Koľko stojí klasická omietka? Klasické ručné omietky sú drahšie ako strojové, pretože ručné omietanie stien trvá dlhšie. Jeho výhodou je však, že umožňuje rôzne varianty dekoračných textúr. Po dohode so zhotoviteľom, budete mať omietnuté v priebehu niekoľkých dní. Cena realizácie omietky je závislá od zvolenej aplikačnej techniky a materiálu: ručné omietky umožňujú viac dekoratívnych možností, ale sú o niečo drahšie ako strojové omietky. Rozdiel v cene materiálov nie je veľký, vyskytuje sa iba pri použití špeciálnych omietok, ako napríklad: vysúšacia omietka. Cena za dodávku a nanesenie omietky na steny a strop je od 14 do 17 EUR/m2.
Komu zveriť vyhotovenie omietky? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom omietok vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za ručnú hlinenú omietku v dvoch vrstvách s hladkým alebo drsným povrchom.
Ochrana neomietnutých povrchov a vsavaného nábytku pomocou krepových pásiek a PE fólie.
Ročno ometavanje sten z mavčno cementnim ometom.
Montáž a demontáž fasádneho lešenia pre max. 60 dní do výšky 10,00 m so všetkými potrebnými prácami a vypracovaním plánu lešenia.
Odstraňovanie vlhkých omietok stien a nanášanie sušiacej omietky.
Ručné omietanie stien vápennocementovou omietkou Baumit UNICO 15, ako konečná vrstva do hrúbky 1,5 cm.
Vyrovnávanie trhlín a iných nepravidelností. Výroba vápennocementovej omietky Baumit UNICO 15 ako vyrovnávacej vrstvy o hrúbke 0 - 5 cm.
Nanášanie predchádzajúceho cementového nástreku s tekutou cementovou maltou pre lepšiu priľnavosť omietky.
Fasáda chráni každú budovu pred vplyvom počasia, dažďom a vlhkosťou. Spolu so strechou je to najexponovanejšia časť stavby, ktorá musí odolávať najnepriaznivejším vplyvom prostredia, ktoré ju môžu poškodiť. Voľba fasádneho systému, materiálov a konštrukcie je veľmi dôležitá, ovplyvňujú životnosť fasády a náročnosť jej údržby. Najbežnejšími dokončovacími vrstvami fasád sú ešte vždy rôzne omietky, ktoré ponúkajú mnoho unikátnych riešení a variácií. K dispozícii sú rôzne farby, granulácie, úpravy, štruktúry a mechanické vlastnosti.
Omietková malta je cenovo dostupnou a veľmi estetickou voľbou pre konečnú vrstvu fasády. Veľkou výhodou omietky je, že sa ľahko nanáša, takže omietanie možno zvládnete sami. Rôzne poškodenia povrchu omietky a praskliny sa dajú ľahko opraviť. V neposlednom rade malta je materiálom, ktorý umožňuje dokonca umeleckú slobodu, pokiaľ ide o výber farieb, odtieňov a spôsob spracovania s rôznymi textúrami, vzormi. Môžeme si vyberať aj medzi rôznymi druhmi omietok, ktoré majú následne rôzne mechanické a fyzikálne vlastnosti. Možností je naozaj veľa.
Nevýhodou omietky je jej citlivosť na poveternostné podmienky. V porovnaní s fasádami z iných materiálov sa omietka rýchlejšie poškodzuje a je potrebné pravidelne ju obnovovať, minimálne každých 10 rokov premaľovať. Na možnosť omietnutia domu so strechou bez odkvapu jednoducho zabudnite, pretože takáto fasáda bude za niekoľko rokov úplne zničená. Ďalšou nevýhodou omietkovej malty je výskyt rias a plesní, najmä v oblastiach s veľkým dažďom a vysokou vlhkosťou. Ich rast a množenie zabraňujú algicídy, ktoré však nie sú úplne neškodné pre životné prostredie a ľudské zdravie; najhoršie je, že sa riasy znova objavia v priebehu niekoľkých rokov. Problém rias je obzvlášť výrazný tam, kde je tepelná izolácia, pretože zabraňujú, resp. spomaľujú prienik tepla z interiéru von, čo spôsobuje, že mokrá vrstva omietky dlhšie schne.
K dispozícii je skutočne mnoho druhov omietok: akrylátové, silikátové, silikónové, silikátovo-silikónové, silikónovo-akrylátové a minerálne. Okrem zloženia, elasticity, spojovacej schopnosti a pevnosti sa všetky omietky najviac líšia podľa vodoodpudivosti a paropriepustnosti, pričom akrylátová omietka je v porovnaní so silikátovou omietkou menej priepustná pre pary a viac vodotesná, zatiaľ čo silikónová malta je úplne odolná voči vode a paropriepustná.
