte 35,50 EUR/m2, screenová roleta na zatemnenie stojí približne do 32 EUR/m2.
Komu zveriť výrobu alebo obstaranie látkových roliet? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom látkových roliet vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Väčšina architektov a odborníkov na interiérový dizajn sa zhoduje v tom, že žiadny dom, nielen v estetickom, ale aj funkčnom zmysle, nie je úplný bez vhodnej ochrany sklenených povrchov. Rôzne druhy tienenia, ale aj koberčeky či prikrývky a vankúše sú nielen poslednými detailmi, ktoré menia obytný priestor na osobný, ale vo veľkej miere ovplyvňujú aj komfort pobytu v interiéri. Správne namontované tienenie dokáže ušetriť nemalé peniaze za klimatizáciu, pretože v lete zabraňuje prehrievaniu a v zime funguje ako dodatočná vrstva izolácie.
Látkové rolety, resp. screenové rolety na zatemnenie, v posledných rokoch získavajú na popularite, sú čoraz obľúbenejšie, mnohí volia tento typ tienenia namiesto klasických žalúzií. Ide o skutočne moderné varianty, tienenie, ktoré je možné namontovať zvonka alebo zvnútra na všetky typy presklenia, resp. všetky typy okien, dverí, sklenených alebo panoramatických stien. Spôsoby ich použitia, ich štruktúra, textúry, materiály, tvary a farby, ktoré na trhu dostať, sú rôznorodé a početné. Hlavnou vlastnosťou tohto typu vnútorného tienenia je, že prepúšťajú svetlo, no znižujú vyhrievanie priestoru. Vzniku nechcených odleskov a odrazov v miestnostiach bráni špeciálny druh materiálu, z ktorého sú vyrobené, ktorý zároveň ničím nebráni vo výhľade von. Práve kvôli tomu, že ide o pestrý výber, je potrebné dobre sa informovať. Odporúčame pri kúpe nechať si poradiť od odborníkov.
Látkové rolety sú menej známe a rozšírené ako interiérové žalúzie, ktoré sú už desaťročia veľmi obľúbené a známe. Od žalúzií ich ľahko rozoznáte podľa toho, že sú vyrobené z jedného kusu materiálu, ktorý po úplnom spustení pripomína veľké kinové plátno („screen“). Žalúzie sú zložené z početných horizontálne uložených pásov alebo lamiel, spravidla štandardizovaných šírok, plných alebo plochých, navzájom pospájaných pásikmi, retiazkami alebo šnúrkami v závislosti od modelu a typu. Žalúzie sa navyše skladajú do puzdra zapadnutím do seba, rolety sa navíjajú na rolovaciu tyč, ktorá je upevnená v boxe, ako klasické rolety.
Látkové rolety postupne začínajú dominovať, stávajú sa čoraz obľúbenejšími. Existuje viacero dobrých dôvodov, prečo sa oplatí investovať do tohto typu tienenia.
Prvým je určite to, že mnohé moderné stavby s množstvom presklených plôch esteticky vyzerajú oveľa lepšie bez starých typov tienenia, ktoré by vyzerali nepekne. Látkové rolety sú pomerne jednoduché, nenápadné a redukované a ako také sú oveľa vhodnejšie pre nové architektonické a dizajnérske tendencie a trendy, napr. pre minimalizmus, pretože neodvádzajú pozornosť pozorovateľa od iných aspektov interiéru.
Druhý dôvod je čisto praktický, aj keď nemenej dôležitý: látkové rolety sa vyrábajú v rozmeroch oveľa väčších ako žalúzie a vo väčšom počte farebných odtieňov. Tretí dôvod súvisí s funkčnosťou: ľudia si čoraz častejšie vyberajú látkové rolety pre ich výnimočné zatemňovacie vlastnosti, ktoré nemožno porovnať so žiadnym typom žalúzií. Medzery medzi jednotlivými lamelami nikdy neumožňujú úplné zatemnenie, bez ohľadu na to, aké sú malé, zatiaľ čo s látkovými roletami taký problém nie je. Čiastočné alebo úplné zatemnenie je absolútne možné, pretože látkové rolety sú vyrobené z jedného kusu materiálu, bez ohľadu na rozmery.
