Ceny pokládky parkiet môžu byť veľmi rozdielne. Cena parkiet závisí od ich typu (masívne, trojvrstvové...), plochy, ochrany (lakované alebo olejované), a samozrejme od zhotoviteľa. V závislosti od druhu parkiet sa cena za m2 parkiet pohybuje od 8 do 40 EUR a viac. Cena tiež závisí od lokality, rozsahu prác a vybraného parketára - priemerná hodinová sadzba parketára za pokládku je 17 EUR/h.
Komu zveriť pokládku parkiet? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným parketárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Cena parketovej podlahy. Cena za parketárske práce, pokládku a lakovanie parkiet ako aj zakončovacích líšt.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Parkety patria už desaťročia medzi najžiadanejšie typy podlahových krytín z mnohých dôvodov. Je to predovšetkým preto, že ako prírodný materiál vo veľkej miere ovplyvňujú teplo a pohodlie domova a vytváranie veľmi priaznivej mikroklímy. Na druhej strane sú považované za trvanlivý, odolný a dlhotrvajúci produkt a investícia do nákupu parkiet sa oplatí v každom zmysle.
Ak ste sa už rozhodli pre pokládku parkiet vo svojom dome, mali by ste najprv zvážiť určité otázky. Chcete použiť parkety ako podlahovú krytinu v celom dome alebo len v izbách? Odpoveď na túto otázku je rovnako dôležitá nielen z pohľadu nákupu a nákladov, ale aj z pohľadu typu parkiet a ich údržby. Chcete masívne parkety alebo viacvrstvové parkety? Parkety vyrobené z čistého dreva sú drahšie a vzhľadom na charakter samotnej suroviny vyžadujú starostlivejšiu údržbu, parkety s drevenou povrchovou vrstvou majú viac praktických výhod. Máte podlahové kúrenie? Ak áno, od toho bude závisieť výber typu parkiet. Okrem toho, nie všetky parkety sa dajú položiť do kuchyne či kúpeľne – do úvahy prichádzajú len parkety vodotesné a parotesné, z dôvodu zvýšenej vlhkosti by sa nevhodne zvolené parkety začali vydúvať.
Pokiaľ ide o druhy a typy parkiet, resp. ich varianty, takmer každý výrobca má nejaký komponent, ktorý iní nemajú, čím sa na trhu presadzujú. To je dobré, pretože výber je väčší a určite nájdete parkety, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám a potrebám. Vieme, že existujú nielen dubové, bukové, orechové, jaseňové a čerešňové parkety, ale aj parkety vyrobené z iných druhov dreva. Toto rozdelenie je však do značnej miery prekonané.
Iný spôsob života a potreby bývania, vlastne aj zariadenie interiéru, podnietili výrobcov a dodávateľov začať rozmýšľať akosi inak – práve preto je okrem vzhľadu a kvality dôležitá aj životnosť, odolnosť, ľahká údržba a rýchla oprava. Preto vznikli rozličné hotové parkety na konkrétny účel – klasické, lamelové, priemyselné a panelové. Klasické sú určené najmä do miestností, kde je dôraz kladený predovšetkým na estetiku, lamelové a panelové sú praktickejšie a menej citlivé, industriálne alebo takzvané „kantové“ parkety sú určené do najvyťaženejších a najfrekventovanejších priestorov.
Príprava podkladu je veľmi dôležitá. Povrch, na ktorý budú položené parkety, musí byť kompletne dokončený a opracovaný, rovný, suchý a čistý. Ak podklad nie je správne pripravený, po určitom čase sa môžu objaviť problémy – časté je vydúvanie parkiet v dôsledku zlej priľnavosti.
Spôsob pokládky parkiet sa volí podľa materiálu, z ktorého sú parkety vyrobené, tiež podľa typu parkiet. Parkety sa môžu lepiť na podklad alebo je možný ďalší spôsob pokládky - „plávajúca“ podlaha. Podľa typu parkiet sa volí aj typ spojiva. Lepidlo na parkety môže byť hotový výrobok, ktorý sa väčšinou používa neriedený, prípadne ide o prášok, ktorý sa mieša s vodou. Na podlahové kúrenie sa parkety kladú buď po vyschnutí cementového spojiva alebo vo forme suchej podlahy.
