Koľko stojí záhradná úprava? Kompletná úprava vonkajšieho okolia domu prispieva k finančným a časovým úsporám. Prostredníctvom starostlivo vypracovaného návrhu krajinnej úpravy, už vo fáze projektovania domu, sa môžu predvídať potrebné výkopy, plánovať zásobník na vodu, elektroinštalácia osvetlenia záhrady, prípadné podlahové vykurovanie parkoviska, úprava záhradného altánku a záhonov, výsadba stromov, zavlažovací systém a ďalšie. Táto metóda umožňuje vyhnúť sa zbytočným alebo nepotrebným výkopom, ktoré by mohli predstavovať dodatočné náklady. Záhradný architekt vám vypracuje plán úpravy dvora a záhrady za 300 až 1000 EUR. Okrem výsadby rastlín, sú do plánu zahrnuté aj prípojky a rozvody pre dažďovú vodu a splaškovú vodu, kanály, kryty a žľaby. V cene projektu sú zahrnuté betónové schody a oporné múry, dláždenie a pokládka obrubníkov. Cena plánu úpravy záhrady je okolo 600 EUR. Projekt obsahuje výsadbu, vydláždenie okolia, cesty a plán krajinnej úpravy v mierke 1 : 100.
Komu zveriť plánovanie záhrady? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným záhradným architektom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Krajinná architektúra má svoje začiatky pred rokom 1800. Vtedy sa to nazývalo plánovanie záhrad a parkov a krajinní (záhradní) architekti upravovali výlučne parky a záhrady kaštieľov, zámkov a palácov, tiež okolie reprezentatívnych štátnych budov. Jedným z najznámejších príkladov krajinnej architektúry, ktorý dodnes obdivujú všetci krajinní architekti, je versaillský park, navrhnutý podľa barokových princípov. Pred rokom 1800 existujú prvé systematicky robené záznamy o krajinnej architektúre ako odbornej disciplíne. Krajinná architektúra sa prvýkrát spomína v spisoch Josepha Addisona z roku 1712, no názov „krajinná architektúra“ vtedy ešte neexistoval. Koncept sa stal oficiálnym až v roku 1828, keď ho vytvoril Gilbert Laing Meason a stal sa kľúčovým bodom v histórii, pretože krajinná architektúra sa oficiálne stala jednou z profesií priestorového plánovania.
Hoci krajinná architektúra má svoje začiatky v Európe, prekvitala aj na druhej strane oceánu, v Spojených štátoch amerických, keď táto krajina urýchlila výstavbu svojich miest a začala vypracúvať urbanisticko-krajinárske riešenia. V Spojených štátoch aj v súčasnosti dominujú projekty, ktoré sa vyznačujú detailne vypracovanou krajinnou architektúrou. Knihy a články o tejto profesii sa vydávali v tejto krajine zrýchleným tempom, čo následne viedlo k jej rýchlemu napredovaniu a rozkvetu. Rok 1899 bol v tomto smere prelomový, založená bola Americká spoločnosť krajinných architektov (ASLA).
Krajinná architektúra je v širšom zmysle odvetvie, ktoré sa zaoberá návrhom a plánovaním vonkajších terénnych úprav, resp. praktické umenie a veda o adaptácii krajiny pre ľudí – na jej využívanie a pôžitok; v celku aj v detaile vytvára prírodné prostredie modelovaním terénu, určovaním komunikácií, výsadbou zelene, využívaním vegetácie a vodných plôch; oživuje vonkajšie prostredie tzv. malou architektúrou (parky, stromoradia, besiedky, pavilóny, fontány, exteriérové umelecké diela, ihriská, lavičky a podobne). Ide teda predovšetkým o navrhovanie zelených plôch. Krajinná architektúra ovplyvňuje priestor zo sociálneho, estetického, environmentálneho a zážitkového hľadiska. Pri svojom plánovaní krajinná architektúra zohľadňuje miestne pôdne charakteristiky a ďalšie procesy prírodnej krajiny, ktoré sa snaží zachovať, podporovať a zveľaďovať resp. vytvoriť nový celok. V užšom zmysle je krajinná architektúra záhradná architektúra.