Pokiaľ ide o teplo a svetlo počas letných dní sú časté problémy s prehrievaním budov a oslnením interiéru, ktoré sa ľudia snažia riešiť rôznymi spôsobmi. Namiesto rôznych typov závesov a roliet alebo oveľa drahšej klimatizácie je racionálnejšie a oveľa lacnejšie včas naplánovať a namontovať kombináciu komplementárnych typov tieniacej techniky, ktorá umožňuje vytvoriť príjemné prostredie a udržiavanie optimálnej úrovne mikroklímy. Látkové rolety sú bariérou, ktorá bráni prenikaniu tepla do interiéru. Vďaka takémuto druhu tienenia je možné výrazne znížiť náklady na vetranie priestoru v závislosti od veľkosti okenných otvorov, orientácie fasády a výberu tkaniny použitej na výrobu roliet. Ďalšou výhodou látkových roliet je, že zabraňujú prechodu až 95 % UV lúčov.
Ak máte záujem o kúpu látkových roliet a nie ste si istí, aký typ vybrať, navštívte niektoré salóny. Na trhu je veľa výrobcov a dodávateľov, sortiment je široký, zdanlivo neobmedzený, cenové rozpätie veľké. Predtým, ako pôjdete nakupovať, je potrebné zvážiť niekoľko základných praktických otázok: prečo vôbec potrebujete tienenie – aby ste sa chránili pred slnkom alebo zvedavými očami susedov či okoloidúcich? Chcete tienenie pevné alebo mobilné? Bezfarebné alebo farebné? Ak chcete farebné, ktorú farbu zvoliť? Potrebujete tienenie pre všetky sklá alebo len niektoré?
Keď to máte vyriešené, záväzne si zmerajte otvory v stene - teda nielen sklá, okná či dvere, na ktoré látkové rolety obstarávate, ale aj šírku od jednej bočnej steny k druhej, a to v troch bodoch (keďže nikde nie sú steny ideálne rovné) a potom aj výšku od podlahy po strop. Aby ste to mali jednoduchšie, urobte si náčrt a zapíšte si všetky rozmery. S predávajúcim si tak ľahšie porozumiete. Ak sa rozhodnete najať špecializovaného výrobcu alebo dodávateľa, skica mu pomôže získať ucelenú predstavu o tom, čo potrebujete.
Na našom portáli nájdete množstvo výrobcov a dodávateľov. Ich ponuky si budete môcť jednoducho porovnať. Pozrite si fotografie a komentáre používateľov. Tým, ktorých si vyberiete, pošlite dopyt a stačí si už len vybrať vyhovujúcu ponuku. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom tak nájdete to, čo hľadáte.
Takmer všetky typy tohto druhu tienenia majú v závislosti od modelu box, do ktorého sú zrolované. Klasické žalúzie sa pohybujú potiahnutím retiazky alebo šnúry, zatiaľ čo látkové rolety majú navíjaciu tyč ukrytú v boxe namontovanom na stene nad oknom. Box je určený na ochranu tienenia pred poškodením a inými vplyvmi, pričom celý mechanizmus pôsobí kompaktne a esteticky. Ak si vyberiete model s motorom na automatické zdvíhanie a spúšťanie, ten bude skrytý v boxe.
Existujú modely tohto druhu tienenia, ktoré sú vyrobené bez boxu a celý mechanizmus pohybu roliet je úplne odkrytý a viditeľný. Navíjacia tyč látkových roliet je väčšinou hliníková, takže sa skvele hodí do interiérov inšpirovaných industriálnym, futuristickým či high-tech štýlom, kde sú žiadúce technické detaily. Aj tieto varianty látkových roliet môžu byť s manuálnym alebo automatickým mechanizmom, ktorý je napojený na jednotný riadiaci systém v inteligentných domoch. V praktickom zmysle je výhodou týchto modelov, že sa dajú namontovať na samotný rám okna alebo dverí, na stenu nad nimi alebo na strop. To znamená, že ak sa nemontujú spolu s oknami, je možné zvoliť si dodatočne najpriaznivejšiu možnosť a namontovať tienenie s minimom montážnych prác.
