Ceny pokládky parkiet môžu byť veľmi rozdielne. V závislosti od druhu podlahovej krytiny sa cena za m2 parkiet pohybuje od 8 do 40 EUR a viac. Cena tiež závisí od vašej lokality, rozsahu prác a vybraného podlahára - priemerná hodinová sadzba pokládky parkiet je 17 EUR/h.
Komu zveriť pokládku parkiet? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným podlahárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Lakovanie s polyuretánovým dvojzložkovým lakom na báze rozpúšťadla
Lakovanie s polyuretánovým dvojzložkovým lakom na vodnej báze
Cena za dodanie, lepenie - položenie, brúsenie a lakovanie klasických parkiet z masívu.
Cena za dodanie a položenie hotovej podlahy z tvrdého dreva.
Cena za dodanie, lepenie, kladenie, brúsenie a lakovanie lamelových parkiet.
Cena za dodanie, lepenie, kladenie, brúsenie a lakovanie kant parkiet.
Cena za dodanie a položenie do lepidla masívnej podlahy farmárského vzhľadu z drevených hotových dosiek.
Orientačná cena za pokládku parkiet lepením a použitím štandardných lakov, uvažovaná štandardná spotreba pri cca 50m2.
Orientačná cena za renováciu parkiet s brúsením, tmelením a lakom 3x za cca 50m2.
Cena za naolejovanie parkiet so strojovým opracovaním.
Cena za montáž vysokých ukončovacých líšt.
Strojové brúsenie nových parkiet z masívu s jednofázovým a trojfázovým strojom.
Strojové brúsenie starých parkiet z masívu s jednofázovým a trojfázovým strojom.
Dodávka hotových dvojvrstvových parkiet podľa výberu investora.
Dodávka klasických masívnych parkiet podľa výberu investora.
Trikrát (3x) rotačné a valčekové lakovanie s jednozložkovým alebo dvojzložkovým lakom.
Dodávka lamelových parkiet podľa výberu investora.
Príprava podkladu na poter s potrebným brúsením a vyčistením, nanesenie epoxidovej parozábrany.
Dodávka a montáž nízkych líšt z masívu do 30 mm, vyrobených z jasanu, dubu alebo buku na ploché steny, steny bez nerovností.
Tmelenie a olejovanie parkiet ľanovým olejom.
Jednorazové ošetrenie parkiet leštidlom (voskom, olejom) na parkety a vtieranie do povrchu.
Dodávka lamelových parkiet podľa výberu investora.
Dodávka a montáž plastových líšt, stieny bez nerovností.
Pokládka hotových parkiet na lepidlo s čistením. Cena závisí od metrov štvorcových a členitosti priestorov.
Pokládka klasických parkiet z masívu s disperzným lepidlom. Cena závisí od metrov štvorcových a členitosti priestorov.
Pokládka klasických lamelových parkiet s disperzným lepidlom. Cena závisí od metrov štvorcových a členitosti priestorov.
Pokládka palubovej - rustikálnej podlahy na lepidlo podľa vzoru pokládky, ktorú si vyberie klient. Cena závisí od metrov štvorcových a členitosti priestorov.
Plávajúce položenie hotových parkiet bez lepenia na podklad. Cena závisí od metrov štvorcových a členitosti priestorov.
Strojové leštenie parkiet s emulzným náterom.
Bez použitia parozábrany.
Vyplnenie medzier a dier v parketovej podlahe tmelom.
Dodávka veľkoplošných trojvrstvových parkiet podľa výberu investora.
Nanášanie nivelačnej hmoty do 3 mm. Presná cena sa stanoví po skutočnej spotrebe materiálu na kg.
Nanášanie nivelačnej hmoty do 10 mm.
Dodávka a montáž vysokých líšt z masívu do 52 mm, vyrobených z jasanu, dubu alebo buku na rovné steny, steny bez nerovností.
Výber podlahových krytín by sa mal vždy dobre premyslieť, pretože podlahy sú najviac exponované a zaťažené časti obydlia. Parketové podlahy sú jedinou zo všetkých podlahových krytín, ktoré sa dajú obnoviť kvalitne, a to aj do tej miery, že vyzerajú ako nové.
Parketové podlahy sa navzájom líšia vlastnosťami, ktoré do veľkej miery závisia od druhu dreva, z ktorého sú vyrobené.
Tvrdosť - Preťaženejšie obytné časti vyžadujú podlahy z tvrdého dreva. Čím vyššia je hodnota v číslach, tým tvrdšie je drevo a odolnejšie voči poškodeniu a menej náchylné na opotrebovanie.
Farba - farba je veľmi rôznorodá, dokonca aj v rámci jedného druhu dreva. Odporúča sa vždy zvoliť farbu podľa veľkaj vzorky parkiet. Okrem toho, najmä v prvých mesiacoch po položení, až kým sa nezmení farba (drevo oxiduje). Dodávatelia preto nemôžu zaručiť, že farba dodaných parkiet bude rovnaká ako vzorka pred tým.
Triedy kvality - Výrobcovia parkiet klasifikujú parkety podľa interných alebo všeobecných noriem do rôznych tried (A, B, C, D, I, II, III, štandardné, rustikálne, extra ...). Tieto parketové stupne sa vzťahujú výlučne na vzhľad parkiet. (suky, textúry, farby ...) a nesúvisia s kvalitou podlahy.
Stabilita - Relatívna vlhkosť v miestnosti a v stavebnej konštrukcii ovplyvňuje drevo, ktoré sa prispôsobuje rozpínaním a zmenšovaním. Niektoré druhy dreva sú stabilnejšie a niektoré menej stabilné. V prítomnosti vlhkosti sa buk a javor najviac deformuje, a preto sa neodporúčajú na použitie v extrémnych podmienkach a na podlahové vykurovanie. Viacvrstvové hotové parkety sú najvhodnejšie pre podlahové vykurovanie, pretože sú stabilné.
Tepelný odpor - Čím nižší je koeficient tepelného odporu, tým lepšie je podlaha vhodná pre pokládku na podlahové vykurovanie. Je vhodné zvoliť parketové podlahy z vhodnej triedy parkiet. Zvlášť vhodná je tenká dvojvrstvová podlahová krytina. Pokládka podlahy na elektrické podlahové kúrenie sa neodporúča.
Povrchová ochrana - Parkety sú lakované alebo olejované. Olej dodáva drevu prirodzenejší vzhľad a lak môže byť lesklý alebo matný. Údržba laku je jednoduchšia, ale po opotrebení musí byť povrch podlahy úplne obrúsený a nalakovaný. Prebiehajúca údržba olejovaných podláh je trochu náročnejšia. Musia sa používať špeciálne čistiace prostriedky na olejované podlahy a vyžaduje sa pravidelné nanášanie oleja (v závislosti od opotrebenia, každých niekoľko rokov). Poškodenie je možné napraviť lokálnym brúsením a naolejovaním miesta poškodenia. Nevyžaduje sa žiadna všeobecná obnova olejovanej podlahy.
Pokladanie parkiet je náročná práca, ktorá si vyžaduje profesionalitu a skúsenosti, preto vám odporúčame nájsť kvalitného dodávateľa s dobrými referenciami. Najlepším spôsobom, ako nájsť kontakt, je prostredníctvom priateľov a známych, ktorí mali pozitívnu skúsenosť s podlahárom. Kontaktovanie kvalitných parketárov vám môže poskytnúť architekt alebo obchod, kde ste parketovú podlahu zakúpili. Obaja majú veľa skúseností a odporučia len tých dodávateľov, s ktorými majú dobré skúsenosti. Treťou možnosťou je podať žiadosť na webovom portáli daibau.sk, kde vám môžeme poskytnúť ďalšie ponuky od skúsených dodávateľov. Pri diskusii o podrobnostiach pokládky vašej novej podlahy s dodávateľom sa uistite, že vami zvolený podlahár vykoná ďalšie kroky realizácie.