Rozdiely medzi omietkami určujú, ktorú z nich použijeme v určitom fasádnom systéme, pretože nie každá omietka je vhodná na každú fasádu, ale opak je pravdou: na jednu fasádu je vhodných niekoľko typov omietok. Pri výbere omietky na fasádu je najlepšie riadiť sa odporúčaniami výrobcov. V zásade platí, že pre fasády s izoláciou z EPS (expandovaný polystyrén) neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia a pre fasády s minerálnou vlnou sa odporúčajú omietky s o niečo lepšou paropriepustnosťou.
Akrylátové omietky spôsobili revolúciu na trhu s omietkami a vo výrobe fasád. V porovnaní s vápenno-cementovými omietkami sa spojivo akrylátovej omietky ľahko nanáša a zároveň má dobré vodoodpudivé a paropriepustné vlastnosti. Akrylátové omietky je možné doplniť neobmedzeným počtom farebných náterov, ktoré sú relatívne stabilné a odolné voči UV žiareniu a na sušenie môžeme použiť aj urýchľovače sušenia, najmä v zime, keď sú teploty vzduchu nízke.
Silikónové omietky prišli ako posledné, ale majú vynikajúce vlastnosti pružnosti, vodoodpudivosti, farebnej stálosti (ochrana proti UV žiareniu) a spravidla sú odolné aj v tých najťažších vonkajších podmienkach. Najlepšie zvládajú teplotné výkyvy, ktoré spôsobujú praskanie omietky, silikónová omietka ich zjemňuje a nepraská ani pri tak veľkých teplotných rozdieloch.
Silikátové omietky sú vyrobené na báze vodného skla. Proces silicifikácie umožňuje silné spojenie s podkladom a vyššiu paropriepustnosť. Silikátové omietky majú jednu zásadnú nevýhodu – k dispozícii je úzka paleta farieb, ale vďaka svojmu vyššiemu pH sú vynikajúce proti riasam a plesniam.
Kombinované omietky ako silikát-silikón a akryl-silikón majú výhodu v tom, že súčasne obsahujú vlastnosti a výhody všetkých uvedených dokončovacích omietok. Silikát-silikón je ideálne paropriepustný a vodoodpudivý, zatiaľ čo iné majú skutočne širokú paletu farieb a vysokú paropriepustnosť. Ponúkajú preto viac možností, ako ponúka každá omietka jednotlivo.
Ide o továrensky pripravenú zmes vápna, cementu a piesku. Výhodou týchto omietok je, že sú hydroskopické, čo znamená, že vďaka mnohým tenkým žilám absorbujú vlhkosť zo vzduchu a rovnomerne distribuujú vodu po povrchu. To umožňuje oveľa rýchlejšie schnutie a zabraňuje tvorbe plesní a rias.
Mozaikové omietky sú známe svojou výnimočnou odolnosťou voči poškodeniu a škvrnám a patria do skupiny tenkých omietok s hrúbkou až 3 mm. Ide o omietkovú hmotu vyrobenú na báze akrylátovej živice a prírodného alebo farebného kameniva. Výhodou mozaikovej omietky je obsah živice, ktorý zabraňuje prieniku vody do omietky, ale zároveň umožňuje jej odparovanie. Výsledkom je, že mozaikovú omietku je možné umývať a čistiť vodou, bez obáv z jej poškodenia (samozrejme, treba dávať pozor na silu prúdu vody). Vďaka týmto vlastnostiam sa mozaiková omietka najčastejšie používa ako konečná vrstva fasádnych podkladov, pretože sa ľahko čistí a udržiava.
Nevyhnutné je, aby omietka bola trvácna a zachovala si všetky svoje vlastnosti, preto nie je možné realizovať omietnutie kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom. Trhliny a poškodenia sa najčastejšie vyskytujú na jeseň a začiatkom zimy, keď je najvyššia vlhkosť vzduchu, čo spomaľuje schnutie, a keď teploty začínajú prudko klesať. Tieto mesiace sú preto na vyhotovenie fasády najmenej vhodné, preto vám odporúčame vyhnúť sa im. Všeobecne platí, že v ideálnych podmienkach na realizáciu by vlhkosť nemala prekročiť 65 % a priamemu slnečnému žiareniu a prieniku vetra by sa malo zabrániť použitím ochranných sietí, ktoré sú umiestnené okolo budovy, v určitej vzdialenosti. Realizácia fasádnej omietky by mala v ideálnom prípade prebiehať od marca do novembra pri teplotách od 5 °C do 35 °C.
