Cena osvetlenia v dome i mimo neho, je podmienená počtom svietidiel a typom svetiel, ktoré budú nainštalované. Cena montáže svietidiel záleží od ich vlastností, či sú podomietkové, nadomietkové alebo závesné. Vzhľadom k nízkej cene a dlhej životnosti sú stále obľúbenejšie LED svietidlá. Vonkajšie osvetlenie je drahšie, pretože si vyžaduje dodatočnú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Montáž svetiel a inštaláciu zverte elektrikárovi so skúsenosťami a kvalitnými referenciami. Minimálna hodinová sadzba elektrikára je 15 EUR a k tejto cene ešte treba prirátať náklady na inštaláciu. Cena montáže stredne náročného stropného svetla do výšky 300 cm, bez dodávky je približne 20 až 35 EUR/komplet.
Komu zveriť projektovanie osvetlenia vášho príbytku a jeho montáž? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným svetelným dizajnérom alebo elektrikárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za LED pásky. Cena LED pásov s vysokým jasom, bez montáže.
Cena za LED pásiky.Cena za LED pásiky s nízkou svietivosťou, bez montáže.
Teplota svetla sa vyjadruje v kelvinoch (K) a väčšina domov má žiarovky s hodnotou od 2000 K do 6500 K. Teplota svetla sa pohybuje v rozsahu od 1000 K do 10 000 K, neutrálne tóny sú od 4000 K do 4100 K. Teploty svetla pod 4000 K sú teplejšie a teploty nad 4100 K sú chladnejšie.
2000 K teplé svetlo – veľmi teplé tóny, podobné zlatej žiare zapálenej sviečky.
2700 K teplé mäkké svetlo – jemné, príjemné svetlo, ale nie také silné ako svetlo sviečok. Toto je zvyčajne populárna voľba v interiéri kvôli teplu a lichotivému efektu.
3500 K žiarivejšia biela – s prímesou žltej farby pre lepšiu estetiku.
4100 K neutrálna biela – čisto biela, bližšie k neutrálnej hodnote, žiadne modré alebo žlté prímesi.
4500 K denné svetlo – žiarivý, mierne chladný tón, ktorý napodobňuje vzhľad a jas denného svetla.
6500 K mimoriadne jasné denné svetlo – táto teplota mierne svieti a obsahuje modré odtiene.
Aj keď je výber farebnej teploty svetla osobný, predsa máme niekoľko odporúčaní. Mäkké, teplé svetlo je vhodné pre spálne a obývacie izby – na miestach, kde chcete pokojný a príjemný pobyt. Jasné alebo neutrálne biele svetlo je vhodné pre miestnosti, kde je potrebné silné a čisté svetlo, napríklad v kuchyni alebo v kúpeľni, kde je dôležité vidieť detaily. Žiarovky, ktoré napodobňujú denné svetlo, sú zvyčajne vyhradené pre pracovné povrchy alebo pracovné priestory, ako sú garáže, dielne, pivnice alebo suterény.
Lúmen je jednotkou svetelného toku, vyjadruje silu osvetlenia lampy, čo je obzvlášť dôležité pri LED žiarovkách. Čím je lúmen vyšší, tým je žiarovka jasnejšia. Watty označujú množstvo elektriny, ktoré žiarovka spotrebuje, čo je dôležité pre fluorescenčné žiarovky (žiarivky), klasické alebo halogénové žiarovky. Čím vyšší je výkon, tým viac elektriny žiarovka spotrebuje.
Rôzne typy žiaroviek majú rôznu životnosť a použitie, každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Zistite, či sú pre váš príbytok lepšie žiarovky, halogénové žiarovky, žiarivky alebo LED žiarovky.
Tento typ je obľúbenou voľbou kvôli svojej hrejivosti a nízkej cene. Hlavnou slabou stránkou klasických žiaroviek je ich neefektívnosť. Veľká časť energie sa premieňa na teplo, nie na svetlo, a ich priemerná životnosť je 1 000 hodín – oveľa kratšia ako pri väčšine iných typov žiaroviek.
Iný typ žiarovky s približne krátkou životnosťou. Halogénové žiarovky vyžarujú jasné biele svetlo, približnejšie dennému svetlu ako klasická žiarovka. S halogénovými žiarovkami doslova treba robiť v rukaviciach, pretože tuky z vašej pokožky môžu poškodiť sklo, najmä ak je žiarovka horúca.