Najmenej mesiac pred položením parkiet sa musia na mieste vykonať všetky potrebné kontroly a merania. Je potrebné presne zmerať koľo je potrebných m2, skontrolovať stav podkladu (rovinnosť a úroveň podkladu, kompaktnosť, pevnosť, čistotu, akékoľvek praskliny atď.), Zmerať vlhkosť podkladu a skontrolovať teplotné podmienky v miestnosti. Presné merania sú predpokladom na objednanie správneho množstva podláh, ukončovacích líšt a akýchkoľvek ďalších prvkov. Dodacie lehoty sú jeden mesiac a viac. Počas kontroly sa tiež kontroluje, či je výška poteru primeraná a aká bude nová podlaha v kontakte s existujúcou podlahou. Ak má budova podlahové kúrenie, musí sa včas vytvoriť predpísanú skúšku podlahového kúrenia. Odporúča sa, aby boli stavebné práce dokončené pred položením parkiet. Po pokládke parkiet sa z remeselníckych prác vykonáva iba montáž ukončovacích líšt a realizácia konečnej vrstvy maľby.
Predpokladom kvalitne položenej podlahy je riadne pripravený podklad.
Čistota
Prvým krokom je očistenie podklado od podlahy, je potrebné odstrániť všetky nečistoty po ostatných dodávateľoch (zvyšky omietky, farby, vosky, oleje ...). To by mohlo spôsobiť, že parkety nepriľnú dobre k podkladu.
Pevnosť
Ak majstri poter správne položia, nevzniknú následné problémy s mechanickou odolnosťou, stabilitou a lepením. Ak pevnosť poteru nie je dostatočná, musí sa vytvrdiť prednáterom.
Plochosť
Podlaha by mala byť bez zvlnenia, nadmerných hrbolkov, trhlín, nie príliš hladkých a príliš drsných. Ak sa podklad líši od normy alebo pri rekonštrukcii starých podláh, dá sa vyrovnať samonivelačnou hmotou. Výber správnej nivelačnej hmoty je v závislosti od zamýšľaného mechanického zaťaženia a hrúbky požadovaného vyrovnania.
Suchý poter
Pred položením podlahy sa musíme presvedčiť, že je poter suchý. V opačnom prípade zostane vlhkosť zachytená pod parketovou podlahou a vplyvom vlhkosti sa začne odchyľovať, stúpať a kriviť sa.
Izbová teplota a vlhkosť
Pred položením podlahy je potrebné zaistiť optimálne teplotné podmienky v miestnosti, aby sa zabránilo pracovaniu dreva (zmršťovanie, napínanie, krútenie). Teplota v miestnosti by mala byť medzi 16 a 20 stupňov a relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť medzi 45 a 65%.
Podlahové kúrenie
Po uskutočnení skúšky podlahového kúrenia musí byť podlahové kúrenie vypnuté alebo musí byť teplota podstatne znížená niekoľko dní pred položením. Po položení ho znovu zapnite a veľmi pomaly zvyšujte teplotu na konečnú teplotu (3 - 5 stupňov denne).
Jedná sa o parketovú podlahu vopred vyrobenú, pripravenú na okamžitú pokládku a použitie. Mnoho vrstiev laku alebo oleja aplikovaných pri výrobe robí tieto parkety veľmi odolnými voči oderu. Skladá sa z dvoch alebo troch vrstiev dreva, z ktorých horná je z vybraného typu dreva a zvyčajne je hrúbá 3 - 4 mm (môže byť aj viac). Spodná vrstva resp. dve vrstvy sú vyrobené z dreva ihličnanov alebo preglejky. Spodná vrstva je vrúbkovaná na niekoľkých miestach, čo umožňuje flexibilitu pri tepelných zmenách. Hotové parkety sú tepelne najstabilnejšie zo všetkých druhov parketových podláh, a preto sú vhodné na pokládku na podlahové vykurovanie. Sú odolné voči nárazom, ľahko sa udržujú a mjú odolnú farbu.
Klasické masívne drevené podlahy môžu byť vyrobené z dreva rôznych drevín. Životnosť správne položených a ošetrených parkiet je veľmi dlhá aj niekoľko storočí. Pokladá sa lepením alebo pribíjaním k podkladu (v závislosti od typu podkladu, ktorý môže byť drevený (v starších budovách) alebo poter). Dosky klasických parkiet sú vyrobené z masívneho dreva hrúbky 2 - 3 cm. Klasické parkety môžu byť vďaka svojej hrúbke opakovane brúsené a opravované. Je to tiež dobrý tepelný izolátor a chôdza po ňom je mäkká a pohodlná.
