ŠTRUKTURÁLNE OMIETKY
Majú zvláštnu zrnitú štruktúru. Základom štrukturálnej omietky sú kremenné granuly. Štruktúrované omietky pôsobia hrboľato, preto sú skvelým riešením v priestoroch, kde nie sú úplne rovné steny. Priestor oživia, aj keď sa rozhodneme pre bielu omietku. V žiadnom prípade nie sú vhodné do kúpeľní a kuchýň, pretože na takejto stene zostávajú mastnoty, ktoré sa ťažko odstraňujú.
TEXTÚROVANÉ OMIETKY
Najdôležitejšie, čím sa táto omietka vyznačuje, je jej plasticita, ktorá umožňuje vytvoriť mnoho vzorov a textúr. Zvyčajne je textúrovaná omietka po aplikácii pokrytá farbou. Textúrovaná omietka je skvelým riešením do priestorov, kde chceme, aby sa steny dostali do popredia. Ak chceme mať textúrovanú omietku vysokej kvality, potrebujeme rovný, hladký podklad, na ktorý sa aplikuje omietka. Tento druh omietky nie je najvhodnejším riešením do vlhkých miestností, keďže vlhkosť sa v nej zadržiava skôr ako v klasickej omietke.
BENÁTSKÉ OMIETKY
Benátska omietka je viacvrstvová dekoratívna dokončovacia omietka, ktorá napodobňuje textúru mramoru. Je vyrobená z prášku z drahých kameňov, akrylových farieb, prírodných spojív a syntetických polymérov. Ide o mimoriadne elegantnú omietku, ktorá dodáva priestoru luxusný vzhľad. Benátska omietka má veľmi dlhú históriu, používali ju už starí Rimania. Vyznačuje sa odolnosťou a dlhou životnosťou.
MINERÁLNE OMIETKY
Minerálna omietka je zmesou vápna, cementu a minerálov. Vápno slúži ako dezinfekčný prostriedok, ktorý zabraňuje tvorbe rias a plesní. Pre tento druh omietky príznačná je paropriepustnosť, preto je výbornou voľbou do priestorov, ktoré potrebujú reguláciu vlhkosti, a minerály túto vlastnosť majú. Vizuálne je minerálna omietka veľmi jednoduchá a klasická, netreba zabúdať, že je aj cenovo najvýhodnejšia.
Odborná rada zo spoločnosti Vymaluj.sk 1. Čo je dekoratívna omietka a aké sú jej výhody? Tak ako v domoch a bytoch sú klasické omietky nevyhnutnosťou, pri dekoratívnych omietkach je hlavným účelom skrášliť vzhľad existujúceho podkladu a v niektorých prípadoch zvýšiť pevnosť a odolnosť náteru, na ktorý sa aplikuje. Každé prevedenie je jedinečné a originálne, preto je zdanlivo jeden typ omietky (napr. pohľadový betón) absolútne autentický. Možností jednotlivých variácii je takmer nekonečno, stačí sa len správne rozhodnúť a ostatné nechať radšej na certifikovaného odborníka. Pri dekoratívnych farbách a omietkach sú výhody ako umývateľnosť, paropriepustnosť, píipadne odolnosť proti plesniam jednou so základných požiadaviek. Existuje dokonca aj omietka, ktorá je náhradou za obklad, pripadne dlažbu. 2. Tapeta alebo dekoratívna omietka? Ako sa rozhodnúť? Rozhodnutie je vždy na zákazníkoch. V dnešnej ponuke tapiet je vskutku veľké množstvo veľmi zaujímavých a pútavých motívov, avšak s tapetou nikdy nedosiahnete absolútnej originality, ako pri dekoratívnej omietke. Ďalej pri tapetách je takmer vždy viditeľný spoj, a nosič (vinyl, papier, fleece a pod.) značne odizoluje podklad (stenu) od miestnosti, čo nie je vo väčšine prípadov žiadúce. Pán Branislav Papcun, spoločnosť Vymaluj.sk |
CENA DEKORATÍVNYCH OMIETOK
Koľko stojí dekoratívna omietka? Dekoratívne omietky sú drahšie ako klasické maľovky, ale vášmu príbytku dodajú príjemný, elegantný a prestížny vzhľad. Ceny dekoratívnej omietky sa líšia v závislosti od typu omietky, ktorú si vyberieme. Benátska omietka je vďaka svojej štruktúre považovaná za jednu z najdrahších dekoratívnych omietok. Cena za ručné vyhotovenie dekoratívnej omietky je 15 až 20 EUR/m2. Uvedená cena je vrátane materiálu a práce.