Pred dokončením akejkoľvek steny, či už ide o vonkajšiu fasádu alebo vnútorné steny, musí byť podklad vhodným spôsobom pripravený. Zo steny musíme najskôr odstrániť praskliny, uzly a nerovnosti. Potom je potrebné stenu vystužiť stavebnou sieťovinou, čo je o to dôležitejšie, ak je stena vyrobená z rôznych materiálov. V určitých prípadoch (napr. v prípade pórobetónových stien) musí byť stena najskôr potiahnutá nátermi pre lepšiu priľnavosť omietky k existujúcemu podkladu. Tehlová stena, ktorá je menej nasiakavá, vyžaduje ošetrenie sprejom, ktorý zlepšuje jej priľnavosť. Po spracovaní a vyhladení steny treba počkať, kým vyschne, a potom je možné začať proces omietania fasády.
Omietkovú zmes si môžete namiešať sami alebo si môžete kúpiť vopred pripravenú maltu v špecializovanom obchode. Zmes je možné miešať ručne, vo vedre alebo v profesionálnej miešačke na betón. Platí pravidlo, že treba miešať, kým nie je zmes jednotná a predovšetkým bez hrudiek. Výrobca vo väčšine prípadov uvádza v návode optimálny čas miešania zmesi.
Pred nanášaním omietky je potrebné na stenu pripevniť kovové profily, ktoré umožnia omietku nanášať kontrolovane na celý povrch a hlavne v rovnomernej hrúbke. Omietka sa nanáša vždy stierkou vo zvislých pásoch. Po zaschnutí omietky sa povrch upraví podľa nášho priania. K dispozícii je mnoho rôznych textúr, o ktorých sa neskôr zmienime.
Omietku je možné nanášať na fasádu v jednej alebo dvoch vrstvách, čo je podmienené existujúcim povrchom steny, ktorý sa omieta. Pri vnútorných stenách stačí ich omietnuť raz a pri vonkajších fasádach sa spravidla používajú dve vrstvy, aby sa zachovala odolnosť a trvanlivosť. Najprv treba na fasádu naniesť hrubú omietku a potom jemnú. Vďaka kombinácii hrubej a jemnej vrstvy vznikne jednotný a krásny povrch.
Ručné vyrobená omietka je veľmi starou technikou nanášania omietky na povrch, je to precízna a náročná práca, ktorá si vyžaduje skúseného majstra. V minulosti sa používali hlavne vápenné omietky, ktorých štruktúra je teraz vylepšená cementovými prísadami. Zmes na ručnú omietku sa pripravuje v miešačke. Najviditeľnejšou výhodou ručne nanášanej omietky je výroba originálnych textúr so vzormi. Vo vzoroch máme veľkú voľnosť a možnosť výberu: od rustikálneho, starožitného vzhľadu až po hrubé nátery alebo sotva vnímateľné textúry. Nevýhodou ručnej omietky je nerovnomerná pevnosť materiálu, pretože zmes nie je vždy rovnako pripravená.
Strojové omietanie stien je oveľa rýchlejšie a lacnejšie. Ručné vyhotovenie omietky nahradilo používanie omietacích strojov. Najzrejmejšou výhodou tejto techniky je rýchlosť vyhotovenia omietky z vysoko homogénnej zmesi, ktorá je výsledkom neustáleho miešania. Ďalšou veľkou výhodou strojového omietania je omietka bez škár a trhlín, ktorá lepšie vzdoruje poveternostným podmienkam a spomaľuje zdevastovanie finálnej vrstvy.
Ako naznačuje názov, rozdelenie omietky na hrubú a jemnú omietku je najzákladnejšie a naznačuje hmatateľnosť. Jemnosť alebo drsnosť omietky závisí od veľkosti zŕn, ktoré sú v prípade jemnej omietky mleté a malé, zatiaľ čo v prípade hrubej omietky je granulácia väčšia a rôznych veľkostí. Na vnútorné steny sa zvyčajne používajú jemné omietky, na fasády hrubšie, pretože jemné sú veľmi citlivé na nečistoty a je potrebné ich niekoľkokrát obnoviť.
