Cena montáže vodoinštalácií je pre každý dom iná. Keď ide o vodoinštalačné práce, náklady sú závislé od vzdialenosti jednotlivých prípojok, obtiažnosti terénu, rozdelenia vnútorných priestorov a počtu vertikálnych rozvodov. Kanalizácia, spolu s vonkajšími úpravami pre priemerný dom, stojí zhruba 20 EUR/m2, a teda 8 000 EUR. Cena rekonštrukcie vodovodu a odtokov, spolu s materiálom, pre menšiu kúpeľňu sa pohybuje okolo 800 EUR. Za menšie práce, ako je montáž sanitárneho vybavenia inštalatérovi zaplatíte od 10 do 30 EUR za kus. Náklady na hrubé a jemné inštalatérske práce v bežnom rodinnom dome, môžu byť od 10 do 25 EUR/m2 obytnej plochy.
Komu zveriť vodoinštalačné práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným inštalatérom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za hrubé inštalatérske práce pre priemerný dom, ktorý zahŕňa dve kúpeľne a kuchyňu.
Cena za hrubé inštalatérske práce v priemernej kúpeľni vo velikosti 5 m2, so sprchou, WC, vaňou a kúpeľovým nábytkom.
Cena za jemné inštalatérske a montážne práce pre priemerný dom, vaňu, sprchu, umývadlá, toalety a vodovodné batérie.
Cena za jemné inštalatérske a montážne práce v priemernej kúpeľni 5 m2, so sprchou, WC, vaňou a kúpeľovým nábytkom.
Cena montáže sprchovej vaničky s dodatočným obstaraním materiálu a prácou.
Cena momntáže vane so zabudovaním s dodatočným obstaraním materiálu a prácou.
Cena montáže vodovodnej batérie s dodatočným obstaraním materiálu a prácou.
Náklady na montáž kúpeľňového nábytku s dodatočnými obstaraním materiálu a prácou.
Cena za klasické vodovodné potrubie s tvarovkami a zvukovo izolovaným upevnením potrubia, zvarovanie. Cena s montážou a spájaním.
Cena za klasické vodovodné potrubie s tvarovkami a zvukovo izolovaným upevnením potrubia, zvarovanie. Cena s montážou a spájaním.
Cena za čistenie odtoku. Cena čistenia upchatého odtoku.Cena za čistenie odpadového potrubia, bez cestovných nákladov a práce navyše.
Cena kontroly kanalizácie s TV kamerou. Cena za kontrolu s TV kamerou in vydaním správy s výsledkom kontroly.
Cena za montáž kotla. Cena za montáž a pripojenie kotla 120L, vrátane inštalácie spojovacích potrubí a poistného ventilu.
Cena za montáž kotla. Cena za montáž a pripojenie kotla 50-80L, vrátane inštalácie spojovacích potrubí a poistného ventilu.
Cena za montáž WC splachovacej nádržky. Cena za montáž WC splachovacej nádržky, splachovacia nádržka pre vysokú inštaláciu - pod stropom.
Cena za podomietkový inštalačný modul. Cena podomietkového inštalačného modulu s montažo. Cena zapodomietkový inštalačný modul, spolu s rámom, tlačidlom, pripojením a obmurovaním bez montáže keramiky.
Cena za pripojenie do umývačky riadu. Cena za pripojenie umývačky riadu k vopred pripravenej vodoinštalácii. Cena za pripojenie bez materiálu a ďalšie nepredvídané práce.
Pred začatím práce je tiež potrebné určiť presnú polohu všetkých sanitárnych zariadení.
Predtým, ako začneme s výstavbou alebo rekonštrukciou, je dôležité vypracovať podrobný plán inštalatérskych prác. Základom usporiadania miestností v byte alebo dome by malo byť to, že všetky miestnosti, ktoré majú odtok alebo kanalizáciu (kuchyne, práčovne, kúpeľne, toalety...), sú umiestnené vedľa seba alebo nad sebou na tej istej osi. Týmto spôsobom znížime počet stupačiek, skrátite dĺžky vedení a spotrebujeme menej materiálu. Výhody, okrem lacnejšej implementácie, sú početné. Vďaka kratším vzdialenostiam a menšiemu počtu kĺbov systém pracuje spoľahlivejšie. Akékoľvek následné zásahy alebo opravy sú ľahšie. Umiestnením všetkých miestností s odtokom vedľa jednej línie znížime šírenie zvuku v budove.
