Koľko stojí čistenie fasád, striech a dlažby? Závisí hlavne od plochy, usadenej nečistoty a poškodenia, použitých čistiacich strojov či čistiacich prostriedkov a samozrejme od realizátora. Cena za čistenie fasády s nanesením čistiaceho prostriedku pomocou teleskopického nástavca na znečistený povrch fasády, je 3 - 5 EUR/m2.
Komu zveriť čistenie fasády, strechy a dlažby? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným čističom fasád, striech a dlažieb vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Cena za čistenie strechy. Cena za čistenie strechy s nanesením čističa na špinavý povrch strechy.
Cena za čistenie tehlovej zámkovej dlažby. Cena za strojové čistenie tehlovej zámkovej dlažb s impregnáciou.
Len starostlivo udržiavaný dom vám bude môcť slúžiť dlhé roky. Aby dom dosiahol svoju maximálnu životnosť, vyžaduje si pravidelné čistenie, údržbu a opravy, a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Je veľmi dôležité, aby sme okrem pravidelnej kontroly a opráv prípadných poškodení upratovali aj dom. Pravidelné čistenie eliminuje tie faktory a poškodenia, ktoré by sa potenciálne mohli stať väčším problémom ako len estetickým. Napr. ak sa strecha nečistí, zarastá machom, ktorý svojimi koreňmi nasáva vodu. Ak voda nemôže zo strechy normálne odtekať, spôsobuje postupné praskanie strešnej krytiny.
Nie je nič horšie ako sedieť na zanedbanej betónovej dlažbe terasy obrastenej machom a burinou. Kvalitu bývania v dome a v exteriéri do značnej miery určuje jeho vzhľad. Ak je fasáda starostlivo upravená a udržiavaná, v záhrade sa budeme viac zdržiavať ako keď je fasáda domu špinavá a zanedbaná. To sú dôležité faktory kvalitného bývania, ktoré si bohužiaľ často uvedomujeme, až keď je neskoro a problém je už tu.
To, že dlažba na vašom dvore potrebuje dôkladné vyčistenie, signalizuje najskôr jemná tráva vyrastajúca medzi škárami. Ak ju nevytrháme, z malej trávy rýchlo vyrastie veľká burina. Dlažbu treba neustále pravidelne čistiť, pretože pravidelným vytrhávaním malých trávových výhonkov možno predísť vzniku veľkého problému, ktorým je burina. Dlažbu treba čistiť najmä v jesenných dňoch, kedy tráva a burina nie sú až takým veľkým problémom. Na dlažbe sa hromadí opadané lístie, ak je lístie vystavené dažďu, hnije, čo môže spôsobiť tvorbu rias. Náchylné na tvorbu machu medzi škárami sú aj dlažby vystavené zrážkam alebo sú takmer stále v tieni. A v neposlednom rade treba vyčistiť dlažbu, aby sme viacej boli vonku a urobili si v záhrade poriadok a príjemnú pohodu. O dlažbu sa teda treba starať počas celého roka, predsa je v zime takýchto prác vonku o niečo menej.
Väčšina buriny sa stále trhá ručne, čo prakticky znamená, že každý kúsok buriny je potrebné vytrhnúť zo zeme. Dôležité je odstrániť burinu spolu s koreňom, inak za pár dní opäť vyrastie. Takáto práca je určite fyzicky náročnejšia a únavnejšia, vyžaduje si viac času a úsilia, ale je potrebná, pretože je jediná dôkladná. Vysokotlakovým čistením dlažby sa odstráni iba povrchová vrstva a korienky v škárach zostanú neporušené.
Na údržbu povrchu dlažby stačí metla alebo kefa, ktorou prejdete po povrchu a odstránite z neho nečistoty. Pri ručnom čistení odporúčame použiť sódu bikarbónu, ktorá vám umožní úspešne odstrániť nečistoty z povrchu dlažby (10 dag sódy bikarbóny na 10 litrov vody). Roztok sa naleje na dlažbu, nechá sa pár hodín pôsobiť a potom všetko treba dobre vyčistiť kefou s hrubými štetinami.
Touto metódou môžeme veľmi úspešne odstrániť mach a burinu medzi škárami dlažby. Vysokotlakový čistič vytvára veľmi silný prúd vody, ktorý doslova zmyje nečistoty a burinu. Táto metóda má však určité nevýhody. Problémy môžu vzniknúť, ak je v škárach medzi dlažbou piesok, vysokotlakový čistič ho vymyje, bude potrebné nasypať nový. Táto úloha sa mení z jednoduchej na časovo náročnú, keďže bude potrebné pieskom vyplniť všetky škáry. Na škáry je najvhodnejší kremenný piesok, ale možno použiť aj obyčajný piesok. V každom prípade musíme s pridaním piesku počkať, kým škáry úplne nevyschnú.
Treťou možnosťou čistenia dlažby je chemické čistenie, ktoré je mimoriadne efektívne, no bohužiaľ dosť neekologické. Ak máte malé deti a domáce zvieratá, ktoré sa denne zdržiavajú vonku a hrajú na dlažbe, použitie tejto metódy sa neodporúča. Biocídny prípravok tiež nie je vhodný, ak máte v rodine alergika, ktorý je obzvlášť citlivý na silnejšie šampóny a detergenty.
