Koľko stojí drevená terasa? Cena drevenej terasy závisí od veľkosti terasy (minimálne 3 m × 3 m), materiálu (drevo, kameň, keramika), spôsobu montáže, terénu (priamy alebo naklonený) a nakoniec od dodávateľa. Cena drevenej terasy zo sibírskeho smrekovca na podkonštrukcii do výšky 20 cm sa pohybuje v rozmedzí 15 až 30 EUR/m2.
Komu zveriť vyhotovenie drevenej terasy? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom a montérom drevených terás vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za položenie vonkajšej drevenej podlahy z teakového alebo iného dreva s uvažovaným štandardným zaťažením.
Cena za drevoplastovú terasu. Cena za terasu vyrobenú z kompozitných dosiek z 30% polymérov a 70% drevných vlákien. Cena za terasu spolu s montážou s prípravou podkladu a prírubami.
Stavba drevenej terasy je skvelý projekt, ktorý si môžete naplánovať na teplejšie mesiace. Je to ideálne miesto na zábavu priateľov a rodiny, na pikniky, hry, opaľovanie a iné príjemné vonkajšie aktivity. Aby sme vám uľahčili plánovanie a realizáciu krásnej domácej drevenej terasy, pripravili sme pre vás niekoľko tipov.
Môžete si vybrať z mnohých štýlov drevených terás. Najskôr sa rozhodnite, či chcete malú terasu pre komornejšie stretnutia alebo veľkú terasu, kde môžete usporiadať väčšie večierky. Potom sa budete chcieť rozhodnúť, ako ešte má vaša terasa vyzerať.
Rozhodujúcim faktorom pre vašu terasu bude veľkosť, ktorú chcete mať. Bude to malá terasa, na ktorej si príjemnú večeru vychutnáte iba vy a váš manžel? Bude to tiež lacnejšie, pretože budete potrebovať menej materiálov. Môžete uprednostniť veľkú terasu, na ktorej môžete často hostí. Terasa môže byť umiestnená pred alebo za domom, ale môže sa tiež omotať okolo rohu domu, ak to umožňuje váš dvor. Takto budete mať priestor aj na grilovanie, stoly, stoličky a ďalšie. Hostia budú mať tiež dostatok priestoru na socializáciu na svojej novej terase.
Jedným z najlacnejších spôsobov, ako môžete svojmu domu pridať viac životného priestoru, je terasa, ktorá je akousi vonkajšou obývacou izbou. Náklady na vybudovanie vonkajšej terasy závisia hlavne od veľkosti terasy a zvolených materiálov. Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách a nevýhodách - a nákladoch - na rôzne materiály, vrátane prírodného dreva, tlakovo upraveného dreva a kompozitných materiálov, môžete si o nich prečítať viac tu.
Terasa z prírodného dreva je príjemná na dotyk a v teplom počasí zostáva chladnejšia ako iné materiály. Borovica je najlacnejšia voľba (ale zároveň najmenej odolná). Ďalšou výhodou dreva je, že je nasiakavé, vďaka čomu je menej vlhké v daždi alebo pri bazéne. Niektoré druhy dreva - vrátane smrekovca a sibírskeho smrekovca, sekvoje a cédru - sú odolnejšie voči hnilobe a menej náchylné na poškodenie hmyzom ako iné druhy dreva. Aby drevené dosky z roka na rok vyzerali dobre, každý rok ich natierajte olejom alebo iným konzervačným prostriedkom. Teakové drevo je obzvlášť odolný druh dreva, ale je tiež jednou z najdrahších možností. Ak si vzhľadom na dlhšiu životnosť môžete dovoliť vyššie náklady, môže to byť nakoniec rozumná voľba. Väčšina druhov dreva, ak nie je ošetrená, časom nadobudne strieborno-sivú farbu. Ak sa chystáte natrieť drevo moridlom, nezabudnite, že povrch budete musieť každý rok obnovovať. Ak natriete drevo alebo natriete olejom na drevo, životnosť dreva sa predĺži. Tropické druhy dreva sú hustejšie a mastnejšie, čo znamená, že sa nekrútia a sú aj odolnejšie. Ich nevýhodou je okrem ceny aj to, že sú náročnejšie na spracovanie. Týmito druhmi dreva sú napríklad Ipe, Mahagón, Cambara a Meranti, ktoré pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky a z Filipín.