Štrukturálna omietka je hrubá omietka a je rozpoznateľná podľa zrnitej štruktúry, ktorá je výsledkom kremenných granúl. Štrukturálna omietka je hrboľatá. Je to skvelá voľba pre miestnosti, kde steny nie sú dokonale ploché, pretože ich štruktúra mierne zakrýva vzhľad nerovnej steny. Štrukturálne omietky oživia priestor a dodajú mu určitú hmatateľnosť, akú bežné ploché, biele steny nemajú. Často stačí steny vymaľovať nabielo, a požadovaný efekt sa dosiahne textúrou samotnej steny. Nevýhodou tejto omietky je, že pre svoju nepriepustnosť nie je vhodná do miestností, kde sa povrchy rýchlo znečistia a zvlhnú, teda do kuchýň a kúpeľní, pretože takáto stena sa bude ťažko čistiť a v kuchyni sa bude zachytávať mastnota.
Textúrovaná omietka na steny sa používa na realizáciu rôznych dizajnových projektov. Vďaka špecifickým plnivám dokáže napodobniť piesok, drevo, mramor, pomarančovú kôru... Táto omietka je určená na zakrytie stien, vyznačuje sa plasticitou – umožňuje vytvoriť originálne reliéfy, krásne vzory, aplikovať rôzne farebné odtiene. Obmedzením štruktúrovanej omietky je, že na jej aplikáciu potrebujeme rovnú a hladkú stenu a taktiež sa neodporúča nanášať ju vo vlhkých miestnostiach, pretože rýchlo absorbuje vlhkosť, čo spôsobuje jej chátranie.
Je to viacvrstvová dekoratívna omietka, ktorá je okamžite rozpoznateľná napodobením mramorovej textúry. Benátska omietka je vyrobená z akrylových alebo prírodných farieb, kamenného (mramorového) prachu a syntetických polymérov. Je to mimoriadne elegantná omietka, ktorá dodáva priestoru punc luxusu a pôvabu.
Benátska omietka je tradičná omietka, ktorá sa používala už v staroveku, vyznačuje sa trvanlivosťou a dlhou životnosťou.
Minerálna omietka je zmes cementu, minerálov a vápna. Vápno slúži ako dezinfekčný prostriedok, ktorý zabraňuje tvorbe rias a plesní. Vzhľadom na paropriepustnosť je tento typ omietky vynikajúcou voľbou do miestností, kde nie je regulovaná vlhkosť, pretože omietka je schopná sama ju regulovať. Ďalšou výhodou je, že je to najzákladnejšia a najlacnejšia omietka s možnosťou všestranného použitia.
Koncom minulého storočia boli omietky veľmi obľúbené, svojou textúrou a vzhľadom napodobňovali honosnejšie materiály, ako je kameň, tehla a drevo. Na vyhotovenie takejto omietky je potrebná šablóna, ktorá sa po nanesení omietky pritlačí na podklad, aby zanechala na omietke svoj odtlačok. Šablónu je potrebné odstrániť, kým je omietka ešte vlhká, inak by zostala prilepená k stene. Omietka, ktorá napodobňuje iné materiály, je reliéfna, takže nie je vhodná do miestností, v ktorých môže dôjsť k znečisteniu steny. Na vyhotovenie tohto typu omietky sú k dispozícii rôzne druhy spojív. Silikónové omietky sú vhodné na imitáciu tehál, omietky na organickej báze a azúrové fasádne farby na imitáciu dreva a marmolitové omietky kombinované so základnými nátermi na imitáciu plochého kameňa.
Cena realizácie omietky je závislá od zvolenej aplikačnej techniky a materiálu: ručné omietky umožňujú viac dekoratívnych možností, ale sú o niečo drahšie ako strojové omietky – tie sa realizujú so striekacou pištoľou, avšak sú rýchlejšie vyhotovené a lacnejšie. Rozdiel v cene materiálov nie je veľký. Omietnutie metra štvorcového steny stojí 13 až 17 EUR/m2.
Strojové nanášanie omietky je rýchlejšie, lacnejšie a rovnako kvalitné ako ručné nanášanie omietky. Cena za dodávku materiálu a nanesenie strojovej omietky na steny a strop je 7 až 9 EUR/m2.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Omietky dve izby
Potrebujeme majstra pre omietky. Úprava stien omietky, kladenie podlahy do jednej izby. 3150 € do 5250 €
Natiahnut stierku, lepidlo, a štukovu omietku
Potrebujeme klasické omietky. Máme prerabku trojizbaku vo svite, tehlovy bytovy dom, 1. poschodie, byt má 68metrov. Potery sú vyliate, potrebujeme urobit v celom byte omietky.Zatial sú pôvodné. 3600 € do 6000 €
Vystierkovať steny v novostavbe (sieťka+lepidlo je už na stenách)
Zo zdravotných dôvodov potrebujem iba vystierkovať steny v novostavbe. Lepidlo a sieťka je už urobená na stenách. Foto v prílohe. 2430 € do 4050 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.