Nižšie:
1. Protišmykové vonkajšie obklady – aké je ich tajomstvo?
Aké je tajomstvo vonkajších obkladov? Voda, dážď, sneh alebo mráz dokážu z vonkajších povrchov urobiť klzisko. Aby nebezpečenstvo pošmyknutia bolo minimalizované, protišmykové vonkajšie dlaždice majú špeciálne upravený povrch, textúru. Najbežnejšie sú exteriérové obklady s matným povrchom, ktoré sa aj menej lesknú na slnku a preto sú vhodnejšie na vonkajšie použitie. Napriek matnému a trochu drsnejšiemu povrchu sa protišmykové vonkajšie obklady ľahko čistia a udržiavajú. Môžu sa čistiť mokrou handrou alebo čistiacim prostriedkom na keramické obklady.
2. Vonkajšie obklady musia byť odolné
Protišmykové vonkajšie obklady sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu. Ide o pevné vonkajšie obklady, ktoré dobre odolávajú aj zimným mrazom a nepraskajú, len ich treba položiť správnym spôsobom – vytvoriť vhodné škáry a dilatácie a podobne. Dilatácie sú vlastne väčšie škáry, medzere, ktoré sú zvyčajne pokryté kovovou lištou, ale môžu mať rovnakú farbu ako škárovacia hmota, len sú z trochu inej, pružnejšej zmesi. Sú odolné aj voči slnečnému žiareniu, UV žiareniu, soli, vlhkosti a podobne
3. Protišmykovosť obkladov (R)
Trieda protišmykovosti obkladov sa označuje písmenom R a príslušným číslom. Môže byť v hodnotách R1 až R13, číslo vyjadruje veľkosť uhla sklzu. Čím vyššie číslo sa nachádza za R, tým vyššia je protišmykovosť, ktorá je dôležitá nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. V zásade sa pre domáce použitie (okolo domu, v záhrade) používajú vonkajšie obklady s triedou protišmykovosti R11 a R12, čo zaručuje pomerne vysokú protišmykovú ochranu.
4. Vonkajšie obklady – hrúbka a pokládka
Protišmykové obklady do vonkajších priestorov musia byť odolné voči rôznym mechanickým poškodeniam a poveternostným vplyvom. Obklady určené na pokládku do exteriéru musia spĺňať určité kritériá, predovšetkým musia byť hrubšie ako obklady určené na pokládku do interiérov.
Na pokládku dlažby je potrebné dobre spevniť terén, zhutniť podklad, čo vie každý skúsený pokladač keramických obkladov, pretože inak môže dôjsť k nerovnomernému sadaniu dlažby. Pred pokládkou exteriérových obkladov je potrebné určiť bod, od ktorého sa začne pokládka, aby celý povrch vyzeral čo najlepšie. Platí pravidlo, že dlaždice by mali byť všade čo najväčšie, v skutočnosti rezaných kusov by malo byť čo najmenej. Najlepšie je skôr než sa začne s pokládkou vytvoriť si najprv pán pokládky a nákres s rozmermi, vrátane smeru, aby bolo možné predvídať problémové miesta a prispôsobiť systém kladenia.
5. Moderné vonkajšie obklady
5.1. Akú farbu by mali mať vonkajšie obklady?
Moderné protišmykové vonkajšie obklady sú dostupné v širokej škále farieb, rôznych veľkostí a rôznych vzorov, takže nájsť tie ideálne pre váš dom nebude ťažké. Do exteriéru vám odporúčame zvoliť dlaždice v neutrálnych farbách, pretože sa v budúcnosti ľahšie a lepšie prispôsobia prípadným zmenám na pozemku a splynú s okolím. Odporúčame tiež vyhnúť sa príliš nápadným vzorom, pretože takéto dlaždice vám rýchlo zunujú a veľká plocha vzorovaných dlaždíc bude pôsobiť chaoticky a neatraktívne.
Pri výbere farieb a vzorov vonkajších obkladov platí pravidlo, že je lepšie voliť neutrálnejšie s minimálnymi vzormi alebo ešte lepšie bez vzorov. Vhodné farby sú odtiene hnedej, béžovej, sivej a svetlej tehlovej.
6. Vonkajšie obklady granitogres
Obľúbenými protišmykovými vonkajšími dlaždicami sú žulové dlaždice, známejšie ako granitogres. Spôsobom výroby a zložením sú prakticky úplne odolné proti nasiakavosti, proti povrchovej a zrážkovej vode. Ani mráz s nimi nič neurobí. Vonkajšie dlaždice Granitogres sú preto ideálne pre všetky vonkajšie pochôdzne povrchy s vysokým zaťažením. Obklady tohto typu sú zvyčajne dostupné v prírodných, zemitých tónoch, takže sa skvele hodia ku každému domu.