Koľko stojí ústredné kúrenie? Ak chceme minimalizovať náklady na vykurovanie, je nutné zvoliť optimálny systém kúrenia. Je nutné vziať do úvahy polohu vášho domu, jeho veľkosť, hrúbku izolácie, vzduchotesnosť, dostupnosť, cenu energií a samozrejme cenu vykurovacieho systému. Tieto informácie najjednoduchšie získate zhotovením energetického certifikátu. Na základe výsledkov si potom ľahšie vyberiete optimálny vykurovací systém, či už to bude pec na drevo, tepelné čerpadlo alebo infra panel.
Komu zveriť montáž vykurovacieho systému? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom vykurovacích systémov a odborníkom na vykurovanie vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za montáž radiátora a rozvod AL-plast potrubia a kovania.
Cena za montáž olejového alebo plynového kotla s pretlakom, výkon do 30kW.
Cena za montáž expanznej nádoby.
Cena za posunutie radiátora s zmrazením potrubia.
Moderné vykurovacie technológie podporujú úsporu energie a šetrnosť k životnému prostrediu.
Moderné vykurovacie technológie podporujú úsporu energie a šetrnosť k životnému prostrediu. Pred rozhodnutím o najvhodnejšom spôsobe vykurovania si musíme položiť otázku, koľko tepla potrebujeme? Potreba tepla sa líši od človeka k človeku. Pri rovnakej izbovej teplote sa už jeden môže potiť a druhý sa môže triasť od chladu. Pocit tepla v miestnosti ovplyvňujú aj použité materiály, objem miestnosti, relatívna vlhkosť v miestnosti, prievan atď. Všeobecný rozsah vhodných teplôt v obývacej izbe je však 19 až 23 stupňov Celzia. Výskumy ukazujú, že ľudia sa cítia najlepšie, keď sa teplota vzduchu pohybuje okolo 22 stupňov Celzia.
Ústredné kúrenie je systém založený na ohreve vode v ústrednom ohrievači. V ohrievači sa voda ohrieva a stáva sa teplou a ľahšou a prenáša sa do rôznych miestností domu pomocou potrubí, ktoré spájajú kotol a radiátory alebo iné vykurovacie zariadenia. Voda sa potom ochladzuje v potrubiach a radiátoroch, stáva sa ťažšou, a preto sa vracia späť do zariadenia ústredného kúrenia, kde sa znovu ohrieva. Ak nie je možné zabezpečiť prirodzenú cirkuláciu horúcej vody, môže sa použiť nútená cirkulácia pomocou cirkulačného čerpadla. Systém ústredného kúrenia pozostáva z:
- kotol alebo pec ústredného kúrenia,
- vyhrievacie telesá - radiátory, podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie,
- systém rozdeľovania vytvorený medzi sebou a rúrkami pripojenými k bojleru,
- rozšírenie alebo expanzná nádoba.
Pece alebo teplovodný kotol poskytuje dostatočnú tepelnú energiu na vykurovanie, ktoré sa potrubím prenáša do rôznych miestností domu alebo bytu. Pece vyrábajú tepelnú energiu pomocou rôznych druhov palív. Kachle s vykurovacím olejom, plynom, elektrickou energiou a tuhými palivami (uhlie, drevo, pelety ...) sú bežné. Na trhu sú tiež k dispozícii kombinované pece so špeciálnymi prispôsobenými krbmi pre rôzne druhy palív. Kachle dnes často umožňujú aj pripojenie na solárne vykurovanie.
V našej krajine predstavuje vykurovanie značné náklady, pretože musíme vykurovať priestory takmer 200 dní v roku. Zákazníci energeticky menej účinných zdrojov energie a vykurovacích systémov (vykurovací olej, plyn, elektrické radiátory, staré drevo alebo kachle na drevo ...) môžu výrazne znížiť náklady na vykurovanie (až o 75%), ak prechádzajú na tepelné čerpadlo a investujú do moderných technológií vykurovania. , Okrem nižších nákladov získavajú aj väčší komfort bývania a lepšiu kvalitu vzduchu.
Ak si ako druh paliva zvolíme plyn, je potrebné dbať na správne odstránenie spáleného dymu. Musia byť k dispozícii vhodné dymové rúry z nehrdzavejúcej ocele. V miestnosti, v ktorej sa nachádza plynový krb, sa musí elektrická inštalácia vykonať osobitným spôsobom v súlade s predpismi stanovenými v predpisoch o používaní sporákov na plynné palivo.
