Cena klampiarskych prác závisí od objemu prác, vybraného materiálu a od vybraného klampiara. Práce na priemernom rodinnom dome vás budú stáť v rozmedzí 800 EUR až 1800 EUR.
Komu zveriť klampiarske práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným klampiarom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za dodávku a montáž polkruhových žľabov 12,5 cm hrúbky 0,6 mm a hnedej farby plechu šírky 50 cm pre skryté žľaby.
Cena za dodávku a montáž zvislých žľabových potrubí zo strechy.
Cena za výrobu a montáž žľabových kotlíkov z hnedého plechu hrúbky 0,60 mm f 10 cm
Cena za dodávku a montáž záveternej lišty z plechu.
Cena za dodávku a montáž oplechovania múra z plechu.
Cena za dodávku a montáž odkvapového plechu.
Cena za dodávku a montáž snežných zachytávačov na vodorovnej streche.
š. 110 cm na pripravenú podkonštrukciu, so všetkými pred prácami, upevnením hákov a i ďalšími pomocnými prácami.
Odkvapový plech r.š. 15 cm.
Plechy r.š. 30 cm v l línii odvodňovanej strešnej plochy sú namontované pod krytinou.
Spolu so všetkými pomocnými, prípravnými a dokončovacími prácami a všetkými potrebnými vodorovnými a zvislými prepravami.
Nákup alebo výroba balkónových profilov vyrobených z brúseného alebo natretého nerezového plechu .
Nákup a momntáž záveternej lišty z ohýbaného plechu dlhého 33 cm vo farbe vybranej investorom.
Cena za výrobu strešných profilov z plechu na vodotesnej doske OSB vrátane upevňovacieho materiálu a ohýbania plechov.
Stavba domu je dlhý a náročný proces, pri ktorom je často potrebné čeliť mnohým nepredvídateľným problémom, preto si vyžaduje predovšetkým dobrú organizáciu a skúsených realizátorov stavby. Jedným z remeselníkov, ktorí budú pracovať na vašom dome, je klampiar, ktorý vykonáva dokončovacie práce na streche. Ide o lemovanie (strešnej krytiny, strešných okien, komínov...), montáž žľabov (odkvapov) a bleskozvodov, tiež montáž protisnehových zábran. Skrátka, po položení strešnej krytiny klampiar sa postará o všetky detaily, ktoré sú potrebné pre bežné fungovanie domu.
Na stavbe domu, od základov až po strechu, sa podieľajú rôzni zhotovitelia. Jedným z posledných krokov pri stavbe domu je určite vyhotovenie strechy, kedy je nevyhnutná účasť rôznych remeselníkov: tesára, pokrývača a klampiara. Tesári sú majstri, ktorí pracujú s drevom a na tvári miesta spoločne pripravujú a montujú drevené časti strešnej konštrukcie, vyhotovujú strešnú konštrukciu. Keď sú všetky krokvy a laty na svojom mieste, vlastne keď je hotový skelet strešnej konštrukcie, na rade je montáž tepelnej izolácie strechy, parozábran a hydroizolácií. To všetko zvládne aj pokrývač, ktorý bude pracovať na zastrešení vašej strechy. Nakoniec je potrebné angažovať klampiara, ktorý sa postará o všetky dokončovacie práce na streche – montáž odkvapových žľabov, odtokových rúr, protisnehových zábran a bleskozvodov. Klampiar je teda posledným, no nevyhnutným článkom reťaze.
