Koľko stojí terazzo? Cena pohľadového betónu závisí predovšetkým od vašich požiadaviek vzhľadom na konečný vzhľad. Ovplyvňuje ju spôsob, akým je spracovaný pohľadový betón, typ kameniny a požadovaná konečná farba. Cena terazzo podlahy hrúbky 2 cm, spolu s pokládkou a brúsením, bez ukončení a dilatácií, sa pohybuje okolo 80 EUR/m2.
Komu zveriť vyhotovenie terazzo podlahy? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na výrobu terazzo produktov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za aplikáciu, vyrovnanie a vyhladenie betónu.
Cena betónu pre povrch podlahy. Cena za dodávka betónu pre povrch podlahy.
Cena za impregnáciu dekoratívneho betónu. Cena za ochranu povrchu dekoratívneho betónu.
Cena za mikrocementový poter.Cena za dodávku a aplikáciu mikrocementového poteru vhodného napodlahy.
Cena za mikrocementový poter.Cena za dodávku a aplikáciu mikrocementového poteru vhodného na steny.
Cena za ošetrenie vymývaného, lešteného betónu. Cena za konečné ošetrenie podlahy - vymývaného a lešteného betónu.
Ak hľadáte odolnú podlahovú krytinu, ktorej údržba je nenáročná a lacná, odporúčame vám venovať pozornosť terazzovým podlahám. Sú vhodné na podlahy v suteréne, na terase, v chodbe, ale aj v miestnosti, akou je napr. obývacia izba. Terazzové podlahy je možné položiť všade tam, kde máte betónový podklad alebo cementovú mazaninu, resp. poter. Základom terazza je cement, v ktorom sú zmiešané častice kameniva (kamenné dosky alebo dlaždice, úlomky, štrk, piesok...). Vzhľadovo sa podobá leštenému mramoru alebo žule, aj keď je možné pridať rôzne farby alebo farebné materiály, aby sa výsledný vzhľad úplne prispôsobil štýlu a dizajnu interiéru. Hoci sa terazzo najčastejšie nachádza vo verejných a vládnych budovách a nemocniciach, stáva sa čoraz populárnejším aj pre rodinné domy a byty.
Pred niekoľkými stovkami rokov sa terazzo, ktoré vzniklo v Stredomorí (v taliančine terrazzo znamená terasa), vyrábalo tak, že sa na povrch prírodnej hliny vtláčali kamenné hobliny, ktoré sa potom tesnili kozím mliekom. Hlinu nakoniec nahradil cement a na povrchu tejto zdobenej podlahy sa našli kúsky skla, farebné kamene a iné farebné granuly. Moderné terazzo obsahuje polyméry, živicu a epoxid, ktoré zlepšujú textúru a štruktúru, znižujú praskliny a zvyšujú trvanlivosť materiálu. A kozie mlieko? Je preč!! Dnešné terazzo je pevné a husté a nevyžaduje povrchové tesnenie. Leštením a brúsením získa lesk, ktorý vydrží roky.
V súčasnosti terazzové podlahy nie sú o nič menej atraktívne a ohromujúce, pretože kúsky trblietavého agregátu zachytávajú svetlo a vytvárajú svetelný efekt. Hobliny z prírodného kameňa ako mramor, žula a kremeň sú najlepšou voľbou na zdobenie terazza, hoci sa používajú aj iné druhy materiálov, vrátane sklenených okruhliakov, syntetických hoblín a častíc oxidu kremičitého v nekonečnej farebnej palete. Skúsení majstri môžu vytvárať zložité vzory a meniť obyčajné podlahy na umelecké diela. Terazzo je odolné a jeho neporéznosť zabraňuje škvrnám a množeniu baktérií, čo z neho robí najlepšiu voľbu pre veľmi frekventované miesta.
Súčasný technologický pokrok rozšíril možnosti použitia terazza. Dnes to už nie je iba materiál používaný na výrobu podláh, používa sa aj na vyhotovenie iných povrchov. Mnoho výrobcov keramiky má svoju vlastnú výrobu terazzových obkladov a dlaždíc. Z terazzo sa vyrábajú aj kuchynské pracovné dosky, kúpeľňové a chrbtové dosky. Tento čoraz obľúbenejší materiál sa používa aj na výrobu nábytku, svetiel a dekorácií. Niektorí dizajnéri z neho vytvárajú aj jedinečné výtvory, pretože materiál ich zjavne inšpiruje.
Technický mramor je iný názov pre priemyselný výrobok vyrobený z pravého mramoru, ktorý tvorí viac ako 90 % celkovej masy a 5 – 10 % syntetického polyesteru, ktorý slúži ako spojivo a vyznačuje sa špeciálnymi fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami. Má vynikajúce technické, fyzikálno-mechanické a estetické vlastnosti, podobné, ale často kvalitnejšie ako tie, ktoré obsahuje prírodný mramor.