Rozšírenie alebo expanzná nádrž je jedným z prvkov vykurovacieho systému. Jeho úlohou je zabrániť poškodeniu systému v dôsledku zvýšeného tlaku vody vo vyhrievanom krbe. Čím vyššia je teplota vody, tým väčší je jej objem. Expanzná nádrž kompenzuje zvýšenie objemu vody. V prípade nadmerného zvýšenia teploty vody a tvorby pary a tlaku, ktorý presahuje všetky normy, je bezpečnosť systému zabezpečená aj poistnými ventilmi. Iba tieto musia mať vhodnú veľkosť a musia byť správne nainštalované.
Pre každé primárne vykurovanie je možné pridať sekundárne vykurovanie vo forme solárnych kolektorov alebo tepelného čerpadla. Výkon zdroja tepla závisí od potreby konkrétnej budovy, ktorú chceme vykurovať. Na výpočet je účelné použiť pokyny stanovené v norme DIN 7401, ktoré ukazujú, koľko tepla potrebujeme na výrobu, aby sme mohli zahriať interiér budovy pri najnižšej vonkajšej teplote na teplotu vzduchu okolo 19 °C.
Implementácia a inštalácia ústredného kúrenia sa musí určite prenechať skúsenému dodávateľovi, ktorý používa vhodné certifikované materiály, ktoré prešli všetkými potrebnými skúškami. V prípade systému ústredného kúrenia, ktorý bol vykonaný kvalitným a profesionálnym spôsobom, sa zriedkavo vyskytujú chyby a môžete ignorovať obavy zo spoľahlivosti. Na druhej strane sa môže stať povrchnou a zle vykonanou popravou nočnou morou. Okrem profesionality je tiež potrebné zvoliť takého dodávateľa, ktorý ponúka pravidelný a mimoriadny servis a opravy nainštalovaného systému.
Kúrenie radiátormi patrí k t.i. vysokoteplotné kúrenie. Je to jedna z najrozšírenejších metód vykurovania. Radiátory vyžarujú časť tepla žiarením a časť prúdením alebo cirkuláciou vzduchu v miestnosti (studený vzduch sa ohrieva a stúpa pod strop). Teplo sa prenáša tepelne izolovanými potrubiami, ktoré sú viditeľné alebo inštalované do podláh a stien a môžu byť k ústrednému vykurovaciemu systému pripojené plynovými sporákmi, kotlami na biomasu, olejovými pecami a špeciálnymi tepelnými čerpadlami. Účinnosť radiátorov je najväčšia, ak sú inštalované pod okennými otvormi. Výhody vykurovania radiátorom sú: ľahká regulácia teploty, účinnosť vykurovania, rýchla implementácia, možnosť rôznych prevádzkových režimov, nízka cena, umožňuje zmerať a zdieľať náklady v bytových domoch, veľa možností navrhovania.
Podlahové vykurovanie je metóda povrchového vykurovania, pri ktorej sa potrubia ukladajú na podlahu. Teplo sa prenáša z zohriatej vody v potrubí podlahového kúrenia na poter a odtiaľ do miestnosti. V dôsledku veľkosti povrchu podlahy môže byť teplota vody v systéme nižšia (26 až 28 °C). Podlahové kúrenie preto patrí k t.i. nízkoteplotné vykurovacie systémy pracujúce pomocou nízkoteplotného tepelného čerpadla alebo solárnych kolektorov. Náklady na vykurovanie sú až o 15 percent nižšie ako pri vykurovaní radiátormi. Výhody podlahového kúrenia sú: viac priestoru, pretože v miestnosti nie sú radiátory, príjemne teplá podlaha, nižšia teplota vzduchu v miestnosti, pretože pocit tepla je väčší, úspory nákladov na vykurovanie (až 15 %). Nevýhodou podlahového kúrenia je, že miestnosti potrebujú na správne zahriatie niekoľko hodín.
Kúrenie na stenu môže byť nezávislé kúrenie alebo sekundárne s podlahovým kúrením. Pretože má veľa výhod v porovnaní s vysokoteplotným vykurovaním, stále viac a viac ľudí sa rozhoduje pre toto. Medzi jeho výhody patrí: optimálne rozloženie teploty v miestnosti, nižšie náklady na vykurovanie, dá sa použiť aj na chladenie miestnosti, je možné rýchlo nastaviť teplotu v miestnosti, nezvyšuje sa prach, nehrdzaví potrubia, pretože sú plastové, zabraňujú tvorbe plesní a kondenzácie na vnútorných častiach vonkajších stien nie je studené žiarenie ani uvoľňovanie studeného vzduchu pozdĺž vonkajších stien. Nevýhody má aj nástenné stropné vykurovanie: nábytok pozdĺž stien znižuje vykurovací efekt, budova musí mať kvalitnú tepelnú izoláciu, na inštaláciu sú potrebné veľké plochy, do stien nesmieme vŕtať alebo vnášať klince. Vykurovanie stien je vďaka svojej rýchlej reakcii zvlášť vhodné pre montované budovy s nižšou akumuláciou tepla.