Sú o 75 % energeticky účinnejšie ako klasické žiarovky s vláknom, vydržia o niečo dlhšie. Fluorescenčné žiarovky (žiarivky) sú tiež k dispozícii v rôznych farebných teplotách od 2700 K do 6500 K. Avšak žiarivky obsahujú stopy ortuti, preto ich treba skladovať oddelene a zabalené; po prehorení ich treba dať na recykláciu. Trvanie: 8 000 a viac hodín. Teplota svetla: 2 700 K až 6 500 K
LED diódy sú zďaleka energeticky najefektívnejšie žiarovky s dlhou životnosťou. Odhaduje sa, že životnosť výrobkov LED je od 25 000 do 50 000 hodín. Aj keď sú drahšie, ale sa investícia oplatí kvôli ich efektivite. Na niektorých modeloch môžete dokonca zmeniť farbu svetla. Trvanie: viac ako 25 000 hodín. Teplota svetla: 2 000 K až 6 500 K.
Všetky inteligentné žiarovky sú LED, ale nie všetky LED žiarovky sú inteligentné. Inštalujte inteligentné žiarovky do existujúceho osvetlenia, aby ste zvýšili energetickú účinnosť. Pomocou diaľkového ovládača alebo aplikácie pre inteligentný telefón môžete ovládať stmievanie, meniť farbu žiarovky alebo nastaviť plán úspory energie. Zabudli ste pred spaním vypnúť kuchynské svetlo? Žiadny problém, vypnite svetlo prostredníctvom telefónu. Pri inteligentných žiarovkách sú počiatočné náklady vyššie, ale investícia sa oplatí rovnako z dôvodu pohodlného používania, ako aj z dôvodu životnosti. Trvanie: rôzne. Teplota svetla: všetky
Aj žiarovky aj svietidlá majú hodnotenie bezpečnosti, ktoré ukazuje, do akého prostredia sú najvhodnejšie, v závislosti od životného priestoru alebo vonkajších poveternostných podmienok a podnebia.
Faktor IP pre suché miestnosti – Tento typ svietidiel a žiaroviek je bezpečný iba pre použitie v uzavretých suchých miestnostiach. Umiestnite ich do miestností bez kondenzácie a vody, ako sú chodby, jedálne alebo obývacie izby.
Faktor IP pre vlhké miestnosti – Tieto svietidlá a žiarovky sú vyrobené z nepriepustných materiálov s dodatočným tesnením, ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti. Sú vyrobené pre miestnosti s parou, vlhkosťou alebo extrémnymi teplotami. Výborné sú pre kúpeľne, sauny, práčovne, šatne a kryté terasy.
Faktor IP pre mokré miestnosti – Svietidlá a žiarovky vhodné pre mokré miestnosti sú tiež vyrobené z nepriepustných materiálov s dodatočným tesnením, ktoré bránia prenikaniu vody. Tieto svetlá sú vhodné na sprchy, záhradné osvetlenie, nekryté terasy, fasády alebo na iné miesta priamo vystavené vode, dažďu alebo snehu.
Ak chcete mať optimálny a príjemne osvetlený byt, dom, záhradu a ďalšie priestory, potom odporúčame nechať plánovanie osvetlenia na profesionálov. Môžu to byť architekti, dizajnéri alebo konzultanti v špecializovaných obchodoch so svietidlami. V každom prípade musí byť práca ponechaná na kvalifikovaných ľudí. Zhotoviteľ elektroinštalácie sa postará o to, aby sa splnili vaše priania, ktoré architekt preniesol na papier.