Aby sa zabránilo vytváraniu a šíreniu zvuku pri montáži inštalatérskych zariadení, je dôležité, aby:
1. zariadenie je primerane dimenzované a navrhnuté s minimálnym počtom zmien smeru
2. rúry pripevnite na zabudované steny
3. má prvok, ktorým je rúrka pripevnená, prostrednú časť vyrobenú z elastického materiálu, ktorá zabraňuje prenosu vibrácií na stenu
4. rúry sú izolované ľahkým elastickým izolačným materiálom
Odtokové inštalácie boli niekedy olovené a ich životnosť bola skutočne krátka (40 - 50 rokov). Agresívne čistiace prostriedky skrátili životnosť, takže počas renovácie musia byť tieto rúrky vymenené. Moderné odtokové potrubia sú väčšinou vyrobené z plastu, ktorý je oveľa odolnejší. V prípade rúr z PVC je potrebné venovať pozornosť spád, ktorý môže byť od 2 % do 5 %, čo znamená, že potrubie musí byť v uhle 2 až 5 cm na meter. Nie je dobré, ak sú spády príliš malé alebo príliš veľké. V dôsledku nadmerného poklesu vody z potrubia odteká voda a v nej zostávajú usadeniny. Po uplynutí času sa na potrubiach vytvoria povlaky, ktoré môžu potrubie upchať. Pri zvislom odtokovom potrubí nedochádza k stagnácii, pretože všetko v potrubí klesá z dôvodu gravitácie na dno. Najlepšie je použiť koleno 45 stupňov na pripojenie k zvislej línii, pretože je prietok lepší ako prietok kolena 90 stupňov. Uľahčuje sa aj akékoľvek následné čistenie alebo odmasťovanie.
V domoch a činžiakoch so starším dátumom nájdeme vertikálnu odtokovú inštaláciu z liatiny. Životnosť liatiny je veľmi dlhá 150 rokov a viac, takže takéto inštalácie sú väčšinou časom nezmenené. Pri spájaní liatinových rúr a potrubí z PVC sa používa špeciálny živicový pás, ktorý celý spoj utesňuje. V nových konštrukciách odporúčame inštaláciu najmenej jedného čistiaceho kusu a zápachovú klapku na odtokovú inštaláciu. Zápachová klapka s priemerom min. 7,5 cm, je potrebná na vypustenie vákua vytvoreného v potrubiach. Bez zápachovej klapky by podtlak čerpal vodu zo sifónu a zápach odpadových vôd sa rozšíril v miestnosti. V starších domoch a činžiakoch nás výška spojenia so zvislým potrubím obmedzuje, keď sa záchodové misy premiestňujú na iné miesto. Pokles, ako už bolo uvedené, musí byť najmenej 2 %. Toto je možné vyriešiť, ak na podlahu pripevníte kryt namiesto podlahy a tým získate dostatočnú výšku na pád.
V nových stavbách je vodovodná inštalácia plánovaná alebo vykonávaná podľa podrobného plánu ako súčasť dokumentácie mechanických inštalácií. Na renováciu vodovodných inštalácií v existujúcej budove nepotrebujete špeciálne povolenia ani súhlasy, bez ohľadu na to, či ide o dom alebo byt vo viacbytovom dome. Je však veľmi dôležité, aby ste dostali odborne vyškoleného inštalatéra so skúsenosťami, ktorý bude vykonávať kvalitné inštalatérske a kanalizačné inštalácie. Po návšteve dodávateľ pripraví podrobný odhad, v ktorom sa musí uviesť aj časová dynamika vykonávania.
Po druhej svetovej vojne do roku 1990 sa na vodovodné inštalácie používali pozinkované rúry so životnosťou asi 50 rokov. Dnes t.i. alumplastové rúry s tromi vrstvami hliníka a tromi vrstvami plastu. Majú oveľa dlhšiu životnosť ako galvanizované a voda v nich je zároveň čistejšia, pretože nehrozí korózia. Výhodou alumplastových rúrok je tiež jednoduchá inštalácia a oveľa kratšia doba inštalácie. V posledných rokoch sa používajú rúrky z nehrdzavejúcej ocele, najmä v náročnejších zariadeniach. Jedná sa o vysoko kvalitné potrubia, ktoré sa dajú použiť na rôzne účely (pitná voda, kúrenie, plynové inštalácie...).
