Koľko stojí izolácia podkrovia? Vo všeobecnosti musí byť strecha veľmi dobre izolovaná, v opačnom prípade spotrebujeme obrovské množstvo energie na vykurovanie v zimných mesiacoch a v lete zase dochádza k prehriatiu. Väčšina renovácií podkroví pozostáva z týchto kľúčových krokov: montáž strešných okien, izolácia strechy, obkladanie so sadrokartónovými doskami a vymaľovanie. Cena izolácie podkrovia závisí od hrúbky izolácie, druhu izolácie, spôsobu inštalácie (ukladanie, fúkanie alebo vstrekovanie) a samozrejme od zhotoviteľa. Cena tepelnej izolácie zo sklenenej alebo kamennej vlny s hrúbkou 30 cm, spolu s parozábranou a prácou, je 16 až 20 EUR/m2.
Komu zveriť izoláciu podkrovia? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom izolácií vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Dodávka a inštalácia parotesnej zábrany do strešnej konštrukcie. Fólia lds 100
Dodávka a výroba šikmín stropov na poschodí so sadrokartónových dosiek hrúbky 12,5 mm s pripevnenou galvanizovanou nosnou podkonštrukciou , spolu s prácou, prenosmi a prepravami tiež lešením pre montáž.
Montáž strešného okna podľa RAL štandardov: so všetkým vhodným tesniacim materiálom na strechu, ktorá nie je priskrutkovaná na laty.
Dodávka a montáž revíznych dvierok do sadrokartónu (knauf) 60x60 cm.
Dodávka a montáž suchej podlahovej dosky Knauf Insulation DF hrúbky 12+12 cm s parotesnou zábranou.
1x tmelenie a 2x maľovanie sadrokartónu s bielou Jupol farbou.
Vytvorenie zakrytého otvoru v podkroví. Dodávka a montáž rebríka.
Dodávka a montáž ostenia okolo strešného okna.
Manzardka v podkroví alebo podkrovie sú priestory, ktoré zväčšujú obytnú plochu nášho príbytku alebo sú funkčným úložným priestor, ktorý k existujúcej rozlohe bytu pridáva ďalších pár užitočných metrov štvorcových. Rozdiel medzi týmito dvoma pojmami je malý, ale dôležitý. Manzardka je podkrovná obytná miestnosť prispôsobená štandardom komfortu každodenného bývania a podkrovie je nebytový priestor určený výlučne na odkladanie vecí, ktoré už nepotrebujeme, alebo ich nepotrebujeme každý deň. Poznáme pochôdzne a nepochôdzne podkrovia, nepochôdzne podkrovie sa menej často využíva ako úložný priestor, ale nie nevyhnutne. Bez ohľadu na to, či ide o manzardku alebo podkrovie, dobrá izolácia je veľmi dôležitá. Povrch strechy zaberá veľmi veľkú plochu, čo znamená aj veľmi veľkú plochu potenciálnych tepelných strát, ktorá hraničí len s vonkajším priestorom. Tepelné straty v dôsledku toho môžu byť skutočne obrovské. V prípade nekvalitnej, príliš tenkej alebo nesprávne vykonanej izolácie môže cez podkrovie (strechu) uniknúť mesačne 25 % celkovej energie na vykurovanie.
Prvým dôvodom, prečo je potrebné zabezpečiť správnu izoláciu manzardky (podkrovia), je zabezpečenie primeranej úrovne komfortu bývania. Nie je nič horšie ako spať v podkroví, v ktorom je v zime zima, alebo v určitých miestnostiach nie je možné pre tepelné mosty vôbec udržiavať stálu teplotu. Dobrá izolácia manzardky (podkrovia) umožňuje nielen vyšší komfort bývania, ale výrazne znižuje aj náklady na vykurovanie. Ak sa podľa prepočtov nedostatočne zateplenou strechou stratí viac ako 20 % vykurovacej energie, jej správnym prispôsobením ušetríte nemalé peniaze. Zle zateplené manzardky alebo podkrovia sú nočnou morou pre trvalo udržateľnú spotrebu energie, pretože do budovy je potrebné vykurovaním dodať oveľa viac tepelnej energie, pričom teplo z priestorov veľmi rýchlo zmizne. Dom s takýmto podkrovím je teda zbytočnou záťažou pre váš rozpočet a pre životné prostredie.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, zlé zateplenie podkrovia nie je problematické len v zimných mesiacoch, ale ešte viac v lete. Podkrovie je jednoznačne najexponovanejším prvkom každého domu na slnku, keďže je ním osvetlené nestále, každý slnečný deň. To znamená, že sa strecha v lete rýchlo prehrieva a teploty v zle izolovanom (zateplenom) podkroví stúpajú na 30 °C a viac. Izolácia manzardky bude fungovať opačne ako funguje v zime: teplý vzduch sa podľa fyzikálnych zákonov vždy mení na chladnejší, takže v lete sa spomalí a zabráni prenikaniu teplého vzduchu do interiéru.