Ak nič z vyššie uvedeného nezaberá, môžete vyskúšať pieskovanie dlažby. Pieskovanie je proces odstraňovania vrchnej, povrchovej vrstvy dlažby silným prúdom vytlačeného vzduchu s pridaním drobných čiastočiek piesku. Pri čistení takýmto spôsobom sa objaví nová zbrúsená vrstva, takže dlažba vyzerá ako nová. Na pieskovanie je potrebné špeciálne vybavenie, preto odporúčame prenajať si profesionálov. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob, treba vyčistiť celý povrch, pretože inak bude jedna časť výrazne čistejšia a na prvý pohľad odlišná od iných častí.
Ak sa chceme vyhnúť neustálemu čisteniu dlažby, resp. na túto prácu spotrebovať minimum času, odporúčame vám rozhodnúť sa pre impregnovanú dlažbu. Ide o priemyselne vyrobenú dlažbu, impregnovanú ochrannou vrstvou, ktorá spomaľuje a čiastočne zabraňuje tvorbe nečistôt. Nielenže bude dlažba vyžadovať menej údržby, ale aj samotné čistenie bude rýchlejšie a jednoduchšie.
Keďže je takáto práca pomerne nenáročná, väčšina z nás ju môže vykonať svojpomocne. Ak si predsa chcete prenajať profesionálnu službu, za strojové čistenie tehlovej zámkovej dlažby s impregnáciou je potrebné vyčleniť 8 – 9 EUR/m2.
Fasáda je počas roka vystavená mnohým poveternostným vplyvom. Pre lepšiu trvácnosť by sa na fasádu domu mala aplikovať nová fasádna farba na každých 10 rokov, no čistiť a udržiavať sa musí podľa potreby aj v tomto období. Koľko práce bude s čistením fasády, závisí od odkvapu; čím väčší je odkvap, tým lepšie je fasáda chránená a následne tým menej je náchylná na nečistoty a poškodenie. Fasády s minimálnymi odkvapmi alebo dokonca bez odkvapov (najmä tie s plochými strechami) sú dosť náchylné na tvorbu rias a machov, ktoré treba pravidelne odstraňovať. Ak sa tak nestane, omietka môže postupne začať opadávať a náklady na jej opravu budú oveľa vyššie ako pri bežnej údržbe a čistení. Ak ide o dom v meste alebo pri meste, a najmä ak sa dom nachádza priamo pri ceste, veľa nečistôt spôsobia výfukové plyny a fasáda zosivie. O to väčšia je kontaminácia atmosférickými plynmi v blízkosti železníc, diaľnic a prístavov.
Keďže existujú rôzne materiály na konečnú úpravu fasád, výber spôsobu čistenia fasády závisí predovšetkým od typu materiálu. Ak sa použijú panely vyrobené z umelých hmôt, fasádu úspešne vyčistíme mokrou handrou a čistiacim prostriedkom, ale iba pod podmienkou, ak ju budeme čistiť pravidelne a dôkladne. Ak ide o omietnutú fasádu, postup je o niečo náročnejší; nebude stačiť mokrá handra a tiež treba dávať pozor, aby omietka počas čistenia neopadala. Iná situácia je pri tehlovej fasáde, tu sa treba venovať aj čisteniu škár medzi tehlami.
Jednou z najčastejších nečistôt, ktoré ohrozujú našu fasádu, sú určite riasy, huby a machy. Riasy a huby sú tvrdohlavé mikroorganizmy, ktoré na svoj rast potrebujú vodu a svetlo, ktorých je na fasáde dostatok, keďže dochádza ku kondenzácii. Severné fasády, ktoré sú prakticky celý deň v tieni, sú obzvlášť náchylné na tvorbu rias, húb a machov, preto pomalšie vysychajú. Ich zeleno-hnedý vzhľad pripomína pleseň, aj keď to nie je to isté. Fasáda s riasami a hubami je veľmi nevzhľadná, ak sa riasy a huby neodstránia, dochádza k postupnému chátraniu a následnému odlupovaniu omietky z fasády. Oprava takéhoto poškodenia môže byť veľmi náročná a nákladná.
Čistenie fasády nízkotlakovým čističom je vhodné najmä pre omietnuté fasády, nakoľko ide o šetrnejší spôsob čistenia ako pri použití vysokotlakového čističa. Tento typ čističa pracuje pod nižším tlakom, takže prúd vody je slabší a pridávajú sa čistiace prostriedky. Najčastejšie sú to biologicky odbúrateľné prostriedky, ktoré doslova ničia riasy a plesne. V niektorých prípadoch to bohužiaľ nestačí a musíme použiť vysokotlakové čistenie fasády, kedy sa fasáda čistí oveľa silnejším prúdom vody. V prípade murovaných fasád alebo fasád z umelej hmoty odporúčame ihneď vyskúšať vysokotlakové čistenie, keďže tento typ fasády sa na rozdiel od omietnutých fasád nemôže poškodiť a čistenie je efektívnejšie a rýchlejšie.
