Koľko stojí sauna? Súkromná sauna je o niečo väčšia investícia, ktorá sa bohato vráti, ak sa človek fyzicky i duchovne zregeneruje. Cena sauny závisí od veľkosti (počet osôb), druhu sauny (fínska, turecká, infračervená, biobylinková sauna), materiálov (drevo, keramika a ďalšie), osvetlenia, vykurovacích kachiel a samozrejme od zhotoviteľa. Ak nemáte obmedzené finančné prostriedky, tak odporúčame zhotoviť saunu na mieru. Cena dvojsystémovej fínskej sauny s rozmermi 200 cm × 200 cm, sa pohybuje v rozmedzí 2000 až 4000 EUR/kus.
Komu zveriť vyhotovenie sauny? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom sáun vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za fínsku saunu na mieru. Cena fínskej sauny na mieru. Cena za dodávku a momntáž fínskej sauny do rozmerov 140 x 140 x 200 cm vyrobenej z topoľového dreva a dvere z kaleného skla, spolu so 6kW saunovou pecou s kameňom na trojfázový prúd.
Cena za typizovanú fínsku saunu. Cena typizovanej fínskej sauny. Náklady na výstavbu a inštaláciu fínskej sauny do 200 x 200 x 200 cm v kanadskom červenom cédrovom dreve a sklenenou stenou s dverami spolu so saunovou pecou na trojfázový prúd s výkonom 9 kW.
Škandinávska láska až posadnutosť domácimi saunami sa rozšírila po celom svete a existuje len málo vecí, ktoré by mohli konkurovať skvelej relaxácii v dobre navrhnutej saune. Ak chcete nechať oddýchnuť svoje boľavé svaly alebo zlepšiť kvalitu svojej pokožky či podporiť cirkuláciu krvného obehu, sauna je ideálny spôsob načerpania nových síl. Moderné sauny môžu dosahovať teploty nad 80 °C a ponúkajú doma priestor vymedzený len pre oddych a duševné potešenie. Sauna je ideálnym miestom na relaxáciu po náročnom dni alebo po náročnom tréningu. Väčšina domácich sáun má elektrický ohrievač, ktorý ohrieva vzduch, čoraz populárnejšie sa stávajú aj infrasauny. Veľmi vysoké teploty v saune nie sú vhodné pre deti alebo ľudí s určitými druhmi zdravotných problémov, čo je dobré si pred montážou vo vašej domácnosti preveriť.
Bez ohľadu na to, aký typ sauny si vyberiete, môžete využiť množstvo jej zdravotných výhod.
Zlepšite si cirkuláciu: Sauny sú vynikajúce pre zdravie vášho kardiovaskulárneho systému, pretože vysoké teploty vedú k lepšej cirkulácii. Keď sa výstelka krvných ciev rozšíri, prietok krvi sa zvýši a dostane sa do dôležitých orgánov, ako je mozog a srdce!
Uvoľnite si svaly: Zvýšená cirkulácia tiež znižuje svalovú napätosť. Po náročnom tréningu si doprajte saunu, aby ste zmiernili bolesti svalov.
Úľava od stresu:
Mnohé štúdie tvrdia, že sauny znižujú stres a príznaky spojené so stresom, ako sú bolesti hlavy a migrény. Podporujte lepší spánok: Večerná návšteva sauny pomôže telu pri detoxikácii a relaxácii tesne pred spaním, čo umožní hlboký a neprerušovaný spánok.
Krok 1: Pripravte saunu
Zapnite saunu a nechajte ju zohriať na požadovanú teplotu. Najvyššia odporúčaná teplota je 90 °C.
Krok 2: Pripravte svoje telo
Pred vstupom do sauny vypite niekoľko pohárov vody, inak riskujete dehydratáciu. Dajte si dole šperky, aby ste zabránili možnému popáleniu. Vezmite si čistý uterák, na ktorý sa posadíte, zakryjete sa alebo zotriete ním pot. Overte si všetky zdravotné riziká uvedené v pokynoch a uistite sa, že ste v dobrom zdravotnom stave pred použitím sauny.
Krok 3: Používajte saunu podľa vlastného uváženia
Je dobré nastaviť si časový limit, aby ste sa v saune nezdržiavali dlhšie, ako sa predpokladalo. Zvyčajne zostávame v saune 15 až 20 minút v troch cykloch. Ak používate saunu prvýkrát, skúste najskôr kratšiu dobu. Ak pociťujete závraty, nevoľnosť alebo zrýchlený tep, okamžite saunu opustite.
Krok 4: Omlaďte svoje telo
Pri odchode zo sauny si na začiatku urobte čas. Možno si pár minút poseďte vypite pohár alebo dva vody. Vaše telo potrebuje po saunovaní čas na opätovné vyváženie, takže sa nehýbte príliš rýchlo alebo ihneď nezačínajte s novou aktivitou. Po použití fínskej sauny sa odporúča skočiť pod studenú sprchu, ale buďte opatrní.
Tradičné sauny sú vyrobené zo smrekového alebo borovicového dreva. Dnes sa používajú aj iné materiály, vrátane niektorých pórovitých a tvrdších druhov dreva. Nič však neevokuje tradičnejší pocit zo sauny ako borovicové drevo, pretože má charakteristickú vôňu. Borovicové dosky sa v dobre izolovaných saunách zahrievajú, takže základom je mať pod sebou pohodlný uterák. Ostatné materiály tento problém nespôsobujú, ale stále je najobľúbenejšou voľbou tradičné borovicové drevo.
Sauny sú k dispozícii v mnohých veľkostiach. Niektoré sú určené pre jednu osobu a niektoré môžu pojať až osem osôb. Správna veľkosť sauny pre vás by mala zodpovedať počtu osôb, ktoré budú saunu používať súčasne. Veľkosť vybranej sauny je navyše ovplyvnená dostupným priestorom, ktorý máte v byte.
Keramika: Keramické ohrievače sa ohrievajú rýchlejšie ako ohrievače z uhlíkových vlákien. Pretože teplo je koncentrovanejšie v blízkosti ohrievačov, je najlepšie zvoliť saunu s ohrievačmi nainštalovanými v blízkosti miesta, kde budete sedieť.
Uhlíkové ohrievače: Ohrievače z uhlíkových vlákien sú odolnejšie a energeticky efektívnejšie ako keramické ohrievače. Majú rovný povrch, ktorý umožňuje rovnomernejšie rozloženie tepla. .
Hodnotenia EMP
Infrasauny vyžarujú elektromagnetické pole (EMP). Keramické ohrievače typicky vyžarujú nižší EMP ako uhlíkové ohrievače a sauny, ktoré majú kombináciu oboch typov ohrievačov, majú najnižšiu EMP. Odporúča sa, aby expozícia EMP bola menej ako 3 miligauss (mG). Pre zaistenie bezpečnosti sa poraďte s odborníkom ohľadom správneho elektrického uzemnenia sauny.
Celá myšlienka saunovania je vychutnať si saunové teplo, po ktorom nasleduje rýchle ochladenie. Nie každý však dokáže odolávať vyšším teplotám a ak zdieľate saunu s ostatnými, je najlepšie nepreháňať to s horúčavou. Pri výbere sauny dbajte na riadiaci systém. Tým je zvyčajne len o niečo viac ako termostat, ktorý reguluje teplotu na najvyššiu úroveň. Moderné sauny zvyčajne používajú sofistikovanejšie ovládacie zariadenia, ktoré rýchlo dosiahnu a udržia požadovanú teplotu. Ak sa rozhodnete urobiť si saunu svojpomocne, nezabudnite, že miestnosť musí byť dobre odvetraná.
