Koľko stojí obklad na stenu? Rôzne obklady na steny majú rôzne ceny, v závislosti od materiálu, spôsobu opracovania, veľkosti povrchu, kvality a samozrejme, dodávateľa či zhotoviteľa. Vo všeobecnosti sa cena odvíja aj od toho, či si materiál zaobstaráte sami alebo to urobí majster. Cena maľovania závisí predovšetkým od veľkosti a zložitosti povrchu, na cenu môže vplývať použitie viacerých rozličných farieb alebo vypracovanie špeciálnych dekoratívnych prvkov – napr. bordúr okolo okien a dverí. Najjednoduchšie maľovanie interiérových stien a stropov na bielo v dvoch vrstvách, s materiálom a prácou stojí v rozmedzí 1 až 3 EUR/m2. Dekoratívne omietky sú drahšie ako klasické maľovky, ale vášmu domovu dodajú príjemný, elegantný a prestížny vzhľad. Tieto omietky sa podľa druhu rozdeľujú na: štrukturálne omietky, textúrované omietky, benátske omietky alebo minerálne omietky. Benátska omietka je považovaná vďaka svojej štruktúre za jednu z drahších dekoratívnych omietok. Cena za ručné omietanie dekoratívnej omietky v závislosti od zvolenej dekoratívnej zmesi a techniky nanášania je okolo 15 až 20 EUR/m2. Ceny bežných tapiet sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 25 EUR, drahšie tapety stoja 75 EUR a viac. Lepenie tapiet zvládnete aj sami, alebo si zavolajte remeselníka, zvyčajne to robí maliar. Cena lepenia tapiet sa pohybuje od 7 do 15 EUR/m2 + DPH. Cena obkladu, keramických dlaždíc štandardných rozmerov na pripravený podklad je okolo 15 až 18 EUR/m2. Za dodávku a kladenie keramických dlaždíc zaplatíte okolo 33 EUR/m2. Mozaiky a veľkoformátové obklady a dlaždice sú drahšie než klasické obkladačky. Ceny klasických stenových obkladov sa začínajú od 10 EUR/m2, a cena dreveného stenového obkladu z masívneho dreva do hrúbky 2 cm sa pohybuje v rozmedzí 60 až 150 EUR/m2.
Komu zveriť vyhotovenie obkladu na stenu? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na uvedené práce vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Obklady na steny sú v skutočnosti dokončovacou vrstvou materiálu na stenách z vnútornej strany, v interiéri každej stavby. Pri zariaďovaní interiéru vášho príbytku je dôležité vytvoriť ucelený celok, príjemné a teplé prostredie, v ktorom budete s radosťou tráviť väčšinu svojho času. Z toho dôvodu by priestor celého interiéru a jednotlivé kusy nábytku mali byť štýlovo a esteticky zladené. Obklad na stenu je v tomto zmysle veľmi dôležitý – psychológovia tvrdia, že farby výrazne ovplyvňujú náladu a pocity, a práve preto je potrebné zariaďovaniu interiéru venovať náležitú pozornosť nielen pri novostavbe, ale aj pri rekonštrukcii.
Obklad na stenu treba vybrať podľa praktických a štýlových kritérií, resp. tak, aby zodpovedal nielen typu a účelu priestoru, do ktorého je určený, ale aj vašim potrebám, želaniam a možnostiam. Stenový obklad môže byť doplnkom k zatepleniu fasády z vonkajšej strany budovy, vtedy je tepelnou aj zvukovou izoláciou, hoci je väčšinou len dekoratívny. V každom prípade máte veľa možností. Najjednoduchšie je maľovanie bielou farbou alebo farbami v rozličných farebných odtieňoch. Okrem toho na vyhotovenie obkladu na stenu sa dajú použiť rôzne dekoratívne techniky a nové materiály, ktoré dokonca dávajú 3D efekty, keramické obklady, kameň, drevo...
Práve preto, že na trhu existuje veľký výber materiálov, ktorými je možné steny obložiť, v ponuke sú aj rôzne techniky a spôsoby práce. K dispozícii je aj veľký počet vykonávateľov prác. Je ťažké zvoliť si kritérium, ktorým sa treba pri výbere materiálov a realizátorov riadiť. Práve preto vám odporúčame obrátiť sa na nás, keďže spolupracujeme len so spoľahlivými firmami a remeselníkmi, ktorých referencie a všetky komentáre zákazníkov si môžete pozrieť na našej webovej stránke. Pokiaľ máte záujmu o realizáciu nejakého projektu, stačí vyplniť online formulár so základnými informáciami o projekte, a čoskoro dostanete ponuky od zainteresovaných zhotoviteľov so všetkými podrobnosťami.