V niektorých prípadoch je možné nové parkety položiť na staré, na existujúce podlahové krytiny, linoleum alebo korok, ako aj na tepelnú a/alebo zvukovú izoláciu, resp. podlahové kúrenie. Aj v týchto prípadoch je potrebné vykonať príslušné prípravy.
Všetky parkety sú vlastne viacvrstvové podlahové krytiny. Povrchová (nášľapná) vrstva je tá, ktorú je vidieť, a jej konečnej úprave sa venuje väčšia pozornosť. Pod ňou sa nachádza nemenej dôležitá stredná (nosná) vrstva, a dolná vrstva, ktorá slúži ako tepelná a zvuková izolácia, no zároveň celú konštrukciu stabilizuje.
Všetky parkety sú vyrobené z dreva, nie však z rovnakého druhu. Najlepšie sú trojvrstvové parkety, ktorých povrch tvoria ušľachtilé druhy, napr. dub, buk, orech, jaseň alebo javor. Stredná vrstva je zvyčajne z ihličnatého dreva, ktoré má v sebe určité množstvo živice a menej reaguje na zmeny mikroklimatických podmienok. Spodná vrstva takýchto parkiet môže byť vyrobená z ihličnanov, ale aj z rôznych prísad, ktoré zlepšujú pevnosť a stabilitu.
Spôsob pokládky sa líši podľa typu parkiet. Hotové parkety, ktoré nevyžadujú žiadne následné spracovanie, je možné ihneď položiť, väčšinou sú vo forme dosiek, takže sa dajú lepiť a klásť ako „plávajúca podlaha“. Môžu to byť prvky, ktoré sa inštalujú klikovým systémom (systém pero-drážka) a pokládka je relatívne rýchlo vykonaná. Lamelové parkety, známe aj ako lamparkety, nemajú pero a drážku, kladú sa celoplošným lepením.
Pri renovácii starých parkiet, najmä masívnych drevených, sa po prvom ohobľovaní povrchu na parkety nanáša špeciálna zmes na vyplnenie medzier a poškodení. Takto sa vlastne parkety škárujú a po zaschnutí sa opäť leštia. To isté sa robí s priemyselnými parketami, pretože sú najhrubšie, možno ich viackrát obnovovať.
Nakoniec sa všetky parkety okrem hotových viackrát lakujú, olejujú alebo voskujú, nielen aby boli pevnejšie a odolnejšie, ale aj aby získali požadovaný vzhľad – tlmený alebo vysoký lesk, teda prirodzenú alebo tónovanú farbu – podľa toho, či chcete výraznejšiu štruktúru alebo textúru.
Aj keď sa to možno nezdá, pokládka parkiet je náročná práca, ktorá si vyžaduje skúsenosť, šikovnosť a poznávanie vlastností parkiet. Ak sa rozhodnete pre parkety ako podlahovú krytinu v dome alebo v byte, v novostavbe alebo pri rekonštrukcii, odporúčame vyhľadať odborníka. Parketár urobí celú prácu rýchlejšie, lepšie a šikovnejšie ako vy, najmä ak ste sa takýmito prácami nikdy nezaoberali. O to dôležitejšie je, že majster vám bude vedieť poradiť s kúpou správneho typu parkiet a profesionálne vykonaná pokládka zaručí aj dlhú životnosť. Parkety sa menia raz za niekoľko desaťročí, preto sú všetky tieto faktory veľmi dôležité.
Samozrejme, otázka – kde nájsť dobrého parketára – vyvstáva sama osebe, keďže odborníkov na pokládku parkiet je nespočetné množstvo. Na našej stránke nájdete veľké množstvo odborníkov, s ktorými spolupracujeme, takže ich môžete kontaktovať. Okrem kontaktu na majstra uvidíte aj hodnotenia predchádzajúcich klientov, odporúčania a referencie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Prehľadávanie internetu môže trvať veľmi dlho a odporúčania známych môžu, a nemusia byť spoľahlivé.
Postup pokládky parkiet je podobný pre všetky typy. Dôležitá je správna príprava podkladu, aby bola hotová podlaha kvalitná, pekná a dlhotrvajúca.
