Cena zhotovenia dreveného krovu sa líši v závislosti od druhu stavebného dreva a zhotoviteľa. Orientačná cena za stavebné rezivo je 160 EUR/m3. Výroba strešnej konštrukcie, s kompletnou dodávkou, výrobou, prepravou a montážou z dreva II. triedy, stojí 32 až 38 EUR/m2.
Komu zveriť tesárske práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným tesárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za výrobu strešnej konštrukcie. Kompletná dodávka, výroba, preprava a montáž drevených strešných konštrukcií z dreva II. triedy, vrátane spojovacích a upevňovacích prvkov. Výroba a montáž podľa pôdorysu a prierezu a statického výpočtu. Spotreba dreva do 0,06 m3 / m2.
Drevená konštrukcia, ktorá podopiera strechu, sa nazýva krov. Krov môže byť tiež vyrobený z ocele alebo iných materiálov, ale najčastejšie je vyrobená z masívneho alebo lepeného dreva. Pre dlhú životnosť drevenej strechy má mimoriadny význam dobrý plán, správne dimenzovanie a profesionálne prevedené prevedenie. Nemenej dôležitá je správna údržba strechy.
Na výrobu drevených striech sa najčastejšie používa smrekové drevo. Drevo môže byť plné a keď je potrebné prekonať väčšie rozpätia, použije sa lepené drevo. Na výrobu strechy sa používajú aj iné druhy dreva, napríklad dub a smrekovec, cena je však v tomto prípade zodpovedajúco vyššia. Smrekové drevo má silnú vláknitú štruktúru a je preto vhodným a odolným strešným materiálom. Dôkazom toho sú strechy mnohých starých meštianskych budov, ktoré sa zachovali po celé storočia. Starostlivá kontrola týchto starých drevených striech odhalila, že ich dlhú životnosť možno pripísať vynikajúcej kvalite použitého dreva a správnej orientácii drevených vlákien v konštrukcii. Na druhej strane nemožno očakávať, že napríklad zlé drevo napadnuté gophermi, napriek použitiu chemických prostriedkov, vydrží dlhšie ako niekoľko desaťročí.
Dlhá životnosť dreva závisí od mnohých faktorov. Drevo musí byť rezané správnym spôsobom a v správnom čase, potom musí byť správne vypílené a vysušené. Nakoniec je tiež mimoriadne dôležité, aby bolo drevo správne nainštalované. Je potrebné dbať na to, aby drevo použité na strechu malo maximálny obsah vlhkosti 18% a lepené drevo iba 12%. Ak je drevo správne pripravené, nie je potrebné používať dodatočnú ochranu vo forme chemických prostriedkov. Drevo, ktoré bolo správne vysušené, sa zmenšuje a tiahne minimálne. Dnes je strešná konštrukcia plánovaná pomocou špecializovaných počítačových programov a striháme pomocou CNC strojov, čo zaisťuje maximálnu presnosť. Viditeľné časti dreva sú potom splnomocnené pre krajší vzhľad a najmä na častiach vystavených poveternostným vplyvom sú chránené fungicídnymi a insekticídnymi nátermi v dvoch až troch vrstvách. Nie je nezvyčajné a úplne prirodzené, že drevo vplyvom vetra, slnka a dažďa sčernie, vybledne alebo praskne. najväčšie nebezpečenstvo pre drevo predstavujú paraziti, ktorí môžu spôsobiť také významné škody, že strecha sa stane nepoužiteľnou a môže sa dokonca zrútiť. Je preto nevyhnutné drevo impregnovať zdravotne nezávadnými ochrannými prostriedkami, ktoré tiež znižujú horľavosť dreva.
Aby ste odolali svojej vlastnej hmotnosti, hmotnosti zrážok a silám vetra, je veľmi dôležité, aby bola strecha správne dimenzovaná. na Slovensku musia strechy uniesť v priemere okolo 270 kg na meter štvorcový. V praxi sa však často stáva, že strechy sú predimenzované a naopak poddimenzované. Predtým, ako začneme s rekonštrukciou strechy, je preto povinné najať statiku, ktorá vykoná všetky potrebné posúdenia budovy a urobí výpočet statiky pre konštrukciu strechy. Pri tom zohľadní faktor zastrešenia, snehu a vetra v geografickej polohe zariadenia. Hmotnosť strešnej krytiny a snehu sú kladné, pretože zaťažujú strechu smerom dole a stabilizujú tak konštrukciu. Váha vetra však pôsobí nahor a zo strán. Musí sa však vziať do úvahy aj možné horizontálne seizmické sily. Je veľmi dôležité, aby bola drevená konštrukcia správne zviazaná a pripevnená k nosným stenám. Jednotlivé časti drevenej konštrukcie sú spojené s t.i. drevené väzby, hmoždinky, drážky, drážky ... Zaťaženie sa prenáša na vonkajšie nosné steny konštrukciou a pri väčších rozpätiach medzipolohami na vnútorné nosné steny alebo na betónovú stropnú dosku.
