Koľko stojí fotovoltaika? Investícia do fotovoltaického systému sa dlhodobo oplatí. Slnečná elektráreň a solárne kolektory vám výrazne znížia účet za elektrinu, ohrev a prípravu teplej úžitkovej vody. Ceny zhotovenia fotovoltaiky sú rôzne. Líšia sa vzhľadom na veľkosť kolektorov, ktoré tvoria systém, a od ich počtu. V každom prípade je potrebné k tejto cene prirátať aj cenu montáže solárnych panelov a napojenie celého solárneho systému na systém ohrievania úžitkovej vody a vykurovania priestorov. Cena solárneho systému na ohrev vody pre priemerný dom, s dvoma solárnymi vákuovými kolektormi, 200 l bojlerom a montážou je v rozmedzí 2300 až 3500 EUR.
Komu zveriť zhotovenie fotovoltaiky a montáž solárneho systému? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom fotovoltaických systémov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Takto solárne panely napájajú váš domov:
1. Solárne články absorbujú slnečné svetlo a vytvárajú jednosmerný prúd.
2. Elektrina sa prenáša prostredníctvom prevodníka, ktorý premieňa priamu elektrinu na využiteľnú striedavú energiu (AC) pre váš domov.
3. Gratulujeme, váš domov je teraz napájaný zo slnka! Všetka prebytočná elektrina vyrobená vo vašej slnečnej sústave sa odošle späť do siete a zaznamená sa ako kredit na váš mesačný účet za elektrinu alebo zakúpená distribútorom elektriny.
4. V noci alebo keď nesvieti slnko, budete čerpať elektrinu z elektrickej siete alebo z batériového systému (ak sa rozhodnete pre jeho inštaláciu).
5. Najmenej 30 rokov (ak je normálna životnosť solárneho systému taká), budete sa tešiť z lacnej energie a ušetríte veľa peňazí pri vytváraní čistej a obnoviteľnej energie pre svoj domov a rodinu.
Solárne články absorbujú slnečnú energiu na výrobu energie. Pri výbere solárnych panelov existuje veľa možností, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad aj výkon.
Solárne články produkujú jednosmerný prúd, zatiaľ čo váš dom pracuje na striedavý prúd. Váš solárny systém bude preto vybavený „prevodníkom“, ktorý premení tento jednosmerný prúd na striedavý prúd, aby ste ho mohli používať vo svojej domácnosti. Striedač však vykonáva mnoho ďalších dôležitých funkcií, napríklad reguluje výkon solárnych panelov a zaisťuje správne napätie elektrického prúdu smerujúceho do vášho domu alebo späť do siete.
Solárne panely musia byť dobre pripevnené k akémukoľvek podkladu. Nosníky je možné počas výstavby namontovať na strechu, ale je možné ich pripevniť aj k existujúcej budove. Je tiež možné namontovať držiaky solárnych panelov na podlahu.
Na zadnej strane každého solárneho článku sú nainštalované optimalizátory, ktoré zaisťujú optimálnu činnosť každého solárneho modulu, a to aj v prípade, že je susedný panel zatienený alebo znečistený. Pomáha tiež sledovať výkon tým, že vám ukáže, ako jednotlivé panely fungujú, a uľahčí tak identifikáciu a riešenie možných problémov s jednotlivými panelmi.
Akonáhle je váš solárny systém nainštalovaný, elektromer s obojsmerným meračom nahradí váš starý merač. Nový merač vám umožní správne zaznamenať slnečnú energiu, ktorú pošlete späť do systému.
Solárne kolektory dosiahli za 20 rokov veľký pokrok v účinnosti aj vzhľade. Solárny článok má tri hlavné komponenty: solárny článok / bunka, pozadie a rám. Každý z týchto prvkov je k dispozícii v rôznych dizajnových variantoch, ktoré je možné navzájom kombinovať a dosiahnuť tak odlišný vzhľad v rôznych cenových reláciách.
Existujú dva základné typy solárnych článkov: polykryštalické a monokryštalické.
Polykryštalické články (poly)
Poly bunky sú okamžite rozpoznateľné podľa kozmického modrého odtieňa. Ešte pred niekoľkými rokmi dominovali na trhu poly-panely, pretože ich výroba bola výrazne lacnejšia. Dnes sú však mono platne lacné a sú čoraz populárnejšie. Polypanely sú dnes najrozšírenejšie v komerčných a komunálnych solárnych projektoch, kde ich špeciálny vzhľad nie je taký rušivý.