Strecha je časť domu, ktorá je najviac, resp. neustále vystavená poveternostným vplyvom. Strecha by mala byť krásna, odolná, no predovšetkým funkčná, aby svojmu účelu slúžila dlhé roky. Preto sú veľmi dôležité aj kvalitne realizované klampiarske práce. Nekvalitne vykonané klampiarske práce a detaily môžu mať katastrofálne následky nielen pre strechu, ale pre celý objekt. Ak spoje, ako je lemovanie strechy, strešného okna a podobne, nie sú správne utesnené, môže sa do podkrovia dostať voda, ktorá spôsobí postupné znehodnotenie celej konštrukcie. Neodborne namontované žľaby vedú k stagnácii vody na povrchu strechy a nemožnosti jej odvádzania. Protisnehové zábrany sú potrebné najmä v oblastiach, kde je veľa snehu, pretože sneh je potencionálnym nebezpečenstvom pre strechu ako aj pre obyvateľov domu. Preťažená strešná konštrukcia sa môže zrútiť. Ak sneh náhle spadne zo strechy, môže človeka vážne zraniť alebo zabiť. Vzhľadom na uvedené odporúčame najať skúseného a zručného klampiara, ktorý svoju prácu vykoná bezchybne a môže vám aj poradiť. Klampiarske práce zabezpečujú hydroizoláciu a celkovú bezpečnosť strechy. Zároveň treba mať na zreteli, že klampiarske práce budú dobre vykonané len ak sú kvalitne vykonané tesárske a pokrývačské práce. Jedno bez druhého nefunguje, dom je organizmus, v ktorom sa všetky časti nakoniec spoja do jedného celku, ktorý musí bezchybne fungovať.
Klampiari pracujú predovšetkým s kovmi, pretože viac-menej všetky prvky, ktoré sa montujú na strechu, sú kovové. Môžu za to výborné fyzikálne a mechanické vlastnosti materiálu, ktorý dlhé roky odoláva aj tým najnáročnejším poveternostným podmienkam. Každá strecha sa skladá z mnohých kovových prvkov, od dokončovacích až po prvky funkčné, akými sú napr. bleskozvody. Klampiarstvo je remeslo, ktoré okrem iného poskytuje primeranú hydroizoláciu strechy. Preto je veľmi dôležitá kvalitná realizácia detailov, najmä spojov medzi rôznymi konštrukčnými prvkami. Takými sú napríklad kontakty medzi rôznymi materiálmi na okrajoch strechy, okolo odkvapov alebo na lemovanie komína. Na klampiarske práce sa používajú tieto kovy:
Pozinkovaný plech je obľúbený najmä kvôli nízkej cene a jednoduchej montáži. Jeho najväčšou nevýhodou je relatívne krátka životnosť. Finálna vrstva zinku zvyšuje jeho odolnosť a životnosť, preto sa výrobok nazýva „pozinkovaný“. Používa sa hlavne na žľaby a odkvapy. Pozinkovaný plech je vlastne za tepla valcovaný plech, často sa nazýva aj čierny plech. Na plech sa nanášajú rôzne vrstvy zinku s rôznou hrúbkou, ktoré mu dodávajú odolnosť proti korózii či hrdzi. Pozinkovaný plech sa veľmi dobre ohýba a tvaruje, preto sa najčastejšie používa na odkvapy, profily a strešné krytiny (plechové strechy). Dodáva sa v doskách rôznych veľkostí a cena sa líši v závislosti od hrúbky zinku.
Meď je určite všetkým dobre známa najmä vďaka odkvapom. Hoci ju čoraz častejšie nahrádza pozinkovaný plech, predsa ide o hojne využívaný materiál, ktorý sa vyznačuje odolnosťou voči vonkajším vplyvom a dlhou životnosťou. Na rozdiel od pozinkovaného plechu si meď sama rozvíja svoje ušľachtilé vlastnosti, vďaka čomu je odolná voči poveternostným vplyvom. Na vzduchu oxiduje, získava pritom charakteristickú zelenú alebo tyrkysovú farbu. Procesom prirodzeného patinovania sa tak vytvorí ochranná vrstva, ktorá chráni materiál a zaisťuje jeho odolnosť. Meď je všestranný materiál, ktorý je možné použiť na mnohé účely. Neodporúčame jeho použitie na skladovanie vody na polievanie zeleniny a kvetov.
Hliník je známy svojou výnimočnou ľahkosťou, čo z neho robí žiadaný materiál najmä v automobilovom priemysle. Táto vlastnosť je dôvodom jeho relatívne vysokej ceny v porovnaní s inými kovmi. Preto sa v klampiarstve používa len na kľúčových miestach, nie pri každom druhu výrobku. Klampiarske výrobky z kvalitného hliníkového plechu vydržia dlhé roky. Nevýhodou tohto materiálu je však pomerne náročné spájanie. Spoje nie je možné zvárať, ako je to pri väčšine iných kovov.