Zapustené svietidlá sú také, ktoré sú vstavané do stropu, podlahy alebo stien. Tento typ svietidiel je možné inštalovať aj do nábytku. Najčastejšie ide o stropné svietidlá, ktoré sú zabudované do zníženého (zaveseného) stropu. Zapustené svietidlá patria medzi najflexibilnejšie svietidlá. Modely môžu byť subtílne a elegantné alebo honosne zdobené a atraktívne. Zapustené svietidlá sú populárne a vhodné pre nízke aj klenuté stropy, pretože poskytujú rovnomerné množstvo svetla. Použite jedno svietidlo alebo svietidlá kombinujte vo vzdialenosti troch až šiestich metrov, aby ste zabezpečili úplné a rovnomerné osvetlenie miestnosti. Obzvlášť dobre fungujú v kombinácii s visiacimi svietidlami alebo lustrami, ktoré zvyšujú osvetlenie a nenarušujú štýl. Vďaka jednoduchému dizajnu zapustených svietidiel sú obľúbenou voľbou pre kuchyne, obývacie izby, kúpeľne, chodby, terasy, skrine a kuchynské prvky.
Ide o flexibilný spôsob osvetlenia miestnosti viacerými žiarovkami na jednej alebo viacerých koľajniciach. Je navrhnutý tak, aby zdôrazňoval špeciálne charakteristiky priestoru alebo predmetov (obrazy, sochy...) v priestore. Môže však byť použitý ako centrálny alebo pracovný. Svietidlá pre koľajnice alebo pásy sa vyrábajú v nespočetných tvaroch a prevedeniach a nechýba ani príslušenstvo na zmenu smeru a kombinovanie viacerých koľajníc. Ak hľadáte flexibilný spôsob osvetlenia vo vašej domácnosti, potom je tento typ osvetlenia skvelou voľbou. Na koľajniciach je možné žiarovky posúvať a nasmerovať do požadovaného smeru, čo je veľmi užitočné, ak často meníte usporiadanie nábytku v miestnosti alebo byte. Takéto svetlá sa najčastejšie používajú v galériách a priestoroch, kde sú vystavené umelecké diela (obrazy, sochy, fotografie), ale sú veľmi užitočné aj na pracoviskách a v kanceláriách.
Kúpeľňové svietidlá/žiarovky pre zrkadlá
Tieto svietidlá alebo žiarovky sú umiestnené nad a/alebo vedľa zrkadiel v kúpeľni alebo v kozmetickom kútiku. Pomáhajú pri ranných a večerných toaletách, ako je holenie, česanie, čistenie (umývanie) zubov, nasadzovanie (vkladanie) šošoviek, líčenie alebo odličovanie, rovnako ako pri akejkoľvek inej starostlivosti o seba, pre ktorú je dôležité rovnomerné osvetlenie tváre a hornej časti tela.
Nástenné svietidlá
Sú skvelým spôsobom, ako zvýrazniť ostatné svietidlá v miestnosti. Sú užitočné na osvetlenie kútov, postelí, chodieb, obývacích izieb alebo spální a kuchýň. Vyzerajú skvele samy alebo s fotografiami, zrkadlami, krbmi. Majú neobvyklú charakteristiku pôsobiť tradične, ale aj moderne.
Lustre boli po celé storočia centrom miestnosti. Dnes sú rovnako populárne ako kedykoľvek predtým. Okrem krištáľového lustra, ktorý nikdy nebude staromódny, sa objavili lustre v moderných, rustikálnych a iných štýloch. Lustre sa najčastejšie používajú v jedálňach a obývačkách, hoci ich môžete použiť kdekoľvek chcete. Pridajte jeden do predsiene (vstupnej haly) na privítanie hostí, jeden do spálne pre nádych pôvabu a jeden nad vaňou, aby bolo vaše kúpanie luxusnejšie.
Visiace svietidlá visia zo stropu ako náhrdelník s príveskom okolo krku. Sú určené na osvetlenie konkrétnej oblasti alebo priestoru, najčastejšie vodorovnej plochy jedálenského stola. Zvyčajne je jedno svietidlo zavesené na lanku, ale existuje veľa verzií s viac ako jedným svietidlom. Majú flexibilné použitie a inštaláciu, do miestnosti môžete pridať iba jedno svietidlo alebo viac závesných svetiel. Často sa používajú v kuchyniach, na terasách, v jedálňach, kúpeľniach, predsieňach a spálňach. Pri pridávaní ďalších visiacich svetiel, napríklad nad kuchynský ostrov, je dobre, aby vzdialenosť medzi svietidlami bola 50 až 80 cm. Podobne ako lustre, aj visiace svietidlá môžu byť v mnohých rôznych štýloch a veľkostiach.
