Koľko stojí rekonštrukcia domu? Ak kupujete nehnuteľnosť s úmyslom ju renovovať, buďte opatrný. Rekonštrukcia objektu je v mnohých prípadoch oveľa náročnejšia ako nová výstavba, okrem toho budete musieť siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Cena za kompletnú rekonštrukciu domu je zhruba 700 až 1000 EUR/m2. Cena zahŕňa demoláciu nosných stien, robenie otvorov pre okná, realizáciu fasády, montáž nových okien, kompletné elektrické a strojové inštalácie, montáž sadrokartónu, pokládku dlaždíc a lepenie obkladu stien a maľovanie. Orientačná cena výstavby klasického rodinného domu na kľúč je 1100 EUR/m2. Z uvedeného vyplýva, že sa rekonštrukcia domu finančne vyrovná novostavbe, preto je v každom prípade potrebné urobiť si pred rekonštrukciou kalkuláciu, ktorá ukáže, či má zmysel púšťať sa do nej.
Komu zveriť rekonštrukciu domu? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným realizátorom rekonštrukcií domov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Rekonštrukcia domu môže byť pomerne náročný projekt, najmä ak ide o kompletnú rekonštrukciu. Čiastočná rekonštrukcia alebo rekonštrukcia vykonávaná vo viacerých fázach je o niečo jednoduchšia, pretože si vyžaduje menej úsilia, času a peňazí, hoci to neznamená, že jej treba venovať menej pozornosti. Ľudia sa rozhodnú pre náročnú rekonštrukciu väčšinou vtedy, keď si kúpia dom alebo keď dom, v ktorom bývajú, už nevyhovuje ich potrebám, nie je dostatočne pohodlný alebo sa z nejakého dôvodu stal nebezpečným. Nech je to akokoľvek, rozhodnutie o renovácii je len prvé zo série rozhodnutí, ktoré musíte riešiť.
Určite ste už veľakrát počuli, že starostlivá a podrobná príprava je pre úspech v každom projekte mimoriadne dôležitá. Preto radíme, keď si dáte takéto predsavzatie, najskôr si všetko dobre premyslieť a podrobne zvážiť každý segment. Starý dom môže skrývať nejedno prekvapenie. Ak ste však v takom starom dome nebývali, nenechávajte nič na náhodu. Pivnice, podkrovia, technické miestnosti alebo chodby môžu byť premenené na skvelé a funkčné priestory. Pomoc alebo rada odborníka je v takýchto prípadoch vítaná. Dobre by bolo najať si architekta alebo projektanta a poradiť sa s ním.
Na druhej strane, v domoch postavených pred mnohými desiatkami rokov, použité materiály a techniky práce boli úplne odlišné, a tak sa môže stať, že prvky, ktoré nie sú viditeľné alebo na prvý pohľad pôsobia solídne, si budú vyžadovať najnaliehavejšie sanáciu. To isté platí pre všetky typy inštalácií a prípojok – aj keď fungujú, určite neboli dimenzované na záťaž, ktorú teraz musia niesť.
Nájdite si teda dostatok času na to, aby ste položili na papier, čo všetko chcete vymeniť, a odborník doplní, čo treba urobiť, koľko to bude stáť a kedy všetko bude hotové. Ak máte dostatok financií, realizácia projektu pôjde hladko a bez problémov. Ak však máte obmedzený rozpočet, dôležité je starostlivé plánovanie, pretože akýkoľvek neočakávaný výdavok môže spôsobiť problémy.
Sú prípady, keď dôjde k nejakej poruche, poškodeniu alebo problémom napríklad s inštaláciami alebo vlhkosťou, a majitelia to chcú opraviť a sanovať. A potom pribudnú ďalšie neplánované práce. Často sa stáva, že sa ľudia bez plánu a projektu pustia do toho, čo im neskôr môže spôsobiť hlavybôle. Pri takejto rekonštrukcii je otázne všetko: aké materiály boli nakúpené, koľko budú práce stáť a ako dlho budú trvať, a čo je možno najdôležitejšie, či práce zhotoviteľ vykoná správne, na správnom mieste a v správnom rozsahu.