Plechová strešná krytina patrí medzi najľahšie a najodolnejšie strešné krytiny na trhu. V modernej architektúre sa používa aj ako konečná vrstva fasády. Existuje niekoľko druhov plechov, sú to napr. trapézový plech a vlnitý plech. Montáž tohto druhy strešnej krytiny je jednoduchá, keďže je potrebné iba ju priskrutkovať na podkonštrukciu.
V súčasnosti existuje veľa rôznych kovov, ktoré sa používajú v klampiarstve na rôzne účely. Aký materiál na ktorý prvok použiť najlepšie vám poradí dobrý a poctivý klampiar, preto mu treba dôverovať a počúvať ho. V zásade tu platí pravidlo, že kvalitnejšie a odolnejšie materiály, akými sú hliník a meď, sú drahšie. Pri kovoch však vyššia cena vždy znamená lepšiu kvalitu a lepšie vlastnosti, ak si ich môžete dovoliť, neváhajte. V neposlednom rade treba pri výbere materiálu, najmä ak ide o väčšiu plochu konečnej úpravy, vždy prihliadať na to, aby materiál ladil s fasádou a domom celkovo. Okrem funkcie je teda dôležitá aj estetika.
Na každý dom je potrebné inštalovať bleskozvod, ktorý ochráni dom pred údermi blesku a obyvateľom domu zaistí bezpečný život. Bleskozvody fungujú tak, že vybíjajú elektrický výboj do zeme tak, aby blesk nepoškodil chránený objekt, resp. bleskozvod zabraňuje vzniku požiaru na streche. Na časti strechy, ktoré sú najviac vystavené úderom blesku, klampiar namontuje bleskozvody. Sú to napr. všetky hrebene, veže, stĺpy, vikiere a podobne. Pri montáži bleskozvodu je povinné meranie a skúšanie bleskozvodu, ktoré je potrebné pravidelne opakovať. Tiež po každej potencionálnej udalosti, ktorá by mohla bleskozvod znefunkčniť, je potrebné bleskozvod skontrolovať.
Strešné žľaby sú funkčne podobné odkvapom a sú jedným zo základných prvkov, ktoré vyhotovuje každý klampiar. Žľaby zachytávajú a odvádzajú zrážky zo strechy. Keď ide o veľkosť žľabov, mali by zohľadňovať veľkosť konkrétnej strešnej plochy a priemerné množstvo zrážok v danej oblasti, aby nedochádzalo k stagnácii vody, ktorá môže na stavbe spôsobiť veľa škôd.
Okrem uvedených prác klampiar vykonáva aj práce na oplechovaní (lemovaní) všetkých prechodov medzi strechou a súvisiacimi stavebnými konštrukciami (komín, strešné okná, vikiere a podobne). Lemovanie môže byť: čelné (štítový plech), bočné lemovanie (záveterná lišta), odkvapové lemovanie, komínové lemovanie...
Žľaby, resp. odvodňovacie systémy na budove sú často nenápadnou, ale veľmi dôležitou časťou, keď ide o výstavbu domu. Žľaby zachytávajú a odvádzajú dažďovú vodu a vodu, ktorá vzniká z topiaceho sa snehu alebo ľadu po strešnej krytine najčastejšie do odpadových rúr a nimi do kanalizácie alebo terénu okolo domu. Najčastejšie sa používajú medené žľaby, aj keď čoraz častejšie sa používajú aj plastové, hliníkové a plechové žľaby. Žľaby môžu mať hranatý a okrúhly tvar. Podobne ako veľkosť zvislých odkvapov, aj veľkosť strešných odkvapov sa určuje v súlade s projektovaným množstvom zrážok a veľkosťou plochy strechy. Dažďovú vodu odvedenú zo žľabov môžete zachytávať aj do nádrží a využiť ju ako technickú vodu napr. na polievanie záhrad. Len si treba dať pozor, nádrže na vodu by nemali byť medené.