Dotáciu je možné poskytnúť okrem iného na urýchlenie zvyšovania energetickej hospodárnosti budov a na ich prechod na budovy s takmer nulovou potrebou energie podľa národného plánu. Žiadateľom o dotáciu môže byť právnická osoba a fyzická osoba-podnikateľ. Žiadateľ musí splniť požiadavky podľa osobitného predpisu. Ak je dotácia štátnou pomocou, musia byť splnené aj požiadavky podľa predpisov o štátnej pomoci. Dotáciu možno poskytnúť na základe písomnej žiadosti o poskytnutie dotácie, ktorú žiadateľ môže podať Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky na základe oznámenia o podávaní žiadostí zverejnenom na webovej stránke ministerstva.
Príspevok na zateplenie rodinného domu môže byť poskytnutý na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinného domu vykonaním stavebných úprav rodinného domu, ktorými sa uskutoční zásah do obalových konštrukcií budovy (zateplenie obvodového plášťa, strešného plášťa, vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom, výmena pôvodných otvorových konštrukcií rodinného domu). V tomto prípade žiadateľom o príspevok môže byť fyzická osoba.
V oboch prípadoch žiadatelia musia splniť určité podmienky.
Zákon o energetickej hospodárnosti budov, ktorý schválila Národná rada Slovenskej republiky, definuje, že energetická hospodárnosť je množstvo energie, ktorá je potrebná na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s normalizovaným užívaním budovy. Je to predovšetkým množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie, vetranie a osvetlenie. Energetická hospodárnosť budovy sa určuje výpočtom alebo výpočtom s použitím nameranej spotreby energie. Vyjadruje sa v číselných ukazovateľoch potreby energie v budove a primárnej energie. Primárna energia je energia z obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov, ktorá neprešla procesom konverzie ani transformácie.
Keď ide o prebrané právne záväzné akty Európskej únie, týkajúce sa tejto problematiky, jedným z nich sú Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/844 z 30. mája 2018, ktorou sa mení smernica 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov a smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti (Ú. v. EÚ L 156, 19. 06. 2018).
Maximálny tepelný prestup pre podkrovie je 20 W/m2K. V praxi postačuje hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy 30 cm, pričom hrúbka závisí najmä od druhu izolačného materiálu.
Manzardka je obytné podkrovie, podkrovná časť určená na bývanie. Ide o priestor, ktorý treba tepelne izolovať, podkrovie v tomto prípade musí byť zateplené medzi krokvami. Z tohto dôvodu je izolácia podkrovia o niečo zložitejšia ako izolácia neobytného podkrovia. Oveľa dôležitejšie je skutočne zabezpečiť správnu klímu pre pohodlné bývanie v lete aj v zime. Len jeden stupeň viac alebo menej v tomto prípade môže znamenať veľký rozdiel, keďže v manzardke bývame stále, v podkroví nie. Ideálna teplota vzduchu v manzardke je v lete okolo 20 až 21 °C a v zime okolo 22 °C a ideálna relatívna vlhkosť vzduchu je okolo 50 %. Na vlhkosť vzduchu tiež vplýva izolácia a predovšetkým jej realizácia, preto je potrebné na to dávať veľký pozor.
Podkrovie je nebytový priestor, ktorý je možné využiť na odkladanie predmetov a nábytku, často je však nepochôdzny a okrem výnimočných prípadov na ňom nič neskladujeme. Keďže v podkroví nebývame, môžu byť teplotné odchýlky od ideálnych, očakávaných teplôt o niečo vyššie. Napríklad, v zime môže byť aj o pár stupňov chladnejšie. Existujú dve možnosti izolácie podkrovia. Dá sa zatepliť rovnako ako manzardka, medzi krokvami (to znamená, že podkrovie bude kompletne zateplené), alebo sa môže zatepliť medziposchodová doska, ktorá ho oddeľuje od spodného podlažia (v tomto prípade podkrovie nebude izolované). Druhý spôsob je bežnejší v nepochôdznych podkroviach, ktoré sa dokonca vôbec nevyužívajú. Ak však chcete podkrovie využívať alebo plánujete v budúcnosti jeho využitie, určite je vhodné zatepliť ho medzi krokvami.