- Interiér vášho príbytku získa punc klasiky a prestíže.
- Priemerná životnosť terazza je 75 rokov.
- Je ekologický materiál, pretože mnoho výrobcov používa recyklované materiály.
- Jednoduché čistenie – stačí pozametať a utrieť; budete sa tešiť celé desaťročia.
- Existuje nespočetné množstvo vzorov a farebných kombinácií.
- Možno ho použiť v ktorejkoľvek časti domu.
- Je neuveriteľne odolný materiál.
- Dobre udržuje teplo, takže ho možno použiť ako krytinu pre podlahové kúrenie.
- Materiál odolný voči plesniam, vode, škvrnám a baktériám.
- Možno ho použiť v exteriéri.
Výroba terazzových podláh je práca výlučne pre profesionálov; je veľmi intenzívna a náročná, čo znamená, že terazzo patrí medzi nákladnejšie typy podláh. Podlahy bez geometrických vzorov alebo s minimálnymi geometrickými vzormi stoja 80 EUR/m2 a viac a náklady sa môžu zvýšiť, ak chcete zložitejšie vzory alebo drahšie agregáty.
- Terazzo je klzké, keď je mokré – ale aj suché, ak nosíte ponožky. Ak spadnete na takúto podlahu, budete mať pocit, že ste spadli na betónovú dlažbu, preto pre domácnosti s malými deťmi alebo staršími osobami neodporúčame terazzo.
- Bez podlahového kúrenia môže byť v zimných mesiacoch studené a tvrdé.
- Ak terazzo nie je urobené správne, ľahko praskne. Tieto praskliny môže opraviť iba majster.
Vyhotovenie terazza je veľmi náročná práca, ktorá patrí výhradne do rúk profesionálov. Od správneho vyhotovenia závisí, či praskne alebo nie a aká bude jeho životnosť. Výroba terazzovej podlahy si okrem znalostí a skúseností vyžaduje aj špeciálne vybavenie a náčinie. Preto vám odporúčame obrátiť sa na niektorého zo skúsených majstrov. Nájdete ho aj na webovej stránke Daibau.sk, kde si tiež budete môcť prečítať hodnotenia predchádzajúcich zákazníkov a pozrieť si referencie zhotoviteľov.
Terazzové podlahy sú viacúčelové, odolné a ľahko sa udržiavajú. Pretože terazzo je kompozitný materiál, je to jedna z najekologickejších podlahových krytín na modernom trhu. Existuje veľa rôznych typov, v závislosti od použitých materiálov a výrobných metód. Uvádzame niektoré z najbežnejšie používaných typov terazza.
V súčasnosti jeden z najpopulárnejších typov terazza, epoxidové terazzo, vyžaduje najmenej údržby. Je to tiež jeden z viacúčelových typov, pretože sa dá použiť na podlahové krytiny aj na výrobu pracovných dosiek, pultov, dlaždíc... Ak k tomu prirátame flexibilitu dizajnu – možnosti použitia sú takmer neobmedzené – z hľadiska kombinácie farieb a materiálov. Jednou zo slabých stránok epoxidového terazza je, že sa neodporúča na vonkajšie použitie, pretože nevydrží náročné vonkajšie podmienky.
Tento typ terazza sa odporúča predovšetkým pre frekventované miesta, ako sú nákupné centrá, letiskové terminály, univerzity. Vďaka svojej trvanlivosti a skutočnosti, že ide o nákladovo efektívnu možnosť, sa čoraz viac používa. Pre výrobu cementového terazza je dôležité, aby bolo vhodné počasie, resp. také teplotné podmienky, aby terazzo nepraskalo. Nemenej dôležitá je zmes, z ktorej bude terazzo vyrobené, tiež dodržanie správneho výrobného procesu.
Na rozdiel od epoxidového terazza je rustikálne terazzo vhodnejšie na vonkajšie použitie kvôli mramorovému povrchu, ktorý je zdrsnený, čím sa znižuje riziko pošmyknutia. Rustikálne terazzo možno nájsť častejšie vo vonkajších priestoroch hotelov, nákupných centier, múzeí, mestských domov a väčšiny komerčných budov s vodnými prvkami, ako sú bazény, fontány, rybníky alebo umelé vodopády.
Terazzo sa vyrába na mieru na pripravenom pevnom betónovom podklade, vďaka čomu je vhodné najmä do domov, ktoré majú betónové podlahové dosky alebo cementovú mazaninu, resp. poter. Vyhotovenie môže trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov, v závislosti od veľkosti podlahy a zložitosti vzoru.