Klasické druhy parkiet môžu byť usporiadané do rôznych vzorov, môžu byť položené napr. vo vzore rybia kosť. Lamelové a panelové parkety sú vopred zostavené podľa určitého vzoru alebo si geometrické, figurálne a mozaikové vzory môžete vybrať a usporiadať sami, podľa vlastnej fantázie.
Po dokončení pokládky sa na spoje parkiet a okolo stien umiestnia lišty, ktoré slúžia na spevnenie povrchu. Tam, kde sa parkety spájajú s inými podlahovými krytinami, napr. s dlaždicami, sa inštalujú prechodové lišty. Podľa toho, pre aký vzhľad ste sa rozhodli, je posledným krokom lakovanie, olejovanie alebo voskovanie, kde je dôležité nechať medzi aplikáciou jednotlivých vrstiev dostatok času na schnutie podľa návodu výrobcu.
V závislosti od veľkosti plochy alebo plôch môže celá práca trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov.
Hotové parkety sú kompletne dokončené v továrni a nepotrebujú žiadnu povrchovú úpravu. Nielen klasické, lamelové, panelové a priemyselné parkety, ale aj rustikálne a palubové podlahy musia byť lakované, olejované alebo voskované, aby dobre vyzerali a boli chránené. Na trhu je ponuka produktov na povrchovú úpravu parkiet rôznorodá, existujú produkty na olejovej a vodnej báze. Lepšie sú tie na vodnej báze, pretože majú slabšiu vôňu, rýchlejšie schnú a sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Olejové produkty a nitrolaky sa do obytných priestorov používajú čoraz menej. Olejovanie a voskovanie vyžadujú častejšiu obnovu, no takéto podlahy vyzerajú prirodzenejšie, najmä ak ide o čoraz obľúbenejšie ázijské a africké dreviny.
Aby si parkety čo najdlhšie udržali kvalitu a krásu, dôležitá je správna a pravidelná údržba. Pravidelné čistenie a vysávanie je samozrejmosťou, treba však mať na zreteli, že povrch podlahy je dennodenne vystavený vplyvu rôznych faktorov, počnúc od prvkov mikroklímy, svetla a UV žiarenia, až po záťaž nábytku a rozliatie tekutín. Niektoré z týchto faktorov môžete viac či menej ovplyvniť – napríklad reguláciou teploty a vlhkosti, tienením okien, občasným premiestnením nábytku, položením kobercov alebo čo najrýchlejším utieraním rozliatych tekutín.
Údržba parketovej podlahy však v skutočnosti znamená obnovu náteru v pravidelných intervaloch. Výrobcovia dávajú v tomto smere jednoznačné pokyny, ktoré by sa mali dodržiavať. Lak je ochranný prostriedok a nanáša sa v závislosti od trvanlivosti a druhu dreva minimálne raz za 10 rokov, najmä laky na vodnej báze. Zároveň je potrebné opraviť poškodené miesta a všetko prelakovať. Masívne drevené parkety sú v tomto zmysle najnáročnejšie, pretože ich vzhľad a životnosť priamo závisí od lakovania. Nanášanie oleja alebo vosku by sa malo opakovať častejšie, najmä ak sa takéto parkety nachádzajú vo vyťaženej miestnosti vystavenej rôznej záťaži. Výhodou takýchto náterov je, že ich možno aplikovať na jednotlivé miesta podľa potreby bez toho, aby sa musel vyprázdniť celý priestor.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Pokládka drevených parkiet cca 110m2
Potrebujem majstra pre pokládku drevených parkiet 110 m2. Treba vybrusit podklad a nalepiť na poter drevene parkety barlinek.
2700 € do 4500 €
Položiť drevené parkety do izby (15m2)
Dobrý deň,
Potrebovala by som položiť drevené parkety do miestnosti o rozmere 15m2. V miestnosti sa nachádza podlahové kúrenie elektrické.
Parkety lišty a penu mám
Posielam link na podlahu
https://www.hornbach.sk/p/drevena-podlaha-parador-10-5-dub-pure-1601580/6090928/
Viete mi prosím poslať približnú cenu ? Foto v prílohe.
Ďakujem
360 € do 600 €
Pokladka parkiet do stromceka
Potrebujem majstra pre pokladku parkiet do stromceka, 140 m2. Parkety mám zaobstarané.
3780 € do 6300 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.
Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Ako vám môžeme pomôcť?