V súčasnosti je na trhu veľký výber materiálov vhodných na zateplenie a každý z nich má určité výhody a nevýhody. Výber izolácie najskôr určujú naše potreby, resp. účel priestoru – na aké účely sa bude podkrovie alebo manzardka používať. Dôležitou informáciou sú tiež ceny o jednotlivých druhoch izolačných materiálov, môže ísť o značné cenové rozdiely. V neposlednom rade sa izolácia výrazne líši z hľadiska tepelnej vodivosti, ekologickej výroby a recyklovateľnosti, horľavosti a podobných vlastností.
Sklená vlna je jednoznačne najpoužívanejším izolačným materiálom. Dôvodom je pravdepodobne relatívne nízka cena a dobré vlastnosti tepelnej vodivosti. Vďaka hustým vlnitým vláknam je prechod tepla z interiéru do exteriéru blokovaný a spomalený. Sklenená vlna je nehorľavý materiál, ktorý je obzvlášť dôležitý pri zateplení obytného podkrovia. Tepelný odpor (R) na 1 cm hrúbky sklenenej vlny je medzi 0,9 a 1,5. Sklená vlna neabsorbuje vodu, zvyčajne sa predáva v kotúčoch, ktoré sa následne kladú v pásoch. Nevýhodou sklenej vlny sú extrémne drobné vlákna, ktoré môžu byť pri vdýchnutí zdraviu škodlivé, preto pri inštalácii sklenenej vlny treba používať ochranné prostriedky na oči, ústa a nos. Taktiež je potrebné nosiť rukavice a vhodné oblečenie.
Kamenná vlna je tiež veľmi obľúbenou izoláciou, je druhou v poradí, hneď za sklenenou. Táto izolácia je zvyčajne vyrobená z čadiča. Pozostáva z jemných kamenných vlákien a je k dispozícii v rôznych hustotách. Rovnako ako sklenená vata, aj kamenná vlna je nehorľavá. Tepelný odpor (R) kamennej vlny sa pohybuje od 1,35 do 1,7 (na 1 cm hrúbky materiálu). Kamenná vlna rovnako ako sklenená vlna nenasáva vodu, je dokonca vodoodpudivá a odolná voči mikroorganizmom. Kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma izolačnými materiálmi je v tom, že minerálna vlna je oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Cenovo je porovnateľná so sklenou vlnou, predáva sa v doskách, ktoré sa kladú vedľa seba alebo na seba – podľa toho, akú hrubú vrstvu izolácie chceme.
Expandovaný polystyrén (EPS) je úplne odolný voči vlhkosti a vode a mimoriadne trvácny. Jeho najväčšou nevýhodou je neekologický charakter. EPS sa vyrába v rôznych hustotách, podľa potrieb a požiadaviek na pevnosť sa určí ten vhodný. Ide o mimoriadne ľahký materiál, s veľmi dobrou tepelnou odolnosťou a na rozdiel od niektorých iných typov izolačných materiálov je pre ľudské zdravie úplne nezávadný. Polystyrén je tiež samozhášavý v prípade požiaru, takže zabraňuje šíreniu požiaru do iných miestností. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je polystyrén 100 % recyklovateľný. Pretože je úplne odolný voči vlhkosti a vode, používa sa aj na izoláciu častí domu, ktoré sú v kontakte so zemou, teda základov a stien pivnice.
Extrudovaný polystyrén (XPS) sa na izoláciu podkrovia používa menej často, pretože je dosť drahý. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou proti vlhkosti a vode, čím prevyšuje všetky ostatné materiály na trhu. Jeho hustá a pevná štruktúra poskytuje vysoký tepelný odpor a zároveň odoláva vyšším tlakovým silám. Častejšie ako na zateplenie podkrovia sa používa na zateplenie, resp. izoláciu plochých striech.
