Koľko stojí kuchynská pracovná doska? Cena závisí od šírky dosky (štandardná je 60 cm), dĺžky, špeciálnych tvarov, počtu otvorov (pre varnú dosku, drez a podobne), materiálov a, samozrejme, od majstra stolára. Kuchynské pracovné dosky môžu byť z mramoru, žuly, betónu, kerrocku, dreva, nehrdzavejúcej ocele, laminátu alebo MDF dosky. Cena bežného metra nerezovej pracovnej dosky (z nehrdzavejúcej ocele) stojí 700 – 800 EUR, cena dĺžkového metra (šírky 60 cm) pultu z MDF dosky s laminátovým povrchom stojí 40 – 75 EUR. Kuchynská pracovná doska na mieru bude, samozrejme, drahšia.
Komu zveriť vyhotovenie alebo dodanie a montáž kuchynskej pracovnej dosky? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom kuchynských pracovných dosiek vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za meter štvorcový drevennej kuchynskej dosky (dub), je závislá od prevedenia.
Cena za bežný meter (šírka 60 cm) kuchynskej dosky z drevotriesky s laminátovým povrchom, je závislá od prevedenia.
Cena za meter štvorcový Kerrock dosky pre kuchyňu, v závislosti od farby a prevedenia.
Cena za bežný meter kuhynskej dosky z umelého kameňa, šírokého 60 cm o hrúbke 1,5 cm.
Cena bežného metra (šírka 60 cm) laminátová doska do kuchyne závisí od farby a prevedenia.
Cena bežného metra nerezovej kuchynskej dosky, šírka 60cm.
Cena za bežný meter žulovej kuhynskej dosky, širokej 60 cm o hrúbke 2-3 cm.
Hovorí sa, že kuchyňa v 21. storočí je to, čo v minulosti bol kozub, miesto, kde sa pripravuje jedlo, zatiaľ čo členovia rodiny hovoria o veciach, ktoré sa im počas dňa prihodili. Kuchynský pult je v tomto kontexte určite jedným z najfrekventovanejších, no zároveň aj najnápadnejších prvkov v tejto miestnosti. Keďže moderný dizajn bývania sa snaží o veľké, otvorené a prepojené obytné priestory, kde obývačka, jedáleň a kuchyňa tvoria jeden celok, kuchynský pult je dôležitým prvkom, estetickým a funkčným zároveň. Dnes je k dispozícii obrovské množstvo materiálov, povrchových úprav a farieb kuchynských pultov, takže ideálnu kuchynskú pracovnú dosku si môže každý nájsť.
Keďže kuchyňa moderného dizajnu je súčasťou veľkého, otvoreného obytného priestoru, dnešné kuchynské pulty sa od tých z minulých období mierne líšia. Kuchyňa už nie je schovaná niekde za domom, medzi tzv. obslužnými miestnosťami, zvyčajne ju s hrdosťou ukazujeme všetkým hosťom. Kuchynská pracovná doska je navrhnutá tak, aby aj naďalej spĺňala všetky praktické a funkčné štandardy, no zároveň aby nebola čisto technickým prvkom. Väčší dôraz sa kladie na jej vzhľad a povrchovú úpravu. Indukčná varná doska a drez sú inštalované v jednej rovine alebo len minimálne vyvýšené, spoje sú tiež sotva badateľné, kontakty s inými materiálmi sú bez tretieho, prídavného materiálu alebo obkladu.