Materiály, teda látky na rolety sa líšia hustotou tkania, ktorá v priestore vytvára úplne iné efekty. Čím hustejšie je tkanie, tým menej svetla tkanina prepustí a zároveň viac bude chrániť pred zvedavými očami susedov alebo okoloidúcich. Materiál, ktorý sa používa na výrobu látkových roliet, je odolný voči UV žiareniu, takže jeho farba na slnku nevybledne. Presnejšie povedané, materiál je vyrobený zo špeciálnych sklenených vláken, je nehorľavý, trvácny a odolný voči rôznym podmienkam, má dlhú životnosť. Ak zvolíte priehľadné látkové rolety, bude to vyzerať, že tam vôbec nie sú.
Na plné zatemnenie sa používajú látkové rolety vyrobené z tkaniny, ktorá prepúšťa menej ako 1 % svetla. Takéto tienenie odráža viac ako 99 % slnečného svetla. To znamená, že látková roleta neprepúšťa do interiéru takmer žiadne svetlo. Takéto rolety sa používajú v spálňach, pretože úplne zatemňujú miestnosť aj počas najslnečnejších dní a poskytujú kvalitný spánok. Je však jasné, že úplné zatemňujúce látkové rolety však nie sú vhodné na použitie v obytných priestoroch. Hoci veľmi dobre blokujú priechod slnečného svetla, neumožňujú nám pozerať sa von. Ak chcete mať tienenie, ktoré sa dá počas slnečných dní a letných horúčav stiahnuť bez toho, aby bránilo výhľadu cez okno, odporúča sa kombinácia dvoch typov tienenia. Z vonkajšej strany by mala byť nainštalovaná tieniaca roleta, určená predovšetkým na ochladzovanie miestností a zamedzenie oslnenia, a z vnútornej strany zatemňovacia roleta, ktorá sa spúšťa len vtedy, keď chceme spať.
Ako už názov napovedá, tkaniny na čiastočné zatemnenie prepúšťajú svetlo, ale vo veľmi obmedzenom rozsahu, zvyčajne 5 až 10 %, čo znamená, že odrážajú 90 až 95 % svetla. To, koľko svetla rolety prepustia, závisí najmä od druhu tkaniny a hustoty tkania. Rôzne materiály sú vhodné na rôzne použitie, preto sa na takéto veci treba pred kúpou opýtať. V obývačkách, kde mnohí trávia väčšinu dňa, chceme mať čo najlepší výhľad na okolie. Na takéto použitie sú najvhodnejšie látkové rolety s menším zatemnením. Bez ohľadu na to, aké bude osvetlenie, nedôjde k oslneniu miestnosti a už vôbec nie k prehrievaniu v lete.
Pre tento typ tienenia, ktoré je vyrobené z relatívne tuhého materiálu, sú potrebné špeciálne vodidlá, ktoré tienenie udržia na mieste, t. j. také, ktoré sa pri spúšťaní a zdvíhaní ľahko bude posúvať. Najmä pri väčších rozmeroch látkových roliet je stabilita tkaniny pri pohybe mimoriadne dôležitá, pretože inak by sa rolety mohli „zlomiť“. Vodidlá sú zvyčajne vyrobené z hliníka a vedú od boxu po podlahu. Pri menších rozmeroch tienení (napríklad pri jednokrídlových oknách) nie sú potrebné žiadne vodidlá, nakoľko pre ich stabilitu postačí ťažšia lamela na spodnom okraji tkaniny, ktorá slúži aj na ochranu pred prievanom.
Látkové rolety je možné ovládať dvoma spôsobmi: manuálne (ručne) pomocou kľuky, alebo automaticky pomocou diaľkového ovládača, vypínača alebo telefónu. Pre automatické ovládanie a pohyb je v boxe inštalovaný elektromotor a snímač. Oba systémy majú svoje výhody a nevýhody.
