Brány cena

Koľko stojí brána? Cena brány závisí predovšetkým od rozpätia samotnej brány, ktoré môže byť až do 10 metrov a viac. Typ brány ovplyvňuje aj cenu, môže to byť: posuvná brána, samonosná posuvná brána, jednokrídlová a dvojkrídlová brána a teleskopická brána b>. Trh ponúka širokú škálu typov, modelov, prevedení a dizajnov brán a brány na mieru alebo výplní brán na mieru, ktoré výrazne ovplyvňujú konečnú cenu. Ak chcete automatickú bránu na elektrický pohon, k výdavkom treba pripočítať aj motor s príslušenstvom. Najlacnejšia posuvná brána stojí 250 až 550 EUR/m.


Komu zveriť montáž brány? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným dodávateľom brán vo vašom okolí - zadarmo a nezáväzne!

Rýchly dopyt - nájdite majstra ľahko a zadarmo!
Odošli dopyt

Ostatné ceny za Brány (2025)

Ako ste využili tieto informácie?

Brány - všetko, čo potrebujete vedieť

1. Brány - čo všetko potrebujete vedieť?

1.1. Z čoho sú brány vyrobené?

Kované železo, oceľ, hliník a drevo sú materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu brán. Každý z uvedených materiálov má svoje výhody a nevýhody. To, pre akú bránu sa rozhodnete vy alebo váš architekt, závisí vo veľkej miere od vzhľadu celej stavby. Brána by mala ladiť s vaším domom a jeho okolím. Ďalšie faktory dôležité pre výber materiálu použitého na výrobu brány sú, okrem iného, aj potrebná šírka a výška brány a frekventovanosť jej používania.

1.2. Kované brány

Pevnosť a odolnosť železa, ktoré sa používa na výrobu brán už stovky rokov, znamená, že brány vydržia celý život a ešte dlhšie. Tvarovanie kovaného železa používaného na kované brány na mieru umožňuje výrobu nielen úplne jednoduchých, priamočiarych brán, ale aj zdobených brán. Ak chcete jedinečný vzhľad, potom je kované železo tou správnou voľbou. Tento materiál má však aj niektoré nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako sa preň rozhodnete:

Kované brány môžu byť drahé

Firiem, ktoré vyrábajú kované brány a ploty, nie je veľa. Práca s kovaním je čoraz vzácnejšie remeslo, ktoré si vyžaduje vysokú odbornosť, zručnosť a dlhoročné skúsenosti. Preto je cena týchto služieb vždy dosť vysoká. Ak je však vaším cieľom jedinečná brána, ktorá vydrží desiatky rokov a váš rozpočet to dovoľuje, potom je kovaná brána určite tou správnou voľbou.

Sú náchylné na hrdzavenie 

Kované brány budú musieť byť po určitom čase natreté, aby boli chránené pred hrdzavením. Za normálnych okolností môžu medzi aplikáciou jednotlivých náterov uplynúť desaťročia. Ak však žijete v oblastiach, kde je viac dažďa a snehu, korózia sa bude objavovať častejšie aj napriek natieraniu a/alebo údržbe. Brány sú zvyčajne inštalované v blízkosti cesty, preto sa často stáva, že pri prejazde vozidiel sú postriekané buď blatom alebo posypovou soľou, čo z dlhodobého hľadiska spôsobuje hrdzavenie.

1.3. Oceľové brány

Oceľové brány sú podobné bránam z tepaného železa, ibaže sú vyrobené z dutých oceľových rúr namiesto pevnej ocele. To znamená, že takéto brány sú oveľa ľahšie a úmerne tomu aj lacnejšie. Oceľové brány sú zvyčajne továrensky vyrobené, takže nie sú vyrobené na mieru. Ich výhodou je to, že sa inštalujú rýchlejšie. Výrobcovia plotov a brán ponúkajú oceľové brány v rôznych štandardných štýloch, ponuka modelov a variantov na trhu je naozaj veľká. Vyrábajú sa ako panely - plné, perforované, s vodorovne alebo zvisle uloženými plochými alebo okrúhlymi rúrkami... Dostupné sú väčšinou v štandardných rozmeroch a farbách.

Oceľové brány nie sú také pevné ako brány z tepaného železa, ale sú dostatočne pevné, aby poskytli dostatočnú bezpečnosť za dostupnejšiu cenu. Rovnako ako u kovaných brán, nevýhodou oceľových  brán je hrdzavenie, ak sa nachádzajú v blízkosti ciest, ktoré sú v zime solené.

1.4. Hliníkové brány

Dá sa povedať, že hliník má oproti iným materiálom určité výhody. Nehrdzavie ako železo alebo oceľ. V oblastiach, kde je problémom posypová soľ, môžu hliníkové brány vydržať dlhšie bez údržby. Hliníkové brány sú navyše ľahké, čo umožňuje postaviť ich na tenšie alebo murované stĺpiky. Nižšia hmotnosť je vhodná aj pri automatizácii hliníkových brán, pretože menej zaťažuje ich pohon. Elektrický pohon brány tak môže byť menej výkonný, a teda lacnejší. Hliníkové brány, podobne ako oceľové, sú zvyčajne továrensky vyrábané, čo je tiež oveľa lacnejšie ako brány vyrobené na mieru. Nevýhodou hliníkových brán je, že nie sú také pevné ako oceľové a železné brány. Ak je vašou prioritou bezpečnosť a ochrana vašej domácnosti, tak určite zvoľte bránu z tepaného železa alebo ocele.

1.5. Drevené brány 

Drevené brány sú ideálne, keď kovové brány nezapadajú do okolitého prostredia. Treba však zdôrazniť, že drevené brány predstavujú určitú výzvu. Väčšie brány, vyrobené z masívneho dreva, sú ťažké. Keďže drevo sa nedá zvárať ako kov, môžu sa vyskytnúť problémy s deformáciami a ochabnutím. V tomto smere môžu pomôcť kovové výstužné konzoly alebo dokonca celý kovový rám, ktorý podopiera bránu.

Dôležitý je aj druh dreva, z ktorého je brána vyrobená. Mnohé druhy dreva sú náchylné na deformáciu alebo krútenie. Práve z toho dôvodu si výrobcovia drevených brán vyberajú také druhy dreva, ktoré sú rozmerovo stabilnejšie a trvácnejšie. Smrekovec a sibírsky smrekovec sú obľúbenou voľbou pre drevené brány. Zároveň sú cenovo výhodnejšie a dostupnejšie ako exotické druhy dreva.

2. Brány - typy

Brány môžu byť v rôznych prevedeniach alebo konfiguráciách. Existujú brány jednokrídlové, dvojkrídlové, samonosné, teleskopické alebo posuvné. Výber správneho typu brány je kľúčový. Pre správne rozhodnutie je dôležité poznať vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých typov brán. Výber správnej brány závisí od rôznych faktorov, ako je veľkosť dvora, poloha a šírka vstupu do dvora, sklon terénu a podobne.

Ak potrebujete bránu čo najväčšiu, je lepšie zvoliť posuvnú samonosnú bránu, pretože lepšie odoláva silnejším nárazom vetra a zaťaženiu nosnými prvkami. Ak je váš dvor úzky alebo nie je dostatok miesta na posúvanie brány, krídlové brány budú vhodnejšou voľbou. Krídlové brány však potrebujú priestor na otváranie smerom von alebo do dvora. Keď sú brány veľké a vystavené silným poryvom vetra, je najlepšie vyrobiť ich z oceľových profilov a kovaných prvkov. Na výplň panelového rámu možno použiť rôzne materiály: drevo, plexisklo, PVC, plech, železo alebo kombinácie uvedených materiálov.