Vďaka cenovo dostupnej cene sa stávajú tieto parkety čoraz obľúbenejšími. Sú vyrobené z drevených lamiel menších rozmerov. Lamely sú obvykle spojené so sieťkou v štvorci s rozmermi 15 x 15 cm, obvykle sú lamely vyrobené z dubového, bukového alebo jaseňového dreva, ale môžu byť tiež vyrobené z exotického dreva, ako je teak a wenge. Priemyselné podlahy sa považujú za pevné, odolné a atraktívne podlahy.
Rustikálna podlaha je hotové alebo masívne parkety väčších rozmerov. Dosky majú dĺžku 60 až 240 cm a šírku 11 až 20 cm. Hrúbka podlahy farmy je obvykle 14 až 22 mm. 600 - 2400 mm, šírka 110 - 200 mm a hrúbka 14 - 22 mm. Na výrobu farmy sa najčastejšie používa dub alebo jeseň.
Palubová podlaha je masívna podlaha alebo hotové parkety väčších rozmerov. Dosky majú dĺžku jeden až päť metrov a šírku 9 - 30 cm. Hrúbka podlahy je 12-20 mm. Veľkosť drevených dosiek sa ukáže vo väčších priestoroch. Masívne podlahy sú väčšinou zo smreka, jedle, smrekovca alebo borovice. Často sa pokladajú v zruboch alebo podkroviach. Dnes hovoríme aj hotovým podlahám väčších rozmerov palubová podlaha.
Existujú rôzne spôsoby pokládky parkiet a rôzne smery pokládky parkiet.
Pri pokladaní parkiet palubovým spôsobom sa dosky ukladajú rovnobežne s najdlhšou stenou v miestnosti. Keď je priestor v tvare štvorca, berieme v úvahu otvor, ktorým prúdi do miestnosti denné svetlo (okno, sklenená stena ...). Parketová podlaha je položená kolmo k svetlu. Dôležitá je aj zamýšľaná architektúra interiéru a vybavenie priestoru (chodby, usporiadanie nábytku ...) a estetický vzhľad priestoru. Predtým, ako začnete s pokládkou, zistite si, kde bude začiatok a koniec pokládky, a určte, ktorá stena bude tá, ku ktorej sa parkety prispôsobia. Ak kladieme parkety so vzorom, ako sú vykladané parkety, parkety na rybiu kosť atď. sú však potrebné ďalšie prípravy.
V závislosti od typu podlahy, ktorú si vyberiete, musíme zvoliť vhodné lepidlo. Pri lepení na dlhšie dosky alebo podlahy s podlahovým kúrením používame hlavne dvojzložkové polyuretánové lepidlo. Pre ostatné typy parkiet sa používajú aj lepidlá na báze silánu. Pred nanesením lepidla sa najskôr na potery nanesie prvý povlak, aby sa lepidlo lepšie zachytilo, a zároveň potery očistí od prachu a čiastočne uzavrie vlhkosť. Základný náter musí zodpovedať zvolenému lepidlu.
Pri pokladaní hotových parkiet (už naolejovaných alebo lakovaných) naneste na podklad špeciálnu stierku (poter alebo suchý poter). Na lepidlo sa potom položia parketové dosky. Pritom vždy dbáme na to, aby pri stene nechali škáru o šírke 1 cm, ktorá umožní, aby drevo pracovalo, škára bude neskôr prekrytá lištami. Je veľmi dôležité nepokvapkať povrchy hotovej parketovej podlahy lepidlom. Po dokončení práce by sa najmenej 24 hodín nemalo chodiť po položených parketách. V čase približne jedného týždňa po ukončení pokládky by sa parkety mali používať opatrne, aby nedošlo k mechanickému namáhaniu a mokrým škvrnám. Počas tejto doby by sa v miestnosti nemali vykonávať žiadne práce.
Pre plávajúce pokládky je potrebné zvoliť parkety, ktoré majú zaskakovací alebo zámkový spoj, ktorý drží dosky bez lepenia. Pod plávajúcu parketovú podlahu je potrebné umiestniť vhodnú podložku (plsť, korok, miralon) pre väčšie pohodlie a jemnejšiu a tichšiu pochôdznosť. Nové podlahové dosky sa tiež dávajú na starú podlahu (kameň, keramika, staré parkety).
Po položení masívnych parkiet na lepidlo nechajte niekoľko dní odpočívať (v závislosti od typu lepidla a požadovaného ďalšieho spracovania.) Parkety, ktoré neboli v továrni nabrúsené a vyhladené, je možné po pokládke jemne obrúsiť a potom naolejovať alebo lakovať. Osobitná pozornosť sa musí venovať teplotným podmienkam v miestnosti. Podlahové dosky a iné masívne parketové podlahy si vyžadujú komplexnejšie ošetrenie po pokládke (ako je opísané nižšie).
Po položení parketovej podlahy a dostatočne dlhej dobe sa musia najprv obrúsiť. Brúsenie je ponechané na profesionálov, ktorí majú profesionálne stroje a odborné znalosti, pretože konečný vzhľad podlahy závisí od správne vyrovnanej a vyhladenej podlahy. Zle obrúsenie parkiet a chyby pri brúsení sa nedajú opraviť olejom alebo lakom. Pred začatím brúsenia je potrebné parketovú podlahu dôkladne vyčistiť a skontrolovať, či dobre priliehala k podkladu. V prvom kroku sa uskutoční brúsenie hrubým brúsnym papierom (zrnitosť 36 - 40). Brúsi sa v uhle 30 stupňov vzhľadom na smer drevných vlákien. Pri brúsení celého povrchu jedným smerom brúste celý povrch druhý krát, priečne pod uhlom 60 stupňov. Nakoniec rovnakým spôsobom pomocou vhodných strojov brúsime rohy, hrany a menej prístupné povrchy. Druhým krokom je brúsenie rovnakým spôsobom ako predtým pomocou papiera so zrnitosťou 60 - 80 a menším tlakom na podklad. Potom nasleduje škárovanie fúg a konečné vyhladenie alebo jemné brúsenie. V tomto kroku parkety brúsime brúsnym papierom zrnitosti 100 (tvrdšie drevo) alebo 120 (mäkšie drevo) a vyhladíme ich až do konca. Pred lakovaním alebo zaolejovaním musí byť podlaha dôkladne vysatá a očistená antistatickou látkou.
Najskôr sú vyhladené a vyčistené parkety potiahnuté základným lakom a finálnym lakom. Pred nanesením finálneho laku je potrebné celý povrch parketovej podlahy obrúsiť zrnom 120 brúsneho papiera. Je potrebné dbať na to, aby sa vrstva silného laku neaplikovala príliš silne, pretože vytvorí viditeľné vady, ako je prekrytie ťahov, zvrásnenie a stuhnutosť. V súčasnosti existuje mnoho druhov lakov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.. Lak sa volí podľa požadovaného konečného vzhľadu a požiadaviek na priestor.
Naneste olej na predtým zbrúsené a vyčistené parkety v rovnomernej vrstve. Môžete olejovať parkety aj pomocou stroja, valčeka, kefy alebo mäkkej látky podľa pokynov výrobcu. Po zaschnutí a vytvrdnutí oleja je možné povrch jemne obrúsiť, ak je to potrebné, a potom sa nanesie ďalšia vrstva oleja. Surové drevo nevyhnutne vyžaduje dve vrstvy oleja.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Laminátovú podlahu - poradiť a komplet všetko zabezpečiť
Potrebujem v jednej izbe novú laminátovú podlahu, zamerať, možnosť výberu - vzorky, všetko komplet zabezpečiť a zrealizovať. Fotky v prílohe. 720 € do 1200 €
Nivelizacia 90m2 a nasledne pokladku vinylovej podlahy
Potrebujeme majstra pre 90m2 nivelizaciu v novostavbe cca 8mm a pokladku 90m2 vinyl podlahy. 1800 € do 3000 €
Položiť cca. 15.m2 laminátovej podlahy
Cca 15m2 pokládky laminátovej podlahy podlahu a parozabranu k pin sám za ide mi o kvalitu 270 € do 450 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.