Kuchynské pracovné dosky sú určené na všetky tie práce, ktoré predchádzajú samotnému vareniu (krájanie, miešanie, miesenie, mixovanie...). Denne sú vystavené mechanickému poškodeniu a často rozliate tekutiny a mastnoty zanechávajú na nich škvrny napr. paradajkový pretlak alebo červené víno. Dôležité je vybrať si kuchynskú pracovnú dosku, ktorá bude odolávať všetkým možným poškodeniam a po troch rokoch nebude vyzerať zničená a opotrebovaná. Výber pracovnej dosky bude závisieť aj od toho, koľko a čo varíte – ak varíte každý deň, zaťažíte dosku oveľa viac, ako keď varíte raz alebo dvakrát týždenne. V druhom prípade môžete zvoliť aj drevený pult. Neodporúčame pracovnú dosku z dreva, ak denne varíte pre viac ľudí, keďže je oveľa citlivejšia ako napr. nerezová oceľ alebo „ultrapas“, ktoré sú určite oveľa praktickejším riešením, keďže sú ďaleko odolnejšie. Rozhodujúcim faktorom pri výbere kuchynskej pracovnej plochy a jej mechanických vlastností by mala byť frekvencia používania kuchyne.
V ideálnom prípade je kuchynská pracovná doska nenáročná na údržbu, keď na jej vyčistenie postačí mokrá špongia so saponátom. Pracovnú dosku udržíte čistú, ak ju budete udržiavať čistou aj počas varenia. Ak si vyberiete kuchynský pult, na ktorý budete potrebovať špeciálne čistiace prostriedky a náradie, aby ste ho vôbec dokázali vyčistiť a samotný proces trvá dlho, budete ho čistiť menej často a s menšou vôľou. To samozrejme znamená, že bude častejšie špinavý alebo nie úplne čistý, čo môže byť veľmi nepríjemné, najmä preto, že kuchynský pult je dnes často súčasťou otvoreného obytného priestoru.
Pravidlom pri výbere pracovnej dosky je vybrať si takú kuchynskú dosku, ktorá bude kompatibilná s existujúcim nábytkom. To znamená, že pre obývačku ako celok je lepšie, ak kuchynská doska ladí so zvyškom nábytku aspoň farebne, ak už nie materiálovo. Kuchynský pult môže byť aj výrazným prvkom (v takom prípade by mali mať kuchynské skrinky menej nápadný vzhľad), je úplne jasné, že môžete experimentovať, no dbajte na to, aby celok zostal ucelený a pôsobil esteticky a funkčne.
Nehrdzavejúca oceľ alebo nerezová oceľ je vlastne rafinované železo, ktoré sa odborne nazýva oceľ a nie kov. Odolnosť proti korózii zabezpečuje legujúci prvok, ktorý sa pridáva vo výrobnom procese – chróm. Povrchová úprava ocele chrómom spôsobuje vytvorenie samoochrannej oxidovej vrstvy na povrchu, ktorá chráni kov pred účinkami vlhkosti a vody a následným hrdzavením.
Ak bola kedysi nehrdzavejúca oceľ považovaná výlučne za priemyselný materiál, s ktorým sme sa mohli stretnúť len v profesionálnych kuchyniach a priemysle, dnes tento materiál stále viac preniká aj do našich domácností. Vyznačuje sa výbornými mechanickými vlastnosťami a odolnosťou voči agresívnym chemickým zložkám, čo je aj dôvod, prečo sa najprv začal vo veľkom využívať v priemysle a hotelierstve. Nehrdzavejúca oceľ je dnes považovaná za elegantný materiál, ktorý svojim kovovým leskom a schopnosťou odrážať svetlo vyčaruje osobitú atmosféru s nádychom industriálneho štýlu.
Nehrdzavejúca oceľ má oproti iným kovom a samozrejme aj iným materiálom používaným na výrobu kuchynských pultov mnoho výhod. Okrem odolnosti proti korózii sa vyznačuje výbornou odolnosťou voči nárazom a prerezaniu, teplu (nepoškodzuje ju horúci riad), jednoduchou údržbou a dezinfekciou, extrémne dlhou životnosťou (je prakticky nezničiteľná), je biologicky neutrálna a recyklovateľná.
Hlavnou nevýhodou kuchynskej pracovnej dosky z nehrdzavejúcej ocele je jej cena. Je to jeden z najdrahších materiálov používaných na výrobu kuchynského pultu, je trikrát drahší ako bežné druhy ocele. Z dlhodobého hľadiska sa investícia stále oplatí, pretože takýto pult je prakticky nezničiteľný. Ďalšou nevýhodou je, že na nerezovej oceli sú rýchlo viditeľné stopy po zaschnutých kvapkách vody a nie je odolná ani voči vodnému kameňu. Takže aj keď je údržba jednoduchá, je dôležité, aby sa pult pravidelne udržiaval a umýval.
Cena za bežný meter nerezovej kuchynskej pracovnej dosky (z nehrdzavejúcej ocele) je 700 – 800 EUR.
Drevo je prírodný materiál, ktorý sa dá 100 % recyklovať. Svojou farbou, textúrou a vôňou vnáša do priestoru pocit tepla a útulnosti. Preto sú drevené kuchynské pulty obľúbené. Môžete si vybrať medzi masívnou alebo dyhovanou drevenou kuchynskou doskou. Prvá je oveľa drahšia, aj keď pri správnej ochrane a spracovaní môže byť lepšia ako vo vzhľade, tak aj vo svojich mechanických vlastnostiach. Keď je niečo dyhované, to znamená, že základná doska je vyrobená z drevotrieskovej dosky (drevený kompozit), ktorá je následne pokrytá finálnou tenkou vrstvou skutočného dreva. Ozajstné drevo je len povrchová vrstva, takáto doska je oveľa lacnejšia ako doska z masívneho dreva. Ak chceme masívne drevo, je veľmi dôležité, aké drevo na kuchynský pult zvolíme, keďže niektoré druhy dreva sú mäkšie a absolútne nevhodné (napr. smrek), drobnými údermi by sa poškodili.
Drevená kuchynská pracovná doska je skvelou voľbou do kuchýň, ktoré majitelia starostlivo a pravidelne udržiavajú a príliš nepreťažujú. Do kuchyne, kde sa denne varí pre väčší počet ľudí, drevo nie je tou najlepšou voľbou, pretože je citlivé na vodu, vlhkosť, náhodné štrajchnutie nožom zanecháva stopu. Ak vám však pár škrabancov na povrchu neprekáža a nevaríte každý deň a tento materiál vám obzvlášť prirástol k srdcu, drevená kuchynská pracovná doska je skvelou voľbou.
Ako už bolo spomenuté, kuchynské pracovné dosky z masívu sa pýšia svojou ekologickosťou a 100 % recyklovateľnosťou, pričom si ich jednoduchá a prirodzená estetika vždy získa naše sympatie. Ak máte jedálenský stôl a ďalší drevený nábytok na drevenej podlahovej krytine, drevená kuchynská doska môže dokonale ladiť so zvyškom interiéru.
Je známe, že drevo zle znáša vlhkosť a vodu, čo je pravda. Preto neodporúčame drevené kuchynské pulty do tých kuchýň, kde sa varí každý deň a už vôbec nie na miesta pri dreze, ktoré budú neustále v kontakte s vodou. Ak sa rozhodnete pre masívny kuchynský pult, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, keďže ceny sú dosť vysoké.
Cena za meter štvorcový drevenej kuchynskej dosky (dub), v závislosti od prevedenia, je 190 až 300 EUR.
Kerrock je umelý plast. Je dostupný v niekoľkých desiatkach farebných odtieňov, čo znamená, že výber je v porovnaní s farebnou paletou RAL obmedzený. Ide o materiál, ktorý nepotrebuje žiadne dokončovacie vrstvy. Práve z toho dôvodu má kuchynská doska z kerrocku, podobne ako nerezová doska, o niečo vyššiu hmotnosť. Povrchová úprava môže byť matná alebo lakovaná.
Kuchynské dosky z tohto materiálu sa odporúčajú do tých domácností, kde sa nevarí každý deň, pretože sú o niečo citlivejšie na mechanické poškodenie, no nenáročné sú na údržbu. Sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú niečo iné a sú ochotní byť trocha opatrnejší, keď ide o používanie pultu vyrobeného z tohto materiálu pri varení.