Odporúčame vám preto vypracovať plán a harmonogram prác v spolupráci s odborníkom, ktorého si najmete. Ak ste sa rozhodli pre práce v menšom rozsahu – renovácia jednej izby, kuchyne, kúpeľne, jeden typ inštalácie alebo len „kozmetické“ úpravy – a pre tieto práce si robíte plány a výpočty, striktne sa držte plánu. V takom prípade môžete kúpiť dlaždice v súlade s rozpočtom, ak kúpite o niečo drahšie, alebo iné novšie vybavenie a podobne, miniete financie určené napr. na dokončenie projektu. To isté platí pre kompletnú rekonštrukciu, ktorá sa takmer nelíši od novostavby - absolútnou prioritou je kompletný plán a harmonogram prác, termíny a zhotovitelia, tiež výkaz výmer a rozpočet, a samozrejme, realizácia prác. Až keď budete mať kompletný zoznam materiálov a prác, môžete uzavrieť zmluvu so zhotoviteľom a vedieť, že nedôjde k žiadnym „nečakaným“ ani dodatočným nákladom a že budete mať aj všetky záruky.
Podľa toho, či sa rozhodnete pre čiastočnú (parciálnu) alebo radikálnu (kompletnú) rekonštrukciu vášho bývania, dôležité je vypracovanie rozpočtu. Projektant alebo architekt, ktorého si najmete, dokáže vytvoriť projekt akéhokoľvek rozsahu a typu. Pri každom pláne, je však potrebné pripraviť predbežný rozpočet, ktorý bude obsahovať nielen plánované druhy a množstvá materiálov, vybavenia alebo zariadení, hodiny práce robotníkov a mechanizácie, ale aj cenu povolení alebo rozhodnutí rôznych úradov, prípravu staveniska, poradie vykonávania prác, jednotlivé termíny a celkové sumy. Keďže na trhu pôsobí mnoho zhotoviteľov a výrobcov rozličných druhov a typov stavebných materiálov, okien a dverí, strešných krytín a všetkého, čo môžete potrebovať, nebude na škodu porovnať pomer ceny a kvality a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Ak sa vám podarí racionalizovať výdavky na jednej strane, na druhej strane vám možno zostanú prostriedky na niečo iné. Myslite predsa na to, že všetko, čo kupujete, je investícia do budúcnosti, keďže sa zvyčajne stavia a renovuje raz za niekoľko desaťročí, preto dbajte na to, aby najlacnejšie nebolo nevyhnutnou voľbou.
Pri takýchto príležitostiach sa väčšina ľudí najprv obráti o pomoc na svojich príbuzných a priateľov v nádeji, že budú vedieť niekoho odporučiť. Predsa však, prenajímanie neznámych firiem alebo jednotlivcov so sebou nesie vysoké riziko. Nielen kvôli možnej strate peňazí, ale aj kvôli nebezpečenstvu nehôd, ktoré nie sú v stavebníctve zriedkavé.
Preto odporúčame, aby ste si na našej webovej stránke pozreli odporúčania a komentáre klientov, ktorí už s niektorými odborníkmi, s ktorými máme nadviazanú spoluprácu, spolupracovali, a po prezretí ich referencií môžete ich kontaktovať. Veľmi rýchlo odpovedia na váš dopyt a vypracujú ponuku dokonale prispôsobenú vašim potrebám.
Rekonštrukcia domu zahŕňa všetky práce súvisiace s výstavbou, prístavbou a nadstavbou, opravy a úpravy, sanáciu alebo prispôsobenie všetkých konštrukčných prvkov budovy, všetkých typov vonkajších a vnútorných inštalácií a iných častí domu, všetko s cieľom zvýšenia komfortu a/alebo energetickej účinnosti.
Sú to práce na výmene častí alebo celej strechy, nadstavbe podlažia alebo prerábke podkrovia, pivnice alebo garáže, práce súvisiace s hydroizoláciou, tepelnou alebo zvukovou izoláciou, výmenou okien a dverí, klampiarske práce, kanalizácia, kúrenie, chladenie, osvetlenie, telekomunikácie a podobne. Renovácia môže zahŕňať demoláciu stien, zmenu dispozície miestností alebo inštaláciu nového vybavenia alebo zariadení, výmenu podláh, inštaláciu alebo výmenu schodov, inštaláciu výťahov. Ak ide o niektorú z týchto prác, myslite na to, že okrem plánu a projektu je dôležité aj vytvorenie potrebných predpokladov (príprava) a záverečné práce.
Celková výška investície bude určite závisieť predovšetkým od rozsahu a typu prác. Ak ide o čiastočnú úpravu jedného prvku alebo niekoľkých prvkov domu a zároveň sa neplánujete dotýkať nosných stien, konštrukcie stavby alebo zasahovať do jej rozmerov, nebudete potrebovať stavebné povolenie, čo značne zjednodušuje celú prácu.