Dá sa povedať, že toto odvetvie architektúry je veľmi rozsiahle, multidisciplinárne a komplexné, keďže zahŕňa usporiadanie rôznych prostredí, krajiny a priestorov. Všetky typy pozemkových úprav sa od seba vo väčšej či menšej miere líšia mierkou, polohou, vegetáciou a spôsobom úpravy terénu. Krajinná architektúra zahŕňa vytváranie verejných mestských plôch (námestia, areály, rekreačné strediská), parkov a iných zelených plôch a v súčasnosti aj čoraz viac súkromných záhrad, obytných štvrtí a pod. Krajinná architektúra sa dnes špecializuje aj na manažment prírodnej krajiny a rozsiahlych oblastí neobývanej divočiny, ako aj na regeneráciu degradovaných a zdevastovaných oblastí, akými sú skládky a bane. Toto kritérium nie je obmedzením na vytvorenie krajinného dizajnu – plánovať sa dá ako na desiatkach hektárov parku, tak aj na niekoľkých stovkách metrov štvorcových súkromných záhrad za domom.
Architektúra je dnes náročná, rozvetvená a multidisciplinárna činnosť, ktorá v sebe zahŕňa a spája poznatky mnohých odborov a krajinná architektúra ju v tomto smere takmer prekonáva. Ide o profesiu, ktorá zahŕňa poznatky z botaniky, záhradníctva, architektúry, urbanizmu, dizajnu, umenia, environmentálnej psychológie, sociológie, geológie, geografie, ekológie, biológie a ďalších. Okrem zjavne hlbokých vedomostí o rastlinných druhoch a ich vlastnostiach sa záhradný a krajinný architekt musí zaoberať mnohými ďalšími vecami. Musí mať hlboké znalosti o trvalo udržateľnom plánovaní a vplyve veľkých zásahov do prírodnej krajiny, zvykoch a živote ľudí v konkrétnej krajine a predovšetkým musí dobre poznať vlastnosti krajiny – čo je pôda, miestne rastlinné a živočíšne druhy, ktorých rast bude v danej oblasti optimálne prosperovať. Musí mať tiež výborné znalosti o mestskom plánovaní a rozumieť tomu, ako navrhovať mestské zelené plochy tak, aby sa spájali s ostatnými časťami mesta a integrovali sa do ucelenej mestskej štruktúry. V neposlednom rade musí rozumieť ekológii a tomu, ako regenerovať degradované zóny obnovením biotickej rovnováhy v nich.
Na rozdiel od minulosti dnes sa záhradní a krajinní architekti podieľajú nielen na plánovaní a navrhovaní prírodnej krajiny, ale aj na riadení a organizácii. Okrem toho, že sú dizajnérmi, sú aj manažérmi, ktorí kontrolujú a riadia krajinu. Záhradní a krajinní architekti najužšie spolupracujú s botanikmi, záhradkármi, architektmi a urbanistami. Často sú v tímoch spolu s lesníkmi, kde ako manažéri pomáhajú pri rozhodovaní o dlhodobom, trvalo udržateľnom rozvoji, starostlivosti a regenerácii krajiny.
Záhradný a krajinný architekt je ten, kto sa zaoberá návrhom, plánovaním, organizáciou a správou prírodnej krajiny. Ako už bolo spomenuté, ide o urbanizovanú krajinu, ako je úprava parkov uprostred miest alebo okolo väčších univerzitných a iných centier, ako aj úprava súkromných záhrad či citlivé zásahy do divokej krajiny. Záhradný a krajinný architekt je kvalifikovaný byť architektom krajiny, nie budov. Na Slovensku sa tento program ponúka napríklad na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, nie na fakulte architektúry, čo naznačuje, že toto povolanie viac súvisí s botanikou, záhradníctvom, ekológiou a biológiou ako so stavebným inžinierstvom a architektúrou.