Čo je to drevo upravené tlakom? Tlaková úprava je proces konzervácie, ktorý pomáha drevu odolávať vonkajším vplyvom a odpudzovať hmyz, mikroorganizmy a hnilobu dreva. Najbežnejšie chemikálie používané na tlakové ošetrenie dreva sú kvartérna alkalická meď (ACQ), azol medi (CA) a mikronizované azol medi (MCA). Tlakovo upravené drevo na terasy je asi o polovicu lacnejšie ako prírodné neošetrené drevené dosky na terasu.
Kompozitné materiály na terasy kombinujú plast s drevenými vláknami. Ich inštalácia je zvyčajne o niečo nákladnejšia ako drevených dosiek. Nebude však potrebné ich natierať, olejovať a reštaurovať. Sú veľmi odolné - môžete očakávať, že terasa z kompozitných materiálov vydrží až 25 rokov - čo znamená menšie náklady na opravy a výmeny a dlhodobé úspory. Sú k dispozícii v širokej škále farieb a kompozitné strešné krytiny môžu byť tiež natreté takmer ľubovoľnou farbou, ktorú by ste chceli.
Bambusové podlahy sú na našom trhu novinkou. Vyrábajú sa lepením bambusových vlákien pod tlakom. Veľmi stabilný a odolný materiál má iba jednu nevýhodu, a to, že je náchylný na praskanie. Týmto problémom predídete, ak ich každý rok natriete olejom alebo iným vhodným krémom na opaľovanie.
Ak staviate jednoduchú malú terasu, možno to zvládnete sami. Jednoúrovňové terasy sa stavajú ľahšie a ich realizácia si vyžaduje menej času. Uistite sa však, že základ, na ktorom staviate, je pevný. Aby bola terasa stabilná, bude tiež potrebné správne pripevniť spodnú stavbu. Ak však vaša plánovaná terasa má niekoľko úrovní, schody, zákruty, zahŕňa to inštaláciu vírivky atď. môže byť lepšie zavolať odborníka o pomoc.
Jednou z najdôležitejších častí stavby terasy sú starostlivo vykonané a opakovane kontrolované merania. Iba tak zaistíte, aby váš materiál sedel podľa vašich predstáv. Najmä v rohoch alebo vedľa plotu nebudete mať veľa priestoru na chyby. Je tiež dôležité, aby ste mali patričný spojovací materiál na zostavenie terasy, pretože to môže významne ovplyvniť stabilitu terasy. Ak používate kompozitné materiály, pozrite sa na medzné rozmery (max. Dĺžka dosky ...) a držte sa ich, najmä ak sa používajú ako schody. Pri stavbe terasy musíte brať do úvahy veľa rôznych faktorov. Predtým, ako sa pustíte do výstavby, je dobré mať podrobnú predstavu o tom, aká by mala byť terasa. Spôsob prevedenia (urobte si sami alebo si najmite profesionálov) a konečná cena terasy závisí od tvaru, veľkosti a úrovní terasy a druhu materiálu, ktorý ste si vybrali.
Keď ste si vytvorili základné plány pre terasu, rozhodli ste sa, aká bude veľká a na aký účel bude slúžiť, je čas nakúpiť všetky potrebné materiály a skutočne začať stavať. Je dôležité vedieť, ako správne nainštalovať terasu, či už inštalujete tvrdé drevo alebo kompozitné materiály. Budete tiež chcieť zvážiť, ako bude terasa vyzerať. Nezabudnite ho prispôsobiť tak, aby vyhovoval vášmu domu a vášmu okoliu. Predtým, ako začnete ukladať dosky na terasu, uistite sa, že je drevo správne vysušené. To zníži dýchanie (zmršťovanie a rozťahovanie) dreva a zvýši stabilitu terasy. Pod konzolami, ktoré majú otvorené bočné strany, nechajte aspoň 18 palcov voľného priestoru, aby ste zvýšili priečne vetranie. Keď dosky nakrájate na správnu dĺžku, nezabudnite ich potom tiež do 24 hodín pripevniť. Ak inštalujete kompozitné dosky, musíte si uvedomiť tepelnú rozťažnosť. To je problém, ktorý prírodné tvrdé drevo nemá, a preto je zložený, pretože je vyrobený z plastu. To znamená, že sa vaša palubovka rozšíri a stiahne, pretože je vystavená teplému a chladnému počasiu po celý rok.