Funguje tak, že do miestností vane teplý vzduch. Tento spôsob vykurovania je zvlášť vhodný pre domy postavené v pasívnom štandarde. V celej budove je rozmiestnená sieť rozvodov vetrania s odtokom v každej miestnosti. Systém tiež umožňuje rekuperáciu, s ktorou získame ešte lepšiu tepelnú účinnosť. Rekuperácia funguje tak, že čerstvý vzduch absorbuje teplo už zahriateho, odvádzaného vzduchu bez vzájomného miešania. Výhodou ohrevu horúcim vzduchom je, že miestnosti sú súčasne vykurované a vetrané. Systém môže byť tiež použitý ako centrálny chladiaci systém klimatizácie. Okrem toho môže byť systém tiež použitý ako centrálny klimatizačný systém pre chladenie priestoru. Vyfúknutím vyhrievaného alebo. Po ochladení vzduchu sa miestnosti veľmi rýchlo zahrievajú alebo. cool, takže tento systém je vhodný iba pre budovy, ktoré sú dobre izolované a vzduchotesné. V
Od kotla k ohrievaču v samostatnej miestnosti sa teplo hýbe potrubím. Aby sa predišlo stratám tepla, odporúča sa, aby boli čo najkratšie. Ak potrubia vedú aj cez nevykurované miestnosti, musia byť dobre tepelne izolované.
Existujú systémy s jedným a dvoma rúrami ústredného kúrenia. V systéme s dvoma rúrkami je voda privádzaná do chladiča jednou rúrkou a odvádzaná druhou. Potrubia spájajú radiátory paralelne, čo umožňuje rovnakú teplotu vody vo všetkých ohrievačoch. V systéme s jedným potrubím sú radiátory zapojené do série. Preto čiastočne ochladená voda vstupuje do každého nasledujúceho radiátora. V tomto prípade je potrebné urobiť v systéme alebo slučkách niekoľko slučiek. vetvy, ktoré zabraňujú príliš veľkému poklesu teploty v radiátoroch.
Tepelná energia sa vyrába v ústrednom kúrení v ústrednom kúrení alebo priemyselnej kotolni. Aký veľký je tento systém, závisí od návrhu dodávok energie mestám a obciam. Tepelná energia prichádza do jednotlivých domov alebo viacbytových budov prostredníctvom distribučnej siete. Každá jednotlivá budova má tepelnú stanicu, cez ktorú dochádza k prenosu tepelnej energie zo siete. Výpočet tepelnej energie sa vykonáva na základe zmeraných množstiev tepla a niekedy aj paušálne. V samotnej budove funguje vykurovací systém rovnako ako v prípade dodávky z vlastnej kotolne. Jediný rozdiel spočíva v tom, že diaľkové vykurovanie riadi prevádzkovateľ siete, vlastná kotolňa alebo. vlastník budovy je vlastne vykurovacím systémom.
Spoľahlivý a odborne vyškolený dodávateľ najskôr predstaví výhody a nevýhody rôznych riešení vykurovania a pomôže vám tak urobiť konečné rozhodnutie. Po starostlivom plánovaní sa môže začať inštalácia systému ústredného kúrenia. Dodávateľ sa postará o inštaláciu rozvodov a inštaláciu pecí a vykurovacích telies. Inštalácia môže byť neviditeľná (zabudovaná do steny) alebo viditeľná (v miestnosti). V oboch prípadoch dodávateľ zabezpečí primeranú izoláciu, najmä ak potrubia vedú aj cez nevykurované miestnosti. Ďalšia pozornosť sa musí venovať izolácii potrubí vedených pozdĺž vonkajších stien, najmä v prípade dvoj rúrkových systémov ústredného kúrenia, pretože nechceme strácať teplo do vonkajšieho prostredia. Rúry môžu byť vyrobené z kovu (oceľ, meď), ale v poslednom čase sa kvôli svojej trvanlivosti a priaznivej cene najčastejšie používajú rúrky z alumplastov. Dodávateľ sa zvyčajne tiež postará o dodanie všetkých potrebných prvkov. Okrem samotnej inštalácie vám dobrý dodávateľ ponúka aj servisné a údržbárske práce, čím zabezpečí, že vaše ústredné kúrenie bude fungovať tak, ako by malo.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Výmena radiátora a ventilov
Potrebujem majstra pre výmenu radiátora a výmena 2 ventilov. Máme samostatné kúrenie. 360 € do 600 €
Ústredné kurenie na tuhe palivo
Potrebujeme majstra pre realizaciu ústredného kurenia na tuhé palivo, 110 m2. 7650 € do 12750 €
Skontrolovat radiatory v byte a nasledna dohoda co treba
Potrebujem skontrolovat radiatory v byte lebo mi pride ze zle kuria a nasledne po dohode co bude treba. 450 € do 750 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.