Záhrady okolo súkromných domov sú samozrejme rozsahom a náročnosťou prác neporovnateľné s verejnými záhradami. Pomoc záhradného architekta však môže byť neoceniteľná, ak chcete, aby bola vaša záhrada celistvá a tiahla sa ňou nejaká „červená niť“. Záhradný architekt dokáže veľmi dobre skĺbiť svoje znalosti o vlastnostiach rastlinných druhov, zmysel pre priestorovú kompozíciu a estetiku. Navrhne kombináciu rastlín podľa vašich požiadaviek, prianí a očakávaní, no usporiada ich tak, aby všetko pôsobilo harmonicky, zladene a aby záhrada bola zaujímavá a farebná po celý rok. Toho je schopný len odborník s hlbokými znalosťami, najmä ak ide o väčšiu záhradu.
Okrem navrhovania záhrad a pozícií rastlín, kríkov a stromov záhradný architekt navrhne aj záhradné chodníky, schodiská a iné prístupy, terasy a altánky, ktorými fyzicky prepojí rôzne časti záhrady. Taktiež vám ponúkne všetku pomoc alebo aj prevezme celú organizáciu výsadby, nájde dodávateľov, povedie a koordinuje proces výsadby a postará sa o kvalitu vykonaných prác.
Záhradný architekt dbá na to, aby exteriér dopĺňal architektonický návrh. To znamená, že budova čo najlepšie splynie s okolím a dobre sa prepojí s vonkajším priestorom. Dobré terénne úpravy zvyšujú kvalitu celej nehnuteľnosti, preto sa pri verejných architektonických projektoch vždy najíma záhradný architekt na úpravu okolia. Nie je nič krajšie ako pohľad z okna na nádhernú záhradu, ktorá vás priam pozýva von. Úzka spolupráca architekta a záhradného architekta je pomerne čerstvým fenoménom, keďže donedávna si architekt robil viac-menej všetko sám.
Začiatkom 19. storočia zažíval urbanizmus skutočný rozmach najmä v Amerike, keď sa veľa stavalo. V dôsledku toho potrební boli čoraz viac odborníci – záhradní a krajinní architekti, ktorí by boli schopní vniesť do mestského prostredia niektoré krajinárske úpravy. Medzi najznámejšie parkové úpravy patrí Central Park v New Yorku, Prospect Park v Brooklyne a Emerald Necklace v Bostone. Práve rýchlo rastúce americké mestá boli pre záhradných a krajinných architektov dobrou príležitosťou rozšíriť pole pôsobnosti a preniknúť do sveta.
Záhrady sú najčastejšou úlohou záhradných architektov, najmä ak ide o rodinné domy alebo súkromné pozemky. Všetci chceme obdivovať krásnu záhradu pred naším domom a záhradný architekt je človek, ktorý s rastlinami vytvorí úchvatné kúzla. Záhradky pri našich domoch sa väčšinou skladajú z dvoch častí: menšej predzáhradky a centrálnej záhrady, ku ktorej sa pridávajú ďalšie, tematické záhradky (zeleninová, ovocná a bylinková). Aj keď sa záhrady líšia rastlinnými druhmi, ako aj zložitosťou a údržbou, v dobrom záhradnom dizajne sú vždy esteticky, vizuálne a funkčne prepojené a navzájom komunikujú. Zvyčajne sú spojené niekoľkými rovnakými rastlinami navrhnutými tak, aby umožňovali jemné prechody z jednej záhrady do druhej. Záhrady sú plánované podľa oblohy (slnko/polotieň/tieň), ďalších vonkajších úprav (kde budú cestičky, príjazdové cesty, schody...) a samozrejme podľa vašich potrieb, túžob a požiadaviek. Niekto uprednostňuje umelecky upravené francúzske záhrady s bohatou výsadbou a množstvom rastlinných druhov, iní uprednostňujú skôr prirodzenejšie a menej náročné prostredie, a volia si lúčne a menej náročné druhy.