Keď je spodná stavba postavená a vy ste na ňu položili drevo, môžete si pogratulovať. Najťažšia časť je za vami. Terasu teraz už stačí iba natrieť vhodným ochranným prostriedkom, ktorý ju ochráni pred všetkými vonkajšími vplyvmi, ktorým je vystavená a ktoré môžu časom začať spôsobovať problémy. Ochrana terasy je takmer rovnako dôležitá ako správna konštrukcia. Po pokrytí terasy ju nastriekajte vodou, aby ste vyskúšali, či je tesná. Ak sa kvapky vody absorbujú do dreva, bude potrebné pridať ďalšiu vrstvu náteru.
Po položení terasy vás čaká najzábavnejšia časť projektu. Obráťte sa na svoju tvorivú stránku a začnite zariaďovať svoju terasu. Zamyslite sa nad účelom vašej terasy a začnite odtiaľ. Ak hostí často zabávate na terase, zaobstarajte si veľký stôl a pohodlné stoličky, kde môžu hostia relaxovať. Ak chcete v teplejších mesiacoch variť vonku, budete potrebovať vonkajšiu kuchyňu alebo gril. Popremýšľajte, kde je cez deň slnko, a na tieto miesta si dajte veľké slnečníky, ktoré vás a vašich hostí chránia pred prudkým horúčavom. Svojej terase dodáte čaro, ak po okrajoch rozmiestnite nádoby so zeleňou. Môžete si ich vyrobiť sami alebo kúpiť v obchode so záhradnou technikou. Naplňte ich korením, bylinkami a farebnými kvetmi, aby ste oživili priestor. Pre lepšie súkromie môžete umiestniť roletu pred susedov. Vďaka tomu bude vaša terasa intímnejšia a roleta bude slúžiť aj ako ochrana pred vetrom. Použitie markízy je ďalšou možnosťou, ako sa chrániť pred slnkom, hmyzom a chatrnými susedmi. Umožní vám pohodlný pobyt vonku v teplejších mesiacoch. Zvážte tiež, ako môžete na terase pridať svoj vlastný nádych. Napríklad, ak ste blízko jazera a milujete plachtenie, použite dekorácie s námorníckou tematikou a zvoľte motív modrej / bielej farby. Budete tiež chcieť zvážiť patio osvetlenie. Kúpte si niekoľko svetiel, ktoré vhodne rozmiestnite po miestnosti, aby ste vytvorili príjemné svetlo, keď si vy a vaši priatelia užijete večerný vánok. Ak chcete svojej terase dodať útulnosť, investujte do pohodlných vonkajších vankúšov vo vašich obľúbených farbách.
Svoju drevenú terasu budete musieť udržiavať po celý rok, aby ste zaistili, že vydrží v dobrom stave desať alebo viac rokov. Ak vaša terasa vyzerá trochu špinavo, môžete niektoré nečistoty odstrániť špeciálnym čistiacim prostriedkom na drevené terasy. V prípade potreby môžete niekoľkokrát do roka na vyčistenú terasu nanovo naniesť ochrannú vrstvu oleja alebo. ďalší safener na časté použitie. Z dôvodu údržby ho okamžite očistite od jedla alebo nápoja, ktorý spadne na podlahu. Rozliatie niečoho kyslého alebo tmavého sfarbenia, napríklad vína, môže na dreve zanechať trvalé škvrny, takže látku čo najskôr utrite z podlahy a nechajte vyschnúť. Po dokončení terasy si ju môžete vychutnať po celý rok.
Jedným z kľúčov k dobrej údržbe drevenej terasy je pravidelná kontrola, zvýšená pozornosť vzhľadu drevnej hniloby resp. zahnívanie a stanovenie konštrukčnej spoľahlivosti terasy. Na kontrolu stavu terasy je najlepšie leto, pretože v tom čase je vzduch teplý a suchý. Pri kontrole venujte zvláštnu pozornosť miestam, kde sa terasa stretáva s fasádou vášho domu a podlahou. V rámci kontroly vystúpte na každú dosku a skontrolujte, či je pevne pripevnená k spodnej konštrukcii. Ak spozorujete vyvýšené alebo odkryté kovové skrutky, odstráňte ich a nahraďte ich drevenými. Otvory v doskách vyplňte vonkajšou drevenou výplňou. Vymeňte tiež akýkoľvek iný kovový prvok, ktorý vyzerá hrdzavo. Pravidelne zametajte terasu, najmä keď na jeseň padá lístie.