Konštrukcia strechy je z profesionálneho hľadiska jedným z najnáročnejších stavebných zásahov. Moderné strechy môžu byť zložité a tvarovo veľmi rozmanité a vyžadujú si majstrovskú prácu tesárov a pokrývačov. Či už renovujete alebo staviate novú strešnú konštrukciu, zverte ju len odborníkom, ktorí sú na túto prácu kvalifikovaní a majú bohaté skúsenosti. Majte na pamäti, že zle vyrobená strecha môže spôsobiť veľa finančných škôd a môže dokonca ohroziť zdravie a životy ľudí. Tu je niekoľko dôležitých faktov, vďaka ktorým je nesmierne dôležité zvoliť si správneho dodávateľa strešnej krytiny:
Strecha každej strechy musí bezpodmienečne a dokonca aj s pridaním bezpečnostného faktora odolávať rôznym zaťaženiam od vlastnej hmotnosti konštrukcie, hmotnosti strešnej krytiny po zaťaženie snehom a ľadom a dnes zvyšujúcu sa odolnosť proti vetru. V južnejších častiach musí povrch strechy vydržať cca. 70 kg / m2, na severnom a východnom Slovensku, kde napadne oveľa viac snehu, musí vydržať aj 500 kg / m2 a viac. V priemere sa hodnota pohybuje okolo 270 kg / m2.
Najmä nevýhody zlého prevedenia strechy sa prejavujú počas silných búrok. Častou chybou je zlé pripevnenie strechy k stenám. Počas búrky sa vytvárajú poryvy vetra, ktoré môžu zdvihnúť strechu alebo ju odtrhnúť od zeme, najmä v prípade veľkých odkvapov, do ktorých tlačí vietor s veľkou silou zdola nahor. Preto je správne ukotvenie strechy mimoriadne dôležité a dnes sa kvôli profesionálnej nekompetentnosti dodávateľov často zanedbáva.
Je tiež dôležité zdôrazniť, že strecha a strešná krytina sú dve úplne samostatné časti strechy, ktoré musia na seba optimálne zapadať. Strechu vyrábajú stolári a krytinu kladú pokrývači. Strešné spoločnosti často ponúkajú plnohodnotné tesárske, pokrývačské a klampiarske práce a majú kvalifikovaných dodávateľov. Osobitnú pozornosť venujte nezávislým dodávateľom, ktorí sú stolármi, ale tiež vykonávajú strešné a inštalatérske práce alebo naopak. Zaistite, aby boli skutočne profesionálne vyškolení pre všetky druhy práce.
Tesár pracuje v oblasti staviteľstva, ako aj v ďalších špecializovaných odboroch. Spolupracuje v stavebníctve hlavne na výrobe a stavbe drevených konštrukcií a lešení, výrobe debnení a výrobe drevených striech. Pri svojej práci úzko spolupracujú s ostatnými profilmi dodávateľov (murár, pokrývač, inštalatér atď.). Tesár môže okrem exekúcie vypracovať aj plány na rôzne drevené konštrukcie a opláštenie.
Existuje mnoho rôznych druhov tesárskych prác a vo všeobecnosti sa všetky týkajú týchto prác:
- Porozumenie technickým plánom a tvorba plánov.
- Návrh rôznych stavieb
- Zavedenie a optimalizácia výrobného procesu
- Oprava tesárskych prvkov
- Údržba tesárskych prvkov
Popri výrobe striech možno tesárske práce rozdeliť do štyroch skupín prác:
Zahŕňajú širokú škálu domácich vylepšení, od urgentných opráv až po nepodstatné kozmetické zmeny. Môže ísť o prístavbu drevenej terasy, výrobu pergoly alebo dreveného pavilónu, výrobu alebo opravu interiérových sadrokartónových dosiek, inštaláciu nových dverí alebo okien atď.