Rovnako ako pri dlažbe aj na fasádu sa odporúča impregnačná ochrana. Impregnácia fasády je vlastne použitie vodoodpudivých náterov, ktoré zabránia priľnutiu rias a húb k podkladu. Zabraňuje tiež kondenzácii, ktorá je kľúčovým faktorom pri tvorbe spomínaných mikroorganizmov. Impregnácia výrazne predlžuje životnosť a krásu fasády.
Cena závisí hlavne od plochy, usadenej nečistoty a poškodenia, použitých čistiacich strojov či čistiacich prostriedkov a samozrejme od realizátora. Cena za čistenie fasády s nanesením čistiaceho prostriedku pomocou teleskopického nástavca na znečistený povrch fasády je 3 až 5 EUR/m2.
Strecha je časť domu, ktorá je určite najviac vystavená poveternostným vplyvom. Preto neprekvapuje, že strecha je jedným z prvých prvkov domu, kde sa podobne ako na fasáde objavujú nežiaduce riasy, huby a machy. Ak ich nevyčistíme, mikroorganizmy spôsobia postupné poškodenie a následné zrútenie strešnej krytiny. Oprava je oveľa drahšia ako bežná údržba, takže ju netreba odkladať. Je však potrebné si uvedomiť, že nadmerné a nesprávne čistenie strechy môže spôsobiť viac škody ako úžitku, pretože môže poškodiť strešnú krytinu.
Táto otázka vyvstáva veľmi často a odpoveď na ňu nie je jednoznačná, pretože čistenie závisí od mnohých faktorov. V prvom rade treba zdôrazniť, že čistenie strechy svojpomocne môže byť mimoriadne nebezpečné, pretože hrozí riziko pádu z výšky. Nezáleží na tom, či ide o prízemný alebo trojpodlažný dom – výškový rozdiel je viditeľný a dôležitý. Ďalej je dôležité, v akej sme fyzickej kondícii, akú máme rovnováhu, či sa bojíme výšok a či máme sklony k závratom. Dôležité je aj to, či máme ochranné prostriedky na zaistenie bezpečnosti v prípade pošmyknutia, či sa v prípade pošmyknutia dokážeme zastaviť, kam spadneme, ak sa náhodou zošmykneme z okraja strechy... Rovnako kľúčový je sklon strechy – ploché strechy alebo mierne šikmé strechy nie sú také nebezpečné ako strmé strechy. Po zvážení kladov a záporov je tých druhých oveľa viac, preto je stále lepšie prenechať prácu profesionálom, ktorí sú na výkon prác tohto druhu kvalifikovaní a majú profesionálne vybavenie.
Ide o revolučnú metódu, ktorá sa u nás zatiaľ neveľmi udomácnila, no získava na obľube. Pri tomto procese čistenia sa strecha najskôr vyčistí vysokotlakovým čističom a následne sa na ňu nasypú mikroorganizmy, ktoré sa živia machom. Účelom metódy je potlačiť rast machu na streche mikroorganizmami. Treba si uvedomiť, že na to, aby táto metóda priniesla požadované výsledky, mach nesmie byť úplne vyčistený, pretože mikroorganizmy sa nebudú mať čím živiť a nebudú môcť správne fungovať. Odporúča sa ponechať asi polovicu povrchu machu, ktorý následne za pár týždňov mikroorganizmy úplne vyčistia.
Tak ako sa dá odstrániť ručne mach a burina medzi dlažbou, dá sa ručne odstrániť aj zo škár strešnej krytiny. Netreba dodávať, že takáto práca je mimoriadne časovo náročná a únavná. Ak svieti slnko, musíme sa pred ním chrániť.
Najspoľahlivejšou a najrýchlejšou metódou je určite vysokotlakové čistenie strechy. Ak sa rozhodneme pre tento spôsob, musíme si dať pozor, aby sme zo strechy nezmyli dôležitý prvok, ktorý na nej nebol správne pripevnený. Následky by mohli byť katastrofálne, pretože strecha začne zatekať a voda prenikne dovnútra budovy.
Náklady na čistenie strechy závisia od viacerých faktorov. V prvom rade je samozrejme dôležité, aký je povrch strechy, ale aj jej sklon, miera znečistenia a prístupnosť strechy. Cena za čistenie strechy s nanesením čističa na špinavý povrch strechy je 5 – 7 EUR/m2.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Čistenie fasády domu od machu
Potrebujeme majstra pre vyčistenie fasády domu, približne 60 m2. Foto v prílohe. 450 € do 750 €
Čistenie fasády 1stena. 10x8m
Potrebujeme majstra pre čistenie fasády. Stena 10x8m. Chcem Vás požiadať o cenovú ponuku. Foto v prílohe.
Ďakujem
540 € do 900 €
Čistenie fasády a portálu
Potrebujeme majstra pre čistenie fasády a portálu pred vstupom do nemocnice, cca 100-120 m2. 1080 € do 1800 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.