Kerrock je vysoko neporézny materiál, ktorý neabsorbuje tekutiny a odoláva vysokým teplotám. Je tiež šetrný k životnému prostrediu (ekologický), nenáročný na údržbu, odolný voči UV žiareniu a antibakteriálny, spoje sú neviditeľné. Keďže ide o plast bez dokončovacej vrstvy, nebudete mať problémy s deformáciou povrchu, ako je to pri „ultrapase“. V neposlednom rade pre kerrock je príznačný veľmi pekný vzhľad, ktorý je určite niečím výnimočným, a s ktorým sa medzi umelými materiálmi stretávame len zriedka.
Jednou z hlavných nevýhod kuchynských pracovných dosiek z kerrocku je ich relatívna citlivosť na rezy a škrabance, aj ten najmenší rez nožom je poznať. Doska z kerrocku je oveľa citlivejšia ako napr. nerezová pracovná doska a použitie dosky na krájanie je absolútne nevyhnutné. Poškodenie na pulte môže vzniknúť aj premiestňovaním riadu a iného kuchynského náčinia, preto sa do kuchýň s veľmi častým používaním neodporúča. Ďalšou nevýhodou kerrocku je jeho vysoká hmotnosť – podobne ako nehrdzavejúca oceľ je to masívny materiál, pre ktorý je potrebné zabezpečiť pevnejšiu spodnú konštrukciu. Nakoniec musíme upozorniť aj na mierne vyššiu cenu v porovnaní s inými materiálmi.
Kuchynská pracovná doska z kerrocku je najdrahšia zo všetkých pracovných dosiek. Cena za meter štvorcový kuchynskej pracovnej dosky z kerrocku, v závislosti od farby a prevedenia, je 250 až 350 EUR.
Kuchynské dosky z prírodného kameňa sú extrémne drahé, keďže kameň je najdrahší stavebný materiál na trhu. Kuchynskú dosku z prírodného kameňa nájdete v extrémne drahých domoch, ale len zriedka. Prírodný kameň je pomerne náročný na údržbu a nevýhodou je aj to, že mnohé druhy kameňa sú pórovité a nasávajú vodu, čo znamená, že musia byť dobre impregnované a chránené špeciálnymi spôsobmi spracovania. Všetkému spomenutému sa dá ľahko vyhnúť výberom umelého (technického) kameňa. Technický kameň je kamenný kompozit vyrobený technológiou lisovania kamenných častíc a prachu pod vysokým tlakom, ktorý spája elegantný vzhľad kameňa s jeho výbornými mechanickými vlastnosťami a navyše nie je porézny.
Jednoducho povedané, kuchynské linky z technického, resp. umelého kameňa sú vždy skvelou voľbou. Zaujmú svojím vzhľadom a dodajú priestoru skvelý vzhľad, sú nenáročné na údržbu a nadčasové. Ak však máte v kuchyni množstvo rôznych farieb a textúr, odporúčame vám rozhodnúť sa pre dosku s trochu pokojnejším a nenápadnejší vzorom kameňa.
Kuchynská pracovná doska z umelého kameňa, rovnako ako doska z nehrdzavejúcej ocele, je prakticky nezničiteľná. Je neporézna, nevznikajú na nej škvrny, odolná je voči UV žiareniu, extrémne pevná a následne odolná voči všetkým mechanickým poškodeniam. Z kameňa je možné vyrobiť aj drez, ktorý zabezpečí „bezšvový“ vzhľad. Kuchynské pracovné dosky do dĺžky 3 m je možné vyrobiť v jednom kuse, čím sa získa vzhľad bez viditeľných spojov. Navyše je doska nadčasovo krásna. Doska má hrúbku 1 – 3 cm, pričom hrúbka závisí predovšetkým od rozmerov dosky.
Umelý kameň v skutočnosti nemá veľa nevýhod, jednou z nich je predsa o čosi väčšia hmotnosť. Na vyššie podlažia preto treba väčšie kamenné dosky dvíhať výťahom (vonkajším alebo vnútorným). Okrem toho je doska z umelého kameňa náchylná aj na tvorbu vodného kameňa.