Záhradný architekt navrhne okrem záhrady aj cestičky, prístupy, schody, lokalizuje príjazdové cesty a cestičky medzi jednotlivými časťami záhrady. Určí aj to, kde bude terasa, kde môže byť altánok či rozárium. Ani takúto výnimočnú úpravu si nemožno poriadne užiť, ak k nej nemáme prístup, preto je premyslený systém cestičiek či chodníčkov, ktoré usmerňujú náš pohyb po pozemku, viac ako potrebný.
Záhradný architekt poradí a navrhne, aké vybavenie použiť na vonkajšie plochy záhrady. Určité typy prevedení sa viac hodia k dreveným stoličkám, ležadlám a stolom, iné do trocha rustikálnejšieho štýlu... Môže navrhnúť aj vonkajší krb či ohnisko alebo dokonca vodné plochy ako sú bazény, jazierka, studne alebo okrasné fontány. Je dôležité navrhnúť plán osvetlenia, aby ste vo svojej záhrade mohli užívať aj večer a počas letných nocí.
Najprv si musíte napísať všetky svoje priania a očakávania na kúsok papiera. Aké sú vaše obľúbené rastliny, ktoré by ste chceli zakomponovať do úpravy vašej záhrady? Jednou zo základných smerníc by mala byť aj účelnosť návrhu, ktorý musí byť udržateľný, aby ste sa o záhradu mohli pravidelne starať a vykonávať všetky potrebné práce. Je potrebné záhradnému architektovi povedať, aký obraz celku máme na mysli: divoký, prírodný dizajn alebo extrémne upravený? Musíme si však uvedomiť, že niektoré faktory, ktoré podmieňujú a ovplyvňujú plánovanie, sú nad naše očakávania a túžby, sú to napr. orientácia nášho pozemku, ktorá ovplyvňuje slnečný svit (nie všetky rastliny môžu rásť v tieni), množstvo zrážok, sneh, sila vetra a okolitá vegetácia, ktorým je potrebné venovať aspoň minimálnu pozornosť a počítať s nimi v novom návrhu.
Pri výbere záhradného architekta sa informujte o jeho doterajších projektoch. Požiadajte ho, aby vám poslal fotografie svojich výtvorov, alebo si ich dokonca obzrite naživo, ak ide o verejné priestory, ku ktorým máte prístup.
Záhradný architekt najskôr vykoná obhliadku lokality a až potom začne premýšľať o návrhu úpravy. Dôležité je určiť smer oblohy, sklon terénu, vlastnosti pôdy, pôvodné druhy resp. miestnu vegetáciu, príjazdové cesty, prístupy a všetky ostatné dôležité faktory. Nový dizajn musí jemne zapadnúť do existujúcej situácie, vyhovovať klimatickým a topografickým podmienkam, inak sa rastlinám nebude dariť a záhrada bude mimoriadne náročná na údržbu. Musíme si dať pozor aj na strmý terén, z ktorého by mohla dažďová voda odniesť zeminu a tieto časti náležite chrániť napr. svahovými tvárnicami, opornými alebo podpornými múrmi, ktoré zabránia zosuvom pôdy.
Záhradný architekt môže zobrať vzorky pôdy z rôznych miest a poslať ich do laboratória na analýzu. Z nich vie určiť obsah minerálov (fosfor, draslík a organickú hmotu), čo sa hodí najmä vtedy, ak o pôde nevieme takmer nič a v blízkosti nie sú žiadne záhrady (takže nemôžeme vedieť, či sa porastu vôbec darí).
Vtedy záhradný architekt potrebuje aj geodetické zameranie, pretože inak nevie lokalizovať jednotlivé záhrady a iné prvky. Geodetické zameranie sa objednáva u geodeta a následne postupuje záhradnému architektovi.
Potom začína najlepšia časť projektu – vypracovanie koncepčného návrhu. V koncepčnom návrhu je prítomná všeobecná koncepcia („červená niť“), ktorá prepojí záhradu do harmonického celku, bez ohľadu na to, že je záhrada rozdelená na sektory a vymedzuje plochy trávnikov, trvaliek, stromov, kríkov, záhradky (ovocné, zeleninové, bylinkové) a iné. Tiež schematicky označuje a navrhuje chodníčky, schody, terasy a iné spojovacie komunikácie a vyberá materiály. Okrem pôdorysu vám záhradný architekt vypracuje aj plány. Vo fáze koncepčného návrhu ešte nie sú stanovené jednotlivé druhy rastlín a ich množstvá.