Modernými technikami a technológiami spracovania a výroby, vylepšeniami, inováciami a vynálezmi v rôznych oblastiach priemyslu sa dospelo k tomu, že na tieto účely možno použiť všelijaké materiály, prírodné, umelé alebo kompozitné. V minulosti sa prihliadalo iba na kvalitu, odolnosť a trvanlivosť, v súčasnosti je tvar a štýl rovnako dôležitý, ak nie kľúčový. Dnes máme vodeodolné farby a vodeodolné tapety do kúpeľne, ale aj drevené obklady, kamenné a keramické obklady, ktorých povrch vyzerá ako mramor, žula alebo drevo. Existujú kompozity, ktoré sa podobajú sklu a môžu mať 3D efekty; ich povrch môže byť hladký – matný alebo s vysokým leskom alebo drsnejší v textúre a štruktúre podobajúcej sa neošetrenému drevu.
Všetky typy obkladov stien možno rozdeliť na:
Pokiaľ ide o ponuku farieb, tónov a farebných odtieňov, tá je naozaj bohatá a rôznorodá. Výrobcov je tiež veľa a každý z nich má v ponuke svoju paletu farieb. Maľovanie je možné vykonávať obyčajnými, umývateľnými alebo vodeodolnými farbami, rôznymi emulziami, v poslednom čase aj silikátovými alebo silikónovými farbami. Každý typ interiérových farieb má určité vlastnosti, vďaka ktorým je vhodný na použitie do suchých alebo vlhkých priestorov. Farby sa používajú samostatne alebo v kombinácii s riedidlami a rozpúšťadlami. Najdôležitejšie je, že sú väčšinou vyrobené na vodnej báze a sú úplne bezpečné pre ľudí, zvieratá a prírodné prostredie.
Počet výrobcov tapiet, rovnako ako ich sortiment, nezaostáva za priemyslom farieb a náterov. Tapety občas vychádzajú z módy, a potom zažívajú návrat s omnoho bohatšou ponukou. Vyrábajú sa rôznymi technológiami z papiera, dreva, plastov a rôznych kompozitov, podľa toho, či sú určené do kúpeľní, kuchýň, dennej alebo nočnej časti obytných priestorov. Rôznorodá je aj ich povrchová úprava, takže môžu byť hladké, reliéfne alebo kombinované, jednofarebné, viacfarebné, alebo imitácie rôznych prírodných materiálov. Môžu byť obyčajné alebo potlačené najrôznejšími vzormi.
Keramické obklady možno považovať za klasický obkladový materiál na steny. Používajú sa od dávnych čias a dostať ich v mnohých variantoch. Vyrábajú sa hladké alebo reliéfne, liate, smaltované alebo inak opracované, s rozličnými vzormi, matné alebo s vysokým leskom. Existujú aj rôzne tvary – štvorcové a obdĺžnikové, mozaiky, veľkoformátové, ale aj organické tvary.
Kameň je prírodný materiál, ktorý sa vždy používal nielen ako stavebný materiál, ale aj ako obklad. Mramor a žula boli viditeľným znakom bohatstva, prestíže a exkluzivity, a je tomu tak aj dnes. Vďaka moderným technologickým vynálezom v súčasnej dobe na trhu nájdete množstvo imitácií kameňa, ktoré vyzerajú takmer rovnako, kvalitatívne sú však vylepšené, preto sú trvácnejšie, odolnejšie a ľahšie sa spracovávajú a udržiavajú. Samozrejme, cenovo sú oveľa dostupnejšie a pri zariaďovaní interiéru sa používajú oveľa častejšie.
Drevo je ďalší prírodný materiál, vysoko cenený a obľúbený, pretože vytvára dojem tepla a pohodlia, a zanecháva dojem pevnosti a odolnosti v akomkoľvek prostredí. Rôzne druhy dreva sa spracovávajú rôznymi spôsobmi a technológiami v závislosti od účelu konečných produktov. Drevené obklady stien preto nikdy nevyjdú z módy, vždy budú veľmi obľúbené a žiadané. Keďže sú teraz vyrábané tak, že špecifické nedostatky dreva môžu byť kompenzované finálnym spracovaním, drevené obklady môžu byť použité v každej miestnosti v domácnosti.