Cena za bežný meter kamennej (žulovej) kuchynskej dosky, širokej 60 cm, s hrúbkou 2 až 3 cm, je 90 až 160 EUR/bm. Cena za bežný meter kuchynskej dosky z umelého kameňa, širokej 60 cm, s hrúbkou 1,5 cm, je 40 až 250 EUR/bm.
Kuchynská pracovná doska môže byť aj z umelých materiálov, „ultrapasu“ a laminátu, ktoré sa nanášajú na drevotriesku ako konečná vrstva. Inými slovami, takáto kombinácia sa nazýva laminátová doska. „Ultrapas“ je obľúbený pre svoju neutrálnu textúru a širokú paletu farieb.
„Ultrapas“ je vhodný do každej domácnosti, v ktorej sa varí málo, veľa, príležitostne, pre jednu osobu alebo pre viacerých ľudí... Neodporúča sa však do veľmi vyťažených kuchýň, keďže po rokoch používania sa stáva, že sa odlepí od drevotriesky . Laminátové dosky sú na rozdiel od dyhy či dokonca masívneho dreva odolné voči chemickým čistiacim prostriedkom, znesú dokonca aj agresívnejšie čističe. K dispozícii máme dokonca „ultrapas“, ktorý napodobňuje vzhľad iných materiálov, napr. kov alebo kameň. Vďaka tomu je možné použiť ho ako lacnejšiu alternatívu dreva, kovu a prírodného kameňa.
Ide o všestranný materiál, ktorý je nenáročný na údržbu, v podstate ho možno utrieť len vlhkou handričkou a saponátom. Je cenovo najdostupnejší zo všetkých uvedených materiálov a navyše sa vyrába v mnohých farebných odtieňoch. „Ultrapas“ v kombinácii s dyhovanými čelami je nadčasová a krásna kombinácia, ktorá je vždy moderná a hodí sa do každého príbytku. Je pomerne odolný voči nárazom, menej odolný proti štrajchnutiu nožom, preto sa vždy odporúča použiť dosku na krájanie.
Asi najväčšou nevýhodou „ultrapasu“ sú jeho hrany a povrchová úprava. Keďže ide o dokončovaciu vrstvu, okraje nie sú skryté, ale olepené ABS páskami, ktoré sa po niekoľkých rokoch môžu začať odlepovať a lámať. Ďalšou nevýhodou je, že „ultrapas“ nie je odolný voči UV žiareniu. Niektorí však „ultrapasu“ vyčítajú aj trochu lacnejší vzhľad, najmä po niekoľkých rokoch, keďže je pravda, že tento materiál nestarne tak pekne ako prírodné materiály. Nezíska patinu, „plastický“ vzhľad pôsobí ešte „plastickejšie“, okrem toho v spojoch sa ľahšie poškodí, do spojov začne prenikať voda, následne sa poškodí aj drevotrieska. Ak chcete kuchyňu, ktorá bude krásna a odolná desiatky rokov, tento materiál neodporúčame.
Cena bežného metra (šírka 60 cm) laminátovej dosky do kuchyne, v závislosti od farby a prevedenia, je 100 až 200 EUR/bm.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Odmeranie, zhotovenie a montáž pracovnej dosky
Potrebujem odmeranie, zhotovenie a montáž pracovnej dosky. Chceme vedieť či môžete prísť vymeniť pracovnú dosku na linku s odmeraním a vyhotovením.
1 ks pracovnej dosky na linku, rozmer asi 250 cm x 65 cm , nie je to súvislý kus, ale výrezy okolo steny.
900 € do 1500 €
Vymena kuchynskej pracovnej dosky
Dobrý deň prajem
potrebujem niekoho na vymenu kuchynskej pracovnej dosky rohovej. Umyvadlo a plynova doska. Doviezt fosku z predajne Hornbach v Košiciach.
450 € do 750 €
Odmontovat staru a namontovat novu kuchynsku dosku
Potrebujeme odmontovat staru a namontovat novu kuchynsku dosku 3 m. Foto v prílohe. 720 € do 1200 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.