Špecializovaná výroba rôznych dekoratívnych debnení a lemovaní. Tesári zvyčajne vyrábajú debnenie z dosiek OSB alebo iných materiálov, do ktorých sa vkladá výstuž a následne sa do nich nalieva betón. Týmto spôsobom sa železobetónové steny a podlahové dosky, nosníky, vodorovné a zvislé a šikmé železobetónové väzby, rovný, zakrivený a guľatý železobetón schody a iné viac či menej náročné železobetónové konštrukcie.
Lodný stolár vyrába a opravuje člny, lode a všetky druhy drevených plavidiel podľa plánov a špecifikácií klienta. Rozsah práce je skutočne široký a zahŕňa všetko od výroby krížnikov až po opravy osobných a rybárskych člnov. Okrem dreva pracuje tesár lode aj s inými materiálmi, ako sú sklenené vlákna a hliník. Medzi úlohy lodných tesárov patrí stavba lodných častí a trupov, montáž a opravy stavieb, povrchové úpravy povrchov lodí a preventívne prehliadky lodí atď.
Drevostavby pozostávajú z vodorovných a zvislých drevených prvkov. Drevo použité na skeletovú stavbu je lepené drevo a pozdĺžne spojené drevo. Na základe architektonických plánov tesár pomocou špecializovaného počítačového programu nakreslí trojrozmerný plán drevenej skeletovej konštrukcie a pre každý prvok vyhotoví plány osobitne. Konštrukcia je rezaná počítačom riadeným CNC strojom. Steny budovy sa potom zvyčajne montujú v dielni a už namontované sa dodajú na miesto a zmontujú sa a spoja dohromady.
Strecha vydrží všetky vyššie popísané zaťaženia a vydrží desaťročia, ba i storočia, ale iba ak je správne navrhnutá a samozrejme vyrobená. Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, aká dôležitá je príslušná, odborne pripravená projektová dokumentácia, ktorá musí obsahovať:
- pôdorys celej strechy s vybranými materiálmi
- prierez nosných prvkov a škáry nosných prvkov s dôrazom na výber druhu spojiva a ich počet a usporiadanie.
- podrobnosti kontaktov strešných prvkov a pripevnenia celej strechy k konštrukcii.
Bohužiaľ, mnohým klientom v našej krajine pripadajú náklady na presné plány a výpočty zbytočné, aj keď iba tak je možné bez poškodenia skontrolovať stavbu a jej časti na papieri a zabezpečiť, aby bola strecha celá mechanicky odolná a stabilná.
Výroba hrubej strechy sa vykonáva v nasledujúcich krokoch:
1. Kontrola a merania na mieste
2. Vykonávanie výpočtov a kreslenie štruktúry pomocou vhodného počítačového programu
3. Rezanie dreva ručne alebo pomocou CNC stroja. S pomocou CNC strojov sú technologické procesy automatizované, optimalizuje sa rezanie a spotreba materiálu, konštantná kvalita produktu, ľahšie pracovné podmienky a nižšie náklady na pracovnú silu.
4. dokončenie rezaných dielov v dielni tak, aby bola montáž na mieste čo najefektívnejšia
5. vypracovanie podrobného plánu montáže
6. Preprava a montáž na mieste
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Vyvýšiť pochôdznu časť na väzníkovom krove o cca 30cm - POCHODZNY ROSŤ
Dobrý deň,
potrebujem vyvysit pochodznu časť na väzníkovom krove o cca 30cm. Rozmer pochodznej časti cca 13x2,5m. Tzv. vyrobiť pochodzny rošt a naň poloziť dosky + bočné steny obiť OSB doskou. Foto v prílohe.
3600 € do 6000 €
Realizacia plechovej strechy na budeove 10 x 6m
Dobry den,
chcel by som zakryt budovu 10 metrov dlhu a 6 metrov siroku. Ide o ackovu strechu a zakryt ju plechom.
Dakujem
3600 € do 6000 €
Drevený prístrešok 15x4m
Dobrý deň.
Mal by som záujem o prístrešok (hospodársku budovu). Rozmery: D=15m, Š=4m. S dodaním a montážou.
S pozdravom
Alexander Novák
8550 € do 14250 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.