Koľko stojí fotovoltaická elektráreň? Kúpa slnečnej elektrárne je dlhodobou investíciou, ktorá sa podľa aktuálnych odhadov vráti približne po 15 rokoch, pretože výrazne znížite svoj účet za elektrinu. V súčasnej dobe, najlepšiu účinnosť dosahujú o niečo drahšie monokryštalické kremíkové články, ktoré dosahujú účinnosť medzi 15 % až 17,5 %. Polykryštalické solárne články sú lacnejšie a dosahujú účinnosť medzi 13 % až 15 %. Môžeme tiež použiť špeciálne sledovacie moduly, ktoré sú postavené tak, že sledujú pohyb slnka. Tento systém je síce drahý, ale umožňuje maximálne využitie slnka. Ceny fotovoltaických systémov môžu byť veľmi odlišné, v závislosti od počtu modulov, typu solárnych buniek a ďalších prvkov, ktoré sú zabudované do systému. Štandardná fotovoltaická elektráreň pre rodinný dom stojí v rozmedzí od 5000 do 6000 EUR, resp. 150 až 250 EUR/m2.
Komu zveriť montáž a neskôr aj údržbu fotovoltaickej elektrárne? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom fotovoltaických elektrární a odborníkom na využívanie slnečnej energie vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Sebestačnosť je čoraz aktuálnejšou skutočnosťou. Žiť v prostredí, kde si môžeme pobyt zorganizovať spôsobom, ktorý využíva prírodné zdroje, najmä energiu z obnoviteľných zdrojov, sa stáva čoraz dôležitejšou témou. Nízkoenergetické pasívne stavby, solárne elektrárne, podlahové kúrenie zo zásobníka teplej vody z tepelného čerpadla, sanitárna voda zo zberača dažďovej vody sú prvky, ktoré sa čoraz viac využívajú pri výstavbe bytových domov.
Sebestačnosť je čoraz aktuálnejšou skutočnosťou. Žiť v prostredí, kde si môžeme pobyt zorganizovať spôsobom, ktorý využíva prírodné zdroje, najmä energiu z obnoviteľných zdrojov, sa stáva čoraz dôležitejšou témou. Nízkoenergetické pasívne stavby, solárne elektrárne, podlahové vykurovanie zo zásobníka teplej vody z tepelného čerpadla, sanitárna voda zo zberača dažďovej vody sú prvky, ktoré sa čoraz viac využívajú pri výstavbe bytových domov.
Solárne elektrárne pozostávajú z dvoch častí. Prvou časťou sú solárne fotovoltaické moduly, ktoré premieňajú elektromagnetické vlny slnka na elektrický prúd a napätie. Druhou časťou sú prvky, ktoré slúžia na využitie elektriny vyrobenej na konkrétny účel. Solárny článok priamo premieňa slnečnú energiu na elektrinu. Slnečné svetlo spôsobuje, že elektróny v solárnom článku sa začnú pohybovať a vytvárajú jednosmerný elektrický prúd. Iba invertor ho premení na obojsmerný elektrický prúd a odošle ho do siete. Solárne články sú najčastejšie vyrobené z kremíka, ktorého je v zemskej kôre dostatok. Kremíkové monokryštalické články dosahujú najvyššiu účinnosť.
Solárne panely na streche je vhodná pre budovy s klasickou strešnou krytinou a sklonom strechy od 0 do 60 stupňov. Je dôležité, aby bola strešná krytina v uspokojivom stave, aby vydržala najmenej ďalších 30 rokov, pokiaľ je v prevádzke solárna elektráreň. Je dobré, ak je strecha otočená na juh, vhodný je aj východ a západ. Strešná plocha musí byť dostatočne veľká, v závislosti od potreby elektrickej energie.
Ide o špeciálnu verziu solárnej elektrárne, kde sú primárnou strešnou krytinou aj fotovoltaické moduly. Vyniká svojou estetikou a je to najvhodnejšie riešenie pre nové stavby a pre prípad, že by bolo potrebné vymeniť existujúcu krytinu z dôvodu opotrebenia.
Je to vynikajúci zdroj príjmu na nevyužívanej pôde. Vhodnou spodnou stavbou dosiahneme optimálnu orientáciu fotovoltaických modulov a zabezpečíme tak najlepšiu návratnosť solárnej elektrárne.