Možno bude niekedy potrebné vymeniť poškodenú alebo nevyhovujúcu dosku. Pomocou kladiva ju oddeľte od spodnej stavby a odrežte náhradnú dosku na správnu dĺžku. Vyberte si rovnaký druh dreva a ošetrte ho rovnakým ochranným prostriedkom ako zvyšok dosiek. Očakávajte, že nové náhradné dosky budú na pohľad viac vynikať v porovnaní so staršími, ktoré už zoxidovali a zošediveli. Nakoniec však nové dosky aj zošednú. Tip: ak existuje veľa poškodených dosiek, ktoré je potrebné vymeniť, môže mať zmysel uvažovať o ich výmene naraz, kvôli celistvému a rovnomernému vzhľadu a štrukturálnej celistvosti terasy.
Súčasťou starostlivosti o terasu je aj jej dobré čistenie raz ročne. Najlepší čas to urobiť, keď sú teploty mierne, napríklad na jar. Pred čistením odstráňte z terasy všetok nábytok, hračky a rastliny v kvetináčoch. Pôdu dobre pozametajte. Nožom odstráňte zvyšky nečistôt medzi jednotlivými doskami, na ktoré metla nedosiahne. Terasu očistite biologicky odbúrateľným čistiacim prostriedkom, ktorý odstráni plesne, dobre ju vykefujte a opláchnite záhradnou hadicou. Terasu je možné umývať aj vysokotlakovým čističom, postupujte však podľa pokynov, aby ste nepoškodili drevo. Na terase z kompozitných dosiek nepoužívajte vysokotlakový čistič, pretože by sa mohol poškodiť. Tip: Drevený plot terasy očistite pomocou čističa a trením zdola nahor. Čistenie zhora nadol môže čistič nastriekať na suché drevo a zanechať po ňom stopy.
Každých pár rokov je potrebné na drevenej terase obnoviť ochranný náter. To zlepší vzhľad terasy a zároveň ju ochráni pred vonkajšími prvkami. Niektoré typy konzervačných látok vyžadujú novú aplikáciu každý rok alebo niekoľkokrát za rok, niektoré kvôli lepším výsledkom raz za niekoľko rokov. V prípade novej neošetrenej drevenej terasy si ju pred natieraním nechajte zvyknúť na vonkajšie podmienky asi 60 až 90 dní. V prípade staršej terasy vykonajte skúšku s kvapkami vody. Na doštičky nalejte niekoľko kvapiek vody. Ak doska absorbuje vodu, terasa určite potrebuje novú aplikáciu ochranného náteru. Blízke rastliny alebo kry zakryte plastovou fóliou, aby ste ich nestriekali čistiacim alebo konzervačným prostriedkom. Maskovacou páskou chráňte miesto, kde sa terasa stretáva s fasádou. Pomocou škrabky na farby odstráňte uvoľnené častice farby alebo laku. Na odstránenie škvŕn a nečistôt použite tvrdú kefu. Pred lakovaním očistite terasu podľa pokynov v kroku 3. Tip: Nepoužívajte kovovú kefu na mäkké drevo, pretože by sa mohla poškodiť štetinami.
Ak plánujete namaľovať palubovku, pred nanesením farby povrch prebrúste, aby drevo lepšie absorbovalo povlak. Brúsením sa tiež vytvorí hladší povrch dreva. Pomocou brúsky odstráňte všetok starý náter a vyrovnajte drsné povrchy terasy. Možno budete musieť plot ručne prebrúsiť brúsnou špongiou. Na terasu použite brúsny papier s granuláciou 60 alebo 80 a na plot 80 alebo 100. Po brúsení povrch dôkladne povysávajte. Tip na bezpečnosť: Pri brúsení noste vždy ochrannú masku a ochranné okuliare.