Ak máte vlastnú saunu, môžete si nastaviť teplotu podľa svojho uváženia, zostať v saune toľko, koľko chcete, pridať toľko vody, koľko uznáte za vhodné, a užívať si jej pohodlie, kedykoľvek vám to vyhovuje. Pri rozhodovaní o saune je najdôležitejšou voľbou to, či chcete tradičnú fínsku saunu, infrasaunu alebo parnú saunu. Väčšina sáun je vykurovaná prúdením. Konvekčné ohrievače môžu byť napájané elektrinou alebo ako zdroj využívať plyn či drevo. Tradičná fínska sauna má nástenné kúrenie a ohrieva kôš z kameňov. Naberačkou nalejte na kamene éterické oleje, ktoré uvoľnia do priestoru voňavú paru. Na druhej strane IR ohrievače ponúkajú úplne iný typ sauny. Teplo v tomto prípade neprichádza zo vzduchu, ale z infračervených vĺn emitovaných vykurovacími telesami. Vlny fungujú podobne ako mikrovlnná rúra a zahrejú vás zvnútra (nebojte sa, je to bezpečné!). Preto je teplota vzduchu oveľa nižšia a nie je tam žiadna para ani vlhkosť navyše. Môže to byť skvelá voľba pre tých, ktorých dusí tradičná sauna, alebo pre tých, ktorí majú problémy s dýchaním. Puristi samozrejme trvajú na tom, že dojem z IR sauny je úplne odlišný od tej tradičnej. Pred výberom medzi bežnou saunou a infrasaunou využite príležitosť a vyskúšajte oboje. IR sauny spotrebujú oveľa menej energie ako iné druhy sáun, čo je dôležité, ak plánujete saunu využívať každý deň. Parné sauny obsahujú zariadenie zvané parný generátor, ktoré zvyšuje vlhkosť v miestnosti na zhruba 100 %. Teplota v parnej miestnosti je zvyčajne nižšia ako teplota vo fínskych saunách (okolo 41 °C), ale vlhkosť vzduchu je oveľa vyššia. Okrem výberu medzi bežnou saunou, infrasaunou a parným kúpeľom sa budete musieť rozhodnúť aj to, kam ju umiestniť, aké materiály pri jej výrobe použiť a aké doplnky podľa vás môžete potrebovať. Hydroizolácia a vetranie, ako aj požiadavky na veľkosť a výšku by sa mali určiť vo fáze projektovania. Pri niektorých rozhodnutiach vás môžu tiež obmedzovať predpisy týkajúce sa konštrukcie a používania vašej sauny alebo parného kúpeľa. Tieto obmedzenia sa líšia v závislosti od toho, čo máte na mysli a či staviate v interiéri alebo exteriéri. Vo väčšine prípadov vám spoločnosť, ktorá vám poskytuje saunu, poradí, čo je a čo nie je možné a aké sú najlepšie možnosti pre váš domov a priestor, ktorý máte k dispozícii.
Tradičná sauna na drevo, nazývaná tiež fínska sauna, je „suchá“ sauna, čo znamená, že je v nej málo alebo vôbec žiadna vlhkosť. Priestor sauny ohrieva oheň v peci na drevo, ktorá ohrieva kamene tie potom ohrievajú saunu obloženú drevom. Pec ohrieva saunu na 60 až 100 °C. Pomocou drveného vedra a drevenej naberačky, ktoré sú povinnou výbavou každej sauny, sa na kamene naleje malé množstvo vody, aby sa vytvorila para. Sauna na drevo je najvhodnejšia pre vonkajšie použitie, ideálne umiestnenie je v takej časti pozemku, kde dym nebude rušiť susedov.
Použitie a skúsenosti s elektrickou saunou sú podobné ako s saunou na drevo, až na to, že ohrievač pracuje na elektrinu. Rovnako ako v prípade sauny na drevo sa zohrejú kamene a na horúce kamene nalejte vodou, aby sa vytvorila para. Elektrické sauny sú vynikajúce pre mestské oblasti, kde nie sú vhodné verzie na drevo a je možné ich namontovať do interiéru.
Priaznivci tradičných sáun nebudú súhlasiť s tým, že infrasauny sú to pravé sauny. Ale pre tých, ktorí chcú výhody sauny bez intenzívneho tepla, je možno tou správnou cestou iba infračervená sauna. Namiesto ohrievania vzduchu, infračervené sauny priamo ohrievajú vaše telo, čo znamená, že máte rovnaké výhody sauny v menej horúcom a prijateľnejšom prostredí. Infračervené sauny môžu byť inštalované v interiéroch a sú tiež lacnejšie ako tradičné sauny.
Nemajú kúrenie ani komín. Namiesto toho je oheň zapálený pod hromadou kameňov. Keď sa kamene zohrejú a oheň zhasne, začne zo sauny vychádzať dym a saunovanie môže začať. Možno budete musieť ísť do Fínska aby ste zažili pravú dymovú saunu!
Parné sauny, ktoré sa tiež nazývajú parné kúpele, turecké sauny alebo hammam, využívajú vlhké teplo získané z vriacej vody, ktorá uvoľňuje paru do miestnosti. Parné sauny sú zvyčajne úplne pokryté keramickými dlaždicami alebo iným neporéznym povrchom. Ich horúci parný vzduch - zvyčajne okolo 60 °C – je údajne obzvlášť prospešný pre dýchací systém. Kvôli vlhkosti a nebezpečenstvu plesní je najlepšie nechať si tento typ sauny nainštalovať od odborníka.
Ak máte radi teplo, ale nemáte v byte priestor na saunu, asi najlepším riešením je kombinácia sauny a sprchy. Takto môžete zmeniť existujúcu sprchový priestor na parnú saunu. Naďalej ho môžete používať ako sprchu len s doplnkovými funkciami pary a tepla. Existuje niekoľko možností pre túto kombináciu, od parných spŕch pre dve osoby až po luxusné modely s vírivými vaňami. Existujú dokonca aj modely, ktoré kombinujú suché sauny s parnými sprchami.
Sauny sa všeobecne ľahko montujú a inštalujú. Na zostavenie sú zvyčajne potrebné dve osoby a niektoré nástroje: skrutkovač, skrutky a gumová palička. Mnoho sáun z obchodu má označené komponenty a sú zostavené podľa klikacieho systému, s drážkami alebo na magnetoch. Odporúčame vám postupovať podľa pokynov výrobcu a zvyčajne sa najskôr položí dno (podlaha) sauny, potom zadná stena a obe bočné steny. Keď tri steny sauny stoja, nasleduje inštalácia lavice, ohrievača a usporiadanie elektrického pripojenia. Nakoniec namontujeme prednú stenu s dverami a stropom sauny. Na samom konci pridáme ozdobné lišty na zakrytie spojov jednotlivých dosiek. Pomôcka! Keď vám saunu doručia z obchodu, je najlepšie jednotlivé časti premiestniť na miesto, kde bude sauna stáť, a tam ich zostaviť. Vyhnete sa tak problémom s nosením ťažkopádnej a ťažkej sauny po úzkych chodbách a cez dvere.
Keď sa rozhodujete, kam umiestniť saunu, uistite sa, že podklad, na ktorom bude stáť je úplne rovný. Odporúča sa, aby podklad nebol laminát alebo koberec, radšej betón alebo dlažba či tiež parkety. Ak chcete zriadiť saunu, vyberte miesto, kde je k dispozícii vhodné elektrické pripojenie a možnosť vetrania. Sauny by sa nemali umiestňovať na miesta, kde existuje možnosť zaplavenia alebo koncentrácie vlhkosti, napríklad v suteréne. Odporúčame vám zvoliť si dobre izolovanú miestnosť, pretože ak je miestnosť chladnejšia, tým dlhšie sa bude sauna zohrievať a nemusí dosiahnuť požadovanú teplotu. Tento problém však môžete vyriešiť aj izoláciou sauny.
Vonkajšie sauny fungujú najlepšie na miestach s relatívne miernym podnebím po celý rok. V chladnejšom podnebí ich treba skutočne tepelne izolovať. Umiestnite saunu na dokonale rovný povrch a zakryte ju strechou, ktorá odolá krupobitiu, snehu, vetru aj dažďu. Saunu sa odporúča umiestniť v blízkosti domu a v blízkosti elektrického pripojenia.
Sauny nevyžadujú špeciálne vzduchové kanály ani odvzdušňovacie ventily. Odporúča sa však ponechať medzi saunou, stenami a stropom aspoň pár centimetrov priestoru, aby bolo zaistené správne odvetranie. Aj keď nie sú potrebné vzduchové kanály, všetky sauny potrebujú odvetranie, ktoré umožňuje rovnomerné rozloženie tepla a prívod kyslíka. Otvory sú obzvlášť dôležité vo veľkých saunách, pretože teplo musí byť rovnomerne rozložené v celej saune, namiesto toho, aby sa zadržiavalo iba v bezprostrednej blízkosti ohrievača. Sauny majú zvyčajne dolný odvzdušňovač, mierne nad podlahou, a horný odvzdušňovač, tesne pod stropom. V saunách, ktoré si kúpite v obchode, sú zvyčajne ventilačné otvory zabudované do prefabrikovaných stien. Ak nie sú prieduchy v cene, je sauna navrhnutá tak, aby mala pod dverami malú medzeru, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu a kyslíka. Počas vyhrievania sauny môžete niektoré z prieduchov zavrieť, aby sa rýchlejšie zohriala. Pokiaľ ste v saune, ventilačné otvory si otvorte, ktoré zostanú otvorené aj po skončení saunovania.
Pre vnútorné i vonkajšie sauny musíte používať elektrickú zásuvku so správnym napätím. Táto zásuvka by sa mala používať iba pre saunu. Do tej istej zásuvky nesmie byť zapojené žiadne iné zariadenie a nikdy nepoužívajte predlžovací kábel! Väčšina infračervených sáun pracuje s napätím 110 - 120 V, čo je bežné použitie v domácnosti. Niektoré sauny pracujú pri napätí 220 - 240 V. Toto napätie je zvyčajne potrebné pre tradičné parné sauny a silnejšie / väčšie fínske a IR sauny. 240 V zásuvky sú určené na prevádzku práčok, sušičiek, rúr, klimatizácií alebo ohrievačov vody. Väčšina moderných domov má zásuvky 110 - 120 V aj 220 - 240 V. V niektorých starších domoch však môže byť potrebné zhotovenie dodatočného elektrického vedenia. V takom prípade je vhodné obrátiť sa na elektrikára.
Pomocný výstup prehrávača MP3: Táto funkcia umožňuje pripojiť telefón k portu a prehrávať hudbu pomocou zabudovaných reproduktorov v saune.
Kompatibilné s Bluetooth: Ak sú sauny kompatibilné s Bluetooth, môžete telefón pripojiť bezdrôtovo k reproduktorom Bluetooth a prehrávať hudbu.
Časovače / Timer: Pomocou tejto funkcie môžete nastaviť časovač, ktorý vás upozorní, keď uplynie určitý čas. Môže tiež vypnúť saunu, čo je užitočné, ak ste v nej náchylní zaspať.
LED osvetlenie: rozhodnite sa pre saunu s LED osvetlením. LED osvetlenie spotrebuje menej energie a vydrží dlhšie ako iné osvetlenie.
Odvetrávacie otvory: Vyberte si saunu so zabudovanými prieduchmi, ktoré vám umožnia správne prúdenie vzduchu v saune.
Ak máte vonkajšiu saunu, môžete pravidelne umyť jej exteriér tlakovou vodou. Na zníženie škodlivých účinkov slnečného žiarenia môžete tiež použiť ochranný náter proti UV žiareniu. Nikdy by ste však nemali používať lak alebo farbu na drevo! Je tiež dôležité pravidelne odstraňovať sneh na alebo pod saunou. Pravidelne vysávajte vnútro sauny, aby ste odstránili prach a nečistoty. Po každej saune vyčistite lavičky, steny, operadlá a podlahy teplou a ručnou kefou. Raz ročne môžete tiež lavičky zľahka prebrúsiť, aby ste odstránili prípadné škvrny. Škvrny je možné odstrániť aj ich čistením ručnou kefou a jemným čistiacim prostriedkom. Ak spozorujete pleseň, odstráňte ju špeciálnym čistiacim prostriedkom na saunu odporúčaným výrobcom. Potom miestnosť opäť opláchnite teplou vodou a nechajte saunu vyvetrať. Ak máte fínsku saunu, budete musieť raz ročne vyčistiť kamene pri ohrievacom telese. Ak to chcete urobiť, najskôr odpojte saunu. Potom odstráňte kamene okolo ohrievača. Popukané kamene zlikvidujte a zvyšok opláchnite vodou. Vložte očistené kamene späť a rovnomerne ich poukladajte okolo ohrievača. Možno si budete musieť kúpiť nové kamene, ale nezabudnite, že musia byť rovnakého typu a veľkosti ako súčasné kamene.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Saunu pre jednu az dve osoby, exterierovu, v nezmontovanom stave
Potrebujem exterierierovu saunu priblizne 1.6x1.3m
V nezmontovanom stave s montazou z vašej strany na mieste,⅕ vratane kachlí.
2250 € do 3750 €
Infrasauna pre 2 osoby
Potrebujeme kvalitnú infrasaunu z kvalitného dreva a najlepšie celospektralne infraziarice certifikát. 3600 € do 6000 €
Fínska sauna a infra sauny
Potrebujeme zvlášť fínsku saunu cca 2,7 x 1,5 m, a aj infra SAUNU. Viac info osobne. 6300 € do 10500 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.