Ak však máte na mysli kompletnú rekonštrukciu a úpravu stavby zvonku aj zvnútra, bude musieť prebehnúť postup ako pri novostavbe s tým, že vás čaká rozsiahlejšia príprava, ktorá zahŕňa menšie alebo väčšie demolácie. V takom prípade je povinný projekt k žiadosti o stavebné povolenie a projekt pre realizáciu stavby, aby ste neskôr dostali povolenie na užívanie stavby. Treba plánovať aj čas potrebný na získanie požadovanej dokumentácie.
Treťou položkou budú materiály – druhy a množstvá. V závislosti od toho, v akom stave sa objekt nachádza, bude potrebné zakúpiť rôzne produkty, napr. obklady stien, podláh a stropov, inštalácie a zariadenia, materiály na zvukovú a tepelnú ochranu celého domu, hydroizoláciu a podobne.
Štvrtým prvkom, ktorý vplýva na ceny, je cena práce zhotoviteľov a remeselníkov. Samozrejme, cena práce nie je rovnaká. Nebudú stáť rovnako hodiny práce obkladača ako dve hodiny práce parketára, elektrikára alebo maliara, resp. všetkých spolu s potrebným náradím, strojmi a odborným dozorom.
Piaty faktor, ktorý môže ovplyvniť celkové náklady na rekonštrukciu domu, je lokalita. Dodanie materiálu a odvoz stavebného odpadu, ak ide o väčšie množstvá, dostupnosť, resp. nedostupnosť miesta, kde sa dom nachádza, zvýši celkové náklady aj v prípade, že si najmete miestnych zhotoviteľov. V posledných rokoch v dôsledku globálnej krízy zdraželi všetky suroviny minimálne o tretinu, v rámci toho vzrástla aj cena hotových výrobkov, služieb a prepravy.
Nielen na stavbu domu, ale aj na jeho rekonštrukciu a každú väčšiu opravu sa vzťahuje stavebný zákon, podľa ktorého sa zmena stavieb môže uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Pred rekonštrukciou domu je potrebné vedieť, či budete potrebovať stavebné povolenie, alebo vám bude postačovať ohlásenie stavebných úprav, čo vlastne závisí od toho, aký bude rozsah zásahu do existujúceho domu. Preto je vhodné informovať sa na príslušnom stavebnom úrade ešte pred začiatkom rekonštrukcie a postupovať podľa získaných informácií.
Vzhľadom na to, čo všetko obsahuje rekonštrukcia domu, je zrejmé, že je potrebná odbornosť, skúsenosti a profesionálna realizácia projektu, ale predovšetkým je dôležité dobré plánovanie. V prípade, že máte obmedzený rozpočet alebo finančné prostriedky prichádzajú v určitých intervaloch, môžete celú realizáciu rozdeliť do niekoľkých fáz a vykonávať ich priebežne:
Ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu na kľúč, budete mať najmenej starostí. Budete sa môcť venovať iným dôležitým veciam alebo si budete užívať voľný čas a venovať sa veciam, ktoré vás bavia. Architekt alebo projektant, resp. firma, s ktorou ste uzavreli zmluvu o dielo, by mali na starosti všetko: od vypracovania projektov, cez povolenia až po realizáciu v určenom termíne a podľa dohodnutých podmienok. Zhotoviteľ by bol zodpovedný za všetko, čo súvisí s plánovanou rekonštrukciou domu podľa toho, čo je definované v zmluve, za záruky kvality a všetky prípadné opravy v budúcnosti. Vašou úlohou by bolo iba nasťahovať sa po skončenej rekonštrukcii.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Rekonštrukcia chodby, obývačky a kuchyne
Potrebujem vystierkovať poškodené časti steny na chodbe a v obývačke, vymaľovať chodbu, obývačku a kuchynu a vymeniť podlahu vo všetkých miestnostach za laminátovú podlahu. Podľa cenovej ponuky by som sa rozhodol či by som dal súčasne vymeniť aj kuchynskú linku. Pôdorys v prílohe.
Obývačka 3500x4650
Kuchyňa 5050x2430
Chodba tvar L 4050x1100x1800x900 mm
9000 € do 15000 €
Pristavit 1 miestnost 5x4 z tehál tehly máme
Potrebujeme pristavit jednu miestnost 5x4 m z tehál, tehly máme. Viac info na obhliadke. 6300 € do 10500 €
Prerábka dvoch miestností
Potrebujeme majstra pre zbúranie a presunutie jednej priečky, zasadenie okna namiesto dverí a osadenie novej podlahy. 7200 € do 12000 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.