Lampy s tienidlami sú skvelým riešením, pretože pri renovácii bytu alebo priestoru nemusíte kupovať nové svietidlo, môžete vymeniť iba tienidlo tak, aby vyhovovalo novému štýlu alebo nábytku. Ak chcete doplniť (skompletizovať) kanceláriu, kútik na čítanie alebo spálňu, pridajte stolovú lampu. Rozmýšľate nad novým kobercom alebo farebnou paletou? Jednoducho vymeňte tienidlá. Sú k dispozícii vo všetkých tvaroch, veľkostiach, prevedeniach a štýloch, od podlahových až po stolové lampy. Kombináciou nábytku a osvetlenia vytvoríte atraktívny a funkčný interiér. Možností je neúrekom.
Pre dobré osvetlenie každého priestoru je okrem kvalitných žiaroviek najdôležitejšie ich správne usporiadanie. Najskôr by ste mali premýšľať o činnostiach, ktoré sa budú konať v určitom priestore, v ktorú dennú dobu... Berte do úvahy denné svetlo pre každé z miest a pre každú činnosť (čítanie, varenie, učenie, hranie, relaxácia...). Zároveň nezabudnite, že osvetlenie by malo vytvárať určitú atmosféru.
K dispozícii je vnútorné a vonkajšie osvetlenie a tri hlavné typy osvetlenia:
Ústredné (centrálne) osvetlenie
Pracovné osvetlenie
Dekoratívne osvetlenie
Centrálne osvetlenie je predovšetkým funkčné, aj keď to nevylučuje štýl alebo dekoratívnosť. Počas dňa je v miestnostiach s oknami alebo sklenenými dverami zabezpečené osvetlenie priestoru prirodzeným denným svetlom. V miestnostiach bez okien a v tme túto úlohu preberajú svetlá. Najbežnejším zdrojom centrálneho osvetlenia sú: visiace svietidlá, lustre, svietidlá s tienidlami, stropné a nástenné svietidlá, difúzne svietidlá, reflektory a zapustené svietidlá. Kvalitné ústredné osvetlenie rovnomerne osvetlí celý priestor a nevytvára kontrasty ani tiene. Tento typ osvetlenia vám umožňuje vykonávať domáce práce (vysávanie, čistenie...), a preto je potrebný vo všetkých miestnostiach. Ústredné osvetlenie zvyčajne zahŕňa teplé farby svetla, ktoré pôsobia príjemnejšie ako chladnejšia alebo neutrálna biela farba, ktorá je vhodnejšia do pracovných a technických miestností.
Pre rôzne pracovné procesy je potrebné špecifické pracovné osvetlenie. Kuchyňa je miesto na prípravu jedla, v obývacej izbe sa väčšinou pozerá televízia, v spálni možno čítať pred spaním; v kancelárii sa pracuje na počítači alebo píše; v dielňach sa vyrábajú a opravujú predmety... Pre každú z týchto činností je potrebné vhodné osvetlenie, rovnako dôležité však je, aby lampa bola na správnom mieste. Pracovné osvetlenie zvyčajne znamená osvetlenie pracovnej plochy (jedálenského, kuchynského alebo pracovného stola, pracovnej dosky atď.), preto je dôležité lampu umiestniť vedľa alebo pred používateľa. Týmto spôsobom sa zabráni vytváraniu tieňov, čo uľahčuje prácu, ale zároveň chráni pracujúceho pred možnými úrazmi.
Najbežnejším zdrojom pracovného osvetlenia sú: smerové visiace svietidlá, visiace LED pásy s difúzormi, stolové (reflektorové) svietidlá, LED pásy pod závesnými prvkami. Osobitná pozornosť by sa mala venovať svetlu na čítanie. Ak sa rozhodnete pre lampu s tienidlom, jej dolná hrana by mala byť v línii očí, keď zaujmete polohu na čítanie. To zaisťuje optimálne osvetlenie povrchu, z ktorého čítate, a zároveň zabraňuje oslneniu, ktoré obťažuje oči a môže spôsobiť nepríjemné pocity a bolesti hlavy.
Základné pravidlo pre pracovné osvetlenie je, že musí poskytovať dvakrát toľko svetla ako ústredné svetlo. Pri čítaní je optimálne osvetlenie od 300 do 500 luxov a pri ústrednom osvetlení od 100 do 150 luxov.