Hrubé inštalačné zariadenia sa začnú ukladať ihneď po dokončení stavby nosných stien, vykonajú sa klasické postreky cementovou maltou a uskutočnia sa fázy. Pokiaľ ide o mechanickú výrobu omietok, hrubé inštalácie sa vykonávajú v prvej (tenšej) vrstve omietky ihneď po stavbe stien. Pred začatím práce sa stanoví hladina, ktorá udáva výšku 100 cm od konečnej vrstvy pôdy. Zohľadňujú sa pritom opierky (kúpeľňa, garáž ...) a výška podláh. Odporúčame, aby výška podlahy bola najmenej 15 cm, pretože dnes je do tlaku zabudovaných stále viac inštalácií (podlahové kúrenie, vykurovanie radiátorov, elektrické inštalácie ...). Pred začatím prác je potrebné určiť aj presnú polohu všetkých sanitárnych zariadení (toalety, umývadlá, sprchy, vane, umývadlá, práčky, umývačky riadu, atď.) Na základe tohto rozvrhu sú dole nainštalované odtokové a odtokové pripojenia. To je dôležité najmä pri inštalácii skrytých umývadiel, toaletných misiek umiestnených na stene, bidetov, ako aj pri špeciálnych typoch umývadiel.
Dom alebo byt je možné napojiť na mestské alebo medzimestské vodovody. Vodomer musí byť inštalovaný na prístupnom mieste medzi rozvodom v dome a rozvodom z domu na verejný vodovod. Podľa predpisov môže byť inštalovaný do nástenného výklenku alebo do podlahovej šachty v budove alebo zvonku pred domom alebo. bývanie. Pre prístup k vodomeru je potrebné nainštalovať vhodné plechové dvere. Vodovodné potrubia sa kladú pod omietku a na podlahu. Drsné inštalačné zariadenia zahŕňajú rozvod drenážneho zariadenia a rozvody potrubí pre studenú a teplú sanitárnu vodu. Rozvod sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je to, že z rozvodnej skrinky je vedená samostatná rúra do každého sanitárneho prvku. V druhom režime sú sanitárne prvky sériovo spojené spoločnou rúrkou a spätné vedenie je vedené späť do rozvodnej skrine. V prípade viacerých podlaží sa distribúcia vykonáva tak, že každé podlažie má svoju vlastnú rozvodnú skrinku, ktorá je spojená s prívodom vody na vodomere.
Rúry sa kladú na steny a podlahy do rebrovaných rúrok. Ak dôjde k poškodeniu, môžu sa vymeniť aj po dokončení omietok a podláh. Je dôležité, aby sme mali prístup do škáry vo vodovodnej skrinke a v rozvodnej skrinke je spojenie vždy prístupné. Súčasne s kladením potrubí na prívod studenej a teplej vody inštalujeme aj odtoky. Je dôležité spustiť odtokové potrubie do vetracieho otvoru, ktorý je vedený von cez strechu. V tejto fáze inštalujeme aj záchodové umývadlá a nástenné držiaky. Je tiež vhodné inštalovať na vodovodný systém filtre na odstraňovanie piesku a zariadenie na odľahčenie tlaku, aby sa zabránilo kolísaniu tlaku v potrubiach a šumeniu tečúcej vody. Po dokončení hrubej inštalácie sa vykoná tlaková skúška prívodných potrubí a skúška tesnosti vypúšťacích potrubí.
Po dokončení omietok a vykonaní konečnej steny a podlahovej vrstvy je potrebné nainštalovať všetky inštalačné prvky. Zahŕňa to inštaláciu povrchových častí príslušenstva (kohútiky, sprchy), inštaláciu sanitárnych prvkov (toalety, bidety, umývadlá, umývadlá...) a pripojenie umývačky riadu a práčky.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Natiahnuť koleno v novostavbe
Potrebujem v novom byte natiahnut vyvod pri umyvadlo a umyvacku. Dokument v prílohe. 450 € do 750 €
Skontrolovať prípadne zjednodušiť vodovodné potrubie v pivnici,
Potrebujem vymeniť a zjednodušiť rozvod vody iba v pivnici a skontrolovať prípadne vymeniť ventil na vstupe vody do domu. 540 € do 900 €
Zapojiť vodu
Potrebujem zfunkčniť vodu na terase a pred domom. Hadice by mali byť natiahnuté ako aj na terase, tak aj pred domom. Jediné čo je potrebné je pripojiť tieto hadice k prívodu vody do domu. 315 € do 525 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.