Medzi prístupovou cestou a trávnikom pred domom je päťmetrový výškový rozdiel, ktorý architekti zmysluplne preklenuli návrhom dvojpodlažného domu. Na hornom podlaží, na úrovni cesty, sa okrem garáže a krytého parkovacieho miesta nachádza hlavný vchod do domu a priestranná obývačka s kuchyňou a veľkou terasou. Spodné poschodie domu, ktoré je čiastočne zakopané v zemi, takže pôsobí skôr ako pivnica, disponuje komornejšími priestormi – spálňami s kúpeľňami, ktoré sa otvárajú do záhrady.
Pozemok vedľa pasienkov ponúka krásny výhľad na juh a Ľubľanskú kotlinu. Strmý terén a úzky prístup diktovali umiestnenie a orientáciu domu na pozemku a jeho pôdorys. Zasklenie siaha od podlahy až po strop v hornom a dolnom poschodí. Premyslene umiestnené panoramatické steny rámujú tie najkrajšie výhľady do okolia a prepúšťajú do domu hrejivé slnečné lúče. Na severnej a východnej strane, kde je aj prístupová cesta, je dom takmer úplne uzavretý.
Zručne realizované terénne úpravy spájajú obe úrovne domu schodiskami a podlahami. Vďaka premyslenej výsadbe okrasných tráv, akoby tancujúcich vo vetre, dom je opticky zmenšený, plynulo spojený s trávnikom, čím sa zjemňuje prechod medzi spodným a horným podlažím.
Čiastočne zakopané spodné podlažie je železobetónové, inak je dom celý drevený. Alfa Natura ho vyrobila zo 72 metrov kubických krížom vrstvených drevených panelov a vystavala ho za menej ako dva týždne. Drevo je použité aj na tepelnú izoláciu, nábytkové rámy a fasádne úpravy.
Dom je navrhnutý tak, aby bol udržateľný a energeticky efektívny. V strede obývačky je veľká kachľová pec. Po dvoch rokoch bývania v dome sa ukázalo, že podlahové kúrenie sa v zimných mesiacoch využíva len na toaletách a vstupnej chodbe. Kachľová pec a veľké presklené plochy na južnej strane pasívne vykurujú celý priestor a uspokojujú všetky potreby tepla.
V letných mesiacoch sa na tienenie využívajú vonkajšie žalúzie a klimatizácia – hoci sú inštalácie pripravené – zatiaľ nebola sfunkčnená. Dom je vetraný prirodzene. Otvorením okien sa do interiéru dostáva dostatok čerstvého horského vzduchu. Aktívne vetranie je v skutočnosti potrebné iba v suteréne.
Interiér domu je svetlý a čistý, dominujú v ňom prírodné tóny v kombinácii s čiernou. Neustále sa meniace scenérie krajiny a prirodzené svetlo prechádzajúce cez sklo sú hlavnými akcentmi a ťažiskom interiéru, dôsledne sprevádzané dizajnom zariadení.
Vstavané skrine na mieru splývajú so stenami a zároveň vnášajú do priestoru rytmus, farbu a textúru. Rôzne funkčné ostrovčeky (kuchyňa, jedáleň, obývačka, kúpeľňa) sú voľne rozmiestnené pozdĺž otvorenej časti. Všetko je doplnené premyslene navrhnutým priamym a nepriamym osvetlením a vytvára pokojnú svetelnú atmosféru, ktorá vyhovuje pohode manželského páru.
Architekti si dali záležať aj na niekoľkých zaujímavých a nápaditých detailoch interiéru, ktoré nie každý mal príležitosť vidieť. Napríklad kúpeľňový blok v strede priestoru so závesným zrkadlom, deliaca stena z kovových tyčí, ktorá pokračuje ako zábradlie schodiska alebo hosťovská spálňa s posteľou na pódiu, ktorá sa veľmi podobá japonskej plošinovej posteli.
Dom DMD pôsobí dojmom vyváženej kombinácie kontrastov: jednoduchosť z diaľky, zložitosť zblízka, čistota stavby, obklopený sviežim luxusom bujnej prírody. Ide o dom, ktorý v tom najlepšom zmysle slova nevyčnieva z okolia, hoci ponúka vysokú kvalitu bývania a nadštandardný komfort.
Názov projektu: Dom DMD |
Architektúra, interiér, osvetlenie: Fabrikat_Vesna Draksler, Tina Mikulič |
Foto: Žiga Lovšin |
Rok plánovania: 2014 |
Rok realizácie: 2019 |
Plocha: 238 m2 |
Dodávatelia: |
Sériový nábytok: Žakelj |
Vstavaný nábytok: Sebena kreativno mizarstvo |
Parkety: Parket Mirko Florjančič s. p. |
Materiál: |
Keramika: Avenus studio d. o. o. |
Galéria: