Pre oblasť

  Nabíjačky pre elektrické vozidlá sa stávajú samozrejmosťou

  Článok si prečítalo viac ako 1161+ používateľov
  Skôr ako neobnoviteľné zdroje energie, napr. fosílne palivá, zničia našu planétu, treba ich postupne nahrádzať obnoviteľnými zdrojmi energie. Okrem iných ekologicky uvedomelých spôsoboch využívania energie sa čoraz viac podporuje kúpa elektrických vozidiel. Elektromobily, samozrejme, potrebujú nabíjacie stanice na nabíjanie batérií. Domáce nabíjačky sa čoraz častejšie stávajú súčasťou vybavenia domácností, akoby išlo o obyčajné zásuvky. V tomto článku uvádzame niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť o nabíjačkách pre elektromobily, ak sa rozhodnete kúpiť si elektromobil a nabíjať ho doma.
  Odborný článok 1161
  nabijacka elektromobilu
  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  1. Elektrické vozidlá – typy

  Ak chcete porozumieť nabíjacím staniciam elektrických vozidiel, musíte najskôr pochopiť, že pojem elektrické vozidlo je veľmi všeobecný, pretože existuje niekoľko typov elektrických vozidiel. Veľa vecí závisí od typu vozidla, vrátane spôsobu nabíjania. Rôzne elektrické vozidlá vyžadujú rôzne dĺžky a frekvencie nabíjania.

  1.1. Plne elektrické vozidlá

  Plne elektrické vozidlá sú batériové elektrické vozidlá, ktoré sa označujú aj skratkou BEV (battery electric vehicle). Majú plne elektrický motor, to znamená, že batéria je jediným zdrojom energie pre tieto vozidlá, elektromobil sa nabíja výlučne na nabíjacích staniciach. Pre tento typ elektromobilu je nabíjacia stanica tým, čím je benzín pre bežné vozidlo.

  1.2. Hybridné vozidlá

  Hybridné vozidlá, označované aj anglickou skratkou HV (hybrid vehicle), využívajú na pohon dva alebo viac zdrojov energie. Ak hovoríme o elektrických hybridných vozidlách, sú to v skutočnosti vozidlá HEV (hybrid electric vehicle), ktoré sú zároveň najbežnejšími hybridnými vozidlami. V hybridných vozidlách je generátorom spaľovací motor a pohon je cez elektromotor.

  Druhým typom sú plug-in hybridné vozidlá (PHEV), ktoré fungujú na podobnom princípe ako hybridy, no umožňujú aj elektrické nabíjanie z externej siete.

  1.3. Elektrické vozidlá s palivovými článkami

  Tretím typom elektrických vozidiel, ktoré vyžadujú nabíjačky, sú elektrické vozidlá s palivovými článkami (FCEV – fuel cell electric vehicle). Tieto vozidlá väčšinou poháňa elektromotor, a batéria sa nabíja z palivových článkov a čiastočne aj regeneráciou energie generovanej pri brzdení vozidla. Tento typ pohonu nie je bežný pre osobné automobily, bežný je pre elektrické invalidné vozíky, menšie prepravné vozidlá, golfové vozíky, vysokozdvižné vozíky a podobne.

  Existujú domáce a verejné nabíjacie stanice pre elektromobily
  Existujú domáce a verejné nabíjacie stanice pre elektromobily

  2. Verejné nabíjacie stanice

  Hoci stále viac ľudí má elektrické vozidlá, väčšina z nich primárne používa verejné nabíjacie stanice. Dôvody sú rôzne; väčšina ľudí nemá priestor na inštaláciu domácej nabíjacej stanice alebo si nemôže dovoliť jej vyhotovenie. Ak ide o už existujúcu budovu, majitelia elektromobilov často nemajú vhodnú infraštruktúru, aby si mohli domácu nabíjaciu stanicu jednoducho nainštalovať. Riešením sú samozrejme verejné nabíjacie stanice pre elektromobily.

  2.1. Kde sa nachádzajú verejné nabíjacie stanice?

  Verejné nabíjacie stanice pre elektromobily sú nabíjacie stanice umiestnené na verejných priestranstvách, teda na verejných parkoviskách, parkoviskách supermarketov... Sú dostupné pre všetkých vodičov elektrických vozidiel. Väčšina z nich je spoplatnená podľa tarify spoločnosti, ktorá je vlastníkom verejnej nabíjacej stanice pre elektromobily, na niektorých je nabíjanie dokonca bezplatné. Bez ohľadu na to, či je nabíjacia stanica spoplatnená alebo bezplatná, vyžaduje si predchádzajúcu registráciu užívateľa a jeho identifikáciu v akejkoľvek aplikácii. Ak cestujete do zahraničia, potom by ste si mali stiahnuť aj iné odporúčané aplikácie a postupovať podľa uvedených pokynov.

  Pokyny na registráciu, identifikáciu a používanie nabíjacej stanice sa zvyčajne nachádzajú na samotnej nabíjacej stanici.

  Verejné nabíjacie stanice sú takmer vždy navrhnuté tak, že jedna nabíjacia stanica umožňuje nabíjanie dvoch vozidiel súčasne. Nabíjanie elektromobilu väčšinou umožňuje bezplatné parkovanie na niekoľko hodín (2 až 4 hodiny).

