1. Cirkulácia toho istého vzduchu zvyšuje riziko prenosu infekcie
Mnohé staršie a novšie ventilačné systémy fungujú tak, že umožňujú cirkuláciu existujúceho vzduchu v miestnosti, čím sa dosiahne rekuperácia tepla a zníženie spotreby energie. Avšak COVID-19 vyvolal obavy z takýchto uzavretých ventilačných systémov. Keďže nimi cirkuluje rovnaký, použitý vzduch a do priestorov nie je zabezpečený prívod čerstvého vonkajšieho vzduchu, znamená to, že vzduchom sa prenášajú častice, ktoré vznikajú pri kašľaní alebo kýchaní. Tie môžu zostať vo vzduchu niekoľko hodín, čo zvyšuje riziko prenosu na iné osoby v priestoroch.
Európska federácia spoločností pre vykurovanie, vetranie a klimatizáciu REHVA so sídlom v Bruseli v čase pandémie vyzvala na odstavenie systémov alebo obmedzenie cirkulácie vzduchu v budovách, kde sa infekcia vyskytla. Pandémia zvýraznila dôležitosť používania systémov, ktoré nahrádzajú použitý vzduch čerstvým, čistým vonkajším vzduchom.
Výskum ukázal, že prepuknutie ochorení spôsobených koronavírusom zvyčajne začína v uzavretých priestoroch. Zlé vetranie môže negatívne ovplyvniť naše zdravie, resp. zvýšiť počet rôznych respiračných ochorení. Zdroj: Bossplast
2. Ako ventilačné systémy Dantherm zabraňujú šíreniu chorôb
Vetracie systémy fungujú tak, že aktívne odsávajú použitý vzduch z miestností a zároveň ich zásobujú čerstvým vonkajším vzduchom. Dôležité však je, aby tieto dva procesy prebiehali úplne oddelene – jedným kanálom sa odvádza použitý a odsávaný vzduch a druhým sa privádza čerstvý čistý vzduch. Vysokoúčinné vetracie riešenia implementované spoločnosťou Dantherm zaisťujú, že nedochádza ku krížovej kontaminácii vzduchu v systéme. Všetok existujúci vzduch je vypúšťaný do vonkajšieho prostredia a nahradený nepretržitým prúdením čerstvého vzduchu.
3. Rekuperácia tepla – čo to je?
Toto bývala kľúčová výhoda zariadení s uzavretým systémom cirkulácie vzduchu. Rekuperáciu tepla je dnes možné plnohodnotne dosiahnuť pomocou zariadení, ktoré využívajú čerstvý vzduch. Keď ide o zariadenia Dantherm, tepelná energia sa prenáša z odpadového vzduchu do privádzaného čerstvého vzduchu, aj keď sa vzduchové prúdy nikde nestretávajú.
Rekuperácia tepla zabezpečuje stálu a príjemnú teplotu v interiéri, bez nutnosti neustáleho vykurovania samostatným vykurovacím systémom.
Kompaktné a flexibilné vetracie systémy Dantherm HCV 400 a HCC 2 umožňujú rekuperáciou tepla získať späť do 96 % energie. To je dôvod, prečo sú na samom vrchole zoznamu inštitútu Passive House Institute (PHI).
4. Dôležité je udržiavanie primeranej vlhkosti vzduchu v interiéri
Entalpický rekuperátor tepla Dantherm okrem tepla obnovuje aj latentnú energiu v miestnosti, čím udržuje stálu primeranú úroveň vlhkosti vzduchu. V zimných mesiacoch si udržiavaním vyššej vlhkosti vzduchu spríjemníte bývanie a v letných mesiacoch je možné systém nastaviť tak, aby sa vlhkosť v miestnosti znížila. To tiež významne prispieva k zníženiu šírenia chorôb, ako je COVID-19, pretože udržiavanie relatívnej vlhkosti 40 až 60 % pomáha obmedziť šírenie častíc vo vzduchu, zatiaľ čo vhodná vlhkosť poskytuje príjemné bývanie.