2.1. Samonosné brány

Charakteristické pre tieto brány je, že sú pomocou špeciálnych koliesok a profilov upevnené iba v jednom bode. Na posúvanie nepotrebujú podlahové vedenie. Pretože sú tieto brány zdvihnuté nad zemou, špina a posypová soľ pre ne nie sú žiadnym problémom. Údržba samonosných brán je jednoduchá a proces ich automatizácie oveľa jednoduchší a lacnejší, pretože pohon nie je zaťažený prekonávaním odporu spôsobeného prekážkami na ceste. Životnosť motora je tak oveľa dlhšia. Prechodný otvor pre samonosné brány môže byť väčší ako 10 metrov.

Samonosná brána
Samonosná brána

2.2. Posuvné brány 

Posuvné brány umožňujú široký prechod, ale na otváranie musia mať podlahové vedenie, vlastne koľajnicu umiestnenú do zeme, po ktorej sa bude konštrukcia posúvať. Keďže sú brány v kontakte so zemou, sú o niečo náchylnejšie na hrdzavenie a zašpinenie. Samozrejme, podľa zvoleného smeru otvárania brány (smerom vľavo alebo smerom vpravo) je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor na tento úkon.

Posuvné segmentové brány

Tento typ brány je vhodný, ak máme málo miesta na oboch stranách vstupu do dvora a je potrebný široký prechod. Brána pozostáva zo segmentov rovnakých alebo rôznych dĺžok, ktoré sa posúvajú po podlahovom vedení a na jednej strane sa navzájom prekrývajú. Tieto brány sú väčšinou automatizované, pretože manuálne otváranie a zatváranie by si vyžadovalo fyzickú silu a zručnosť a zabralo by to veľa času. Keďže sú brány v kontakte so zemou, sú o niečo náchylnejšie na hrdzavenie a zašpinenie.

Posuvné teleskopické brány

Tieto typy brán sú najpraktickejšie a niekedy aj jediné možné pre vstup do dvorov (väčšinou do mestských dvorov), kde neexistuje priestor na otváranie/zatváranie krídlových alebo posuvných jednodielnych brán. Panely posuvných brán tohto typu sú väčšinou rovnako veľké. Na otváranie používajú podlahové vodiace lišty a sú vhodné pre dvory, kde je menej miesta vľavo a vpravo od  prechodného otvoru. Keďže tieto brány sú väčšinou dvojdielne (skladajú sa z dvoch vzájomne prepojených krídel), sú automatizované, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo.

2.3. Jednokrídlové brány

Tieto brány sú najstarším typom, a v súčasnosti sa vyrábajú len zriedka. Po prvé, pretože iba jeden stĺp nesie celé zaťaženie a bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobený, ohýbanie je nevyhnutné kvôli veľkej hmotnosti a zaťaženiu, a potom sú nevyhnutné aj časté opravy. Na druhej strane sú takéto brány ako nadrozmerné dvere a na otváranie potrebujú veľa priestoru. Manuálne sa s nimi ťažko manipuluje a ak sú poháňané elektrinou, silne zaťažujú motor.

Keďže sú však všetky tieto brány na príjazdových cestách veľké, ľudia sa často rozhodujú pre náhradné varianty, vlastne menšie bránky pre chodcov, ktoré sú vždy jednokrídlové, o niečo väčšie ako štandardné vchodové alebo interiérové dvere a majú obyčajný zámok.

2.4. Dvojkrídlové brány

Krídla brány sú namontované na dvoch okrajových stĺpikoch a pohybujú sa ako samostatné a nezávislé polovice. Sú vhodné do dvorov, kde nie je dostatok miesta na otvorenie alebo zatvorenie  jednokrídlovej brány. Ich výhodou je aj jednoduchšia automatizácia, hoci sú potrebné dva motory – jeden pre každé krídlo.

3. Pohon pre brány

Brány je možné otvárať manuálne alebo automaticky pomocou elektrického pohonu. Pohon pre brány sú najčastejšie elektromotory. Môžu tiež byť samostatne ovládané pomocou senzorov, spínačov a diaľkových ovládačov alebo prepojené s aplikáciou v telefóne, ako aj pre systém ovládania inteligentnej domácnosti. Môžu byť tiež prepojené s diaľkovým ovládačom, senzorom a/alebo smartfónom pre automatické otváranie.

Automatické otváranie a zatváranie je riadené odosielaním príkazov cez rôzne rozhrania (interface, medzistyk), ako napríklad:

  • diaľkové ovládanie,
  • kódovač (zadanie kódu),
  • GSM komunikátor (hovor cez mobilný telefón),
  • vypínač - tlačidlo (zapnutie/vypnutie),
  • magnetický spínač (priblížením k magnetickému prívesku),
  • časovač.

4. Brány - cena

Koľko zaplatíte za bránu, závisí od množstva rôznych faktorov. Cena brány závisí predovšetkým od rozpätia samotnej brány, ktoré môže byť až do 10 metrov a viac.  Cenu ovplyvňuje aj materiál (výplň), z ktorého sú brány vyrobené a ďalšie použité príslušenstvo. Ďalším faktorom je typ brány – na trhu je dostupných veľa modelov. Ak chcete mať bránu automatickú, na elektrický pohon, k základnej cene treba pripočítať elektromotor a ovládač. Štandardné, továrensky vyrobené brány sú cenovo dostupnejšie ako brány vyrobené na mieru.

4.1. Najlacnejšie brány

Najlacnejšie sú posuvné, jednokrídlové a dvojkrídlové brány, nasledujú samonosné posuvné terasové brány a teleskopické brány. Najlacnejšia posuvná brána stojí 250 až 550 EUR/m.

daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom



Chcem ponuku od poskytovateľov
Posledné zverejnené dopyty

Lamelove brany

Potrebujem elektrickú posuvnú kolajnicovú bránu, šírka 4m výška 1,5 m a bránička 1 m výška 1,5m.

3150 € do 5250 €

Vyroba vstupnej brany

Potrebujem vyrobit branu v rozmere sirka cca 110 cm a vyska cca 160 cm ako je na obrazku v prílohe. Bud vyplnena drevom alebo iny typ.

Zaslite mi prosim hned orientacne ceny bran.
Dakujem

900 € do 1500 €

Brána posuvná na el.ovládanie

Potrebujem posuvnú bránu pred rodinným domom na koľajnici s el.ovládaním a diaľkovým ovládaním 6m dlhá 2m vysoká.

3600 € do 6000 €

Chcem ponuku od poskytovateľov





Cena, Bránu na pohon, 6x2m
Brány, Nové Zámky

3150 € do 5250 €

Cena, Hliníková samonosná brána s motorom 4500x1500 + bránička 900×1500mm, po popise
Brány, Povina

6300 € do 10500 €

Cena, Opraviť dvojkrídlovú bránu s pohonom OTIO771015,
Brány, Hviezdoslavov

450 € do 750 €

Cena, Posuvnú bránu s ovládaním, bránku a skrinku na plyn., Po popise
Brány, Pohranice

8100 € do 13500 €

Cena, Vchodová brána s pohonom,vchodová bránka,ohradaá bránka, Bránka,vchodová brána,ohrada s 5 vložkami
Brány, Leopoldov

9450 € do 15750 €

Cena, Kupa a montaz 2 zahradnych branok, 1ks 1mx2m a 1ks 1mx1.5m
Brány, Orechová Potôň

2250 € do 3750 €

Cena, Zdvihnúť bránu, alebo vyrobiť novú, Zdvihnúť o cca 0,30 cm na dlzke 2,80m. To je cca 2,8 m2. Plus 2 nové stĺpiky.
Brány, Hrušovany

1350 € do 2250 €

Cena, Hliníkovú branu + branku, s montážou a s pohonom, po popise
Brány, Lužianky

4500 € do 7500 €

Cena, Inštalácia pohonu na dvojkridlovu bránu (kridlo - 2m), 4m
Brány, Staré

450 € do 750 €

Cena, Plechová výplň kovanej brány, 2x 150x90 cm
Brány, Trnava

720 € do 1200 €

Cena, Stlpi murovane, kovový plot, branu a dvere.., cca 14 m
Brány, Palárikovo

5400 € do 9000 €

Cena, Bránku a plot, dĺžka spolu 12m, Rozmer plota je 9 m, výška asi 160cm.
Brány, Poproč