Realizačný projekt obsahuje podrobný súpis množstiev a rastlinných druhov s latinskými názvami, presne vymedzené lokality jednotlivých druhov a presné dimenzovanie ďalších plôch a chodníkov, ktoré spájajú záhradu do zmysluplného celku.
Keď je všetko pripravené, záhradný architekt vám pomôže vybrať dodávateľov. Dodávateľmi sú záhradníci, ktorí rastliny vysádzajú, záhradné centrá, ktoré vám ich predajú, a zhotovitelia zemných a stavebných prác, ktorí sa postarajú o ďalšie vonkajšie prvky ako sú dlažby, chodníky a terasy. Odporúčame vám získať viac ponúk, aby ste si mohli porovnať ceny jednotlivých uchádzačov a rozhodnúť sa pre najlepšie ponuky.
Po výbere všetkých dodávateľov a zhotoviteľov sa môže začať s realizáciou záhrady. Najprv sa vykonajú zemné práce a vyhotovia ochranné múry spolu s vonkajšími cestami, terasami a podlahami. Potom začína orba záhonov, resp. plôch, na ktorých budú rastliny. Nakoniec sa rastliny vysádzajú a primerane chránia pred škodcami a inými živočíchmi, pretože najcitlivejšie sú mladé rastlinky. Treba dbať na to, aby vysádzanie rastlín bolo vykonané v správnom čase – niektoré sa vysádzajú na jar, iné koncom leta alebo na jeseň. Je potrebné zabezpečiť, aby rastliny mali dostatok vody nielen ihneď po výsadbe, ale aj neskoršie.
Keď je už všetko hotové, treba sa o záhradu pravidelne starať a udržiavať ju podľa pokynov záhradníka. Len tak zostane perfektná a krásna na pohľad. Ak sami nemáme čas, môžeme si na pravidelnú údržbu záhrady najať záhradníka. Tak bude postarané o kosenie trávy, orezávanie živých plotov a stromov, výsadbu stromov, očkovanie ovocných stromov, záhradné pestovanie, sejbu, hnojenie, pletie a iné záhradné práce.
Kompletná úprava vonkajšieho okolia domu prispieva k finančným a časovým úsporám. Prostredníctvom starostlivo vypracovaného návrhu krajinnej úpravy, už vo fáze projektovania domu, sa môžu predvídať potrebné výkopy, plánovať zásobník na vodu, elektroinštalácia osvetlenia záhrady, prípadné podlahové vykurovanie parkoviska, úprava záhradného altánku a záhonov, výsadba stromov, zavlažovací systém a ďalšie. Táto metóda umožňuje vyhnúť sa zbytočným alebo nepotrebným výkopom, ktoré by mohli predstavovať dodatočné náklady. Záhradný architekt vám vypracuje plán záhradnej úpravy za 300 - 1000 EUR. Okrem výsadby rastlín, sú do plánu zahrnuté aj prípojky a rozvody pre dažďovú vodu a splaškovú vodu, kanály, kryty a žľaby. V cene projektu sú zahrnuté betónové schody a oporné múry, dláždenie a osadenie obrubníkov. Cena plánu úpravy záhrady je okolo 600 EUR. Projekt obsahuje výsadbu, vydláždenie okolia, cesty a plán záhradnej úpravy v mierke 1 : 100.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Realizácia záhrady
Dobrý deň prajem
potrebujem navrhnúť a upraviť okrasnu a uzitkovu zahradu spolu s altankom, 400 m2.
5850 € do 9750 €
Projekt záhrady
Potrebujeme projekt zahrady vratane sedenia, miesta na opekanie, ovocné stromy, zakrytie betónových plotov. 900 € do 1500 €
Projekt zahrady
Potrebujeme projekt zahrady, 200 m2. Viac info osobne. 720 € do 1200 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.