Monokryštalické články (mono)
Monobunky sú vyrobené z jediného kryštálu, ktorý im dodáva charakteristickú jednotnú čiernu farbu. Mono panely sú vyhľadávané nielen pre svoj elegantný vzhľad, ale sú aj pevnejšie a časom sa menej rozpadajú. Cena monopanelov za posledné desaťročie prudko poklesla, takže teraz predstavuje väčšinu domácich solárnych zariadení.
Podobne ako rám obrazu, aj rám solárneho panelu je to, čo drží pohromade sklenený sendvič, kremíkový článok a zadnú vrstvu. Rámy solárnych panelov sú vyrobené z ľahkého a odolného hliníka a sú dodávané v dvoch farbách: čiernej a striebornej. Oba štýly fungujú rovnako, takže ide hlavne o estetické túžby. Strieborné rámy sú zvyčajne spárované s polyčlánkom a sú k dispozícii za nižšiu cenu. Čierne rámy sú určite populárnejšie pre bytové solárne systémy a pekne ladia s poly alebo mono článkami.
Pod kremíkovými článkami na solárnom paneli je tzv. zadná fólia. Jeho prvoradou úlohou je chrániť komponenty vo vnútri dosky, ovplyvňuje to však aj ich vzhľad! Zvyčajne sú dostupné v čiernej alebo bielej farbe. Väčšina používateľov uprednostňuje čiernu zadnú fóliu, čierny rám a čierne solárne články. Čierne solárne panely sa zvyčajne najlepšie hodia na strechy budov.
Meranie solárnej výroby
Jedným z prvých pojmov, ktoré budú rozhodujúce pre pochopenie a rozprávanie o solárnej produkcii, je pojem kilowatthodina alebo kWh. Kilowatthodina je miera spotreby energie 1 000 wattov za hodinu. Ak používate 100-wattovú žiarovku desať hodín, spotrebovali by ste jednu kilowatthodinu (kWh) energie. Ak chcete zmerať priemernú potrebu energie, môžete zvyčajne nájsť množstvo spotreby kWH na účte za energiu, ktorý sa zvyčajne nachádza v časti „Spotreba“.
Regulácia energie
Aby ste zo svojej slnečnej sústavy vyťažili maximum, je dôležité vedieť, koľko energie spotrebujete na základe toho, koľko energie váš systém vyprodukuje. Ovládanie energie vám tiež umožňuje sledovať a zabezpečiť optimálnu prevádzku vášho systému. Väčšina systémov má riadenie energie, ale riadenie výkonu je rovnako dôležité. Ukázalo sa, že spotrebiteľské návyky sa menia, keď je viditeľnosť a povedomie väčšie, rovnako ako niektorí ľudia jazdia odlišne, keď na svojom prístrojovom paneli uvidia svoj MPG. Vďaka vlastnej výrobe energie a efektívnejšiemu využívaniu menšieho množstva energie budete môcť zvýšiť svoje investície a zvýšiť svoje úspory.
Solárne články vyrábajú elektrinu, ale neukladajú ju. Keď je napájanie vypnuté, váš systém nebude vyrábať elektrinu bez batérie. Takmer všetky solárne systémy sú pripojené k sieti, čo znamená, že solárny systém je pripojený k sieti miestneho distribútora a vracia elektrinu späť do siete, keď sa vyrobí viac elektriny, ako potrebuje domov. V prípade výpadku siete sa solárny systém automaticky vypne, aby chránil pracovníkov spoločnosti Energetika. Ak by váš systém pokračoval vo výrobe elektriny, mohlo by to poškodiť servisných technikov zapojených do opravy elektrických vedení napájaných vašim solárnym systémom. Jediným spôsobom, ako zabezpečiť ich bezpečnosť, je vypnúť systém. Ak chcete mať elektrinu aj počas výpadku elektrickej energie, musíte si doplniť systém záložnej batérie (napríklad Tesla Powerwall). Takto uložíte energiu vyrobenú vašim systémom do batérie a budete môcť pokračovať v napájaní svojho domu a nabíjať ho počas dňa.
Čo sa stane so slnečnou výrobou v tých zamračených, daždivých a zasnežených dňoch?
Mraky a dážď
V pochmúrnych dňoch môžete očakávať pokles výroby solárnej energie. Ale nie je stratená všetka nádej! Vaše solárne panely budú stále schopné produkovať určitú energiu, aj keď sa zdá, že slnko jasne nesvieti.