Dekoratívne osvetlenie je určené pre tie objekty alebo prvky priestoru, ktoré chcete zdôrazniť. Môžu to byť neobvyklé textúry stien, drevené strešné trámy, obrazy alebo sochy, izbové rastliny, záclony... Vytvára sa tak atmosféra a zaujímavá živá hra svetla, ktorá upúta pozornosť a nasmeruje pohľad. V skutočnosti by dekoratívne osvetlenie nemalo byť praktické, malo by zdôrazňovať charakter a krásu priestoru. Samozrejme, pri správnom plánovaní je veľmi možné kombinovať dekoratívne a ústredné a dokonca aj pracovné osvetlenie. Pomocou jedného svietidla môžete dosiahnuť všetky tri efekty, ako aj lepšiu energetickú účinnosť a nižšie náklady.
Pokiaľ ide o vonkajšie osvetlenie, je predovšetkým dôležité, aby bolo bezpečné. Vonku sú svetlá vystavené vplyvom poveternostných podmienok (dážď, sneh, vlhkosť, soľ...), poškodeniu a znečisteniu. Stupeň ochrany svietidla označuje faktor IP. Viete, aký faktor IP by malo mať vonkajšie osvetlenie?
Rozmanité druhy vonkajšieho osvetlenia sú s rozvojom nízkonapäťového osvetlenia a LED technológie čoraz prístupnejšie. Uistite sa však, že to, čo kupujete, má vhodný faktor IP v závislosti od toho, kam svietidlá umiestnite a ako ich použijete. Rôzne inštalácie a umiestnenia vyžadujú rôzne hodnoty IP. Vezmime si napríklad IP 65. Prvá číslica označuje stupeň ochrany proti úderom (nárazom), ktoré daná žiarovka má, a druhá číslica ukazuje jeho vodotesnosť. Čím vyššie sú čísla, tým vyššia je ochrana. Obidve čísla sú rovnako dôležité, preto by ste ich mali brať do úvahy pri nákupe. Prečo vonkajšie a vnútorné osvetlenie vyžaduje rôzne hodnoty IP? Vonkajšie svietidlá môžu prísť do kontaktu s rôznymi látkami a vplyvmi a v každom prípade sú im fyzicky viac vystavené ako vnútorné. To znamená, že z bezpečnostných dôvodov je potrebné zabezpečiť primeranú ochranu, aby sa zabránilo poškodeniu svietidla a čo je dôležitejšie, chrániť ľudí pred úrazom elektrickým prúdom a zranením.
Pokiaľ ide o štandardné záhradné svietidlá, ako sú napríklad svietidlá pri príjazdovej ceste alebo vedľa chodníčka, zamerajte sa na značku IP 44 alebo vyššiu. Hodnotenie „4“ znamená, že vaše svetlá budú chránené pred postriekaním alebo silným kontaktom s vodou, a zároveň budú chránené pred všetkými fyzickými kontaktmi s predmetmi. Podlahové a terasové svetlá vyžadujú vyššiu úroveň ochrany, pretože sa po nich často chodí a sú umývané. Hľadajte svietidlá s faktorom IP 65 a vyšším, ktoré chránia svietidlá pred prachom, škodlivými usadeninami a inými kontaktmi. Takéto vysoké hodnotenie faktora IP ochráni vaše svietidlá pred prúdmi vody, čo umožní umývanie vonkajších podláh a terás pod prúdom bez rizika poškodenia svetiel alebo náhodného úrazu elektrickým prúdom. Ak osvetľujete rybníky, fontány alebo bazény, budete musieť inštalovať svetlá s minimálnym stupňom ochrany IP 68. To zaisťuje, že podvodné osvetlenie je nízkonapäťové, správne vodotesné a schopné odolávať vyššiemu tlaku okolia.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Zlozit a zavesit luster 2x
Potrebujem zlozit a zavesit luster 2x. Foto v prílohe. 360 € do 600 €
Montáž stropného svietidla
Potrebujem elektrikára pre montáž stropného svietidla s ventilátorom. 180 € do 300 €
Oprava svetla v kupelke
Potrebujem opravit svetlo v kupelke podla vsetkeho zly kontakt. 90 € do 150 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.