  2.2. Ako fungujú verejné nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá?

  Väčšina verejných nabíjacích staníc je navrhnutá tak, že jedna nabíjacia stanica zásobuje súčasne dva elektromobily, to znamená, že je umiestnená medzi dvoma parkovacími miestami. Po úspešnej registrácii a identifikácii musí vodič pripojiť svoje vozidlo k nabíjačke svojim káblom. Niektoré verejné nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá majú nainštalované káble so štandardnými zástrčkami, ale takéto verejné nabíjacie stanice sú zriedkavé a nachádzajú sa len na extrémne rýchlych nabíjačkách. Hoci takéto nabíjačky majú tri zásuvky, vozidlo sa extrémne rýchlo nabije len vtedy, ak je pripojené ako jediné.

  Verejné nabíjacie stanice umožňujú nabíjanie dvoch elektrických vozidiel súčasne. Ak sú  pripojené dve vozidlá, nabíjanie je pomalšie.
  Verejné nabíjacie stanice umožňujú nabíjanie dvoch elektrických vozidiel súčasne. Ak sú  pripojené dve vozidlá, nabíjanie je pomalšie.

  3. Inštalácia domácej nabíjacej stanice

  3.1. Inštalácia domácej nabíjacej stanice – nové budovy

  Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre domáce nabíjačky, aj keď ich je stále málo. Domáca nabíjacia stanica je skvelým riešením, ak staviate nový dom, pretože môžete vopred predvídať a navrhnúť všetku potrebnú infraštruktúru, ktorú takáto nabíjacia stanica potrebuje. Ak staviate nový dom, určite odporúčame zakúpiť si domácu nabíjačku, ktorá umožňuje  najrýchlejšie, najefektívnejšie a predovšetkým najbezpečnejšie nabíjanie.

  3.2. Inštalácia domácej nabíjacej stanice – existujúce budovy

  Inštalácia nabíjačky v existujúcej budove je o niečo zložitejšia, pretože je potrebné nainštalovať novú elektrickú infraštruktúru – nie je bezpečné nabíjať elektromobily na bežných zásuvkách. Potrebné je nainštalovať špeciálnu zásuvku, ktorú budete využívať len na nabíjanie vášho elektromobilu.

  Domáca nabíjacia stanica je skvelým riešením pre novostavbu
  Domáca nabíjacia stanica je skvelým riešením pre novostavbu

  4. Elektrické nabíjačky a rýchlosť nabíjania

  4.1. Rýchlosť nabíjania na verejnej nabíjacej stanici

  Budúcich majiteľov elektromobilov určite najviac zaujíma, ako dlho trvá nabitie elektromobilu. Odpoveď nie je taká jednoduchá, pretože závisí od viacerých faktorov. Rýchlosť nabíjania závisí predovšetkým od typu nabíjacej stanice. Extrémne rýchle verejné nabíjačky nabijú auto za 20 – 30 minút, no tento časový rámec platí len v prípade, že sa na tejto rýchlej nabíjačke nabíja len jedno auto. Toto pravidlo platí aj pre všetky ostatné, bežné nabíjacie stanice – ak sa na jednej nabíjačke nabíja viacero áut súčasne, nabíjanie bude trvať dlhšie, keďže sa elektrický prúd rozdeľuje medzi viacero vozidiel súčasne. 

  Ak je k bežnej nabíjačke pripojený iba váš elektromobil, vaše vozidlo sa nabije za približne 2 hodiny. Ak je k rovnakej nabíjacej stanici pripojené ďalšie vozidlo, čas nabíjania sa zdvojnásobí, čo znamená, že nabíjanie trvá 4 hodiny.

  Druhým dôležitým faktorom je výkon verejnej nabíjacej stanice. Vyšší výkon znamená rýchlejšie nabíjanie. Tretím faktorom je spôsob plnenia. Niektoré nabíjačky pre elektromobily umožňujú len tzv. ekologické nabíjanie, ktoré vďaka hospodárnemu využívaniu elektrickej energie nabíja vozidlo oveľa pomalšie ako bežná nabíjacia stanica. Doba nabíjania závisí aj od kapacity a typu batérie nainštalovanej v elektrickom vozidle.

  Zjednodušene povedané – ak rovnakú nabíjaciu stanicu používa niekoľko vozidiel, v priemere bude nabíjanie trvať približne 4 hodiny. Ak je pripojené iba vaše vozidlo, nabíjanie bude trvať približne 2 hodiny.

  4.2. Rýchlosť nabíjania na domácej nabíjačke

  Domáce elektrické nabíjačky sa zvyčajne vyberajú na základe doby nabíjania. Ak pre vás čas nie je prekážkou, pretože auto nabijete cez noc, k dispozícii sú jednofázové domáce nabíjačky s výkonom od 3,7 kW do 7,4 kW. Ak je však pre vás dôležité rýchlo nabiť auto, zvoľte trojfázové nabíjanie do výkonu 22 kW. V každom prípade je potrebné najskôr skontrolovať a prípadne zmeniť elektroinštalácie, ak ide o existujúci dom, prípadne elektroinštalácie navrhnúť na konkrétny účel, ak ide o novostavbu.

  Odborný článok 1161
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené