Koľko stojí detská izba? Detské izby na mieru sú o 30 % drahšie, ale aj kvalitnejšie než priemyselné detské izby, umožňujú lepšie využitie priestoru a ešte viac spestria bývanie a hru vašich detí. Poraďte sa s interiérovým dizajnérom a objavte skryté možnosti detskej izby, zhotovenie mládežníckeho nábytku zverte do rúk skúseného stolára, ktorý ho vyrobí za 1- 4 mesiace. Cena za dodávku a montáž detskej izby z drevotriesky, ktorá zahŕňa posteľ, skriňu, stolík a komodu, sa pohybuje v rozmedzí 800 až 3500 EUR/kus.
Komu zveriť výrobu alebo obstaranie detskej izby? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným stolárom alebo dodávateľom detských izieb vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Určite budete súhlasiť s tým, že narodenie dieťaťa je pre každú rodinu tým najšťastnejším okamihom. Po týždňoch očakávania, neistoty, túžob, obáv a všeličoho iného sa nové bábätko konečne dostáva domov. Miesto, ktoré vytvoríte pre svoje dieťa alebo deti, musí byť pokojné a chránené, nielen pre vaše ratolesti, ale aj pre vás, aby bol ten krásny začiatok čo bezstarostnejší a radostnejší. Určite treba mať na zreteli, že bábätko nebude vždy bábätkom a všetko okolo neho bude musieť „rásť“. Preto by možno bolo dobre myslieť na to pri plánovaní zariadenia detskej izby. Ideálne by bolo, aby všetky riešenia, ktoré sa vám vynoria, boli flexibilné a späté s modulárnymi kusmi nábytku, ktoré v nasledujúcich rokoch budete môcť podľa potreby zostavovať, demontovať a kombinovať.
Štatistiky ukazujú, že veľký počet našich rodín žije v mestských oblastiach a v bytoch s neveľkou rozlohou. Často je pod jednou strechou aj niekoľko generácií. Práve preto, detská izba, podobne ako ostatné časti bytu, musí byť multifunkčná a mimoriadne praktická, aby uspokojila rôznorodé potreby členov domácnosti.
Ak ste jedným z mála šťastlivcov, ktorí majú k dispozícii priestor pre detskú izbu, nižšie uvádzame základné rady, ktoré vám určite pomôžu pri zariadení detskej izby.
Väčšina rodičov sa rozhodne kompletne zariadiť izbu určenú pre novorodenca, najmä ak je prvý. Niektorí sa snažia rešpektovať ružovo-modrý fenomén – ružová je farbou dievčat a modrá farbou chlapcov. Vo viacerých svetových jazykoch dokonca existujú definície uvedených farieb a ich odtieňov – baby modrá a baby ružová. Určite sa nájdu aj takí, ktorí nechcú meniť ideový koncept, a tak na zariadenie detskej izby použijú iba niekoľko (povinných ) kusov nábytku. Sú to: postieľka, prebaľovací pult a hojdacie kreslo. Ak predsa uprednostníte niečo iné, je to samozrejme možné. Odporučili by sme však prírodné materiály, jemné tóny a jemné tvary, bez silného osvetlenia a lesklých detailov, ktoré by mohli bábätko rušiť.
Prvá vec, ktorú odporúčame urobiť, je dobre si premerať miestnosť, v ktorej plánujete zariadiť detskú izbu, a urobiť si náčrt. Miestnosť je potrebné dobre premerať, od podlahy po strop na viacerých miestach, predovšetkým preto, že byty so všetkými pravými uhlami a ideálne rovnými stenami sú naozaj zriedkavé. Vždy existujú nejaké minimálne odchýlky, ktoré neskôr znemožňujú správne umiestniť nejaký kus nábytku. Najlepšie je teda urobiť náčrt so všetkými rozmermi a polohami okien, dverí, zásuviek, vypínačov a svietidiel. Tak budete vedieť, kde čo môžete umiestniť. Ak si však nie ste celkom istí alebo sa jednoducho neviete rozhodnúť, vždy máte možnosť poradiť sa s architektom alebo interiérovým dizajnérom. Skica odborníkom uľahčí aj zvažovanie možného riešenia.
Samozrejme, vždy je možnosť nechať všetko na odborníka, ktorý detskú izbu zariadi na kľúč v súlade s vašimi požiadavkami a prianiami.
Ak sa predsa len rozhodnete pustiť do zariadenia detskej izby sami, mali by ste začať s prioritami - týkajúcimi sa výberu kusov nábytku, iného zariadenia a osvetlenia – potom budete s najväčšou pravdepodobnosťou presne vedieť, či v izbe bude niečo staré alebo kúpite všetko nové. Pred sebou máte dve možnosti: buď nákup hotového nábytku alebo objednanie konkrétnych kusov nábytku na mieru. Samozrejme, to bude závisieť od rôznych okolností: času, dostupného rozpočtu a pod. Ak chcete ručne vyrobený nábytok na mieru, na to budete potrebovať viac času a peňazí. Určite viete, ale predsa vás chceme upozorniť – stolárske výrobky sú síce drahšie, ale vo všeobecnosti odolnejšie ako továrenské, a čo je oveľa dôležitejšie: absolútne sa hodia do priestoru podľa všetkých svojich vlastností a sú vyrobené podľa vašich predstáv, bez ohľadu na to, o čo ide. Nikde sa predsa nehovorí, že stolári vyrábajú nábytok na mieru výhradne z najdrahších druhov masívneho dreva. Šikovný stolár je schopný vytvoriť skutočné umelecké diela z rôznych materiálov.
Vzhľadom na množstvo výrobcov a dodávateľov nábytku na trhu nebude pre vás ľahké si vybrať. Preto vám odporúčame obrátiť sa priamo na nás, keďže spolupracujeme s firmami a remeselníkmi, ktorých referencie a všetky postrehy zákazníkov si môžete pozrieť na našej webovej stránke. Vyplňte online formulár so základnými informáciami o požadovanom projekte a čoskoro dostanete ponuky od zainteresovaných dodávateľov so všetkými podrobnosťami.
Určite máte tisíce nápadov, pretože ste v internetových alebo tlačených časopisoch o bývaní našli nespočetné množstvo príkladov, ktoré sa vám páčia, ale nie všetky naraz sa dajú použiť. To, čo radia architekti a interiéroví dizajnéri, ale aj väčšina detských psychológov a pedagógov, je prispôsobenie zariadenia detskej izby veku dieťaťa. Prostredie by malo dieťaťu poskytovať ochranu, dieťa by sa malo vo svojej izbe cítiť bezpečne, ale aj motivovať k získavaniu nových vedomostí a experimentovaniu.
Samozrejme, vaše objatie je pre novorodenca celý svet a nič iné nepotrebuje. Trochu staršie, lezúce alebo chodiace dieťa potrebuje chránené rohy a mäkké povrchy, aby nedošlo k zraneniu. Mnohí výrobcovia nábytku majú špeciálne série práve takýchto chráničov, ktoré zabraňujú, aby deti počas prvých krôčikov a hier narazili na ostré hrany a rohy dosiek, postelí, televíznych skriniek a ďalšieho nábytku… Obstarajte si ich, určite vám ušetria veľa starostí a problémov.
Je obvyklé, že postieľka a hojdacie kreslo, v ktorom matka kojí a uspáva dieťa, sa považujú za nevyhnutné kusy nábytku. K nim patrí aj prebaľovací pult so všetkým potrebným príslušenstvom. Na dosah ruky by mala byť aj komoda alebo nejaký iný kus nábytku so zásuvkami na plienky a oblečenie pre bábätko. Čo sa týka materiálov, samozrejme, vždy sú lepšie prírodné, a iba ak sa inak nedá, kompozitné alebo umelé. Osvetlenie by malo byť tlmené. Často sa svetlo necháva aj v noci zapnuté, takže si môžete obstarať buď jedno svietidlo s viacerými funkciami (intenzita svetla sa nastavuje stmievačom), alebo niekoľko rôznych svietidiel - nástenné, podlahové alebo stolové.
Deti rastú a každým rokom potrebujú do svojej detskej izby niečo iné, nové. Okrem postele a nejakých kusov nábytku na uloženie oblečenia je potrebná aspoň jedna nádoba na hračky. Existujú rozťahovacie postele, ktoré „rastú“ spolu s deťmi, takže deti budú mať vždy posteľ tej správnej veľkosti, alebo postele rozkladacie, ktoré často majú prístelku a spodné úložné priestory na odkladanie posteľnej bielizne alebo iných vecí. Ak máte k dispozícii viac miesta, súčasťou zariadenia detskej izby môže byť kreslo, hojdačka alebo sedací vak (Lazy Bag, Lebag) – vak vyplnený nejakým mäkším materiálom, ktorý môže byť skvelým a jedinečným miestom na oddych pre malých nezbedníkov.
Ak máte doma príliš zvedavé a neposedné deti, ktoré chcú stále objavovať nové veci, odporúčame obstarať detské zábrany na schody, postele, dvere, ktoré ich ochránia pred nebezpečným úrazom, pádom z lôžka a podobne. Existujú aj bezpečnostné chrániče elektrických zásuviek, bezpečnostné zámky na skrinky a zásuvky. Sú rôznych tvarov, veľkostí, na rôzne účely. Možno ich použiť na okná, zásuvky, dvere - na všetko v dome, čo by deti nemali otvárať a čo je pre ne nebezpečenstvo. Malé deti sa aj radi šplhajú, napríklad na skrinky so zásuvkami, na komody alebo rôzne police, ktoré sú často nestabilné, môžu sa veľmi ľahko prevrátiť a môže dôjsť k vážnym zraneniam detí. Aby sa tomu predišlo, odporúča sa upevniť k stene všetok nábytok, spotrebiče alebo televízory, u ktorých hrozí prevrátenie. Prevencia je určite lepšia ako liečba.
Ak sú v jednej izbe dve deti, potom je najlepším variantom poschodová posteľ. Polovica izby zostane voľná na iné veci a aktivity. Možno viete, možno nie, ale deti na hru zvyčajne uprednostňujú podlahu, preto im zabezpečte hrubší a mäkší koberček, najlepšie z prírodných materiálov. Ak dieťa trpí nejakou alergiou, iný materiál neprichádza do úvahy. Existujú aj vyvýšené detské postele, ktoré pripomínajú poschodové postele, ale ide o jednolôžkovú posteľ. Keďže je lôžko vyvýšené, dieťa sa do postele dostane po rebríku, spodnú časť možno využiť ako úložný priestor, priestor na hry alebo umiestnenie písacieho stola.
Osvetlenie je v tomto veku dôležitejšie, pretože deťom buď pred spaním čítate, alebo sa s nimi hráte, takže je najlepšie mať viacero svietidiel „strategicky“ umiestnených podľa toho, čo deti radi robia.
Odborníci tvrdia, že nástup do školy je viac stresujúci pre rodičov ako pre deti. Dbajte teda na to, aby vám aspoň detská izba nespôsobovala bolesti hlavy. Ak ste kúpili alebo vyrobili nejakú posteľ a skriňu, keď deti boli menšie, teraz tieto kusy nábytku môžete osviežiť „serióznejšou“ farbou alebo fóliou. Možno by deti chceli mať namiesto zajačikov alebo medvedíkov postavičky z animovaných filmov. Ak máte možnosť, vyjdite im v ústrety, urobte im radosť. Priestor na uskladnenie hračiek sa postupne zaplní knihami a školskými pomôckami. Ak obstarávate nové kusy nábytku, najlepšie bude, ak budú modulárne, zložené z prvkov, ktoré sa dajú podľa potreby kombinovať. Ideálne miesto pre písací stôl je pri okne, aby dieťa malo počas učenia čo najviac prirodzeného svetla, ale silná lampa je, samozrejme, nevyhnutná. Rovnako tak sa odporúča anatomická, presnejšie ergonomická stolička, čalúnená alebo nie, ktorá pomáha udržiavať správne držanie tela. Operadlo, sedadlo a rukoväte takejto stoličky sú väčšinou nastaviteľné podľa výšky a veku dieťaťa, umožňujú prispôsobiť stoličku jeho potrebám.
Ako pri zariaďovaní ostatných častí domácnosti, tak aj pri zariaďovaní detských izieb platia rovnaké pravidlá: rozhodnúť sa môžete pre hotové kusy nábytku z ponuky viac či menej známych značiek nejakého dizajnéra alebo spoločnosti, ktorých produkty považujete za vynikajúce. Môžete obstarať buď všetok nábytok do detskej izby alebo iba nejaký kus podľa vlastného výberu. Musíme sa však vrátiť k otázke dostupného priestoru a viacnásobného využitia. Je to dôležité najmä vtedy, ak dve alebo viac detí zdieľajú jednu izbu a je medzi nimi väčší vekový rozdiel, kedy detí majú rozličné potreby a záujmy. Takáto situácia je potenciálnou nočnou morou. Odborníci navrhujú kompromis: predeliť miestnosť dočasnou priečkou alebo umiestniť niektoré z väčších kusov nábytku „chrbtom k sebe“, aby pôsobili ako „hranica“. Ostatné prvky sú usporiadané ako odraz v zrkadle, na opačných stranách, takže každé z detí bude mať svoj priestor a v ňom všetko, čo potrebuje.
Ak skonštatujete, že s hotovým nábytkom to nepôjde, preto, že miestnosť má neštandardný tvar alebo rozmery, alebo kvôli niečomu inému, zostáva vám len nájsť dobrého stolára. Ten, ktorého si vyberiete, vykoná najprv obhliadku a dohodne s vami všetky detaily. Možno existuje aj nejaký problém, ktorý neviete riešiť - napríklad nosný stĺp uprostred izby - odborná rada alebo nejaký originálny nápad pomôže situáciu zachrániť. O tom, že nábytok na mieru je kvalitnejší a odolnejší, aj keď bude určite drahší, sa samozrejme nemusíme baviť. Aj keď to nie vždy je tak. Myslite na to, že remeselník má väčšie možnosti kombinovania rôznych materiálov, a tak môže použiť lacnejšie na zadné a drahšie materiály na predné časti nábytku.
Na druhej strane, možno máte nejaké staršie alebo starožitné kusy nábytku, ktoré sa oplatí zachrániť. O možnostiach opravy a obnovy sa môžete porozprávať s dobrým reštaurátorom nábytku alebo čalúnnikom. Možno sa vám ich riešenie bude páčiť. Určite tak získate veľmi kvalitný nábytkový kus, ktorý zažiari novým leskom a vydrží minimálne raz toľko rokov ako mal v čase opravy.
Nakoniec, keď sa rozhodnete, čo vyhodíte, čo necháte, čo kúpite hotové a čo si objednáte v remeselnej dielni, budete mať pred sebou jasný obraz o zariadení detskej izby. Ak ste sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu, mali by ste počkať, kým majstri dokončia montáž okien a dverí, podlahy a maliarske práce. Keď sa to vyrieši, zostáva časť práce, ktorá je pre väčšinu z nás pôžitkom a vykonávame ju s radosťou – je to výber a zladenie detailov, akými sú farby, textúry, akcenty, štýl.
Je jasné, že obstaranie najväčších kusov nábytku do detskej izby – postele a nejakej skrine - je najväčšou investíciou. Ak máte zariadenie detskej izby dobre naplánované a držíte sa daného konceptu, ostatné veci ľahšie riešite. Snažte sa vyhnúť kompulzívnemu nakupovaniu, nepreháňať a radšej zaobstarať pre svoje dieťa menej vecí, aby ste neskončili s kopou nepotrebných vecí len preto, že boli roztomilé. Ak je „bábätko“ naozaj bábätko, je dôležité, aby všetko okolo neho bolo prítulné, teplé, mäkké, pekné. Ale ak je „bábätko“ školák alebo tínedžer, možno by ste mohli urobiť výnimku a nechať, aby si dieťa vybralo podľa vlastného vkusu. Pravdepodobne výberom budete príjemne prekvapení. Nie všetko musí byť farebne, tvarovo, materiálovo a štýlovo kompatibilné. Popustite uzdu svojej fantázii aj fantázii vášho dieťaťa a uvidíte, čo sa stane. Ak totiž svoje dieťa dobre poznáte, hneď budete vedieť, čo by vo svojej izbe chcelo mať a čo nie.
Aj bez odborníkov určite viete, aké farby, textúry alebo štruktúry sa vám páčia. Ak si môžete dovoliť všetko, čo sa vám páči, tak si dovoľte. Odporúčame vám však, aby ste sa takto rozhodli, pokiaľ ide o bábätká a veľmi malé deti. Staršie deti, školáci a tínedžeri, budú mať nejaké svoje nápady. Vašou úlohou v takýchto situáciách je byť „hlasom rozumu“ a vykonať nákup v rámci reálnych možností a ekonomicky uskutočniteľných požiadaviek.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Skriňa do detskej izby na mieru
Jedná sa o novú skriňovú zostavu s poličkou ako doplnenie nábytku do existujúcej detskej izby. Dekor by mal byť vybraný podľa dekoru existujúcej vedľajšej skrine. Rozmery sú viditeľné v prílohe. 1350 € do 2250 €
Trojposchodovú detskú posteľ
Potrebujeme trojposchodovú posteľ, alebo vpratať tri postele do detskej izby v paneláku cca 3,4x3,4m výška strop cca 2,5m. Foto v prílohe. 1800 € do 3000 €
Postel pre 4 detí
Chcem postaviť v detskej izbe postel pre 4 deti na mieru mam aj vlastnú predstavu. Foto v prílohe. 2700 € do 4500 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.