Sneh
Počas sneženia sa slnečná výroba zastaví, ak sa na vašich doskách nahromadí sneh. Keď snehové vločky prestanú padať, sneh vo vašom systéme sa topí alebo vykĺzne z panelov - solárne panely nemusíte zametať! Na severe, kde je obloha šedivejšia a sneženie silnejšie, by sa pri plánovaní konštrukčného riešenia systémov solárnych článkov malo brať do úvahy zaťaženie snehom. Je zaujímavé, že po skončení snehovej búrky získate veľa solárnej energie, pretože váš systém bude pekný a chladný, čo znamená, že v jeho drôtoch bude menší odpor, čo umožní ľahšiu dodávku elektriny z vašich panelov do vášho domu.
Je dôležité vedieť, ako vaša slnečná elektráreň odolá vetru a krupobitiu. Našťastie by ste sa nemali obávať. Solárne systémy sú špeciálne navrhnuté tak, aby odolali silnému vetru, a zvyčajne ich výrobcovia testujú v búrlivých podmienkach. Väčšina slnečných kolektorov je certifikovaná na odolnosť proti vetru až do rýchlosti 200 km / h. Pokiaľ je vaša strecha na svojom mieste, zostanú na nej vaše panely. Typické hliníkové a sklenené kryty obsahujúce solárne články sú navyše úplne vodotesné aj počas silného dažďa.
Pokiaľ ide o krupobitie, väčšina panelov je vyrobená tak, aby odolala nárazom krúp s priemerom 2,5 cm. Avšak vzhľadom na to, že padajúce stromy a iné nečistoty môžu stále poškodiť vašu solárnu sústavu alebo strechu, dobrou správou je, že použité upevňovacie systémy uľahčujú demontáž panelov v prípade potreby opravy strechy. Ak dôjde k niektorej z týchto udalostí, poškodenie musí byť kryté z vášho poistenia (domu).
Väčšina solárnych panelov má 12-ročnú záruku na produkt a 25-ročnú záruku na výkon. Záruka výstupného výkonu zaručuje, že za 25 rokov vyrobí každý panel asi 85% elektrickej energie ako pri prvej inštalácii (presné percento sa líši podľa výrobcu). Poznámka - po dosiahnutí veku 25 rokov budú vaše panely vyrábať energiu rovnakou rýchlosťou. Ak úroveň výroby panelov klesne pod lineárnu hodnotu uvedenú v záruke, výrobca panel vymení! Invertor má tiež štandardnú 12-ročnú záruku, zatiaľ čo optimalizátory majú 25-ročnú záruku.
Poskytovateľ, záruky, typy solárnych modulov, invertor - pri kúpe solárneho systému treba brať do úvahy veľa informácií! Stále viac poskytovateľov solárnych systémov existuje a niektorí používajú agresívne techniky na predaj slnečnej energie. Príbehov dezinformácií o nákladoch na ankupu a plánovaných úsporách je čoraz viac. Preto vám vždy odporúčame, aby ste dostali viac ponúk od rôznych poskytovateľov!
Tu je niekoľko užitočných tipov, čo treba hľadať pri ponúkaní solárnych systémov:
Uistite sa, že špecifikácie, služby, záruky a ceny produktu sú transparentné a jasne definované. Požiadajte poskytovateľa, aby navštívil váš dom, vykonal všetky potrebné analýzy a inšpekcie na mieste pred predajom solárneho systému.
Posúďte svoje súčasné a budúce energetické potreby, porozprávajte sa so svojím poskytovateľom a uistite sa, že systém nie je príliš veľký.
Skontrolujte, či má spoločnosť všetky potrebné oprávnenia na inštaláciu solárnej elektrárne. Skontrolujte bilancie a referencie poskytovateľa.
Zistite, aké záruky vám poskytovateľ ponúka.
Solárne systémy sa najčastejšie inštalujú na strechy alebo podlahy. Ktoré umiestnenie je pre váš domov najlepšie, závisí od mnohých faktorov, ako sú slnko / tieň, veľkosť dvora / záhrady, orientácia domu, univerzálnosť strechy a ďalšie.
Strešný solárny systém je presne taký, aký znie - panely sú pripevnené k streche pomocou konzol. Existujú tri základné faktory, ktoré určujú, či je vaša strecha vhodná na inštaláciu solárneho systému.
Priestor:
Na inštaláciu systému na vašu strechu potrebujeme primerané množstvo netieneného priestoru. Priemerný systém s výkonom 4 - 6 kW (16 - 24 panelov) bude potrebovať 50 - 100 metrov štvorcových.
Orientácia:
Strecha musí byť orientovaná tak, aby zachytávala najviac slnečných lúčov počas roka. Najlepšie je, ak je orientovaná na juh, ale možné sú aj strechy orientované na východ a západ. Iba strechy obrátené na sever sú skutočne nevhodné.
Tieň:
Je potrebné vykonať rozbor solárneho systému a zároveň skontrolovať, či stromy nevrhajú príliš veľa tieňa na zamýšľanú plochu pre inštaláciu solárnych panelov.