Polyetylénové fólie majú veľmi malú hrúbku, čo umožňuje ich inštaláciu vo veľmi úzkych rohoch miestnosti, a tých je v podkroví obzvlášť veľa. Polyetylénová fólia nie je určená na primárne zateplenie podkrovia, ale na doplnenie iných, primárnych izolačných materiálov.
V posledných rokoch sú na trhu dostupné organické materiály ako je napr. fúkaná celulóza a vlna. Celulóza sa vyrába z recyklovaného novinového papiera a pred ohňom je chránená bóraxom. Proces montáže tohto typu izolácie sa značne líši od práce so štandardnými materiálmi, vyžaduje si viac vedomostí a prípravy. Izolácia sa aplikuje fúkaním pomocou špeciálnych prístrojov, strešná krytina a podlahová doska musia byť vzduchotesné.
Izoláciu podkrovia je možné vykonať niekoľkými metódami. Bez ohľadu na to, ktorú si vyberieme, najdôležitejšie sú správne prevedené detaily a kontakty medzi jednotlivými vrstvami. Len tak bude izolácia skutočne slúžiť svojmu účelu.
Izolácia podkrovia sa najčastejšie vykonáva medzi krokvami. Táto implementácia je jednoduchá. Okrem inštalácie izolácie medzi krokvy je potrebná aj izolačná vrstva nad krokvami, na tie účely sa najčastejšie používa EPS alebo XPS. Najbežnejšou tepelnou izoláciou medzi krokvami je kamenná alebo sklená vlna. Hrubšia vrstva izolácie je zvyčajne tá medzi krokvami, čím sa následne zabráni nadmernému zhrubnutiu strechy, keďže medzi konštrukčné prvky strechy je umiestnená jedna celá vrstva izolácie. Nevýhodou tohto spôsobu implementácie izolácie je, že krokvy a strešnú konštrukciu nemožno ponechať viditeľné, pretože v tomto prípade by sme sa pozerali na sklenenú vlnu, čo v žiadnom prípade nie je esteticky žiaduce, ak je na izoláciu použitá sklenená vlna, neodporúča sa ani z dôvodu možného ohrozenia zdravia.
Pred inštaláciou pásov alebo dosiek medzi krokvy, najskôr ich narežeme na rozmery, ktoré zodpovedajú vzdialenostiam medzi krokvami a potom ich začneme pripevňovať na hliníkové C profily. Pre jednoduchšiu montáž sa odporúča, aby izolácia bola o niekoľko cm hrubšia ako výška krokiev, ale nemala by byť hrubšia ako 5 cm.
Jedným z možných prevedení je zateplenie nad krokvami, teda tesne pod priečne latovanie strechy (kontralaty). Tento spôsob je jednoduchý a na izoláciu bezprostredne nadväzuje parozábrana. Výhodou tohto prevedenia je, že na rozdiel od predchádzajúceho prevedenia môžu byť krokvy ponechané viditeľné, a v estetickom zmysle dodáva interiéru prirodzené čaro. Najčastejšie používané izolácie pre tento typ prevedenia sú EPS a XPS dosky.
Izoláciu podkrovia je možné vykonať aj pod krokvami. V tomto prípade je pripevnenie izolácie o niečo náročnejšie, pretože na upevnenie je potrebné použiť dlhšie kotvy.
Manzardky sa často zatepľujú kombinovaným spôsobom. V tomto prípade sa izolácia montuje medzi krokvy (kamenná alebo sklená vlna) a potom nad krokvy vrstva EPS alebo XPS dosiek. Takto zateplená strecha je bezchybná a energeticky najefektívnejšia, keďže vzniku tepelných mostov bráni dvojaká izolácia.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Zatepliť jeden vikier a vodorovny strop v podkrovi
Potrebujeme zatepliť jeden vikier a vodorovny strop v podkrovi cca 80 m2. 3150 € do 5250 €
Zateplenie vrchného poschodia
Potrebujeme doteplit vrchné poschodie, montáž, sdk, fólia, sdk, sprchovanie, maľovanie biela.
Lišty sú navrtane.
Najlepšie osobná prehliadka. Obec Kravany Trebišov. Fotky v prílohe.
3600 € do 6000 €
Izoláciu stropov pivníc
Potrebujeme zateplenie /izoláciu/ stropov pivníc v bytovom dome, 298 m2. Foto v prílohe. 9000 € do 15000 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.