Výhodou manuálneho ovládania pomocou kľuky je, že nepotrebujeme motor, ktorý zaberá veľa miesta v boxe, ktorý musí byť väčší, práve z toho dôvodu nie je možná montáž tienenia s elektrickým ovládaním bez boxu. Samozrejme, ďalšou výhodou je cena, pretože takéto modely sú lacnejšie ako automatizované. Toto prevedenie je vhodné aj pri rekonštrukcii alebo obnove existujúcich budov, keďže do okien nemusí byť vedená elektrina. Ak ide o menšie, jednokrídlové a dvojkrídlové okná alebo pevné sklá, motor spravidla nie je potrebný, pretože tieto látkové rolety nie sú ťažké a pri absencii boxu je väčší aj výber možností montáže.
Najjednoduchšie využitie poskytujú látkové rolety s elektromotorom, ktoré možno ovládať diaľkovým ovládačom, vypínačmi alebo cez smartfón. Výhodou takéhoto ovládania je krátky čas, ktorý potrebujeme na zatvorenie a otvorenie tienení. Stačí stlačiť jedno tlačidlo a tienenie sa začne samo dvíhať alebo spúšťať. Toto je obzvlášť výhodné v domoch s veľkým počtom okien a látkových roliet, kde by manuálne ovládanie trvalo dlhšie. Nevýhodou tohto spôsobu ovládania je elektromotor zabudovaný v boxe, ktorý vzhľadom na svoje rozmery musí byť väčší. Tienenie s elektromotorom nemôže byť bez boxu a v neposlednom rade, vzhľadom na veľkosť a zložitosť celého mechanizmu, ktorým je prakticky celý systém, sú celkové náklady oveľa vyššie.
Čo sa týka údržby, dá sa povedať, že tieto systémy sú nenáročné a jednoduché. Box (puzdro) je najčastejšie vyrobený z hliníka, menej často z plastu alebo dreva, takže stačí pravidelné utieranie prachu. V prípade potreby sa dajú úplne rozobrať, namazať alebo opraviť a potom zmontovať a vrátiť na miesto. Samotná tkanina sa neumýva, ale iba zbavuje prachu. Správne nainštalované a dobre vyrobené látkové rolety z kvalitných komponentov sa vyznačujú odolnosťou a dlhou životnosťou. Výrobcovia na ne poskytujú záruky a ponúkajú servis.
V posledných rokoch sa celý svet rýchlo modernizuje a digitalizuje. Keďže domy nie sú výnimkou, dnes sú k dispozícii „inteligentné inštalácie“, ktoré umožňujú jednoduché, digitalizované ovládanie infraštruktúry domu. Výnimkou nie sú ani látkové rolety, ktoré je možné ovládať cez telefón alebo tablet a nastaviť ich tak, aby sa v určitom čase, podľa nastavených parametrov, samy spúšťali alebo zdvihli. Elektronické ovládanie roliet je možné tiež nastaviť tak, aby senzory reagovali na meniace sa poveternostné podmienky a rolety sa spúšťali a zdvíhali podľa počasia. Je možné naprogramovať dvíhanie a spúšťanie roliet v závislosti od intenzity slnečného svitu počas dňa. Keď sa slnko schová za mraky, tienenie sa zdvihne, a keď sa znova objaví, opäť sa spustí. Takýto spôsob ovládania tienenia je skutočne jednoduchý a čoraz viac žiadaný.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Rolety deň a noc
Potrebujeme rolety deň a noc na každé okno v dome. Keďze sa nenachadzame na SK momentálne, bude ich treba taktiež zmerať a namontovať.
Kontakt cestou daibau správy, zahraničné číslo.
Ďakujem
1800 € do 3000 €
Lišta, v ktorej je uchytená roleta, odpadla s držiaka.
Potrebuýjem firmu pre opravu uchitenej látkovej rolety. 180 € do 300 €
vnútorne rolety ( látkové )
Potrebujem vnútorne rolety ( látkové ) , do salónu aby nebolo vidieť dnu a zároveň tienilo. Na veľké okna , úplne úžastne by bolo keby ste to mohli dôjsť namerať ukázať mi čo je najlepšie v ponuke- čo by sa tam hodilo , a následne urobiť cenovú ponuku
Dakujem
810 € do 1350 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.