Pre inštaláciu na podlahu je zvyčajne potrebné vyrobiť spodnú konštrukciu, ktorá je pripevnená k podlahe. Elektrické vedenie vedie pod zemou do domu, kde je systém pripojený k meraču. Prichytenie k podlahe má svoje výhody aj niekoľko nevýhod.
Solárne panely je možné orientovať na juh tak, aby boli maximálne vystavené slnku. Priestor nie je obmedzený, ako napríklad na streche, čo umožňuje inštaláciu väčšieho množstva solárnych panelov a väčšiu výrobu elektriny. Skvelé pre tých, ktorí nechcú solárne panely na svojej streche kvôli svojmu vzhľadu, alebo pre tých, ktorí žijú v pamiatkovo chránených budovách ...
Náklady na inštaláciu solárneho systému na podlahu sú vyššie ako pri inštalácii na strechu.
Solárna strešná krytina alebo tiež solárne šindle nie je novým konceptom. Aj keď snívame o svetlej budúcnosti, kde bude solárna energia úplne integrovaná do dizajnu a konštrukcie domu a pamiatkari nemajú proti čomu namietať, v súčasnosti je hlavným problémom to, koľko úspor v súčasnosti poskytuje solárna strešná krytina na trhu. Solárne šindle sú zatiaľ oveľa menej výkonné ako ich bratranci solárne panely. Prechod na solárnu strechu si navyše vyžaduje úplnú výmenu strechy, čo tiež zvyšuje náklady na materiál a prácu. Návratnosť investícií do takejto solárnej strechy je preto oveľa dlhšia ako návratnosť investícií do tradičného solárneho systému.
Existujú ďalšie kreatívne možnosti začlenenia solárnych systémov do krajiny alebo architektúry domov a firiem. Populárnou voľbou pre inštaláciu solárnych systémov sú napríklad prístrešky pre auto alebo prístrešky na terase.
Postupy pri inštalácii a nastavení solárneho systému sa môžu u jednotlivých poskytovateľov líšiť. Tu si ukážeme ukážkový príklad:
Proces zvyčajne začína vašou otázkou, po ktorej dostanete bezplatnú ponuku online, ale môžete si tiež dohodnúť stretnutie alebo zavolať telefonicky. Keď sa obrátite na poskytovateľa, profesionálne vyškolený konzultant vám bude schopný ponúknuť veľa rád a bude vám k dispozícii pre všetky vaše otázky. Najskôr si dohodnete stretnutie s konzultantom, ktorý navštívi vaše miesto. U vás doma resp. na pozemku budúceho domu odborníci vykonajú solárnu analýzu, vyhodnotia aktuálnu spotrebu energie a získajú všetky ďalšie potrebné údaje. Tieto informácie použijú pri návrhu solárnej elektrárne na mieru pre váš dom a vaše potreby a pri príprave presnej informačnej ponuky s podrobným rozpisom inštalačných nákladov a úspor podľa vášho existujúceho systému. Dizajn solárneho systému je možné potom ďalej upraviť v spolupráci s vami. Len čo budete so svojou ponukou spokojní a podpíšete zmluvu s poskytovateľom, vaša slnečná cesta sa naozaj začne. Váš poskytovateľ sa postará o všetky administratívne práce (získanie všetkých potrebných povolení a súhlasov) a zároveň poskytne všetko vybavenie pre váš solárny systém. Táto fáza zvyčajne trvá až dva mesiace, ale môže trvať aj dlhšie, v závislosti od podmienok. Nasleduje zábavná časť! Dodávateľ pripraví harmonogram montáže a vykoná záverečnú kontrolu, po ktorej sa môžu začať práce. Inštalácia solárneho systému spravidla trvá len jeden pracovný deň. A to všetko sa stane bez toho, aby ste pohli prstom! Vaša slnečná cesta sa skončila! Váš systém pracuje a každý deň vyrába čistú solárnu energiu a vy si môžete ďalších 30 rokov užívať finančné a ekologické výhody slnka! .
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Fotovoltaika na balkon
Potrebujeme inštaláciu fotovoltaiky na balkón. Viac info osobne. 900 € do 1500 €
Montáž FVE panelov na strechu
Dobrý deň,
jedná sa o montáž FVE panelov - 10 KS na strechu, na streche je trapezový plech, sklon strechy je 16 stupnov. JE to na rodinny dom na bungalov.
4500 € do 7500 €
Fotovoltaicku elektráreň
Potrebujeme fotovoltaicku elektráreň. Viac info osobne. 9000 € do 15000 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.