Pred nanesením ochranného náteru sa uistite, že terasa najmenej dva dni schla. Začnite nanášaním na ploty štetcom, počnúc zhora a zdola po povrch terasy. Na nanášanie produktov na báze oleja používajte kefu s prírodnými štetinami a na výrobky na báze syntetických štetín. Pomocou valčeka pripevneného k predĺženiu škvrnu rozmazajte a potom ju otrite štetcom. Môžete však použiť aplikátor s plochou podložkou. Táto metóda je rovnako rýchla ako použitie valčeka a nevyžaduje kefovanie. Nie je to však také efektívne na dosiahnutie medzier medzi doskami. Podľa pokynov nechajte konzervačnú látku vsiaknuť na povrch a prípadné prebytočné látky odstráňte handričkou. Prípravok potrebuje čas na vsiaknutie do dreva, ale rýchlo schne, preto ho nepoužívajte na priamom slnku. Na rovnomerné pokrytie porézneho dreva môžu byť potrebné dve vrstvy konzervačného prostriedku. Väčšina terás nemusí byť natretá zo spodnej strany, najmä ak je vyrobená z dreva upraveného pod tlakom. Nechajte pôsobiť najmenej 24 hodín, kým nebude povrch úplne suchý. Odstráňte kryciu pásku a vráťte nábytok na požadované miesto. Tip: Pracujte po malých častiach, aby ste zaistili rovnomernosť farieb a správne pokrytie.
Starostlivou údržbou drevenej terasy sa staráme o jej dlhú životnosť a krásny vzhľad.
- Pravidelne upravujte usporiadanie vonkajšieho nábytku vrátane črepníkových rastlín, hračiek a grilovania, aby ste zabránili nerovnomernému zafarbeniu terasy a hromadeniu vody a plesní pod nimi.
- Nepoužívajte koberce vyrobené z prírodných materiálov, ktoré môžu zadržiavať vlhkosť. Je menej pravdepodobné, že budete mať tento problém s plastovými alebo syntetickými kobercami.
- Orezajte blízke kríky a stromy najmenej 12 cm od palubovky, aby ste zabránili vzniku machu, plesní a hniloby.
- Ak počas kontroly zistíte, že sú dosky zakrivené alebo vyvýšené, naostrite ich tak, aby zodpovedali susedným doskám.
- Pri zmiešaní čistiaceho roztoku pre veľmi znečistené drevo zvážte pri koncentrovanejšom čističi nižší obsah vody. To môže byť obzvlášť účinné na terasách, ktoré sme dlho zanedbávali.
- Ak pri maľovaní terasy použijete niekoľko nádob s farbou, najskôr farbu spolu vložte do väčšieho vedra, potom ho rozdeľte na niekoľko častí. to zabezpečí rovnomernú farbu.
- Zvážte použitie hydroizolačného roztoku pomocou rozprašovača čerpadla. Naneste hydroizolačný roztok priamo na suché dosky a nechajte ho 24 hodín schnúť.
- Prípadné praskliny v doskách vyplňte dreveným tmelom a potom ich pieskujte dohladka.
- Väčšina dosiek vyrobených z kompozitných materiálov nepotrebuje ochranné nátery a niektoré je možné natrieť výrobkami určenými pre kompozity, ktoré obnovia alebo zlepšia ich vzhľad.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Drevená terasa pri chate
Potrebujeme drevenú terasu. Projekt terasy, zemné práce nutné k upevneniu rastru, je to dosť ťažký terén, terasa musí byť prepojená s dverami do chaty. Prípadná stavba altánku. Terasa skôr drevená z červeného smreka. Materiál objedná a privezie zhotovitel 1800 € do 3000 €
Drevenu terasu na 1.poschodi na stojkach cca 20m2
Potrebujeme drevenu terasu na stojkach (patkach). Velkost cca 20m2 . Potreboval by som to na komplet plus strecha. 3150 € do 5250 €
Drevenu terasu, ale sme v dedinke Edelstal v Rakusku. (cca 15km.od BA)
Potrebujem drevenu terasu, ale sme v dedinke Edelstal v Rakusku. (cca 15km.od BA). Zatial je na mieste trava, ale chceme tam drevenu terasu v urovni terenu. Betonovat nechceme. Presne nemam rozmery, mozem dodat, ak realizacia aj v AT. Fotky v prílohe. 2700 € do 4500 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.