8100 € do 13500 €

Cena, Praskla mi struna na rolovacej bráne, Po popise
Brány, Turčianske Jaseno

1620 € do 2700 €

Cena, Nastavení poruchy pohonu NICE, 1 ks
Brány, Zlaté Moravce

450 € do 750 €

Cena, Osadenie bráničky a dvojkrídlovej brány, po popise
Brány, Liptovský Mikuláš

900 € do 1500 €

Cena, Vymeniť nájazdovú plošinu, vymeniť kovovú bránu, 1 + 1
Brány, Trnava

6300 € do 10500 €

Cena, Posuvnu elektricku branu, 1 ks
Brány, Oľšavka

2250 € do 3750 €

Cena, Lamelová hliníková bránka samonosna 6,20m, 1 ks
Brány, Trnava

4500 € do 7500 €

Cena, Oprava pohonu dvoch elektrickych bran, 2 ks
Brány, Zlaté Moravce

450 € do 750 €

Cena, Bránku, 4,5x1,75 dĺžka+výška približne.
Brány, Kálnica

3600 € do 6000 €

Cena, Elektrická hliníková brana, 5 m
Brány, Humenné

3600 € do 6000 €

Cena, Nerezové stlpy pre plot z WPC dosiek, 22 kusov, vysky 1 m
Brány, Nimnica

1350 € do 2250 €

Cena, Vstupná brána, 1 ks
Brány, Martin nad Žitavou

1800 € do 3000 €

Cena, Osadiť kúpenu bránu 1,8x 4 m, 1,8x 4 m
Brány, Miloslavov

540 € do 900 €

Cena, Montáž, hlinikovej dvojkrídlovej brány a bráničky, po popise
Brány, Kojatice

900 € do 1500 €

Cena, Kovovú vstupnú bránu do kempingu, 2 ks
Brány, Liptovský Mikuláš

3150 € do 5250 €

Cena, Vymeniť starú prehrdzavenú bránu, za novú s el.pohonom, 3m cca
Brány, Bratislava

1800 € do 3000 €

Cena, Teleskopicka posuvná 2 dielna brána, 5 metrov
Brány, Stakčín

4500 € do 7500 €

Cena, Dvojkridlova brána zo zárubnou+ demontovat starú bránu, Dĺžka 240cm, výška 209cm
Brány, Levice

5850 € do 9750 €

Cena, Zväčšiť aktuálnu braničku, 4-5 m2
Brány, Modrý Kameň

630 € do 1050 €

Cena, Samonosná brana 3d pletivo, 1ks, 5m x 2m
Brány, Melčice-Lieskové

630 € do 1050 €

Cena, Montáž pohonu NICE pre samonosnu branu, 1 ks
Brány, Trenčín

180 € do 300 €

Cena, Brána s bráničkou, vstup do dvora cca 3x 1.8 m, cca 3x 1.8 m
Brány, Gelnica

1350 € do 2250 €

Cena, Nova brana, 11,2 metrov stvorcovych
Brány, Polomka

1800 € do 3000 €

Cena, Samonosná brána, bránička, po popise
Brány, Košťany nad Turcom

3600 € do 6000 €

Cena, Oplotenie v dlžke 450m, Dĺžka plotu je 450m
Brány, Humenné

18000 € do 30000 €



Nápady na usporiadanie domu

Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

Brány cenník

Vyžiadajte si od firiem nezaväzujúcu ponuku

242+ spoločnosťami pre Brány
Bezplatná služba
Bez provízií
Získaj ponuku
Pomoc

Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Ako vám môžeme pomôcť?

Dopyty: 00421 233 329 745
Firmy: 00421 233 329 745
Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
© 2025 Daibau, všetky práva vyhradené