Odborná rada zo spoločnosti RS-PROFI s.r.o. 1. Čo je to rekuperácia a aké sú jej výhody? Rekuperácia vzduchu je spätné získavanie energie (tepla) z odpadového vzduchu. Princíp fungovania je nasledovný: Z obytného priestoru sa odsáva pomocou ventilátora v rekuperačnom zariadení odpadový vzduch, ktorý je vydýchaný a znečistený (vysoká hodnota CO2, vlhkosť, zápach). Tento odpadový vzduch je ohriaty na nami zvolenú izbovú teplotu iným zdrojom tepla. Do obytného priestoru zároveň privádzame čerstvý vzduch (pomocou druhého ventilátora) z vonkajšieho prostredia. Tento vzduch má v zime nízku teplotu. Vnútorný odpadový a vonkajší čerstvý vzduch prúdia za pomoci ventilátorov cez rekuperačný výmenník tepla (rekuperátor), v ktorom ohriaty odpadový vzduch odovzdá energiu (teplo) čerstvému prívodnému vzduchu. Toto sa nazýva rekuperácia tepla pri vetraní. Privádzaný aj odpadový vzduch sa popri rekuperácii zároveň filtruje, aby sme neznečisťovali vnútorné obytné prostredie prachom z vonkajšieho prostredia, a zároveň sa nezanášali nečistotami časti vetracieho potrubia a rekuperačnej jednotky. 2. Kam umiestniť rekuperačnú jednotku? Ideálne umiestnenie je do technickej miestnosti kde je +- izbová teplota. Takéto umiestnenie nástennej rekuperačnej jednotky je najideálnejšie a vzhľadom na prípadaný servis aj prevádzku a prístup k výmene filtrov. Pod takto namontovanú rekuperačnú jednotku sa napríklad môže ešte umiestniť z predu plnená sušička, alebo práčka. Existujú aj podstropné rekuperačné jednotky, ale vzhľadom na ich dĺžku musí byť pôdorys technickej miestnosti dostatočné dlhý na ich umiestnenie. Zaberajú síce menej miesta ale ich servis a výmena filtrov nie je tak pohodlná ako pri nástenných jednotkách. V prípade, že je v interiéri málo priestoru vieme rekuperačné jednotky umiestniť napríklad aj do nezaizolovaného krovu. Na toto sú vhodné ale len jednotky určitých výrobcov s pravidla s rotačným rekuperátorom. Samozrejme ale treba počítať aj s tepelným mostom do rekuperačnej jednotky nie len v zime ale aj v lete keď je v krove teplo. Rekuperačná jednotka bude funkčná, nehrozí jej žiadna porucha vzhľadom na jej umiestnenie len privádzaný vzduch do interiéru v zime bude o pár stupňov chladnejší a v lete teplejší. 3. Ako často musia byť menené filtre vo vetracej jednotke s rekuperáciou tepla? Záleží od výrobcu. Ak má jednotka lacné filtre (filtračnú tkaninu) tak 3 mesiace. Ak sú filtre drahšie (kazetové) tak 6 mesiacov. Ale záleží aj od prostredia a intenzity vetrania. Jednotky majú spravidla časový algoritmus po ktorého uplynutí zákazníka vyzvú na výmenu filtra. Podľa mojich skúseností sa určite oplatí investovať do filtračnej triedy F7 a viac. Bežne predávané filtre a filtračné tkaniny G4 sú nedostatočné. Odbornú radu poskytol pán Roman Kandera zo spoločnosti RS-PROFI s.r.o. |
5. Prečo sa neodporúča otvárať dvere alebo okná?
Miestnosti sa dajú samozrejme vetrať aj otváraním dverí a okien a tým spôsobom vymeniť použitý, kontaminovaný vzduch čistým čerstvým vzduchom. Nevýhodou tohto je, že v chladnejších mesiacoch, keď vykurujeme miestnosti, dochádza k veľkým stratám tepla, ktoré bude treba nahradiť dokurovaním miestností. V lete, keď ochladzujeme miestnosti, to bude naopak, všetok ochladený vzduch unikne cez okná a my budeme musieť miestnosti opäť chladiť. Aby sa priestory dôkladne vyvetrali, musia byť okná a dvere otvorené každú hodinu aspoň na 10 minút. Prirodzené vetranie je teda energeticky neefektívne.
Otváranie okien a dverí zaťaží vykurovacie, chladiace a ventilačné systémy, pretože spotrebujú oveľa viac energie na zabezpečenie príjemných životných podmienok v interiéri. To je veľmi neefektívne a znamená to oveľa vyššie náklady pre majiteľov domov a nehnuteľností a vyššie množstvo CO2 emitovaného týmito systémami do atmosféry. V súvislosti s ochranou našej planéty a šetrením nákladov na energie, sa v celej Európe sprísňujú predpisy o zabezpečení optimálnej vnútornej klímy.
6. Dantherm poskytuje bezpečné a efektívne vetranie domácnosti
Pandémia koronavírusu, aj keď je pre mnohých veľkou výzvou, pomohla zvýšiť povedomie o dôležitosti zdravej vnútornej klímy, v tom sa bude pokračovať aj dlho po jej skončení.
Prívod čerstvého vzduchu rekuperáciou tepla a vlhkosti sa v boji proti koronavírusu ukázal ako veľmi účinný v porovnaní so systémami, ktoré zabezpečujú iba cirkuláciu toho istého vzduchu. V záujme zachovania ľudského zdravia a pohody a zachovania výhod týchto energeticky úsporných zariadení to musí zostať prioritným prístupom aj v budúcnosti.
7. Dantherm – ideálne riešenia vetrania
Spoločnosť Dantherm ponúka riešenia navrhnuté pre čistejšiu a zdravšiu budúcnosť. Flexibilné vysokoúčinné zariadenia ako HCV 400 a HCC 2 vytvárajú pohodlné podmienky vo vnútornom prostredí, ktoré vplývajú na ochranu nášho zdravia a pohody.
8. Niektoré výhody vetracích jednotiek Dantherm
Vetracie jednotky Dantherm umožňujú vysoko efektívnu rekuperáciu tepla. EC motory ventilátorov spotrebúvajú málo energie. Jednotky majú aj letný režim chladenia a režim kozubu. Inštalácia a montáž vetracej jednotky je jednoduchá.