Existujúce podlahové krytiny (keramické dlaždice, parkety atď.) sa najskôr odstránia a potom sa betónový podklad prebrúsi, aby sa zabezpečila adekvátna priľnavosť zmesi pre terazzo. Podklad pre terazzo musí byť suchý a rovný. Ak sú v podklade praskliny, treba ich vyplniť, a ak podklad nie je rovný, musí sa vyrovnať vyrovnávajúcou hmotou.
Ak ste sa rozhodli pre terazzo so vzorom, viacfarebné, s rôznymi pigmentovanými zmesami, potom je potrebné tento vzor preniesť na podklad pomocou kovových pásikov, ktoré od seba oddelia rôzne zmesi. Aj keď ste sa rozhodli pre jednofarebný povrch terazza, je potrebné ho v prípade väčšej podlahovej plochy rozdeliť na niekoľko menších častí (dilatácia), inak terazzo môže neskôr popraskať. Na pripravený podklad treba naniesť pieskovo-cementovú vrstvu, na ešte stále vlhkú vrstvu sa nanáša zmes terazza, ktorú treba vyrovnať po jednotlivých úsekoch, podľa označených dilatácií. Kúsky kameniva, ktoré budú vyčnievať, treba vtlačiť do povrchu, a nakoniec všetko vyrovnať. Keď zmes začne tvrdnúť, celý povrch je potrebné zhutniť a vyrovnať ťažkým valčekom.
Keď je celá podlaha pokrytá zmesou terazza a keď úplne stuhne (sušenie a tvrdnutie trvá najmenej 48 hodín), mala by sa vyrovnať brúsením. Pri brúsení sa vytvára veľa prachu, pretože ide o suchý proces, takže okolitý nábytok a miestnosti by mali byť pred začatím práce dobre chránené.
Po brúsení povrch terazza treba natrieť jemnou zmesou cementu, ktorá vyplní všetky malé póry vzniknuté brúsením. Potom je potrebné všetko dobre vyčistiť. V poslednom kroku povrch terazza treba ešte raz prebrúsiť diamantovou brúskou, aby bol úplne hladký a lesklý. Na dokončenej podlahe budete môcť vidieť svoj odraz ako v zrkadle!
Po dokončení prác nebudete mať s terazzovou podlahou prakticky žiadnu prácu. Pri správnom čistení si podlaha zachová lesk a krásu po ďalšie desaťročia. Tu je niekoľko rád:
- Povrchový prach odstraňujte každý deň.
- Rozliate tekutiny okamžite utrite.
- V prípade potreby použite na čistenie kamenných podláh roztok na odstránenie baktérií a nahromadených nečistôt.
- Ak chcete, aby povrch skutočne svietil, každých pár týždňov použite leštiaci stroj, ktorý nájdete v predaji. Iba pomocou neho je možné podlahu vyleštiť do vysokého lesku. Môžete tiež použiť profesionálny leštiaci stroj každých 5 rokov; môžete si ho prenajať alebo zavolajte majstrovi, ktorý vám vyrobil terazzo.
- Nepoužívajte čistiace prostriedky na báze riedidla, ktoré by mohli poškodiť leštený povrch terazza.
Ak sa o svoje terazzovú podlahu budete správne starať, vydrží niekoľko generácií. Na najfrekventovanejších miestach sa však časom môžu objaviť praskliny. V takom prípade je možné terazzovú podlahu opraviť. To si vyžaduje profesionálne brúsenie a leštenie. Opravené terazzové podlahy budú svietiť rovnako jasne, ako keď boli úplne nové!
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Terrazo na betonove schodiska
potrebujem terazzo na 2 exterierove schodiska
- 2m siroke (8schodov)
- 1.2m siroke (17schodov)
1350 € do 2250 €
Terrazzo kuchynskú dosku
Hľadám majstra ktorý by urobil kuchynské dosky na mieru, na mieste by vylial terrazzo betón do šalungu a vybrúsil. Všetky hrany, doska kuchynskej linky 60cm x 270 cca a ostrovček 2x1m so zaoblenými rohmi R 15 cm napríklad. Hrúbka dosiek 3-4 cm v každej doske jeden drez. S vyspádovaným miestom na stekanie vody. Foto v prílohe. 540 € do 900 €
Terasa z lesteneho betonu
Potrebujem vytvorit terasu v spáde z lesteneho alebo pod. estetickeho betonu. Mam uz urobeny betonovy zaklad (platnu) ale nie je dobre vyspadovana. Foto v prílohe. 3150 € do 5250 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.