Riešenie dodávky energie pre jednotlivé domy a ďalšie menšie budovy. Poskytuje elektrinu rekreačným domom, karavanom, horským chatám, viničným chatám a všetkým ostatným zariadeniam, ktoré nie je možné pripojiť k verejnej sieti.
Pri hľadaní poskytovateľov solárneho systému sa uistite, že sú odborne vyškolení a majú všetky príslušné certifikácie a poistenie. Na internete nájdete veľa informácií, môžete tiež požiadať o referenciu svojich priateľov a rodinných príslušníkov, ktorí sa možno nedávno rozhodli investovať do solárnej elektrárne.
Na webovom portáli Daibau nájdete a porovnávate poskytovateľov solárnych elektrární, môžete si tiež skontrolovať hodnotenie ich predchádzajúcich zákazníkov. Odporúčame vám získať minimálne tri ponuky na inštaláciu solárneho systému, mohli navzájom porovnávať.
Uchádzačom môžete položiť nasledujúce otázky:
Pozná vaša spoločnosť miestne predpisy a licenčné postupy a postupy na pripojenie k elektrickej sieti? Získanie stavebných povolení a povolení na pripojenie k sieti je často komplikovaný a časovo náročný proces. Uistite sa, že váš poskytovateľ má s týmito typmi postupov bohaté skúsenosti a zabezpečí, aby vaša solárna elektráreň mohla rýchlo začať fungovať.
Môže spoločnosť poskytnúť referencie od iných zákazníkov vo vašom okolí? Porozprávajte sa s ostatnými klientmi v okolí a dozviete sa viac o všetkých výzvach, ktorým čelili, a o tom, ako ich spoločnosť pomohla vyriešiť.
Má spoločnosť príslušnú licenciu alebo certifikát? Fotovoltaické systémy musí inštalovať riadne licencovaný inštalatér. To zvyčajne znamená, že inštalatér alebo subdodávateľ má licenciu od miestnej distribučnej spoločnosti.
Aká je záruka na tento systém? Kto zabezpečuje prevádzku a údržbu systému? Väčšina solárnych elektrární je krytá štandardnou priemyselnou zárukou (často 20 rokov pre solárne články a 10 rokov pre prevádzače). Dobrá záruka je často známkou toho, že inštalatér používa kvalitné vybavenie. Je tiež dôležité objasniť, koho zodpovednosť je správna údržba a prípadné opravy systému. Väčšina nájomných zmlúv a zmlúv tiež vyžaduje údržbu systému od dodávateľa (inštalatéra).
Má spoločnosť nejaké čakajúce alebo aktívne súdne rozhodnutia alebo záložné práva? Rovnako ako v prípade každého projektu, ktorý si vyžaduje dodávateľa, sa odporúča dôsledná starostlivosť.
V ponukách musí byť jasne uvedená maximálna výrobná kapacita systému - meraná vo wattoch (W) alebo kilowattoch (kW). Vyžiadajte si tiež odhad množstva energie, ktorú systém vyrobí ročne alebo mesačne (merané v kilowatthodinách). Toto číslo je najužitočnejšie na porovnanie s existujúcimi účtami za elektrinu.
Ponuka by mala obsahovať aj celkové náklady na spustenie solárneho systému vrátane hardvéru, inštalácie, pripojenia k sieti, povolení, dane z obratu a záruky. Cena / watt a odhadovaná cena / kWh sú najužitočnejšie údaje na porovnanie cien s rôznymi poskytovateľmi, pretože inštalatéri môžu používať rôzne zariadenia alebo ponúkať ponuky pre systémy rôznych veľkostí.
Existujú tri hlavné typy domácich solárnych systémov:
Mriežkové systémy sú najbežnejším domácim solárnym systémom. Pozostávajú zo strešných solárnych kolektorov, ktoré vyrábajú priamu energiu, a prevodníkov, ktoré premieňajú túto energiu na striedavú energiu, ktorú môžete použiť vo svojom dome. Prebytočná slnečná energia generovaná počas dňa prúdi späť do siete. V noci alebo v čase, keď je solárna produkcia nízka, bude váš dom napájaný z elektrickej siete. Tieto panely poskytujú záložné napájanie v prípade výpadku napájania.