Drevo-plastové dosky WPC (zloženie: W – wood, P – plastic, C – composit), plexisklo, kerrock – sú len niektoré z najnovších materiálov používaných na obklady predovšetkým v kuchyniach a kúpeľniach, no čoraz častejšie aj v denných častiach obytných priestorov. Tieto dosky alebo panely na povrchu vyzerajú ako skutočné kamenné alebo drevené povrchy, no oproti originálom majú početné výhody – sú vodeodolné, netvoria sa na nich plesne a nehnijú (ani v slanej vode); nelákajú hmyz ani škodcov, nie sú šmykľavé, nepraskajú, pretože sú elastické, ich farba je stála a nemení sa vplyvom UV žiarenia ani teplotných výkyvov. Navyše sú šetrné k životnému prostrediu a recyklovateľné. Vyrábajú sa v širokej škále odtieňov, ľahko sa inštalujú a ešte jednoduchšie udržiavajú.
V závislosti od toho, ako ste si navrhli zariadenie vášho domova, a podľa typu a účelu jednotlivých miestností, si materiály, ktoré zvolíte na dokončovaciu vrstvu (obklad na stenu), budú vyžadovať iný druh práce.
Na maľovanie stien a lepenie tapiet budete potrebovať maliara, pokiaľ sa nerozhodnete tieto práce vykonať sami. Majster bude vedieť, aký druh a typ náteru môže použiť v určitých miestnostiach a je len na vás, akú farbu si vyberiete. To isté platí pre tapety. Ak sa však rozhodnete pre svojpomocnú prácu, dbajte na pokyny výrobcu alebo sa poraďte s odborníkom, najmä pokiaľ ide o prípravu vhodného podkladu, pretože od jeho kvality závisí konečný výsledok práce.
Na obloženie stien keramikou, kameňom, drevom alebo kompozitmi budete potrebovať keramikára, kamenára, tesára alebo stolára a pokiaľ nie ste majstrom, neodporúčame, aby ste takéto práce vykonávali sami. Predovšetkým preto, že ide o úkony, ktoré si vyžadujú vedomosti, zručnosť a skúsenosti, ako aj profesionálne náradie. Ak sa stane, že počas inštalácie niečo neurobíte správne alebo nejaký krok vynecháte a chybu si včas nevšimnete, budete to musieť urobiť znova, tým nielenže zdvojnásobíte prácu, ale aj čas a náklady.
Okrem toho, na niektoré z týchto materiálov sa používa lepenie, na niektoré skrutkovanie alebo kotvenie, takže ich inštalácia si vyžaduje určitú prípravu. Ak povrchy nie sú adekvátne pripravené, obklady stien nedopadnú tak, ako by mali. Na prípravu podkladu sa používajú rôzne základné nátery, opäť podľa konkrétneho povrchu, ale aj podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené obklady.
Všetky druhy a typy obkladov stien, ako aj materiály, z ktorých sú vyrobené, majú svoje výhody aj nevýhody. Bez ohľadu na to, že priemysel stavebných materiálov, farieb a lakov a rôzneho doplnkového sortimentu ponúka stále kvalitnejšie inovatívne produkty a ich čoraz univerzálnejšie použitie, stále platí pravidlo, že nie každý materiál sa dá použiť v každom priestore. Je jasné, že papierové tapety v kúpeľni či garáži dlho nevydržia, alebo že plastové kompozity nie sú vhodné pre intimitu spálne.
Z praktických a z estetických dôvodov odporúčame, skôr ako sa pustíte do rekonštrukcie alebo zariaďovania novostavby, poradiť sa s odborníkom, architektom alebo interiérovým dizajnérom, ktorí vám budú vedieť navrhnúť optimálne riešenia.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Obklad na stenu vzor v prílohe
Potrebujeme majstra pre obklad 20 m2, 5 stĺpov + predná brána. Fotky v prílohe. 1350 € do 2250 €
Nalepiť fasádne tehličky vonku aj dnu
Potrebujem nalepiť 12m2 obkladových tehličiek na fasádu rodinného domu max. výška 3,6m a nalepiť cca 11 m2 tehličiek do miestnosti. 630 € do 1050 €
Obložiť stenu obkladom v byte
Potrebujem obložiť stenu obkladom v byte. Ide o stenu v obývačke o rozmere 6,5m2. Obkladačky mam 60x30. Lepidlo necham na odbornikov. Foto v prílohe. 4.5 € do 7.5 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.