Klampiar zvyčajne mení žľaby a odkvapy pri rekonštrukcii celej strechy alebo výmene strešnej krytiny. Menej často je potrebné meniť žľaby z dôvodu opotrebovania. V takýchto prípadoch sa môže klampiar rozhodnúť pre náter a obnovu žľabov. Ak je však poškodenie príliš veľké (diery), je potrebná výmena.
Ak žijete v geografickej oblasti s množstvom snehových zrážok, môžete sa rozhodnúť pre vykurovanie (vyhrievanie) žľabov. Veľkým problémom môže byť zamŕzanie dažďovej vody v žľaboch, pretože voda nemôže odtekať a zároveň ľad spôsobuje poškodenie povrchu žľabu. Uvedeným problémom sa dá predísť, ak klampiar nainštaluje vykurovací systém pozdĺž žľabu v podobe samoregulačného kábla. Nainštalované vodiče majú senzory a termostaty, ktoré podľa potreby automaticky zapínajú ohrev, ktorý zabraňuje zamŕzaniu a vzniku cencúľov na okrajoch žľabov, ktoré by mohli byť pre život nebezpečné.
Klampiari môžu nainštalovať aj protisnehové zábrany, ktoré zabraňujú skĺznutiu roztopeného snehu z povrchu strechy. Pri veľkých nánosoch môže byť pád snehu z výšky veľmi nebezpečný, najmä nad vchodom alebo z prístrešku, sneh môže spôsobiť aj zrútenie strešnej krytiny. V zásade existujú bodové a líniové protisnehové zábrany. Klampiar bude najlepšie vedieť poradiť, ktorý typ bude vyhovovať vašej streche.
Klampiari na strmé strechy odporúčajú použiť bodové protisnehové zábrany. Tie sú v porovnaní s líniovými protisnehovými zábranami na streche menej nápadné. V závislosti od okolností niekedy klampiar môže navrhnúť kombináciu bodovej a líniovej protisnehovej zábrany. Bodové protisnehové zábrany musia byť umiestnené dostatočne husto a po celej ploche strechy.
Klampiari inštalujú líniové protisnehové zábrany hlavne na plochých strechách alebo na strechách s menším sklonom. Z estetického hľadiska sú oveľa nápadnejšie, no väčšinou stačí jedna línia po samom okraji strechy. Niekedy sa kvôli veľkej bezpečnosti používajú dve línie.
V neposlednom rade, pre montáž strešných okien sú veľmi dôležité dobre vykonané klampiarske práce. Klampiar by mal okolo okna položiť plech v mieste spojenia okna a strechy. Následky nesprávnej realizácie týchto prác môžu byť katastrofálne, pretože voda by prenikla cez okno priamo do interiéru. Klampiar však nie je jediný, kto musí svoju prácu robiť dobre. Aj strešné okno musí byť správne nainštalované, aby boli všetky detaily realizované v súlade s odporúčaniami výrobcu.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Zateká okolo komína
Dobrý deň, máme vymenenú strechu asi pred 6 rokmi. Strecha je plechová, položená svojpomocne a asi po roku od položenia strechy začalo zatekať okolo komína(hlavne keď silno a dlho prší). Chcem sa informovať, ako by bolo možné túto situáciu riešiť.
Ďakujem
540 € do 900 €
Odstránenie vlhkosti, vyvlozkovanie zvodov pod fasádou
Ide o rodinný trojdom. V rohoch dvoch krajných bytov kde sú pod fasádou dažďové zvody začala preražať vlhkosť. Chýba odvetranie fasády a zrejme bude nutné vyvložkovat dažďové zvody alebo dobudovať vonkajšie nie podfasadne zvody. Príčinu nevieme, strecha je ok. Po vysuseni časom aj maľovanie. 3150 € do 5250 €
Oprava prípadne výmena odtokové a zvodov
Dobrý deň.
Potrebovali by sme opraviť prípadne vymeniť strešné odkvapy a zvody ( rýny a odtokové rúry) . Treba to vidieť.
1800 € do 3000 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.