Hybridné systémy sú podobné sieťovým systémom, až na to, že obsahujú aj batériu na ukladanie prebytočnej energie vyrobenej solárnymi panelmi. V noci alebo keď slnečné kolektory neprodukujú elektrinu, môžete namiesto čerpania z elektrickej siete využiť energiu uloženú v batérii. Tieto systémy sú populárne v miestach, kde sú bežné výpadky prúdu.
Samostatná domáca solárna elektráreň nie je pripojená k verejnej elektrickej sieti. V takom prípade je potrebné pokryť všetky potreby elektriny energiou získanou slnečnými kolektormi a batériami. Tieto systémy sú zvyčajne nákladnejšie, pretože na pokrytie celej spotreby potrebujete viac solárnych kolektorov a akumulácie energie, pretože sieť nie je možné použiť pri nízkej solárnej produkcii. Pri plánovaní externej siete solárneho systému je zvyčajne tiež potrebné dôsledne kontrolovať a merať spotrebu a mať k dispozícii nejaký záložný generátor.
Pred prijatím konečného rozhodnutia o inštalácii solárnej elektrárne by si majitelia domov mali byť dobre vedomí svojej spotreby energie a uistiť sa, že nie je možné dosiahnuť lepšiu energetickú účinnosť pomocou menších lacnejších úprav.
Posúďte potenciálnu slnečnú energiu, ktorú môžete vyrobiť vo vašom mieste. Pretože fotovoltaické systémy na výrobu elektriny využívajú priame aj rozptýlené slnečné svetlo, je v Slovinsku dostatok solárnych zdrojov pre domáce solárne elektrické systémy. Množstvo energie generovanej systémom v konkrétnom mieste však závisí od toho, koľko slnečnej energie ju dosiahne a od veľkosti samotného systému. Existuje niekoľko kartografických meraní a nástrojov, ktoré vám pomôžu určiť potenciál solárnej energie vo vašom dome.
Aby ste dodávateľovi mohli odporučiť typ a veľkosť vášho fotovoltaického systému, odporúča sa pripraviť si niektoré informácie:
Skontrolujte svoje účty za elektrinu a zistite, aké sú vaše ročné potreby elektriny. Vaša spotreba sa zobrazí v kilowatthodinách (kWh). Revízia každý mesiac v roku; v niektorých mesiacoch môžete spotrebovať viac elektriny (napr. pretože v lete používate klimatizáciu), v iných menej. Zvážte tiež všetky plánované zmeny. Ak si kúpite elektrické vozidlo alebo plánujete modernizáciu svojho domova, môžu sa zvýšiť vaše potreby elektriny. Ak dodatočne zateplíte fasádu vášho domu, možno budete potrebovať menej elektriny ako v minulosti.
Zelená domácnostiam II. ponúka nenávratnú dotáciu v max. výške 1500 eur. Príspevok je možné získať pre montáž malého fotovoltaického zariadenia do 10 kW. Všetky informácie o verejnej výzve a podmienkach získania nenávratného finančného príspevku sú dostupné u partnerov Daibau.
Váš dodávateľ fotovoltaickej elektrárne vám pomôže získať všetky potrebné povolenia na pripojenie. Bezplatne vám vybaví aj dotáciu. Dodávateľ vám s tým bude vedieť poradiť aký solárny systém je pre vás najlepší. Veľkosť solárnej elektrárne bude závisieť od vašich energetických potrieb a nasledujúcich faktorov:
- Umiestnenie vášho zariadenia na dostupné slnečné svetlo
- Veľkosť, orientácia a sklon strechy, na ktorú sa majú solárne panely umiestniť
- Účinnosť systému pri premene slnečného žiarenia na elektrinu
- Ostatné zdroje elektrickej energie, ako napríklad elektrická sieť, veterná farma alebo generátor elektrickej energie ...
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Fotovoltaika komplet 10k + dotacia
Potrebujeme do RD komplet montáž FVE + dotácia a vybavenie ZSE virtual batérie. 9000 € do 15000 €
Fotovoltaicku elektráreň
Potrebujeme fotovoltaicku elektráreň. Viac info osobne. 9000 € do 15000 €
Fotovoltika na rd, 10kw bez batérie
Potrebujeme fotovoltiku na komplet na rodinný dom v Šali, 10kw menič. 9000 € do 15000 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.